Skip to content

Ciekawostki NFL – week 1

Nie tylko Patrick Mahomes i Lamar Jackson, ale również Tua Tagovailoa, Travon Walker i Cade York zapisali się w ten weekend w historii NFL. Zapraszamy na cotygodniowy zestaw ciekawostek.

 • Buffalo zaczęło sezon z przytupem, pokonując Los Angeles Rams 31 do 10. Przy okazji, przerwali rekord należący do Seana McVaya. Drużyny trenera Rams nie miały na żadnym etapie jego pierwszych pięciu sezonów bilansu poniżej .500 (więcej przegranych niż wygranych). Ten zaczynają od bilansu 0-1.

 • Zwycięzcy Super Bowl kiepsko zaczęli tegoroczną kampanię. 21-punktowa porażka Rams z Bills to drugi najgorszy start sezonu dla drużyny broniącej tytułu. Gorzej zagrali tylko Baltimore Ravens, przegrywając 27 do 49 z Denver Broncos w 2013 roku.
 • Pomimo porażki, rozgrywającemu Rams udało się zapisać w historii ligi. Matthew Stafford przekroczył granicę 50000 jardów zdobytych podaniami, w swoim 183. spotkaniu w lidze. Wyrównał tym samym rekord Drew Breesa, który potrzebował dokładnie tyle samo spotkań, by osiągnąć tę granicę.

 • Josh Allen zdecydowanie może uznać początek sezonu za udany. Spotkanie z Rams zakończył z trzema przyłożeniami zdobytymi podaniami, oraz jednym zdobytym dołem. To już jego siódme spotkanie w karierze z takimi statystykami. Więcej mają tylko Drew Brees (9 spotkań) i Tom Brady (8).

 • Bill Belichick znany jest ze świetnego bilansu przeciwko młodym rozgrywającym, jednak jeden z nich tryumfuje za każdym razem, gdy mierzy się z New England Patriots. Tua Tagovailoa wygrał wszystkie cztery pojedynki z drużynami Billa Belichicka, co jest najlepszym bilansem wśród rozgrywających mierzących się z tym trenerem. Drugi pod tym względem Russell Wilson ma bilans 3-0 (licząc tylko sezon regularny). Dodatkowo, oprócz Tuy tylko Drew Brees może się pochwalić pozytywnym bilansem spotkań, grając przeciwko Belichickowi w Bostonie (Brees zakończył karierę z bilansem 3-2 w takich spotkaniach, Tagovailoa aktualnie jest 2-0).

 • Poprzedni sezon Lamar Jackson zakończył kontuzją, w tym powrócił do dawnej formy. Zwycięstwo nad New York Jets było jego 38. wygraną w pięćdziesiątym spotkaniu sezonu regularnego w karierze. Tylko Ken Stabler (40 wygranych i jeden remis) oraz Patrick Mahomes (40 wygranych) mieli lepsze bilanse na tym etapie swoich karier.

 • Narracja spotkania Panthers i Browns kręciła się wokół Bakera Mayfielda, który latem przeszedł z Cleveland do Caroliny, i od razu miał okazję zemścić się na byłym zespole. Wszystko popsuł jednak kicker Browns. Wybrany w czwartej rundzie tegorocznego draftu Cade York trafił z 58 jardów, dając swojej drużynie zwycięstwo. Równocześnie ustanowił rekord w długości zwycięskiego field goala trafionego w debiucie w lidze.

 • Wybrany z pierwszym numerem draftu Travon Walker zadebiutował w barwach Jaguars, w spotkaniu przeciwko Commanders notując sack oraz interception. Statystyki te mogą być zwiastunem tego, co jest w stanie osiągnąć w przyszłości. Poprzednim zawodnikiem, który w debiucie w NFL zanotował sack i interception, był T.J. Watt – najlepszy obrońca sezonu 2021.

 • Patrick Mahomes zaczął kolejny sezon z przytupem. W każdym z dotychczasowych pięciu sezonów zaczynał od przynajmniej trzech przyłożeń podaniami, tym razem zdobył ich pięć w spotkaniu przeciwko Cardinals. Jest to jego szóste spotkanie w karierze z przynajmniej pięcioma przyłożeniami. Tę granicę osiągnęli wcześniej tylko Drew Brees (11 spotkań), Tom Brady (9), Peyton Manning (9), Dan Marino (6) i Ben Roethlisberger (6). Każdy z nich rozegrał w karierze przynajmniej 240 spotkań, Mahomes – póki co 64.
 • Dodatkowo, Mahomes osiągnął statystyki na poziomie 300 jardów i 5 przyłożeń górą bez rzuconego interception. Do tej pory od takiego spotkania sezon zaczynali tylko Dan Marino w 1984, Peyton Manning w 2013 oraz Lamar Jackson w 2019. Całą trójkę łączy to, że zdobyli w tych sezonach statuetkę MVP, oraz że nie dotarli w nich do Super Bowl.

 • Mahomes nie tylko ustanawia własne rekordy, pomaga w tym także kolegom z zespołu. Travis Kelce po raz 30. w karierze zdobył przynajmniej sto jardów w spotkaniu. Wśród tight endów, tylko Rob Gronkowski (32) oraz Tony Gonzalez (31) mają więcej takich spotkań.

 • MIke Evans po raz kolejny potwierdził swój talent do zdobywania przyłożeń. Od początku sezonu 2018, Evans zdobył 20 przyłożeń po pobiegnięciu tzw. “go route”. Ma ich o osiem więcej od następnego zawodnika w tej kategorii.

 • W ostatnich latach rozgrywający cieszyli się dużą popularnością wśród zespołów NFL, i byli wybierani z wysokimi numerami, by od razu dołączyć do wyjściowego składu. Ten sezon jest inny – po raz pierwszy od 2007 roku nie zobaczyliśmy rozgrywającego-debiutanta w pierwszy weekend sezonu.
 • Pierwszy tydzień sezonu dostarczył kibicom wielu emocji. Siedem z szesnastu spotkań zakończyło się różnicą maksymalnie trzech punktów. Pod tym względem tegoroczny week 1 był najbardziej zaciętym startem sezonu w historii.

Autor: Adrian Glejzer

Źródło: twitter NFLResearch, NFL.com

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: