Skip to content

Przegląd informacyjny po Superbowl LVI

Codziennie odliczamy kolejne dni do sezonu 2022/2023. I w tym okresie nie będzie nudy. Już za chwilę free agency (14-16.03), draft (28-30.04), a już możemy oglądać (do 07.03) NFL Scouting Combine. Przechodząc do sedna, w podsumowaniu skupiamy się na zdarzeniach, które miały miejsce w ostatnich dniach w NFL. Zapraszamy do tekstu, który przygotował Kamil Sławecki!

Na starcie przypominamy o naszej rekrutacji, szczegóły w poście.

A teraz przechodzimy do informacji:

Trenerzy

Zaczynamy od głów naszych drużyn – trenerów głównych, a więc kogo już nie zobaczymy w sztabie znanym nam z poprzedniego sezonu? Kto planuje wznieść swoją nową ekipę na wyższy poziom i powalczyć o zwycięstwo?

Rozmów i spekulacji jest wiele, ale tutaj skupmy się na potwierdzonych i ogłoszonych ruchach. Zaczynamy od finalistów.

 • finaliści – Cincinati Bengals, po udanym sezonie i wyciśnięciu czego się dało z aktualnego składu, postanowili przedłużyć kontrakt z dotychczasowym HC (Zac Taylor). Nowa umowa będzie obowiązywać do 2026 roku,
 • Sean McVay, ojciec ostatniego sukcesu LA Rams, jasno zapowiedział, że obrona tytułu jest w jego rękach i chce się tego podjąć. Czas pokaże, czy po pierwszym w karierze zdobytym pierścieniu doczeka się kolejnego. Trwają rozmowy, dotyczące przedłużenia umowy. W tym miejscu warto przytoczyć doniesienia Andrew Marchanda z New York Post, który podał do informacji, że Sean McVay tym samym odrzucił gigantyczną ofertę od firmy Amazon, która miała mu oferować 100 milionów dolarów za pięcioletni kontrakt i pracę przy komentowaniu Thursday Night Football, które ekskluzywnie pokazuje właśnie firma Jeffa Bezosa.

Co dzieje się u innych?

 • Kolejny duży ruch zrobił zespół z Minnesoty, zatrudniając Kevina O’Connella na stanowisko HC. Jeszcze niedawno mogliśmy go oglądać świętującego zwycięstwo swojej poprzedniej drużyny. Tam jednak zatrudniony był na nieco mniej odpowiedzialnym stanowisku, w porównaniu do roli głównego trenera, a mowa tu o koordynatorze ofensywy Rams.
  • zaraz po ogłoszeniu HC, Vikings poinformowali o podpisaniu kontraktu z Mike’em Pettine, stawiając go w roli asystenta Kevina O’Connella na nadchodzący sezon. Mike zwiedził w swojej karierze trenerskiej wiele klubów, ostatnio krótko zajmując się defensywą w Chicago Bears, a kiedyś będąc nawet w roli HC w Cleveland Browns.
  • Minnesota nie odpuszcza i ogłasza kolejną osobę, na równie ważnym stanowisku. Od lat specjalizującego się w defensywie i formacjach specjalnych Eda Donatella. Zasili zespół Wikingów w roli koordynatora defensywy na kolejny sezon. Poprzednio gościł w Denver w tej samej roli, jednak z Broncos ich drogi się rozeszły.
 • Denver Broncos, zespół z wysoko położonego miasta także zrobił znaczące ruchy i porządki na stołkach trenerskich. Zaczynając od defensywy, w nadchodzącym sezonie w roli głównego koordynatora defensywy, zobaczymy Ejiro Evero, także świętującego niedawno wygrany Super Bowl. Już na wstępie zapewnił, że chce by jego defensywa znana była z agresywnych i zdecydowanych fizycznych zagrań.
  • pozostając w temacie defensywy w Denver, obstawione zostało także stanowisko koordynatora linii defensywnej. Tutaj zobaczymy młodego 37-letniego Marcusa Dixona, świeżego jeszcze w NFL trenera, który także opuszcza szeregi LA Rams, będąc tam asystentem koordynatora defensywy. Tym razem nie będzie już asystentem, więc śmiało możemy powiedzieć, że dostanie nieco bardziej odpowiedzialne zadanie,
  • ostatnim ogłoszonym do tej pory nazwiskiem w sztabie trenerskim drużyny z Colorado jest Dwayne Stukes, który na swoje barki weźmie odpowiedzialność za przygotowanie formacji specjalnych. Podobnie jak jego kolega Marcus Dixon, także opuszcza szeregi zwycięskiej drużyny z LA, by stworzyć coś nowego w Denver. Doświadczenie w roli trenera ma jednak znacznie więcej niż kolega, będąc już na podobnych stanowiskach od około 15 lat.
 • Drużyna z Florydy, Miami Dolphins, poczyniła szybkie i znaczące ruchy w swoim sztabie. Spójrzmy kto zasili ich szeregi na poszczególnych stanowiskach.
  • najważniejsze ogłoszenie – nowy HC, mający wprowadzić coś nowego do klubu. Mike McDaniel, bo o nim mowa, ubiegły koordynator ofensywy 49ers, wraz z nową ekipą, spróbuje przynieść nieco radości i zwycięstw kibicom z ciepłego Miami. 38-letni trener, rolę trenerską zaczął w 2005 roku, zatrzymując się po drodze w 7 klubach (w tym 6 z NFL).

Pozostałe pozycje w sztabie wyglądają następująco:

 • asystent trenera głównego + Tight Ends: Jon Embree (poprzednio San Francisco 49ers)
 • koordynator ofensywy: Frank Smith (poprzedni LA Rams)
 • linia ofensywna: Matt Applebaum (poprzednio Boston College)
 • trener rozgrywających i koordynator gry podaniowej: Darrell Bevell (poprzednio Jacksonville Jaguars)
 • trener skrzydłowych: Wes Welker (poprzednio San Francisco 49ers)
 • Kansas City Chiefs zainteresowali się znanym z roli głównego trenera w Chicago Matt’em Nagy, ostatecznie podpisując z nim kontrakt. Od teraz będzie odpowiedzialny za rozgrywających. W przeszłości pełnił już tę rolę przez dwa lata, co ciekawe, także w Kansas. Po drodze mogliśmy go zobaczyć tuż przy linii na pozycji HC w Windy City.
 • Na koniec Arizona Cardinals przedłuża dwie umowy aż do 2027 roku. O kim mowa?
  • trener główny – Kliff Kingsbury
  • generalny menadżer – Steve Keim (związany z drużyną na tym stanowisku od 2013 roku.)

Dla właściciela klubu – Michaela Bidwilla – ruchy te były oczywiste.  Swojego HC i GM przedstawia jako kluczowe osoby w całym zespole, które w znacznej mierze odpowiadają za sukcesy osiągane przez ostatnie dwa lata i z nadzieją patrzy w przyszłość.

Zawodnicy

Mówiąc bezpośrednio,  spójrzmy kto już stracił klub, a kto założy jersey z innym logiem:

 • w połowie lutego z klubem pożegnał się Dante Fowler Jr. (OLB / Atlanta Falcons),
 • Miami Dolphins decydują się na Johna Lovetta grającego na pozycji FB, poprzednio występującego w Green Day Packers,
 • LB Anthony Hitchens (Kansas City Chiefs) został zwolniony z dniem 22.02.2022,
 • Ali Marpet, ceniony i utytułowany liniowy (LV Super Bowl Champion i Pro Bowl Selection 2021) ogłosił emeryturę w wieku 28 lat,

 • odpowiadając na ostatnie zamieszanie w mediach społecznościowych, rozgrywający Kyler Murray oświadczył, że jego przyszłość, której celem jest Super Bowl, to barwy Arizony Cardinals,
 • niepewna jest za to przyszłość QB Carsona Wentza w zespole z Indiany. Władze klubu informują, że zrobią to, co będzie najlepsze do Colts. Czyżby QB wybrany w drafcie?
 • NY Giants ogłosili dwa zwolnienia: TE Kyle Rudolpha oraz RB Devontae Bookera. Zawodnicy spędzili w klubie zaledwie jeden sezon.
 • przyszłość Aarona Rogers nadal nie jest znana 😉

Kontuzje

W trakcie trwania  Super Bowl, QB Cincinati Bengals – Joe Burrow, nabawił się kontuzji. Nie wyłączyła go ona z gry, dokończył spotkanie, jednak teraz musi znaleźć nieco czasu na regenerację kolana (sprained MCL).

Drugim, który nabawił się kłopotów w Super Bowl ,był WR Odell Beckham JR. Uraz był na tyle poważny, że nie zdołał on dokończyć meczu. Kontuzja objęła więzadło krzyżowe – ACL. Najbliższa data, kiedy kibice zobaczą go ponownie w akcji, planowana jest na październik 2022 roku.

Po poważnej kontuzji (ACL) wraca QB Jameis Winston (ostatnio Saints). W sieci mogliśmy znaleźć nagrania, pokazujące znaczne postępy po rehabilitacji. Jameis biegał po raz pierwszy od 8 tygodnia rozgrywek w 2021 roku (mecz z Buccaneers). Wszystko wskazuje na to, że QB będzie gotowy do startu nadchodzącego sezonu. W jakiej drużynie go zobaczymy? To się jeszcze okaże, ponieważ Jameis stanie się wolnym agentem po rocznym kontrakcie z New Orlean Saints.

QB Jimmy Garoppolo, którego znamy z San Francisco 49ers, w trakcie playoffów nabawił się kontuzji ramienia oraz kciuka. Aktualnie trwa rehabilitacja, a powrót do sprawności planowany jest na początku lipca. Jasne jest także, że Jimmy cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony innych klubów w NFL. Niedługo dowiemy się, gdzie będzie kontynuował swoją karierę.

Na koniec kilka ciekawostek:

Pozostając w temacie Super Bowl, warto wspomnieć także o nadchodzących lokalizacjach:

 • 2023 – Kolejne wielkie starcie oglądać będziemy w Arizonie, na obiekcie Cardinals (State Farm Stadium, Glendale). Odbędzie się 12.02.2023, jak zawsze w niedzielę (jeśli jesteśmy w USA) lub na przełomie niedzieli i poniedziałku (oglądając mecz z Europy),
 • 2024 – świeże jeszcze na mapie NFL Las Vegas. Finał odbędzie się na Allegiant Stadium (Super Bowl LVIII)

 • 2025 – rok przed okrągłym finałem, Super Bowl LIX przeniesie się na obiekt , które stanowi dom dla „The Black and Gold” czyli Saints, zlokalizowanych w Nowym Orleanie w stanie Luisiana. Stadion: Caesars Superdome

W ciągu ostatnich dwóch lat, Super Bowl dwa razy gościło drużynę pochodząca właśnie z miasta, w którym odbywał się finał. Co więcej, dwa lata z rzędu „gospodarz” wychodził z nich zwycięsko. Czy to znaczy, że już za chwilę Arizona pewnym krokiem pójdzie po najważniejsze w sezonie zwycięstwo?

*

Na koniec, ciekawa inicjatywa z obozu Tampa Bay Buccaners. W ubiegłym roku, liga ogłosiła możliwość posiadania przez drużyny drugiego zestawu kasków – jako alternatywy. Możliwe to będzie od sezonu 2022. Ubiegłoroczni zwycięzcy ligi, ogłosili plan powrotu do znanych z historii jerseyów i kasków, w których dominował będzie kolor pomarańczowy. Będzie to powrót do strojów z lat 2009-2012, a zawodnicy będą mieli okazję wybiec w nich na boisko w roku 2023. W mediach społecznościowych klubu przedstawiony został skrawek kasku, prezentujący czego możemy się wówczas spodziewać.

Autor: Kamil Sławecki

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: