Skip to content

OkiemKickera #12

Zapraszamy na kolejny felieton Dawida Pańczyszyna, podsumowujący week 9. A dzisiaj przeczytacie m.in. o Indianapolis Colts i małe podsumowanie o Tomie Bradym. 

Po poniedziałkowym spotkaniu, oficjalnie jesteśmy w drugiej części sezonu. Gdyby Jeff Fisher nadal był trenerem w NFL, nie miałby już okazji na “8-8 bullshit”, bo od zeszłego roku, możemy oglądać sezon zasadniczy aż w siedemnaście niedziel. Ta ostatnia, przyniosła nam wygraną Jets z Bills, Lions z Packers, czy też Jaguars z Raiders. Każdy kto szuka sensu i logiki w wynikach NFL, sam skazuje się na syzyfową pracę, a jedynym słusznym wyjściem jest wsiąść do wagoniku i cieszyć się z jazdy. Po dziewięciu spotkaniach powinniśmy mieć już choćby blade pojęcie kto zagra w playoffach, ale liga w tym roku wzięłą sobie równość troche za bardzo do serca i najlepiej widać to na wschodzie. Zarówno AFC jak i NFC, obie dywizje wyglądają na ten moment jak przystań, dla co najmniej dobrych drużyn. Oczywiście mamy już na widoku parę zespołów które grają bo muszą, jak Panthers, Jaguars, Texans czy Lions. Zaskakujące jest to jak bardzo do tego grona dobijają się Packers, Cardinals, Broncos, czy Raiders.

*

Po tym jak Panthers pożegnali Matta Rhule, wyrzucając go z pokładu w najzłotszym ze spadochronów, wydawało się następne zwolnienia przypadną dopiero na “czarny poniedziałek”, czyli dzień po zakończeniu sezonu zasadniczego.

Wtedy właściciele najczęściej dziękują swoim pracownikom za wspaniałą pracę i serce, które zostawili w ośrodku treningowym, jednocześnie nakazując im szukać sobie zajęcia w innym. Indianapolis Colts są jednym z rozczarowań sezonu, a gdyby nie Broncos i Raiders, to najwyższe miejsce na podium mieliby w kieszeni. Matt Ryan okazał się weteranem w najgorszym tego słowa znaczeniu. Po sinusoidalnym początku i prawdopodobnym ptsd po grze za linią ofensywna Colts, zastąpił go Sam Ehlinger. Rookie QB nie udało się w magiczny sposób zbawić gry Indy i Jim Irsay, właściciel Colts, pożegnał go po ostatniej kolejce.

To nie jest w tym wszystkim najbardziej zaskakujące. Następcą Reicha jest bowiem Jeff Saturday, były linowy Colts, który w karierze trenerskiej może pochwalić się szkoleniem…licealistów. Kariera zawodnicza pozwoliła mu na znalezienie się w Ring of Honor Colts, a nam dała takie oto nagranie z sideline.

Dla wielu trenerów i działaczy ta decyzja jest niezrozumiała, ale jeśli domyślimy się co robi zarząd Colts, ma ona bardzo dużo sensu. Mianując jednego z bardziej doświadczonych asystentów, możemy dawać nadzieję na stałe objęcie posady, a nie daj Boże nowy HC będzie chciał się wykazać i Colts stracą wysoki pick w drafcie, wygrywając za dużo spotkań. Zatrudnienie Saturdaya skończy się najprawdopodobniej po sezonie, Colts przegrają wszystkie swoje spotkania, Irsay będzie mógł na spokojnie wybrać sobie nowego HC, a Indianapolis dostanie wysoki pick ,który wykorzysta na nowego QB. Saturday nic na tym nie straci, bo już teraz nikt nie daje mu szans na wygranie czegokolwiek, więc nie jest też w stanie nikogo zawieść, wszyscy w budynku wygrywają. No, może poza tymi trenerami, którzy jednak już coś osiągnęli, a muszą słuchać się gościa, który polecenia wydawał jak na razie nastolatkom.

*

Tom Brady przekroczył barierę 100k jardów, ale to nie wszystko co udało mu się w wyśrubować w niedzielę.

Kiedy odwiesi on w końcu korki na kołek, praktycznie każdy rekord ligi dostępny dla rozgrywającego, będzie w jego rękach. Przypadek Brady’ego jest dość specyficzny, jest on trochę ofiarą swojej długowieczności i sukcesu. Jego liczby, trofea, dokonania, są tak absurdalne, że nie robią już wrażenia. Podobnie jak z długiem publicznym, kiedy słyszymy o miliardach, milionach, tysiącach złotych, to liczby te są dla nas tak naprawdę nie do pojęcia. Kiedy zgubimy sto złotych, boli nas to bardziej, niż kiedy dowiemy się ile podczas pandemii zarobił Jeff Bezos. Tak samo jest z Bradym. W całej historii NFL, najwięcej zwycięstw w Superbowl nie mają Steelers, Cowboys, 49ers, ani też Patriots. Najwięcej, bo aż siedem, ma właśnie Tom Brady. Tak, jeden zawodnik ma na swoim koncie więcej wygranych SB w historii ligi, niż JAKAKOLWIEK DRUŻYNA.

Jest tak też dlatego, że po odejściu z New England do Tampa Bay, Brady wytrącił z rąk swoich krytyków najważniejszy argument, a mianowicie ten o byciu produktem Belichicka. Już w pierwszym sezonie poza Pats, wygrał nie tylko w Superbowl, ale zrobił to także w NFC. Aktualny sezon wydaje się być największym testem w dotychczasowej karierze byłego QB z Bostonu, ale ostatnie spotkanie okazało się promyczkiem w ciemnym tunelu. Pomimo tego, że Rams nie są najlepszą wersją siebie po zeszłorocznym Superbowl, to jednak wygrana z nimi, maszerując do endzone w ostatnich sekundach meczu, wyglądała jak klasyczny Brady. Przypominała trochę zeszłoroczne spotkanie tych drużyn w playoffs. Po trzech porażkach z rzędu, Buccaneers w końcu wrócili na właściwą ścieżkę, a fakt, że dzielą dywizję z Panthers, Saints i Falcons powoduje, że bilans 4-5 wystarczy na prowadzenie w NFC South. Wydaje mi się, że nie Tampa nie odda tego miejsca już do końca sezonu zasadniczego, a playoffy w NFL to jak sezon zasadniczy na sterydach, wszystko jest możliwe. Tymczasem Brady i koledzy już w tę niedzielę zawitają do Monachium. Kto by pomyślał, kiedy w 1997 zakochałem się w Bayernie Monachium, że dokładnie 25 lat później będzie można oglądać najlepszego zawodnika NFL w historii na murawie Allianz Arena? Życie to pudełko czekoladek i szczerze zazdroszczę tym, którzy znaleźli w swojej bombonierce bilety na pierwsze spotkanie NFL w Niemczech.

**

CIEKAWOSTKI

Tom Brady jako pierwszy gracz ever przekroczył 100k jardów. Ile to mil?

Jak dużo jardów robią QB biegając w 2022? Dużo.

Jak radzą sobie osobno starzy znajomi z Chiefs? Całkiem nieźle.

Jak radzi sobie rookie CB Cheifs, Trent McDuffie? Nie najgorzej.

NFL w 2022 najbardziej zacięte do lat.

Lamar Jackson na przestrzeni 5 lat:

Bogaci chłopcy rozmawiają o nowej zabawce.

Autor: Dawid Pańczyszyn

***

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: