Skip to content

NFL Conference Round: ciekawostki

Za nami jeden z najważniejszych weekendów w roku. Poznaliśmy skład Super Bowl, a przy okazji zawodnicy ubogacili nas mnóstwem “cyferek”. Zapraszamy na cotygodniowy zestaw ciekawostek, który przygotował Adrian Glejzer. 

 • Davante Adams zdobył 20 przyłożeń górą w jednym sezonie (wliczając playoffy) jako piąty zawodnik w historii. Poprzednicy to Mark Clayton w 1984, Jerry Rice w 1987 i 1989, Randy Moss w 2007 i Rob Gronkowski w 2011.
 • Davante Adams jako pierwszy zawodnik w historii złapał 120 podań i zdobył 20 przyłożeń górą w jednym sezonie, wliczając playoffy.

 • Tom Brady zagrał w meczu o mistrzostwo konferencji w trzech różnych dekadach. Wcześniej udało się to jedynie Johnny’emu Unitasowi.

 • najwięcej wygranych Super Bowl w swojej historii mają New England Patriots i Pittsburgh Steelers – po 6. Jeśli Tom Brady za dwa tygodnie wygra Super Bowl po raz siódmy, będzie miał więcej wygranych niż którakolwiek drużyna NFL.
 • Tom Brady zagra w Super Bowl po raz dziesiąty w karierze. Drugim rozgrywającym pod względem liczby występów w Super Bowl jest John Elway, który zagrał w najważniejszym spotkaniu sezonu pięć razy – mniej razy niż Brady je wygrał.
 • Tampa Bay Buccaneers jako pierwsza drużyna w historii rozegra Super Bowl na własnym stadionie.

 • Sean Murphy-Bunting złapał interception w swoich trzech pierwszych spotkaniach w playoffs. Poprzedni zawodnik, który tego dokonał to Hall of Famer Ed Reed.
 • Leonard Fournette jako czwarty zawodnik w historii zdobył przyłożenie dołem w meczu o mistrzostwo konferencji dla różnych zespołów (dla Jacksonville Jaguars w sezonie 2017 i Tampa Bay Buccaneers w 2020). Poprzednicy to Curtis Martin (New England Patriots w 1996 i New York Jets w 1998), Dorsey Levens (Green Bay Packers w 1997 i Philadelphia Eagles w 2004) i LeGarrette Blount (New England Patriots w 2014, 2016 i Philadelphia Eagles w 2017).

 • Travis Kelce jako trzeci zawodnik w historii złapał przynajmniej 7 podań w 10 spotkaniach z rzędu, wliczając playoffy. Poprzednicy to Antonio Brown (15 spotkań w latach 2014-15) i Julian Edelman (10 spotkań w latach 2014-15).
 • Travis Kelce pobił rekord Roba Gronkowskiego w liczbie jardów zdobytych przez tight enda w jednym sezonie, wliczając playoffs. Gronkowski miał 1585 zdobytych jardów w 2011 roku. Travis Kelce ma w tym sezonie 1643 jardy, a przed nim jeszcze Super Bowl.
 • Travis Kelce pobił rekord w liczbie złapanych podań w meczu o mistrzostwo Konferencji. Przeciwko Bills złapał 13 podań, o jedno więcej niż MIchael Irvin w 1994 roku przeciwko San Francisco 49ers.
 • Patrick Mahomes zagra w Super Bowl po raz drugi w swoich pierwszych czterech sezonach w NFL. Poprzedni rozgrywający, którym się to udało to Kurt Warner, Tom Brady i Russell Wilson. Z tego grona tylko Brady wygrał oba Super Bowl – Warner i Wilson wygrali swoje pierwsze SB i obaj przegrali drugie… grając przeciwko Brady’emu. Za dwa tygodnie, w zależności od wyniku meczu, Mahomes dołączy do Brady’ego (dwa wygrane Super Bowl w pierwszych czterech sezonach) lub do pary Warner-Wilson (jedna wygrana i jedna przegrana z Bradym).

Autor: Adrian Glejzer

Źródło: twitter NFLResearch, twitter NFL_Stats oraz  nfl.com

Źródło grafiki w leadzie: twitter @ nfl

Leave a Reply

%d bloggers like this: