Skip to content

Ciekawostki przed Super Bowl

Zapraszamy na zestaw ciekawostek o uczestnikach Super Bowl, który spisał i opracował Adrian Glejzer.

Na wstępie przypominamy o naszej zapowiedzi w podcaście NFLplRadio. Skład audycji: Jakub Kazula, Maciej Zając oraz Hubert Gawroński.

  • dla Cincinnati Bengals będzie to trzeci występ w Super Bowl. Poprzednie dwa przegrali, w obu przypadkach przeciwko San Francisco 49ers. W 1981 roku 21-26, a w 1988 – 16-20.
  • dla Los Angeles Rams będzie to piąty występ w Super Bowl. Debiutowali w 1979 roku porażką z Pittsburgh Steelers 19 do 31. Następnie, jako St. Louis Rams, wygrali swój jedyny SB w 1999 roku, pokonując Tennessee Titans 23-16. Dwa lata później przegrali z New England Patriots 17-20. W 2018, ponownie jako drużyna z Los Angeles, przegrali 3-13 z Patriots.
  • po raz pierwszy w historii w Super Bowl zmierzą się dwie drużyny w playoffach rozstawione z numerem cztery.
  • Von Miller został Super Bowl MVP w sezonie 2015 w barwach Denver Broncos. Nie grał w playoffs aż do tego roku, w którym to ponownie zagra w Super Bowl.

  • Matthew Stafford zdobył w swojej karierze 49995 jardów i 323 przyłożenia w sezonie regularnym. Czyni go to najbardziej doświadczonym rozgrywającym debiutującym w SB.

  •  zarówno Joe Burrow, jak i Matthew Stafford są byłymi pierwszymi pickami w drafcie. Obaj odnieśli też swoje debiutanckie zwycięstwa playoffowe w tegorocznych rozgrywkach. To będzie siódme SB, w którym obaj rozgrywający przystępowali do rozgrywek bez zwycięstw w playoffach i dotarli do decydującego spotkania. Pięć z dotychczasowych sześciu wygrali przedstawiciele NFC.
  • Joe Burrow ma szansę zostać czwartym najmłodszym rozgrywającym, który wygrał Super Bowl. Dotychczasowi młodsi zwycięzcy to Patrick Mahomes, Ben Roethlisberger i Tom Brady.

  • Sean McVay (36 lat) i Zac Taylor (38 lat) utworzą najmłodszy duet trenerów w historii SB. Taylor pracował w sztabie McVaya w Rams w latach 2017-18.
  • jeśli Rams wygrają, Sean McVay zostanie najmłodszym trenerem z wygranym SB, bijąc rekord Mike’a Tomlina. Tomlin miał 36 lat, kiedy w 2008 roku wygrywał Super Bowl z Pittsburgh Steelers.
  • Evan McPherson trafił wszystkie 12 field goali w tegorocznych playoffach. Rekord należy do Adama Vinatieriego, który w sezonie 2006 trafił 14 razy. Jeżeli McPherson nie spudłuje w Super Bowl, ustanowi nowy rekord w liczbie trafień bez pudła w jednych playoffach. Aktualny rekord należy do Brandona McManusa, który nie spudłował żadnego z dziesięciu oddanych kopnięć (Vinatieri miał jedno pudło w sezonie, w którym trafił 14 razy).

Autor: Adrian Glejzer

Źródło: twitter NFLResearch, NFL.com

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d