Skip to content

Tour de Polska #6

W miniony weekend zobaczyliśmy niewiele spotkań, ale nie można było narzekać na ich jakość. Powróciły rozgrywki juniorskie, Warsaw Sirens rozegrały kolejny mecz w lidze czeskiej. A pomimo faktu, że LFA9 odpoczywa przed ćwierćfinałami, odbyło się nawet jedno spotkanie w formule dziewięcioosobowej. Więcej szczegółów w tekście przygotowanym przez Dariusza Grzybowskiego, zapraszamy!

LFA 1 – Kolejka 6

W najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrano tylko jedno spotkanie. Wrocławskie Pantery “ugościły” Bydgoszcz Archers.

Panthers Wrocław – Bydgoszcz Archers

Ciężko byłoby znaleźć osobę, która stawiała na zwycięstwo beniaminka z Bydgoszczy w starciu z mistrzem Polski, ale na pewno znalazłyby się osoby, które liczyły na ładną walkę i przynajmniej chwilowy opór ze strony gości. Niestety – dla takich właśnie kibiców – już w pierwszym posiadaniu Archers stracili punkty, za sprawą defensywnego liniowego Panthers Thiadrica Hansena, który przechwycił podanie Dustina Willinghama i wbiegł z nią w pole punktowe bydgoszczan.

Kolejne posiadanie Łuczników zakończyło się dokładnie tak samo, ale tym razem pick-six popisał się Szymon Jarmołkowicz. Następne punkty dla Panter zdobył fenomenalny biegacz Ryan Tuiasoa – wykorzystał on dobrą pozycję na boisku, którą zapewniła obrona wrocławian, gdyż chwilę wcześniej przejęli oni fumble w redzone Archers. W pierwszej kwarcie na tablicy wyników widniał już wynik 21:0, ale na tym się nie skończyło. Drugi przechwyt zaliczył Hansen, a wspaniałą serię ofensywną – po raz kolejny – zakończył Tuiasoa.

Druga kwarta to dalszy ciąg dominacji Panthers, przyłożenie na wagę „mercy rule” zdobył niezawodny Tuiasoa – po przebiegnięciu 72 jardów. Ofensywa Archers nie potrafiła stworzyć nawet jednej skutecznego (zakończonej punktami) serii, a na domiar złego – przy próbie odkopnięcia piłki we własnym polu punktowym – za wysoki snap zakończył się safety dla Panter. Ostatnie punkty przed przerwą zdobył Wiktor Zięba.

Po 28:0 w pierwszej kwarcie i 44:0 do przerwy wydawało się, że zobaczymy jeszcze większy pogrom niż przed tygodniem, ale w drugiej połowie zobaczyliśmy już mniej punktów. Pierwszy touchdown po wznowieniu gry zdobył niezawodny Wiktor Zięba. A w czwartej kwarcie zwycięstwo 58:0 przypieczętował Konrad Starczewski.

Z każdym kolejnym meczem widać, że trudno będzie postawić się mistrzom Polski w walce o tytuł. Jakub Samel prowadzi wrocławian po pewną obronę tytułu. Przyłożenia Dziedzic do Zięby zaczynają być tak pewne, jak śmierć i podatki, a defensywa Panthers rozpędza się z każdym kolejnym spotkaniem. Drużyna Archers, podobnie jak zwycięzcy tego spotkania, zagra w półfinale, ale wydaję się, że w tym roku  to będzie maksimum ich możliwości.  Dla beniaminka – przynajmniej na papierze – jest to i tak niewątpliwy sukces.

LFA 1 – Kolejka 7

W ostatniej kolejce ponownie zobaczymy spotkania wszystkich drużyn. W sobotę 17 października obejrzymy mecz, który wygląda jak zapowiedź finału, do Białegostoku przyjadą Panthers Wrocław. Tutaj też uwaga, bo w meczu wystąpi początkowo zawieszony rozgrywający Lowlanders Brandon Gwinner (skuteczne odwołanie ekipy z Podlasia). Najprawdopodobniej do rosteru białostoczan  – tuż przed meczem – zostanie dołączony nowy zawodnik w formacji defensywnej. 

W niedzielę Tychy Falcons ugoszczą natomiast Bydgoszcz Archers (w starciu o trzecie miejsce w grupie), a Silesia Rebels zagrają z Warsaw Mets o pierwszą wygraną w sezonie.

Mistrzostwa Polski juniorów U-18

W ostatniej kolejce starć juniorskich poznaliśmy ostateczny skład turnieju final four w Bydgoszczy.

Lowlanders Białystok – Angels Toruń

Po emocjonującym spotkaniu to goście z Torunia wygrali z drużyną Lowlanders 30:28 i zapewnili sobie miejsce w turnieju finałowym.

Warsaw Eagles – Panthers Wrocław

Podobnie jak w pierwszym spotkaniu juniorskim tego weekendu, tutaj również wygrali goście. Panthers Wrocław pokonali Warsaw Eagles 38:14 i zameldowali się w strefie medalowej.

Turniej finałowy odbędzie się 25 października.

Warsaw Sirens

Swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie odniosły Warsaw Sirens. Warszawianki pokonały pewnie 48:25 Windstorms Jičín.

Kolejny mecz w niedzielę o 11:00, do stolicy przyjedzie drużyna Prague Black Cats.

News flash

14 lat futbolu w Polsce

W ostatni czwartek (08.10) minęło 14 lat od pierwszego meczu ligowego futbolu amerykańskiego w Polsce! Na stadionie Startu Łódź Warsaw Eagles pokonali 1. KFA Fireballs Wielkopolska 66:6. Kilka zdjęć z tego pamiętnego wydarzenia poniżej.

Ósme urodziny Warsaw Sirens

W ten weekend warszawskie Syrenki nie tylko świętowały swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, ale także piękny jubileusz ośmiu lat istnienia klubu! Redakcja NFLPolska życzy sto lat!

Muszką zamiast flagi

Nie jesteśmy w stanie potwierdzić na 100% czy była to muszka, czy krawat, ale mamy pełną pewność, że w miniony weekend prezes polskiego stowarzyszenia sędziów futbolu amerykańskiego Damian Jurzyk nie rzucił ani jednej żółtej flagi, ponieważ miał szczęście wstąpić w związek małżeński! Młodej parze życzymy dużo szczęścia na nowej drodze życia.

Sparing Miners Krause Wałbrzych – Wilki Łódzkie

Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, pomimo faktu, że LFA9 w ten weekend nie grało, to w Wałbrzychu właśnie w takiej formule zmierzyły się drużyny Miners Wałbrzych oraz Wilków Łódzkich. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 8:0 dla gości – po tym, jak długie podanie Damiana Waszczyka w polu punktowym złapał Damian Podczaski. Za dwa punkty podwyższył Waszczyk. A w trzeciej kwarcie kolejne przyłożenie zdobyły Wilki. Znów autorem był wszechstronny Podczaski, tym razem grając na pozycji rozgrywającego i popisując się ponad 20-yardowym biegiem. Podwyższenie za dwa punkty złapał Tomasz Kuczka. Gospodarze zdołali odpowiedzieć tylko jednym przyłożeniem, podanie screen na punkty zamienił biegacz Miners Sebastian Narnicki. Wilki wygrały spotkanie 16:6.

Okiem zebry po raz szósty

Szósty odcinek „Okiem zebry” pojawił się na kanale PSSFA, gdzie można obejrzeć między innymi kontynuację tematu blind side bloków.

Autor: Dariusz Grzybowski

Źródło logo: ligafa. pl

Leave a Reply

%d bloggers like this: