Skip to content

Zmiany przepisów 2019

W NFL praktycznie co roku dochodzi do zmian w przepisach. Niektóre są prawie niezauważalne dla „niedzielnego kibica”, inne zdecydowanie bardziej wyraźne (jak np. niedawne wydłużenie dystansu kopnięcia za 1 punkt po przyłożeniu). Nie inaczej było i tym razem. Na spotkaniu właścicieli drużyn NFL 26 marca 2019 zostały zatwierdzone zmiany zasad z których najważniejsze omówimy w tym artykule.

W tym sezonie jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie możliwości sprawdzenia poprzez challenge takich sytuacji jak np. niedozwolone przeszkadzanie przy podaniu. Często mamy pretensje do sędziów o to, że Defensive Pass Interference (czy znacznie rzadziej OPI) zostało przez sędziów odgwizdane niesłusznie lub wręcz przeciwnie – niezauważone. Teraz trenerzy będą mogli w takiej sytuacji rzucić czerwoną flagę i zażądać challenge’u. Oczywiście w ostatnich 2 minutach każdej z połów podobnie jak to ma miejsce z normalnym challenge to nie trenerzy a sami sędziowie będą mogli zainicjować obejrzenie powtórki.

Rzeczą, która normalnie pewnie zostałaby niezauważona przez większość kibiców ale która dzięki jednemu z czołowych zawodników ligi trafiła na nagłówki portali sportowych jest zmiana przepisów dotyczących kasków. Od tego sezonu zawodnicy muszą nosić jeden z 34 oficjalnie zatwierdzonych przez ligę modeli co samo w sobie nie jest nowością bo NFL stosuje taką listę nie od dzisiaj. Jednak do tej pory jeśli model kasku używany przez gracza od lat wypadł z listy zawodnik nie musiał go zmieniać – była to tzw. „klauzula dziadka”. I tak choć w 2018 Riddell VSR-4 należał już do modeli zakazanych Tom Brady rozegrał w nim cały sezon. Niemniej to nie on ale Antonio Brown nadał sprawie kasków status „łamiącej wiadomości”. Po tym jak noszony przez niego od początku kariery w NFL kask Schutt Air Advantage wypadł z listy dozwolonych modeli, skrzydłowy Raiders zagroził… rezygnacją z dalszej gry. Kiedy odezwali się do niego producenci sprzętu z propozycją wyprodukowania specjalnego, zindywidualizowanego nakrycia głowy temat ucichł. Wczoraj zostało potwierdzone, że Brown będzie od teraz grał w kasku Xenith Shadow.

Widoczny na zdjęciu kask marki Schutt, w którym od 9 lat grał A. Brown nie jest już dopuszczalny w NFL

Ważną zmianą jest również zdelegalizowanie (poprzez wprowadzenie kary 15 jardów) wszystkich ‘blindside blocks’, które liga definiuje jako „zainicjowanie przez zawodnika gdy porusza on się równolegle do własnej linii końcowej boiska lub w jej kierunku bloku, na którego skutek następuje silny kontakt jego kasku, przedramienia lub barku z rywalem”. Jest to kolejny krok poczyniony przez ligę w celu ochrony zdrowia i życia zawodników.

NFL po raz kolejny pokazuje też, że rozwinięcie jej skrótu jako „No Fun League” jest bliskie prawdy. Od nowego sezonu jeśli w trakcie celebracji – po TD, przechwycie lub dowolnym udanym zagraniu – na boisko wbiegnie ktokolwiek poza zawodnikami w pełnym stroju meczowym, drużyna zostanie ukarana 15 jardami za niesportowe zachowanie. Tak, dotyczy to także sztabu szkoleniowego.

Dodatkowo wszystkie zmiany dotyczące kickoffów wprowadzone „tymczasowo” w 2018 roku zyskują status trwałej zmiany. Przypomnijmy, że chodzi m.in. o konieczność ustawienia po 5 zawodników z każdej strony piłki przez drużynę kopiącą co np. znacznie zmniejsza szanse powodzenia ‘onside kick’.

Niezależnie od tego jak bardzo staraliby się twórcy przepisów zawsze będą zdarzały się sytuacje mneij lub bardziej kontrowersyjne. Zawsze też będzie niestety istniało ryzyko poważnych kontuzji zawodników. Jeśli nie można ich kompletnie wyeliminować, należy zrobić wszystko by zdarzały się jak najrzadziej. To właśnie stara się osiągnąć NFL przez kolejne modyfikacje przepisów.

W futbolu tak jak w życiu codziennym – każda zmiana ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. A jakie jest Wasze zdanie na temat najnowszych przepisów?

PS. Dla zainteresowanych tematem – na stronie https://operations.nfl.com/the-rules/2019-rules-changes-and-points-of-emphasis/ możecie przeczytać o wprowadzonych zmianach i obejrzeć wideo na ich temat.

Michał Cichowski View All

Z futbolem związany od 2012 roku. Zakochany w Seahawks - tych ze Seattle i tych z Gdyni (niestety już nieistniejących).
W ekipie NFLPolska (wcześniej pod nazwą FFP) od 2017. Kibicuje również innym drużynom ze Seattle (Mariners, Sounders, Kraken)

Leave a Reply

%d bloggers like this: