Skip to content

Fantasy Football z NFLPolska – Wide Receivers

Skrzydłowi to pozycja z największą głębią w fantasy. O ile na innych pozycjach drużyny posiadają jednego, maksymalnie dwóch wartościowych zawodników z punktu widzenia fantasy, skrzydłowych jest zazwyczaj dwóch lub więcej. Gra w NFL przesuwa akcenty coraz bardziej w stronę gry podaniowej, a w ostatnich draftach pojawia się coraz więcej utalentowanych zawodników na tej pozycji. Zapraszamy do lektury, która pomoże wskazać najlepszych zawodników z tej pozycji. Tekst Adrian Glejzer.

GIGANCI

Najlepsi skrzydłowi w lidze, łapiący ponad stopodań i zdobywający kilkanaście przyłożeń w sezonie. Są nie do upilnowania dla defensorów przeciwnika, a rozgrywający każdą akcję podaniową zaczyna i kończy na sprawdzeniu ich dostępności. W draftach trzeba na nich przeznaczyć wybór w pierwszej rundzie.

 • Cooper Kupp – Los Angeles Rams – 29 lat – w 2021: 191 targetów, 145 złapanych, 1947 jardów, 16 przyłożeń górą, WR1

Sezon 2021 w wykonaniu Kuppa był absolutnie historyczny. 1947 jardów to drugi najlepszy wynik w historii, przewodzenie lidze w złapanych piłkach, jardach i przyłożeniach zdążyło się dopiero po raz czwarty. Do tego Kupp był bardzo regularny – miał tylko jedno słabsze spotkanie, a w pozostałych punktował bardzo dobrze lub świetnie. Jest najstarszym skrzydłowym wśród czołowych opcji, ale na tyle młodym że nie należy się po nim spodziewać opuszczania spotkań. Jest zdecydowanym faworytem do bycia najlepszym skrzydłowym w najbliższym sezonie.

 • Justin Jefferson – Minnesota Vikings – 23 lata – w 2021: 167 targetów, 108 złapanych, 1616 jardów, 10 przyłożeń górą, WR4

Jefferson miał rewelacyjne dwa pierwsze lata w lidze, w pierwszym bijąc rekord liczby jardów zdobytych w debiutanckim sezonie, a w drugim poprawiając swoje statystyki. W off-season Minnesota zmieniła trenera, a nowy sztab szkoleniowy chce położyć jeszcze większy nacisk grę podaniami. Ta perspektywa czyni z Jeffersona najgroźniejszego rywala dla Coopera Kuppa w walce o tytuł najlepszego skrzydłowego w fantasy. 

 • Ja’Marr Chase – Cincinnati Bengals – 22 lata – w 2021: 128 targetów, 81 złapanych, 1455 jardów, 13 przyłożeń górą, WR5

W trakcie spotkań przedsezonowych w 2021 roku, pierwszych okazji dla Chase’a, by poznać smak NFL, młody skrzydłowy miał problem z łapaniem piłki, a w wywiadzie przyznał, że nie może się przyzwyczaić się do jej wyglądu. Nie był to dobry zwiastun dla Cincinnati, które wybrało go z szóstym pickiem w drafcie. W ciągu następnych kilku miesięcy Chase stał się jedną z największych młodych gwiazd ligi, bijąc rekord zdobytych jardów w debiutanckim sezonie i docierając z Bengals do Super Bowl. Przed Chasem świetlana przyszłość, zarówno w NFL, jak i w fantasy. Jedyny jego problem stanowi nieregularność – kosmiczne występy przeplata przeciętnymi. Wpływ na to ma na pewno obecność innego utalentowanego skrzydłowego w zespole – Tee Higginsa.

ELITA

 • Davante Adams – Las Vegas Raiders – 30 lat – w 2021: 169 targetów, 123 złapane, 1553 jardy, 11 przyłożeń górą, WR3

Po latach bycia maszyną do zdobywania przyłożeń, Davante Adams przeniósł się do Las Vegas, by grać ze swoim rozgrywającym z czasów college’u, Derekiem Carrem. Przez lata podaniami obsługiwał go Aaron Rodgers, więc ich jakość trochę spadnie. Adams przychodzi do Raiders, by być ich pierwszą opcją w ataku, i stać go najpewniej, by na bazie samego talentu powtórzyć zeszłosezonowe statystyki, ale najlepsze lata (te z Rodgersem) ma już za sobą. 

 • Tyreek Hill – Miami Dolphins – 28 lat – w 2021: 159 targetów, 111 złapanych, 1239 jardów, 9 przyłożeń górą, WR6

Po latach bycia gwiazdą w Kansas, Hill przeniósł się z przyczyn finansowych do Miami. Czeka go w związku z tym spadek jakości otrzymywanych piłek – już nie Patrick Mahomes, a Tua Tagovailoa będzie je dostarczał. Hill jest nie do upilnowania dla próbujących go kryć obrońców ze względu na swoją szybkość. W nowym zespole nadal będzie miał okazję ją wykorzystywać, i da mu ona na pewno kilka spektakularnych spotkań, ale ciężko oczekiwać, by osiągnął ponownie status najlepszego skrzydłowego w fantasy. Szczególnie że o pozycję pierwszego skrzydłowego zespołu będzie musiał walczyć z Jaylenem Waddle.

 • Deebo Samuel – San Francisco 49ers – 26 lat – w 2021: 121 targetów, 77 złapanych, 1405 jardów, 6 przyłożeń górą, 59 prób biegowych, 365 jardów, 8 przyłożeń dołem, WR2

Samuel większość sezonu 2020 spędził kontuzjowany, więc mało kto oczekiwał po nim wielkich rzeczy w 2021. Deebo zaskoczył wszystkich, rozgrywając rewelacyjny sezon, do bardzo dobrej gry górą dołożył bardzo duży wkład w grę biegową zespołu, i opuścił tylko jedno spotkanie. W tym sezonie będzie miał innego rozgrywającego – Treya Lance’a – ale nie powinno to stanowić problemu; Samuel jest najgroźniejszy z piłką w rękach. Bardziej można się obawiać, że wrócą dla niego czasy kontuzji, bo ma bardzo kontaktowy styl gry.

 • Stefon Diggs – Buffalo Bills – 29 lat – w 2021: 164 targety, 103 złapane, 1225 jardów, 10 przyłożeń górą, WR7

Diggs zawsze był bardzo dobrym skrzydłowym, ale stał się elitarnym dopiero po połączeniu sił z rozgrywającym Joshem Allenem. Jest pierwszą opcją podaniową jednej z najlepszych ofensyw w lidze oraz najczęściej targetowanym zawodnikiem w polu punktowym rywali w 2021. Nie istnieje scenariusz (poza kontuzją), w którym rozgrywa sezon poniżej oczekiwań.

 • CeeDee Lamb – Dallas Cowboys – 23 lat – w 2021: 120 targetów, 79 złapanych, 1102 jardy, 6 przyłożeń górą, WR18

Lamb przystąpi do swojego trzeciego sezonu z dużymi nadziejami. W pierwszych dwóch latach pokazał swój talent, grając jako drugi skrzydłowy Dallas. Teraz, po odejściu Amariego Coopera, czeka go rola pierwszej opcji zespołu. Trzeci sezon jest najczęściej tym przełomowym dla skrzydłowych. Cowboys dysponują mocnym zespołem. Wszystko w rękach (i nogach) Lamba.

 • Mike Evans – Tampa Bay Buccaneers – 29 lat – w 2021: 114 targetów, 74 złapane, 1035 jardów, 14 przyłożeń górą, WR8

Być może najbardziej regularny skrzydłowy w historii, Mike Evans w każdym ze swoich ośmiu sezonów zdobywał przynajmniej 1000 jardów. Nie inaczej powinno być w tym sezonie, szczególnie że znowu będzie miał okazję grać z Tomem Bradym, dla którego jest ulubionym celem w polu punktowym. Odkąd grają razem, Evans zdobył 27 przyłożeń, więcej w tym samym okresie miał tylko Davante Adams. Odejście Roba Gronkowskiego i przyjście Julio Jonesa powinny tylko umocnić Evansa w tej kategorii.

STARTERZY

W tej grupie znajdują się skrzydłowi stanowiący pewne pierwsze opcje podaniowe, oraz drugie opcje drużyn, które lubią grać górą. Każdy z tych zawodników ma potencjał dostania się do elity, a w najgorszym wypadku zaliczenia przyzwoitego sezonu na 1000 jardów i kilka przyłożeń. W draftach zaczynają się oni w trzeciej i czwartej rundzie.

 • A.J. Brown – Philadelphia Eagles – 25 lat – w 2021: 105 targetów, 63 złapane, 869 jardów, 5 przyłożeń górą, WR32

Przez trzy lata gry w Tennessee Brown dał się poznać jako bardzo trudny do powalenia z piłką skrzydłowy. Od tego sezonu będzie pomagał rozgrywającemu Jalenowi Hurtsowi w rozwinięciu skrzydeł w grze podaniowej. Brown miewa lekkie problemy z kontuzjami, najpewniej ze względu na bardzo kontaktowy styl gry, ale zdrowy jest jednym z najgroźniejszych skrzydłowych w lidze.

 • Tee Higgins – Cincinnati Bengals – 23 lata – w 2021: 110 targetów, 74 złapane, 1091 jardów, 6 przyłożeń górą, WR22

Higgins miał świetną drugą połowę zeszłego sezonu, w tym okresie zdobywał więcej punktów niż jego kolega z zespołu Ja’Marr Chase. Jest bardzo młodym i utalentowanym członkiem efektownej ofensywy. Największym problemem w jego przypadku będzie nieregularność. On i Chase nie są w stanie mieć świetnych spotkań równocześnie. Raz jeden będzie dominował, raz drugi przejmie pałeczkę.

 • Keenan Allen – Los Angeles Chargers – 30 lat – w 2021: 157 targetów, 106 złapanych, 1138 jardów, 6 przyłożeń górą, WR14

Allen znany jest jako maszyna do łapania piłek. 100 złapanych podań, 1200 jardów i sześć przyłożeń to jego przeciętne statystyki z ostatnich pięciu lat. W zeszłym sezonie po raz pierwszy jego pozycja pierwszego skrzydłowego zespołu została zagrożona. Mike Williams rozegrał swój najlepszy sezon w fantasy, jednak jego Matt Ryan. Jest on niewątpliwie najbardziej utalentowany z wymienionej trójki, ale tak częste zmiany potrafią źle wpłynąć na rozwój młodego skrzydłowego, jakim nadal jest Pittman. Najpewniej powtórzy statystyki z poprzedniego sezonu, ale może być mu ciężko dołączyć do elity na pozycji.

 • D.K. Metcalf – Seattle Seahawks – 25 lat – w 2021: 129 targetów, 75 złapanych, 967 jardów, 12 przyłożeń górą, WR12

Metcalf przebojem wdarł się do ligi w 2019 i od tego czasu pozostaje w gronie wyróżniających się skrzydłowych. Jest niebywałe atletyczny i silny, obrońcy nie mają z nim dużych szans w pojedynkach jeden na jeden. W tym momencie ciężko przewidzieć, jak bardzo zaszkodzi mu odejście Russella Wilsona. Metcalf jest bardzo groźny z piłką w rękach, ale najpierw ktoś mu ją musi dostarczyć, a ani Drew Locka, ani Geno Smitha nie stać na grę na nawet zbliżonym do Wilsona poziomie.

 • Terry McLaurin – Washington Commanders – 27 lat – w 2021: 130 targetów, 77 złapanych, 1053 jardy, 5 przyłożeń górą, WR25

W McLaurinie drzemie wielki talent, którego przebłyski widzieliśmy na przestrzeni trzech ostatnich lat. Niestety tylko przebłyski, bo podania otrzymywał od Case’a Keenama, Dwyane’a Haskinsa, Alexa Smitha oraz Taylora Heinicke. W tym roku rozgrywającym będzie Carson Wentz, zdecydowanie najlepszy zawodnik z tego grona, jednak nie będzie on stanowił aż tak dużej różnicy, by uczynić z McLaurina elitarnego skrzydłowego.

 • MIke Williams – Los Angeles Chargers – 28 lat – w 2021: 129 targetów, 76 złapanych, 1146 jardów, 9 przyłożeń górą, WR10

Williams miewał już udane sezony w przeszłości, łapiąc dziesięć przyłożeń w 2018 oraz zdobywając ponad 1000 jardów w 2019. W zeszłym udało mu się połączyć te statystyki i rozegrać najlepszy sezon w karierze. Świetnie rozumie się z rozgrywającym Justinem Herbertem, i jest jednym z najgroźniejszych zawodników w głębi pola. W zeszłym sezonie miał serię czterech ponad 40-jardowych przyłożeń.

 • Diontae Johnson – Pittsburgh Steelers – 26 lat – w 2021: 169 targetów, 107 złapanych, 1161 jardów, 8 przyłożeń górą, WR9

Diontae miał rewelacyjny poprzedni sezon, a zwykle niechętni do płacenia skrzydłowym Steelers postanowili zrobić wyjątek i dać mu nowy kontrakt. Dlaczego więc jest tak nisko? Gra Bena Roethlisbergera może i wyglądała coraz gorzej, ale nadal potrafił on dostarczyć piłkę swoim skrzydłowym, szczególnie Johnsonowi. Bez względu na to, czy rywalizację o pozycję startera wygra Mitchell Trubisky, czy debiutant Kenny Pickett, żaden z nich nie jest gwarantem utrzymania Diontae w elicie na pozycji. Johnson ma talent, by się tam znaleźć, ale będzie mu ciężko powtórzyć zeszłoroczne statystyki. 

 • Jaylen Waddle – Miami Dolphins – 24 lata – w 2021: 140 targetów, 104 złapane, 1015 jardów, 6 przyłożeń górą, WR16

W swoim debiutanckim sezonie Waddle pobił rekord Anquana Boldina w liczbie podań złapanych przez pierwszoroczniaka. Drzemie w nim olbrzymi potencjał, który ograniczyć mogą tylko Tua Tagovailoa i Tyreek Hill. Pierwszy to rozgrywający, który póki co nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, drugi to sprowadzony latem skrzydłowy, z którym Waddle będzie musiał wygrać walkę o targety.

 • D.J. Moore – Carolina Panthers – 25 lat – w 2021: 163 targety, 93 złapane, 1157 jardów, 4 przyłożeń górą, WR19

Moore jest z najregularniejszych skrzydłowych w lidze. W każdym z ostatnich trzech sezonów zdobywał dla drużyny między 1205 i 1215 jardów oraz cztery przyłożenia (wliczając grę dołem). Liczba przyłożeń zdecydowanie nie robi wrażenia jak na tak utalentowanego gracza, można ją jednak wytłumaczyć słabym wsparciem z pozycji rozgrywającego. Cam Newton, Kyle Allen, Terry Bridgewater, Sam Darnold, a w tym roku Baker Mayfield – żadne z tych nazwisk nie sieje postrachu w lidze. Moore do tej pory radził sobie w takich warunkach, pozostaje mu tylko życzyć lepszego gry rozgrywających. I pięciu przyłożeń od Bakera.

ROTACJA

W tej kategorii możemy znależć zawodników, którzy będą mieli rolę wystarczająco dużą, by solidnie punktować w fantasy, ale zbyt małą, by ufać im co kolejkę. Wraz z biegiem sezonu ich rola może urosnąć do tej “startera”, lub zmaleć do absolutnie niegrywalnej w fantasy. W drafcie znajdują się zazwyczaj od piątej do ósmej rundy.

 • Amari Cooper – Cleveland Browns – 28 lat – w 2021: 104 targety, 68 złapanych, 865 jardów, 8 przyłożeń górą, WR27

Cooper spędził kilka lat jako WR1 w Dallas, ale najbliższy sezon spędzi w Cleveland. Ciężko powiedzieć, jak będzie wyglądał ten sezon w jego wykonaniu. Zmiany zespołu zazwyczaj negatywnie wpływają na czołowych skrzydłowych, nowy zespół preferuje grę dołem, a rozgrywający DeShaun Watson będzie grać dopiero od trzynastego tygodnia sezonu. Cooper ma talent i jest nadal młody jak na doświadczenie którym dysponuje, ale czeka go wiele przeszkód do pokonania.

 • Courtland Sutton – Denver Broncos – 27 lat – w 2021: 98 targetów, 58 złapanych, 776 jardów, 2 przyłożenia górą, WR46

Sutton miał świetny sezon 2019, ale następny stracił z powodu poważnej kontuzji kolana. W zeszłym sezonie nie błyszczał, ale możliwe że kontuzja nadal go spowalniała. Przyjście rozgrywającego Russella Wilsona może pozwolić mu na odbudowanie kariery. Sutton jest bardzo dobry, grając głęboko w polu rywali. Wilson, grając jeszcze w Seattle, lubił posyłać długie piłki do Tylera Locketta. Sutton jest aktualnie faworytem, by wypełnić tę rolę.

 • Brandin Cooks – Houston Texans – 29 lat – w 2021: 134 targety, 90 złapanych, 1037 jardów, 6 przyłożeń górą, WR20

Cooks spędził całą dotychczasową karierę, będąc bardzo niedocenianym skrzydłowym. W każdym w pełni rozegranym sezonie notował około 120 targetów, 1100 jardów i sześć przyłożeń. Nie przeszkadzały mu ciągłe zmiany zespołów (był często wymieniany za wybór pierwszej rundy draftu) i rozgrywających. Nawet w zeszłym roku, grając z rozgrywającym-debiutantem Davisem Millsem udało mu się osiągnąć typowe dla siebie statystyki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten sezon wyglądał identycznie jak poprzednie.

 • Marquise Brown – Arizona Cardinals – 25 lat – w 2021: 146 targetów, 91 złapanych, 1008 jardów, 6 przyłożeń górą, WR23

Po trzech latach gry w Baltimore, grając lepiej z roku na rok, Brown został oddany w wymianie do Arizony. Jego rolą będzie rozciąganie pola gry zespołu oraz rola drugiego skrzydłowego przy DeAndre Hopkinsie. Hopkins nie będzie dostępny w pierwszych sześciu spotkaniach z powodu zawieszenia, co powinno dać Brownowi większy udział w ofensywie Cardinals w pierwszej ⅓ sezonu. 

 • Jerry Jeudy – Denver Broncos – 23 lat – w 2021: 56 targetów, 38 złapanych, 467 jardów, WR89

Jeudy mimo młodego wieku rozegrał już dwa sezony w NFL. Nie były one jednak szczególnie udane, szczególnie drugi, który niestety zaczął od kontuzji kostki, i do końca sezonu nie wrócił do pełnej sprawności. Przyjście Russella Wilsona może dać reset jego karierze. Jeudy jest typem skrzydłowego, który jest często targetowany, i będzie miał sporą szansę zostać WR1 zespołu.

 • Darnell Mooney – Chicago Bears – 25 lat – w 2021: 140 targetów, 81 złapanych, 1055 jardów, 4 przyłożenia górą, WR24

Mooney wywalczył sobie rolę pierwszego skrzydłowego zespołu już w zeszłym sezonie, mimo iż musiał o nią rywalizować z Allenem Robinsonem. W tym sezonie nie będzie już miał konkurencji, ale na statystyki nie powinno to znacząco wpłynąć. Rozgrywający Justin Fields nie pokazał w swoim pierwszym sezonie wybitnych umiejętności podawania piłki, ciężko przewidywać by znacząco się to zmieniło w trakcie off-season. Mooney będzie musiał bazować na swoim talencie, podobnie jak przez ostatnie dwa lata.

 • Allen Robinson – Los Angeles Rams – 29 lat – w 2021: 66 targetów, 38 złapanych, 410 jardów, 1 przyłożenie górą, WR86

W tym momencie ciężko jest zrozumieć, co się stało z Robinsonem w poprzednim sezonie. Będący pierwszą opcją podaniową Chicago zawodnik rozegrał absolutnie beznadziejny sezon. Opuścił wprawdzie kilka spotkań z powodu kontuzji ścięgna udowego, ale przed jej doznaniem grał równie bezbarwnie. Słabe wsparcie z pozycji rozgrywającego (którym naprzemiennie byli Andy Dalton i Justin Fields) też nie jest argumentem, bo Robinson zaliczał już świetne sezony, otrzymując podania od Blake’a Bortlesa i Mitchella Trubisky’ego. Koniec końców, Robinson przeniósł swoje talenty do Rams, którzy oddali Roberta Woodsa to Tennessee, oraz stracili Odella Beckhama i Vana Jeffersona z powodu kontuzji. Z miejsca Robinson stał się drugą opcją podaniową obrońców tytułu, i w najbliższym sezonie będzie miał szansę nawiązać do swoich najlepszych lat gry.

 • Gabriel Davis – Buffalo Bills – 23 lata – w 2021: 63 targety, 35 złapanych, 549 jardów, 6 przyłożeń górą, WR54

Davis rozegrał dwa przyzwoite sezony w barwach Bills, ale w styczniu zrobił coś, co odcisnęło silne piętno na jego wartości w fantasy. Jego 201 jardów i cztery przyłożenia w playoffowym spotkaniu przeciwko Chiefs, chyba najlepszym w zeszłym sezonie, zapisało się złotymi zgłoskami w historii NFL. Drugie takie spotkanie już mu się w karierze nie zdarzy, ale jako druga opcja efektywnej ofensywy Buffalo stanowi bardzo ciekawą opcję. Dodatkowo, jest często szukany podaniem w redzone przez rozgrywającego Bills Josha Allena.

 • Elijah Moore – New York Jets – 22 lata – w 2021: 77 targetów, 43 złapane, 538 jardów, 5 przyłożeń górą, WR48

Moore miał świetny środek swojego pierwszego sezonu w NFL, zanim kontuzja mięśnia czworogłowego wykluczyła go z ostatnich pięciu spotkań. W tym sezonie będzie musiał ponownie walczyć o rolę WR1 zespołu, bo Jets wzięli Garretta Wilsona z dziesiątym wyborem draftu. Moore pokazał już, na co go stać, jest więc minimalnym faworytem do wygrania tej rywalizacji. A jest ona kluczowa, bo ciężko jest wyobrazić sobie, że rozgrywający Zach Wilson będzie w stanie wspierać regularną produkcję dwóch skrzydłowych. 

 • Rashod Bateman – Baltimore Ravens – 23 lata – w 2021: 68 targetów, 46 złapanych, 515 jardów, 1 przyłożenie górą, WR73

W swoim pierwszym sezonie Bateman walczył z kontuzją pachwiny, przez którą stracił kilka spotkań, a w innych nie był w pełni formy. W tym roku otworzyła się przed nim niepowtarzalna szansa. Zespół oddał pierwszego skrzydłowego, Marquise’a Browna, do Arizony, a jego rolę ma przejąć właśnie Bateman. Baltimore skupia swoją ofensywę na grze dołem, ale Brownowi w zeszłym roku to nie przeszkadzało (WR23 na koniec sezonu), podobnie może być z Batemanem.

 • Chris Godwin – Tampa Bay Buccaneers – 26 lat – w 2021: 127 targetów, 98 złapanych, 1103 jardy, 5 przyłożeń górą, WR17

Godwin miał rewelacyjny sezon 2019, kiedy był WR2 w fantasy, i od tego czasu pozostaje w elicie skrzydłowych. Pod koniec zeszłego sezonu zerwał więzadło krzyżowe i wróci w trakcie tego sezonu, w tym momencie ciężko powiedzieć kiedy. Jest na tyle młody, że powinien wrócić do dawnej formy, ale będzie potrzebował trochę czasu, a na pewno nie zagra we wszystkich spotkaniach.

 • Michael Thomas – New Orleans Saints – 29 lat – w 2021: kontuzjowany

Thomas był najlepszym skrzydłowym w 2019 roku. Kontuzje kostki i uda ograniczyły znacząco jego grę w 2020, a nieudana rehabilitacja odebrała możliwość gry w 2021. Thomas powraca w tym sezonie do kompletnie innego zespołu niż kiedy ostatnio grał w ich barwach. Nie ma już rozgrywającego Drew Breesa, z którym Williams grał od początku swojej kariery, są za to utalentowani skrzydłowi – Jarvis Landry i debiutant Chris Olave. Thomas nadal wydaje się liderem tej formacji w Saints, ale kto wie w jakiej wraca formie po prawie dwóch sezonach niegrania.

 • DeVonta Smith – Philadelphia Eagles – 24 lata – w 2021: 104 targety, 64 złapane, 916 jardów, 5 przyłożeń górą, WR29

Smith przyszedł do NFL z opinią dużego talentu, i pierwszy sezon zdecydowanie może zaliczyć do udanych. Latem Philadelphia sprowadziła z Titans AJa Browna, co znacząco wpłynie na drugi sezon Smitha. Utrzyma rolę pierwszej opcji zespołu, czy będzie drugą za plecami bardziej doświadczonego kolegi? Na ten moment możemy tylko zgadywać, ale druga opcja wydaje się być bardziej prawdopodobna. Niestety rozgrywający Jalen Hurts nie pokazał jeszcze w swojej karierze, że jest w stanie wesprzeć równocześnie dwóch skrzydłowych w utrzymaniu regularnej produkcji w fantasy, więc ciężko się nastawiać na to, że Smith będzie miał lepszy sezon niż miał poprzedni.

 • Juju Smith-Schuster – Kansas City Chiefs – 26 lat – w 2021: 28 targetów, 15 złapanych, 129 jardów, WR137

Juju miał rewelacyjny sezon w 2018 – ponad 1400 jardów oraz siedem przyłożeń. Następnych parę sezonów było naznaczonych kontuzjami oraz słabą grą rozgrywających Pittsburgh Steelers. W tym sezonie Smith-Schuster będzie miał szansę odbudować swoją pozycję w lidze, otrzymując podania od Patricka Mahomesa. W gronie skrzydłowych Chiefs jest tłoczno (Juju, MVS, Skyy Moore, Mecole Hardman) i na ten moment nie ma wyraźnie najlepszej opcji, ale póki co faworytem jest Smith-Schuster.

 • Adam Thielen – Minnesota Vikings – 32 lata – w 2021: 95 targetów, 67 złapanych, 726 jardów, 10 przyłożeń górą, WR28

Wiek Thielena daje coraz bardziej o sobie znać. Z zawodnika seryjnie zdobywającego 100 jardów co spotkanie stał się ekspertem od przyłożeń. Świetnie rozumie się z rozgrywającym Cousinsem, czego efektem są aż 24 przyłożenia w ostatnich dwóch sezonach. W Minnesocie chcą stawiać nawet bardziej na grę podaniami, co na pewno czyni Thielena bezpieczną opcją w fantasy, a jego rola powinna być podobna do dotychczasowej. 

 • Amon-Ra St. Brown – Detroit Lions – 23 lata – w 2021: 119 targetów, 90 złapanych, 912 jardów, 5 przyłożeń górą, WR21

Brown miał rewelacyjną końcówkę debiutanckiego sezonu, zdobywając 621 jardów i sześć przyłożeń w ostatnich sześciu spotkaniach. Wyglądało na to, że zbudował nić porozumienia z rozgrywającym Jaredem Goffem. Możliwe jednak, że nie nacieszy się rolą pierwszej opcji zespołu zbyt długo. Lions wybrali w drafcie Jamesona Williamsa i sprowadzili z Jaguars DJa Charka. Brown jest najbezpieczniejszym skrzydłowym z tej trójki ze względu na swoje zeszłoroczne osiągnięcia, ale nie jest to tak pewne jak wydawało się w styczniu, po zakończeniu sezonu.

 • DeAndre Hopkins – Arizona Cardinals – 30 lat – w 2021: 64 targety, 42 złapane, 572 jardy, 8 przyłożeń górą, WR43

Hopkins został złapany na przyjmowaniu środków zabronionych i został zawieszony na pierwsze sześć spotkań sezonu. Znacząco wpływa to na jego wartość w fantasy. W latach 2017-20 Hopkins był czołowym skrzydłowym ligi, ale zeszły sezon popsuły mu kontuzje ścięgna udowego i kolana. Nadal ma potencjał na bycie elitarnym skrzydłowym w fantasy, ale trzymanie go na ławce przez pierwszych sześć tygodni wiąże się z ryzykiem.

 • Tyler Lockett – Seattle Seahawks – 30 lat – w 2021: 107 targetów, 73 złapane, 1175 jardów, 8 przyłożeń górą, WR13

Lockett spędził ostatnich kilka lat wśród top 15 skrzydłowych w fantasy. Osiągał to głównie dzięki świetnemu zrozumieniu z rozgrywającym Russellem Wilsonem, który latem odszedł do Denver. Nigdy nie widzieliśmy Tylera Locketta w duecie z innym rozgrywającym, a Wilsona ma zastąpić Drew Lock, co jest sporą negatywną różnicą. Lockett jest również nie najmłodszy, na szczęście do tej pory nie miał problemów z kontuzjami. Swoje najlepsze lata ma już za sobą, powinien jednak pozostać solidnym zawodnikiem w fantasy.

 • Hunter Renfrow – Las Vegas Raiders – 27 lat – w 2021: 128 targetów, 103 złapane, 1038 jardów, 9 przyłożeń górą, WR11

Renfrow miał rewelacyjny zeszły sezon, pełniąc rolę pierwszego skrzydłowego zespołu. Sezon ten jest najpewniej nie do powtórzenia. Renfrow skorzystał na kontuzjach Darrena Wallera, który powróci w tym sezonie w pełni sił. Dodatkowo do zespołu dołączył Davante Adams, który na pewno będzie otrzymywał najwięcej podań. Renfrow zostanie więc zepchnięty do roli WR2 zespołu.

 • Allen Lazard – Green Bay Packers – 27 lat – w 2021: 60 targetów, 40 złapanych, 513 jardów, 8 przyłożeń górą, WR45

Lazard ma za sobą kilka przeciętnych sezonów w barwach Green Bay, ale odejście Davante Adamsa otwiera przed nim wyjątkową szansę. Pierwsza opcja podaniowa Aarona Rodgersa zawsze była elitarne opcją w fantasy, a Lazard jest aktualnie faworytem do przyjęcia tej roli. Jest wysoki jak na skrzydłowego, a przy tym silny i szybki. To może być jego przełomowy sezon.

 • Chase Claypool – Pittsburgh Steelers – 24 lata – w 2021: 105 targetów, 59 złapanych, 860 jardów, 2 przyłożenia górą, WR37

Claypool miał świetny debiutancki sezon, zdobywając 11 przyłożeń, w tym cztery w jednym spotkaniu. Drugi rok był zdecydowanie chciszy, a trzeci może się okazać jeszcze trudniejszy. Pittsburgh wybrał skrzydłowych w drugiej i czwartej rundzie draftu, a jest to drużyna mająca długą historię udanych wyborów na tej pozycji. Claypool ma wyrobioną pozycję w zespole, ale będzie musiał ją obronić, by pozostać liczącą się opcją w fantasy. 

 • Christian Kirk – Jacksonville Jaguars – 26 lat – w 2021: 103 targety, 77 złapanych, 982 jardy, 5 przyłożeń górą, WR26

Kirk miał bardzo udany ostatni sezon w Arizonie, przewodząc drużynie w targetach. Jaguars postanowili zapłacić mu duże pieniądze, by pomógł rozgrywającemu Trevorowi Lawrence’owi w rozwinięciu skrzydeł. Kirk będzie pierwszą opcją podaniową zespołu, i wkracza w swój najlepszy okres w karierze. Powtórka statystyk z zeszłego sezonu jest bardzo prawdopodobna.

 • Brandon Aiyuk – San Francisco 49ers – 28 lat – w 2021: 84 targety, 56 złapanych, 826 jardów, 5 przyłożeń górą, WR38

Ayiuk miał być rewelacją zeszłego sezonu, ale w jego pierwszych dwóch miesiącach był prawie niewykorzystywany w ofensywie San Francisco. Koniec końców udało mu się odzyskać pozycję w zespole i rozegrać kilka dobrych spotkań. W tym sezonie może się okazać najbardziej poszkodowanym zmianą rozgrywającego w zespole. Między nim, Deebo Samuelem i Georgem Kittle to Aiyuk wydaje się być najbardziej poszkodowanym rezygnacją zespołu z usług Jimmy’ego Garropolo.

WARTO MIEĆ NA OKU

Poniżsi skrzydłowi są dalekimi opcjami w draftach. Każdy z nich ma potencjał, by stać się ważnym zawodnikiem w fantasy, ale potrzebują do tego odpowiednich warunków, np. czyjejś kontuzji, albo słabej postawy defensywy rywali. Będą mieć świetne pojedyncze występy, ale brak im będzie regularności. Jednak trafienie we właściwego “uśpionego” zawodnika może pomóc wygrać ligę. Pierwsi zawodnicy z tej kategorii zaczynają się pojawiać w dziewiątej rundzie.

 • Drake London – Atlanta Falcons – 21 lat – w drafcie 2022: 1. runda, 8. wybór

Najwyżej wybrany skrzydłowy w tegorocznym drafcie trafił do jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sytuacji w lidze. Z jednej strony, po zawieszeniu Calvina Ridleya stał się oczywistą pierwszą opcją podaniową w Atlancie, z drugiej – drużyna ta w najbliższym czasie nie będzie się liczyła w walce o playoffy. Jego rozgrywającym będzie Marcus Mariota, który nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadzei. London będzie musiał swoim talentem pokonać przeciwności losu.

 • Robert Woods – Tennessee Titans – 30 lat – w 2021: 69 targetów, 45 złapanych, 556 jardów, 4 przyłożenia górą, WR49

Woods powraca do gry po zerwaniu więzadła krzyżowego, i będzie się musiał odnaleźć w nowym zespole. Ze względu na swoje doświadczenie powinien być pierwszą opcją zespołu, ale nie jest już najmłodszy i nie wiadomo, w jakiej formie powróci. Zdrowy zawsze był maszyną do łapania dużej liczby podań.

 • Chris Olave – New Orleans Saints – 22 lata – w drafcie 2022: 1. runda, 11. wybór

Olave będzie musiał wygrać rywalizację o miejsce w składzie z dwójką utalentowanych weteranów – Michaelem Thomasem i Jarvisem Landrym. Jest najgroźniejszy grając w głębi pola, co daje mu szansę na zostanie ulubionym skrzydłowym Jameisa Winstona, który jeszcze w czasach gry w Tampa Bay najbardziej był znany z dalekich podań do Evansa i Godwina.

 • Kadarius Toney – New York Giants – 23 lata – w 2021: 57 targetów, 39 złapanych, 420 jardów, WR95

Toney zdobył 189 jardów w swoim piątym spotkaniu w karierze, dając kibicom Giants nadzieję na wypełnienie luki po Odellu Beckhamie. Resztę sezonu spędził jednak głównie na walce z kontuzjami. Teraz czeka go drugi sezon w lidze, i jeśli zdrowie mu dopisze, to ma talent na bycie pierwszą opcją zespołu.

 • Treylon Burks – Tennessee Titans – 22 lata – w drafcie 2022: 1. runda, 18. wybór

Tennessee nie chciało dawać nowego kontraktu AJowi Brownowi, więc oddało go do Philadelphii i wzięło Burksa w drafcie. Młody zawodnik ma szansę z miejsca stać się pierwszą opcją podaniową mocnego zespołu (najlepszy zespół w konferencji w ostatnim sezonie regularnym), a na pewno będzie walczył o tę pozycję z Robertem Woodsem.

 • Tyler Boyd – Cincinnati Bengals – 28 lat – w 2021: 94 targety, 67 złapanych, 828 jardów, 5 przyłożeń górą, WR31

Boyd jest od czterech lat ważnym elementem gry podaniowej Cincinnati. W ostatnich dwóch latach Bengals wybrali w drafcie Tee Higginsa i Ja’Marra Chase’a, więc rola Boyda zaczęła systematycznie maleć. Zespół nadal polega na nim w dużej 

 • Jarvis Landry – New Orleans Saints – 30 lat – w 2021: 87 targetów, 52 złapane, 570 jardów, 2 przyłożenia górą, WR56

Landry spędził prawie całą karierę jako łapiąca mnóstwo podań pierwsza opcja zespołu. W tym sezonie dołączył do Saints, gdzie będzie tworzył formację skrzydłowych z Michaelem Thomasem i debiutantem Chrisem Olave. Landry wydaje się na starcie sezonu najbezpieczniejszym z tercetu skrzydłowych. Rozgrywający Jameis Winston w przeszłości pomagał swoim skrzydłowym w dotarciu na szczyty rankingów fantasy, teraz też może to nastąpić.

 • Garrett Wilson – New York Jets – 22 lata – w drafcie 2022: 1. runda, 10. wybór

Utalentowany skrzydłowy został wybrany przez Jets, którzy od lat spisują się poniżej oczekiwań. O rolę pierwszego skrzydłowego zespołu będzie musiał walczyć z Elijah Moorem, który ma rok doświadczenia w NFL. Przegrana w tej walce najpewniej będzie oznaczała brak przydatności w fantasy w tym sezonie.

 • George Pickens – Pittsburgh Steelers – 21 lat – w drafcie afcie 2022: 2. runda, 52. wybór

Pickens robi świetne wrażenie w okresie przygotowawczym do swojego pierwszego sezonu. Niestety został wybrany do zespołu, który już ma dwóch mocnych skrzydłowych – Diontae Johnsona i Chase’a Claypoola. Dodatkowo wsparcie rozgrywającego – Trubisky’ego lub Picketta – nie będzie na elitarnym poziomie. W optymistycznym scenariuszu Pickett może być drugą opcją w przeciętnej ofensywie podaniowej.

 • Kenny Golladay – New York Giants – 30 lat – w 2021: 76 targetów, 37 złapanych, 521 jardów, WR84

W 2019 Golladay przewodził lidze w liczbie złapanych przyłożeń, a w 2021… nie złapał żadnego, pomimo że był targetowany trzynaście razy w polu punktowym. Część odpowiedzialności spoczywa na rozgrywającym Danielu Jonesie, ale również Golladay musi znacząco poprawić swoją grę. Giants zapłacili mu duże pieniądze za bycie pierwszą opcją zespołu, a w pierwszym sezonie wyglądało to na pieniądze wyrzucone w błoto.

 • DJ Chark – Detroit Lions – 26 lat – w 2021: 22 targety, 7 złapanych, 154 jardy, 2 przyłożenia górą, WR133

Chark miał imponujący sezon w barwach Jaguars w 2019, ale seria kontuzji w kolejnych dwóch latach znacząco przychamowała jego karierę. Lions postanowili dać mu szansę na jej odbudowanie, ale nie będzie łatwo – konkurencja w walce o targety to nie tylko młodzi skrzydłowi, ale także TE Hockenson i biegacz Swift.

 • Marquez Valdes-Scantling – Kansas City Chiefs – 28 lat – w 2021: 55 targetów, 26 złapanych, 430 jardów, 3 przyłożenia górą, WR80

MVS spędził całą dotychczasową karierę, otrzymując podania od Aarona Rodgersa, a teraz będzie je otrzymywał od Patricka Mahomesa. Do tej pory dał się poznać jako upuszczający podania zawodnik, który ma kilka świetnych spotkań w sezonie, a reszta jest bezbarwna. Podobnie powinno być także teraz, chyba że MVS zaskoczy wszystkich i zostanie pierwszym skrzydłowym pozbawionego Tyreeka Hilla zespołu.

 • Rondale Moore – Arizona Cardinals – 22 lata – w 2021: 18 prób biegowych, 76 jardów, 64 targety, 54 złapane, 435 jardów, 1 przyłożenie górą, WR71

Cardinals zainwestowali wybór drugiej rundy draftu 2021 w Moore, i póki co nie mogą być zadowoleni z jego produkcji na boisku. Moore będzie miał okazję wykazać się w okresie zawieszenia DeAndre Hopkinsa, ale jeśli nie zbuduje swojej pozycji w pierwszych sześciu tygodniach – nie będzie wartościowym zawodnikiem w fantasy.

 • Julio Jones – Tampa Bay Buccaneers – 33 lata – w 2021: 48 targetów, 31 złapanych, 434 jardy, 1 przyłożenie górą, WR92

Czołowy skrzydłowy poprzedniej dekady w ostatnich dwóch sezonach musiał się zmagać z kontuzjami, i opuścił w sumie czternaście spotkań w Atlancie i Tennessee. Najlepsze lata ma dawno za sobą, ciężko jednak kompletnie go wykluczyć z liczących się opcji fantasy. Po pierwsze że względu na talent, po drugie – w końcówce kariery dostał szansę gry z GOATem Tomem Bradym.

 • Jakobi Meyers – New England Patriots – 26 lat – w 2021: 126 targetów, 83 złapane, 866 jardów, 2 przyłożenia górą, WR33

Meyers długo uchodził za jednego z największych pechowców w lidze. Potrzebował trzech sezonów i aż 135 złapanych podań by zdobyć swoje pierwsze przyłożenie. Po drodze pobił rekord największej liczby zdobytych jardów bez przyłożenia – ponad 1500. Teraz kiedy się już przełamał, łatwiej mu będzie zaufać w fantasy. Jest najczęściej targetowanym zawodnikiem Patriots, co czyni go faworytem do roli WR1 zespołu, rywalizację o nią będzie musiał wygrać Kendrickiem Bournem i DeVante Parkerem.

 • Jameson Williams – Detroit Lions – 21 lat – w drafcie 2022: 1. runda, 12. wybór

Lions wybrali Williamsa z wysokim pickiem, licząc że stanie się ich czołowym skrzydłowym na lata. Mieli wtedy świadomość, że w styczniowym spotkaniu w college’u Williams zerwał więzadło krzyżowe, i nie opuści początek tego sezonu. W drafcie nie warto go wybierać, ale warto o nim pamiętać, jeśli np. w listopadzie wróci do gry.

 • Skyy Moore – Kansas CIty Chiefs – 22 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 54. wybór

Moore trafił do wymarzonej sytuacji dla każdego, szczególnie młodego skrzydłowego – jego rozgrywającym będzie Patrick Mahomes. Moore został wybrany jako trzynasty skrzydłowy w ostatnim drafcie, ale z takim wsparciem może zakończyć sezon jako najlepszy z nich.

 • Christian Watson – Green Bay Packers – 23 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 34. wybór

Po raz pierwszy od lat Green Bay zainwestowało wysoki wybór w drafcie w skrzydłowego. Po odejściu Davante Adamsa zespół pilnie potrzebuje nowej pierwszej opcji podaniowej dla Aarona Rodgersa. Watson ma szansę stać się tym zawodnikiem, ale nie stanie się to szybko. Rodgers nigdy nie był chętny do częstego podawania piłki debiutantom – nawet Adams i Jordy Nelson, również wybrani w drugich rundach swoich draftów, czekali na swój przełomowy sezon do trzeciego roku w lidze. Podobnie może być z Watsonem.

 • Sammy Watkins – Green Bay Packers – 29 lat – w 2021: 49 targetów, 27 złapanych, 394 jardy, 1 przyłożenie górą, WR102

Watkins jest w odwrotnej sytuacji do Valdes-Scantlinga. Ma już doświadczenie z gry z Patrickiem Mahomesem, a w tym roku będzie miał szansę łapać podania Aarona Rodgersa. Istnieje szansa, że okaże się jego ulubionym skrzydłowym, ale w ostatnich latach poza pojedynczymi udanymi spotkaniami był niewidoczny na boisku.

 • K.J. Osborn – Minnesota Vikings – 26 lat – w 2021: 82 targety, 50 złapanych, 655 jardów, 7 przyłożeń górą, WR38

Osborn rozegrał bardzo solidny drugi sezon w NFL. Nowy sztab szkoleniowy Vikings zapowiada jeszcze większy nacisk na grę podaniową. Jefferson i Thielen mają już duże i stabilne role w tej ofensywie, więc największym beneficjentem zmiany może okazać się Osborn – trzeci skrzydłowy zespołu.

 • Marvin Jones – Jacksonville Jaguars – 26 lat – w 2021: 120 targetów, 103 złapane, 832 jardy, 4 przyłożenia górą, WR34

Jones przez większość kariery był niedoceniany przez menedżerów fantasy, i za każdym razem przebijał ich oczekiwania. Nawet w zeszłym roku, otrzymując podania od rozgrywającego kiepski pierwszy sezon w NFL Trevora Lawrence’a, osiągnął solidne statystyki. Czy czeka nas kolejny rok powyżej oczekiwań w jego wykonaniu? Jeśli zdrowie pozwoli, z pewnością tak.

 • KJ Hamler – Denver Broncos – 23 lata – w 2021: kontuzjowany

Hamler powraca do gry po zerwaniu więzadła krzyżowego, akurat w momencie kiedy trzeci skrzydłowy zespołu, Tim Patrick doznał identycznej kontuzji i nie zagra w tym roku. Po przyjściu do zespołu Russella WIlsona ofensywa zostanie przebudowana, niewykluczone więc, że Hamler stanie się jej ważną częścią.

 • Alec Pierce – Indianapolis Colts – 22 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 53. wybór

W Indianapolis mieli już chyba dość czekania na zdrowego Parrisa Campbella (wybrany w drugiej rundzie draftu 2019, zagrał tylko w 15 z 49 spotkań), więc wybrali w tym roku Pierce’a. Ten będzie miał okazję z miejsca stać się drugim skrzydłowym za plecami Michaela Pittmana.

 • Jahan Dotson – Wahington Commanders – 22 lata – w drafcie 2022: 1. runda, 16. wybór

Dotson zacznie karierę jako druga opcja podaniowa w drużynie z Waszyngtonu. Zespół latem zmienił rozgrywającego na Carsona Wentza, jest więc mała szansa na to, że to właśnie Dotson zostanie jego ulubionym skrzydłowym.

Autor: Adrian Glejzer

Źródła statystyk: pro-football-reference.com, fantasypros.com

*

W sieci są już dwie części zapowiedzi sezonu NFL w podcascie NFLplRadio. Zachęcamy do nadrobienia zaległości.

*

Pierwszą część preseason podsumowaliśmy też w NFLPolska Studio live.

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d