Skip to content

Ciekawostki NFL – week 5

Taysom Hill po raz kolejny zaskoczył ligę swoją rolą na boisku i zapisał w historii ligi. Zapraszamy na cotygodniowy zestaw ciekawostek.

Na wstępie przypominamy o naszym podcaście, z blisko 1,5 godzinnym podsumowaniem ostatnich dni NFL i zapowiedzią przyszłej kolejki. Skład audycji to: Karol Potaś, Maciej Zając i Hubert Gawroński.

  • Pojedynek Denver Broncos i Indianapolis Colts był wyjątkowy, ale ze złych względów. Po raz pierwszy od 2003 roku byliśmy świadkami spotkania, w którym nie było żadnych przyłożeń, były za to cztery interception. Ostatnio zdarzyło się to w spotkaniu Cleveland Browns z… Indianapolis Colts.
  • W londyńskim spotkaniu między Packers i Giants do wyjątkowego grona dołączył Marcedes Lewis. Został siódmym zawodnikiem w historii, który zdobył przyłożenie górą w wieku 38 lub więcej lat. Poprzednicy w tej kategorii to Jerry Rice, Tim Brown, Charlie Joiner, Irving Fryar, Antonio Gates i Jason Witten.

  • W niedzielę po raz kolejny w historii zapisał się Josh Allen. W pierwszej połowie spotkania ze Steelers zdobył górą 348 jardów i cztery przyłożenia. Tylko Patrick Mahomes miał więcej jardów w pierwszej połowie spotkania (359 przeciwko Buccaneers w 2020). Dodatkowo, Allen osiągnął granicę 150 zdobytych przyłożeń w karierze. Potrzebował do tego 66 spotkań – jest trzecim najszybszym zawodnikiem, który dotarł do tej granicy. Dan Marino potrzebował 60, a Patrick Mahomes 61 spotkań.

  • Bailey Zapee poprowadził New England Patriots do zwycięstwa 29-0 nad Detroit Lions. Wpisał się tym samym w tradycję drużyn Billa Belichicka. Jest rozgrywającym wybranym poza pierwszą rundą draftu, który wygrał swoje debiutanckie spotkanie. Rozgrywający w drużynie Billa Belichicka wygrali swoje debiuty we wszystkich pięciu przypadkach. Reszta ligi w tym okresie ma bilans 30-80.
  • Taysom Hill wyłamuje się ze standardowych ram pozycji, na których grający zawodnicy w NFL. Jest znany jako QB i TE, ale w tym sezonie najczęściej wykorzystywany jako RB. W spotkaniu przeciwko Seahawks został trzecim zawodnikiem w historii, który w jednym spotkaniu zdobył ponad sto jardów i trzy przyłożenia dołem oraz jedno podaniem. Poprzednicy to LaDainian Tomlinson w 2005 i Ronnie Brown w 2008. W tym momencie Hill zdobył już w karierze 21 przyłożeń dołem, dziewięć podaniami i siedem górą. Porównywalną wszechstronnością w przeszłości mógł się pochwalić tylko Walter Payton – miał 110 przyłożeń dołem, osiem podaniami i 15 górą.

  • Nick Chubb po cichu walczy o tytuł najlepszego RB w lidze. Jego start do sezonu jest niezwykle efektywny. Chubb został pierwszym zawodnikiem w historii, który w pierwszych pięciu spotkaniach sezonu zdobył 575 jardów i siedem przyłożeń, w mniej niż stu próbach biegowych.

  • Justin Jefferson otwarcie walczy o tytuł najlepszego skrzydłowego w NFL. NIedzielne spotkanie przeciwko Bears zakończył ze 154 jardami. Było to jego szóste spotkanie z przynajmniej 150 jardami. Na przestrzeni pierwszych trzech sezonów w NFL tylko Jefferson, Randy Moss i Lance Alworth mieli tyle takich spotkań.
  • Mimo bycia rezerwowym w tym sezonie, Jimmy’mu Garoppolo udaje się kontynuować bardzo udaną karierę. Niedzielne spotkanie z Panthers byłom jego 50. startem i 35. wygraną w karierze. Tylko siedmiu rozgrywających w historii wygrało 70% ze swoich pierwszych 50 spotkań. Garoppolo ma wśród nich drugi najlepszy passer rating w tym okresie – 98.8 (lepszy jest Mahomes – 109.5).
  • Travis Kelce rozegrał kolejne świetne, ale bardzo specyficzne spotkanie. Został pierwszym zawodnikiem w historii, który zdobył cztery przyłożenia górą, a każde z nich było akcją zdobywającą mniej niż dziesięć jardów. Równocześnie, Kelce uzyskał najmniejszą w historii liczbę jardów w spotkaniu, w którym dany zawodnik zdobył cztery przyłożenia. Kelce miał 25 jardów na koniec spotkania z Raiders. Poprzedni rekord ustanowił Marvin Jones w 2019 roku, wynosił on 93 jardy.

  • Justin Tucker po raz kolejny potwierdził, że jest najlepszym kickerem w historii NFL. Jego zwycięski field goal przeciwko Bengals był 61. field goalem z rzędu trafionym w czwartej kwarcie lub dogrywce – jest to najdłuższa taka seria w historii.

Autor: Adrian Glejzer

Źródło: twitter NFLResearch, NFL.com

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

 

Leave a Reply

%d