Skip to content

NCAA Raport #4

Jak już wystartowała konferencja SEC, to ciekawych starć nie brakuje nam co tydzień. Tym razem polecamy szczególnie spotkanie o 21.30 TexasA&M Aggies – Alabama Crimson Tide. Dlaczego? Zapraszamy na zapowiedź.

(#13) TexasA&M Aggies @ (#2) Alabama Crimson Tide
Mecz konferencji SEC

Alabama od dwóch sezonów nie wygrała mistrzostwa, a rok temu żaden zawodnik nie dostał indywidualnego trofeum. Dla Nicka Sabana musi więc być to  “ciekawy” rok, motywacji nie zabraknie. Zespół przez COVID zbyt wiele nie stracił na swojej jakości. Zawodnicy – którzy mieli być dostępni na start sezonu 2020 – w większości są dostępni do gry. Jest komu łapać piłki, bo zeszłoroczny elitarny duet skrzydłowych Jaylen Waddle – DeVonta Smith zapewnia odpowiedni komfort. Problem byłby jednak, gdyby rozgrywający Mac Jones dostał kontuzji. W takim przypadku Alabama nie miałaby rozgrywającego z większym doświadczeniem. Tutaj pojawia się “mistrzowskie” zagrożenie. Dlatego jeśli spotkanie będzie szybko rozstrzygnięte (na co jednak się nie zanosi) to na boisku może pojawić się Bryce Young, który już przed tygodniem dostał 8 prób podaniowych.

Ale skoro Jones na dzisiaj jest zdrowy, to brak ogranego następcy nie jest największym problemem. Zdecydowanie bardziej doskwiera Bamie nierówna forma defensywy, która przez kontuzje i inne problemy w formacji, oceniana jest przez ekspertów NCAA na Top-20 czy nawet Top-25 w kraju. A warto pamiętać, że ekipy pod wodzą Nicka Sabana przeważnie, gdy kończyły z tytułem, miały elitarną defensywą , przynajmniej Top-5 rozgrywek.

Szczególnie zdrowie linebackera Dylana Mosesa jest kluczowe, bo nie dość, że jest to prospekt na pierwszą rundę draftu  NFL (przykładamy do niego lupę!) to jeszcze jest przy tym generał defensywy. Warto też poznawać nowych defensive backów, gdyż jak wiemy Alabama potrafi kształcić zawodników w tej formacji, przez co w tym roku w NFL zameldowali się Trevon Diggs, Xavier McKinney, Shyheim Carter oraz Jared Mayden. A filozofia “wdrażania w futbol” – jeśli chodzi o sztab szkoleniowy – pozostała niemal bez zmian, bo odszedł tylko trener przygotowania fizycznego Scott Cochran (do Georgii).

Po stronie TexasA&M mamy przynajmniej kilku kandydatów na dużą przyszłość w NFL, chociażby RB Isiah Spiller, WR Jhamon Ausbon oraz przekonwertowany skrzydłowy na RB Ainias Smith.

Rozgrywający – już całkiem doświadczony – Kellen Mond, to również całkiem ciekawe nazwisko na rynku NCAA. Szczególnie że jest otoczony  doświadczonymi liniowymi. Z tym że doświadczenie nie zawsze równa się jakości. TAMU nie mogą pozwalać sobie na powtórkę z 2019 roku, czyli 34 sacki na Mondzie, który “dzięki temu” nie może w pełni rozwinąć skrzydeł. A szansa na poprawę jest całkiem spora, bo w linii pozostało 4 zeszłorocznych starterów.

Ten mecz dla Aggies jest też istotny z jeszcze jednego względu, przynajmniej dobra postawa z Alabamą będzie oznaką, że filozofia budowania zespołu się sprawdza. TexasA&M od dłuższego czasu ma problem z wygrywaniem spotkań z ekipami rankingowymi (ostatnio pokonali tylko Oklahomę State, LSU – po 7 dogrywkach – i Kentucky). Jeśli nie będą tego robić częściej, plan na dołączenie do przynajmniej najlepszej dziesiątki NCAA może w najbliższej przyszłości się nie spełnić. 
———–
Inne ciekawe spotkania:
[18:00] (#3) Florida – South Carolina
[18:00] (#9) Texas-TCU
[18:00] (#21) Tennessee – Missouri
[18:00] (#24) Pittsburgh – NC State
[21:30] (#12) North Carolina – Boston College
[21:30] (#15) Cincinnati – South Florida
[21:30] (#17) Oklahoma State – Kansas
[21:30] (#25) Memphis – SMU
[1:30] (#7) Auburn – (#4) Georgia
[1:30] (#11) UCF – Tulsa
[1:30] (#16) Mississippi State – Arkansas
[1:30] (#18) Oklahoma – Iowa State
[1:30] (#20) LSU – Vanderbilt
[2:00] (#1) Clemson – Virginia
Autor: Grzegorz Kowalski
Źródło grafiki: instagram @ aggiefootball

Leave a Reply

%d bloggers like this: