Skip to content

NCAA Raport #16 – wraca FCS

Brakowało wam futbolu? Mamy dla Was dobrą wiadomość. Na wiosnę przeważnie kończyły się rozgrywki akademickie w koszykówkę (grano March Madness), liga MLB  zbliżała się do startu, a w fazę pucharową i kwestie najważniejszych rozstrzygnięć wchodziły ligi NBA i NHL. W tym szalonym ciągu wydarzeń w 2021 roku grać będzie także…College Football. Nie, nie zobaczymy jeszcze Alabamy Crimson Tide, USC Trojans czy BYU Cougars. Ale również będzie ciekawie, zapraszamy do tekstu Grzegorza Kowalskiego!

Tym razem pierwsze skrzypce będą grać ekipy z FCS (Football Championship Subdivision) jak North Dakota State, Youngstown State czy James Madison. Jak ktoś uważniej śledzi College Football, to zapewne pamięta, że wiele z tych ekip gra mecze z rywalami z FBS (Football Bowl Subdivisions czyli topowe konferencje, które widzieliśmy na jesieni). Przeważnie paycheck games, czyli ekipy z wyższego szczebla płacą tym z niższego, by zagrać z nimi mecz. Przeważnie kończy się to wygraną ekipy z poziomu FBS. Przeważnie, bo zdarzają się wyjątki, nawet nie jednostkowe, ale dzisiaj nie o tym.
z
Co prawda, w tych szalonych, “covidowych” czasach, kilka ekip grało na jesieni pojedyncze starcia (np. North Dakota State czy The Citadel), ale większość szykowała formę na wczesną wiosnę. Dokładnie na startujący teraz weekend, przynajmniej do połowy kwietnia, kiedy kończy się faza zasadnicza.
z
Czemu North Dakota State jest tak ważna na tym poziomie rozgrywkowym?
To ekipa, która wygrała mistrzowskie trofea w latach 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018, 2019.

W 2010 przegrała po dogrywce mecz w ćwierćfinale, a w 2016 z James Madison.
Cztery z tych tytułów zrobił Chris Klieman, obecny coach Kansas State Wildcats.
W tym roku, brak Treya Lance’a na rozegraniu Bizonów spowoduje, że za ich sterami ataku będzie Zeb Noland (transfer z Iowa State).
Wreszcie wychowankiem NDS jest też Carson Wentz, jeszcze niedawno 2 pick draftu NFL.

Postseason? NCAA zdecydowała, że postseason będzie miał miejsce w kwietniu i maju. Zobaczymy w nim mniej ekip niż było to zwykle (zamiast 24 tylko 16).
Mecz finałowy ma się odbyć w okolicy połowy maja.

Kalendarz? Z racji pandemii wiele ekip nie zagra (z różnych powodów), przez co każda konferencja ma swoje wewnętrzne kalendarze. Poniżej rozkład weekendu.z

Źródło screena: https://fbschedules.com/spring-2021-college-football-schedule/
Czołowe ekipy do śledzenia? Poza wspomnianym NDSU Bisons są jeszcze ciekawie budowane James Madison, Weber State, Villanova, Kennesaw State, Austin Peay, Wofford, Sam Houston State i Eastern Washington.
z
Znane nazwiska? Trenerem Jackson State został Deion Sanders – znany cornerback i członek NFL Hall of Fame.

Jak oglądać? Z legalnych opcji oczywiście ESPN Watch, wybrane spotkania będzie pokazywać też Fox.

Co polecamy na weekend? Najciekawiej zapowiada się spotkanie North Dakoty State z Youngstown State (o 21:30 w niedzielę). Ale jeśli znajdziecie wolną chwilę, warto włączyć też inne spotkania i sprawdzić, czy gdzieś tam na boisku nie rośnie talent klasy Treya Lance’a.

Autor: Grzegorz Kowalski

Leave a Reply

%d