Skip to content

NFLPolska espresso #50

Na wstępie przypominamy się z ogłoszeniem. W tym sezonie, niedzielę z NFL zawsze otwieramy już o 18, od live streamu na yt i rozmów z wami.

I o naszym podcascie:

*

A teraz przechodzimy do spotkań, bo tam…

Cincinnati Bengals 26:19 Las Vegas Raiders

Pierwsze spotkanie w ramach NFL Playoffs 2022 przyniosło nam masę emocji. Trzeba powiedzieć sobie jasno, że poziom pojedynku nie zawiódł, a echo tego starcia zapewne nie ucichnie przez  najbliższe dni.

Bengals byli znacznym faworytem i plan wykonali. Po raz pierwszy od 31 lat wygrali w fazie PO, a jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa. W spotkaniu z Raiders nie wyszło wszystko tak, jak pewnie sobie zaplanowali, ponieważ Derek Carr miał wszystko w swoich rękach w ostatnim posiadaniu. Raiders byli w redzonie i wszyscy na stadionie oraz przed odbiornikami byli przekonani, że będziemy świadkami dogrywki. Tak się jednak nie stało. Bengals wyszli obronną ręką przechwytując podanie lecące w kierunku Zay’a Jones’a i tym samym zakończyli spotkanie.

Po spotkaniu nikt nie ma wątpliwości, że Bengals wygrali zasłużenie. Byli zespołem lepszym, mającym więcej talentu. Jednak przez kontrowersyjne decyzje sędziowskie po tak wyrównanym starciu pozostaje duży niesmak. Głównie chodzi o przyłożenie Bengals z drugiej kwarty, które zostało zaliczone przez sędziów mimo, że wydarzyło się po gwizdkach. Najpierw sędziowie użyli gwizdków przerywając akcję, a następnie po konsultacji między sobą uznali przyłożenie. Wszystko rozchodzi się o fakt, że w futbolu amerykańskim w przepisach jest jasno powiedziane, że gwizdek przerywa akcję, a piłka w tym wypadku została złapana po gwizdkach. Nie wiemy, co by się wydarzyło, gdyby to przyłożenie nie zostało zaliczone. Mogłoby to odmienić losy meczu, lub nie, ale pewien niesmak pozostaje.

Reasumując Joe Burrow i spółka grają dalej! W kolejnej fazie zmierzą się na wyjeździe z Tennessee Titans.

Buffalo Bills 47:17 New England Patriots

Podopieczni HC Seana McDermotta przejechali się niczym walec po bezradnych Patriots.  W zapowiedzi spotkania pisałem, że wszystko będzie zależeć od Josha Allena i nie myliłem się. Allen zagrał niesamowite spotkanie (nie ma słowa, które opisywałoby postawę rozgrywającego Bills). Zespół z Buffalo podczas całego spotkania miał siedem posiadań i każde kończyło się w polu punktowym!

Zarówno górą, jak i dołem Bills byli po prostu perfekcyjni. Allen zapisał na swoim koncie łącznie 374 jardy i 5 przyłożeń (pass rtg 157.6!). Dawson Knox i Devin “Motor” Singletary zanotowali po dwa przyłożenia. Spektakularnego INTa zaliczył Micah Hyde. A gwóźdź do trumny wbił rookie offensive tackle Tommy Doyle (145 kg wagi) łapiąc ostatnie podanie od Allena w polu punktowym. Zabawa na całego, zarówno na boisku, jak i trybunach. Bills Mafia dobrze wie jak zrobić gorącą atmosferę przy prawie -15 stopniach celsjusza.

Buffalo świętuje, ale Buffalo nie zamierza spocząć wyłącznie na tym zwycięstwie. Aspiracje i ambicje zespołu są duże. Cel: Super Bowl. W kolejnej rundzie czas na rewanż za zeszłoroczny finał AFC z Kansas City Chiefs. Mam przeczucie, że zwycięzca tego starcia zagra w wielki finale.

Tampa Bay Buccaneers 31:15 Philadelphia Eagles

Bezstronni widzowie oczekiwali wyrównanego spotkania, ale takiego nie mogli niestety obserwować. Buccaneers od samego początku totalnie zdominowali gości po obu stronach boiska. Orły były bezradne i nie były w stanie zagrozić pod żadnym względem. Na boisku było widać różnice kilku klas. Mając w składzie takich zawodników jak Tom Brady, czy Mike Evans (117 jardów, 1 przyłożenie) cel musi być jasny: mistrzostwo. A starcie z tak marnie wyglądającymi Eagles jest tylko przystawką przed dalszą drogą do finału.

Dla obecnych triumfatorów rozgrywek to bardzo dobre przetarcie przed kolejnym spotkaniem, które z pewnością będzie bardziej wymagające. Na chwilę obecną nie znamy rywala Buccaneers, ponieważ dzisiaj w nocy czeka nas jeszcze starcie Los Angeles Rams z Arizona Cardinals. Buccaneers zagrają ze zwycięzcą tego pojedynku.

 

Dallas Cowboys 17:23 San Francisco 49ers

49ers po niesamowitym spotkaniu kończą marzenia Cowboys o Super Bowl. Goście świetnie weszli w spotkanie. Nie było widać po nich choćby minimalnej ilości stresu. Bezkompromisowo poczynali sobie w ataku co szybko przełożyło się na ich prowadzenie 10 do 0. 49ers przez większą część spotkania kontrolowali przebieg meczu, a gospodarze grali strasznie bojaźliwie popełniając masę głupich błędów. Dopiero w czwartej kwarcie obudzili się i wzięli w garść. Świetna ostatnia odsłona nie pozwoliła jednak na całkowite zniwelowanie strat. Jednak trzeba przyznać, że końcówka była “kozacka”. Ostatni drive 49ers, desperacka pogoń Cowboys w ostatnim posiadaniu trwającym 32 sekundy (bez choćby jednego czasu). Oj działo się!

49ers byli zespołem lepszym. Mieli bardziej zrównoważony atak, defensywa nie brała jeńców, a kicker był bezbłędny. W kolejnej rundzie zespół z San Francisco uda się do Wisconsin na spotkanie z jedynką NFC Green Bay Packers.

Kansas City Chiefs 42:21 Pittsburgh Steelers

Chiefs planowo bez większych problemów pokonali w prawdopodobnie ostatnim “rodeo” Bena Roethlisbergera i spółkę. Patrick Mahomes w drugiej kwarcie wbił wyższy bieg i totalnie zdominował spotkanie przejmując nad nim kontrolę. Rozgrywający Chiefs zagrał świetne zawody notując 404 jardy, 5 przyłożeń i 1 interception (już zacieram ręce na pojedynek z Joshem Allenem, szykuje się prawdziwa strzelanina 🙂 ).

Kolejnym ważnym ogniwem Chiefs okazał się Travis Kelce. Potężny tigh end złapał pięć piłek na 108 jardów i 1 przyłożenie oraz co ciekawe sam posłał podanie w pole punktowe, które finalnie zakończyło się przyłożeniem dla jego drużyny. Ekipa z Arrowhead Stadium pokazała moc i dała jasny sygnał rywalom. Patrząc na ich dyspozycję i formę Bills – przed nami niesamowite starcie. Odliczanie czas start! Mecz został zaplanowany na noc z niedzieli na poniedziałek, na godz.00:30.

Drabinka PO (stan na poniedziałek 17.01.2022):

Autor: Jakub Ciurkot

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. Na grupie co tydzień będzie publikowany specjalny post pod którym zachęcamy do wymieniania spostrzeżeń dotyczących niedzielnego grania w NFL!

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: