Skip to content

NCAA Raport #14

W tym roku nie ma debiutanta w College Football Playoffs. Clemson Tigers oraz Alabama Crimson Tide zagrają po raz szósty, Ohio State Buckeyes poraz  czwarty, a Notre Dame Fighting Irish zagości w tej fazie sezonu po raz drugi. Każda ekipa ma zwykle co rok grupę zawodników, których wysyła regularnie NFL. Ohio State m.in. edge rusherów, cornerbacków i skrzydłowych, Notre Dame ofensywnych liniowych i tight endów, Alabama running backów, skrzydłowych, ofensywnych liniowych i defensorów. A  Clemson „produkuje” za czasów Dabo Swinney’a graczy wielkiego formatu na całym obszarze boiska. To zapowiada jedno, nawet jeśli nie śledzisz NCAA, obejrzeć półfinały to konieczność!


(#1) Alabama Crimson Tide – (#4) Notre Dame Fighting Irish
Rose Bowl Game Presented by Capital One
CFP – Półfinał
22:00


Gdy ostatni razem Notre Dame grało z Alabamą, ekipa Crimson Tide zdobyła mistrzostwo, running back Eddie Lacy (fani Green Bay, jesteście?) zdobył 140 jardów w 20 próbach, a skrzydłowy Amari Cooper zdobył 105 jardów w odbiorze i 2 przyłożenia. Działo się to po sezonie 2012. Emocji było mnóstwo, o czym też świadczy to, że w końcówce zdarzyła się nawet lekka przepychanka między centrem Alabamy a… jego rozgrywającym.

Dla Alabamy to w pewien sposób “revenge tour” – pokonali Auburn w rewanżu za porażkę z zeszłego roku, pokonali LSU w rewanżu za zeszły rok. Zostało im tylko Clemson (za ostatni CFP Final po sezonie 2018) lub OSU (za Sugar Bowl po sezonie 2014).

Oczywiście sterem, żeglarzem i okrętem Alabamy jest trener główny Nick Saban. Mimo lat w futbolu, wciąż widać że się zmienia, świetnie reaguje na rozwój defensywy/ofensywy i na nowiki w świecie College Football. W ciągu kilku lat, z ekipy bez wyjątkowych QB, dostarczył/dostarczy mnóstwo świetnych zawodników do NFL, w tym kilku klasowych skrzydłowych w pierwszej rundzie. A Alabama w tym sezonie to trójka QB Mac Jones – WR DeVonte Smith – RB Najee Harris (raczej na czas półfinału oraz ewentualnego finału nie wyzdrowieje skrzydłowy Jaylen Waddle). W Alabamie – gdyby zabrakło DeVonta Smitha – jest jeszcze ciekawy John Metchie, a piłki może też łapać Slade Bolden czy Miller Forristall, jednak to typowe opcje #3 czy #4 przy braku Waddle’a – po D.Smithie, J.Metchiem i N.Harrisie

Z innych zawodników Bamy wartych obserwacji mamy w dużo talentu na pozycjach: cornerbacka Patricka Surtaina II, linebackera Dylana Moses, ofensywnych liniowych Alexa Leatherwooda, Deonte Browna oraz defensywnego liniowego Christiana Barmore’a. Na tackle’ach zagrają Leatherwood oraz Evan Neal, obaj są zawodnikami rekrutowanymi jako 5* (najwyżej co można dostać po liceum w kwestii oceny potencjału) i prawdopodobnie obu zobaczymy w przyszłości w NFL. Zabraknie centra Landona Dickersona (z powodu kontuzji po meczu o mistrzostwo konferencji SEC).

Czas przejść do Notre Dame. To ekipa z ofensywą, którą nieczęsto widzi Alabama. Sporo formacji z dwójką czy trójką TE. Wydaje się, że teraz, gdy futbol jest bardziej dynamiczny, przekształciło się to często na formację z czwórką, czy nawet piątką skrzydłowych.

W Notre Dame „pod lupę” brać trzeba linebackera Jeremiah Owusu-Koramoaha czy EDGE’a Daelina Hayesa. ND też “produkuje” talenty do linii ofensywnych – w obecnym zespole to chociażby guard Tommy Kramer czy tackle Liam Eichenberg, których czeka solidna weryfikacja przeciwko front-7 Crimson Tide. Eksperci opisują ich jako ekipę, która ma sporo talentu i umiejętności po obu stronach linii, przyzwoitych QB oraz RB, talent na TE, a mniej utalentowani są skrzydłowi i CB.

I to może mieć dzisiaj znaczenie. Pozycja, które najbardziej odstaje od tej Alabamy, to cornerback – w Notre Dame zagra (transfer z NC State) Nick McLoud oraz freshman Clarence Lewis. Do tego wśród ND brakuje też wybitnych skrzydłowych, którymi będą dzisiaj doświadczeni Ben Skowronek, Javon McKinley i Avery Davis. Reszta młodych (i utalentowanych) WR wchodzi do zespołu dość wolno.
Chociaż kluczem w tym meczu, szczególnie na jego starcie będzie, to jak będzie się zachowywać linia ofensywna. Szczególnie że Bama w tym sezonie średnio zdobywała 50 punktów na mecz, 543 jardów na mecz w ofensywie i 7.83 jardów na zagrywkę.

Play-offs to albo blow-outy albo close games. Tutaj zanosi się zdaniem wielu (też moim) na kilka posiadań różnicy, niczym w meczu LSU-Oklahoma rok temu. Crimson Tide to rozpędzona maszyna, która powinna sobie poradzić z Notre Dame.
Do tego dochodzi jeszcze kolejny problem Notre Dame, ich defensywny koordynator Clark Lea w międzyczasie przyjął ofertę pracy jako HC Vanderbilt. A z przeszłości znamy takie historie (w tym w przypadku Alabamy), że to roztargnienie nie zawsze pomaga w przygotowaniu swojej defensywy do finałowych spotkań.
————————————————————————————
(#2) Clemson Tigers – (#3) Ohio State Buckeyes
Allstate Sugar Bowl – CFP Semifinal
CFP – Półfinał
2:00

To hit dnia. Zalążek emocji budował się już rok temu, po zeszłorocznym meczu. A ognia do pieca dołożyły niedawne “ostre” wypowiedzi trenera Clemson, gdy Dabo Swinney dał po sezonie 2020, w głosowaniu Coaches Poll, zespół Ohio State na 11 miejscu – szczególnie po ilości spotkań rozegranych przez OSU. To rozwścieczyło „rodzinę Buckeyes”. Na dodatek wspominany zeszłoroczny wygrany mecz, z kilkoma błędami OSU i błędami sędziowskimi, zaostrzał apetyt OSU na rewanż na Tygrysach przez kilka miesięcy. Ale Tigers też mają motywację i wsparcie, by ich pokonać ponownie. Szczególnie, że OSU było ciągnięte za kołnierz przez swoją konferencję różnymi decyzjami, byleby tylko mogli awansować do play-offs. Przez co pewnie wielu trenerów czy dziennikarzy, którzy nie do końca myśleli umieszczać ekipę z konferencji BIG-10 w czwórce, są za Clemson.

Na rozegraniu zobaczymy wyjątkowy duet, możliwe że 1 lub 2 nadchodzącego draftu Trevor Lawrence (Clemson) i Justin Fields (Ohio State). Ponadto w obu ekipach jest wielu zawodników z możliwą przyszłością w NFL, a część już z przyszłością w tegorocznym drafcie. Są nimi w ofensywie Tigers m.in. znany już z poprzednich lat i zapowiedzi running back Travis Etienne czy skrzydłowy Amari Rodgers (Rodgers i też ciekawa postać Cornell Powell mieli najwięcej złapanych jardów spośród skrzydłowych, dalej byli T.Etienne i Braden Galloway).

W porównaniu do OSU, rozgrywający Clemson (Lawrence wraz z D.J. Uiagalelei) mają stosunkowo szeroki wybór odbiorców podań. Ale ilość opcji nie zawsze łączy się z jakością i może w pewnej części meczu pojawić się problem z tym czy jego podania będą odpowiednio wykorzystane, np. skrzydłowi Frank Ladson czy EJ Williams to młodzi zawodnicy, a stawka, którą muszą udźwignąć jest ogromna. W linii ofensywnej Clemson mamy niezłego tackle’a Jacksona Carmana. 

Natomiast po drugiej stronie linii, jest Jordan Williams. Warto też zwrócić oczy na młodych defensywnych liniowych Mylesa Murphy’ego oraz Bryana Bresee’a, którzy w tym sezonie zadebiutowali w College Football i niedługo będą pewnie w rozmowach pod Draft 2023 czy 2024.

W ofensywie OSU tym razem trzeba przyglądać się skrzydłowemu Chrisowi Olave’a oraz zagraniom TE Jeremy’ego Ruckerta. W środku linii ofensywnej blokować będą Wyatt Davis oraz Josh Myers. W defensywie na ofensywę Tigers napierać będzie Haskell Garrett oraz linebackerzy Pete Werner i Baron Browning. Skrzydłowych z Tygrysów będzie krył cornerback Shaun Wade.

W meczu z Northwestern, o mistrzostwo konferencji BIG-10, odpalił też running back Trey Sermon, który pobiegł po 331 jardów i 2 TD w 29 próbach. W tym sezonie, po 35+ złapanych piłek, mieli Garrett Wilson i Chris Olave. Obaj złapali równo 10 przyłożeń, z 15 przy których Fields asystował. Jak widać obaj skrzydłowi są kluczem do gry podaniowej ekipy z Columbus.

Mój typ, przewiduje close game i minimalne zwycięstwo Clemson Tigers.

Na koniec dwie ciekawostki dotyczące biletów na mecz:

Autor: Grzegorz Kowalski

Źródło grafiki w leadzie: screen @ CFBPlayoff

Leave a Reply

%d