Skip to content

Miasto Aniołów gości Super Bowl

To będzie wielki wieczór dla Los Angeles. Miasta, które niezależnie od okoliczności spotkania, będzie miejscem, na które będzie spoglądał cały świat. Tekst przybliżający obiekt SoFi Stadium i okoliczności najważniejszego wieczoru w NFL, przygotował Radosław Szalek, zapraszamy!

Na wstępie przypominamy o naszej zapowiedzi w podcaście NFLplRadio. Skład audycji: Jakub Kazula, Maciej Zając oraz Hubert Gawroński.

SoFi Stadium w Los Angeles otworzono – po wieloletnim, burzliwym procesie budowy – w 2020 roku. Jednak ze względu na okoliczności pandemii, w pierwszym sezonie po otwarciu, obiekt pozostawał pusty. W 2021 obiekt wypełniany był już jednak niemal co spotkanie w sezonie zasadniczym oraz fazie play off. Podczas Super Bowl, które stanowi w amerykańskiej kulturze wielkie wydarzenie (daleko wykraczające poza sport) oczywiście będzie podobnie. Zainteresowanie wydarzeniem jest ogromne i to pomimo faktu, że jak mogliśmy przeczytać w obiegającej cały internet notatce o absurdalnych cenach za bilety – od 4 tys. dolarów do niemal 37 tys. dolarów.

Przez dwie dekady, pomiędzy 1995 a 2015 rokiem, nie było w mieście, które jest drugą największą metropolią w USA żadnej drużyny National Football League. Miejscowi kibice długo i niecierpliwie czekali więc na powrót futbolu w jego granice. Szczególnie, że LA jest już domem dla wielu innych wielkich zespołów sportowych odnoszących olbrzymie sukcesy m.in. Los Angeles Dodgers i Angels w baseballowej MLB, Los Angeles Lakers i Clippers w koszykarskiej NBA czy Los Angeles Galaxy i Los Angeles FC z piłkarskiej MLS. Na szczęście, dla tamtejszych sympatyków futbolu, w końcu się doczekali i kiedy już powrót tej dyscypliny do miasta  stał się faktem, to od razu, pojawiły się w LA dwie drużyny: Chargers oraz Rams, a “w pakiecie” miasto otrzymało organizację tegorocznego Super Bowl.

Tu też warto dodać, że oryginalnie Super Bowl w LA, miał odbyć się w Mieście Aniołów (nazywanym w ten sposób – City of Angels – na cześć franciszkańskich i hiszpańskich misji w tym miejscu ku czci Matki Bożej Królowej Aniołów w XVIII w.) w 2021 roku, ale ze względu na opóźnienie otwarcia nowego obiektu, przeniesiono go do Tampy na Florydzie.

Stadion w Kalifornii stanowi perełkę ligi. Jego standardowa pojemność wynosi 70 000 osób, ale ta liczba może się powiększyć – w odpowiednich okolicznościach – aż do 100 000 widzów. Jego powierzchnia to 287 999,424 m2. Wraz z całą infrastrukturą zajmuje ponad 120 hektarów, czyli 3,5 razy tyle co Disneyland. Wielki wyświetlacz, pomagający fanom śledzić wydarzenia na boisku, z całą instalacją waży 1 088 622 kg. Obiekt jest tak imponujący, że NFL Media (wraz z NFL Network i innymi podmiotami) przeniosło swoją własną siedzibę w okolice stadionu. Zbudowano nowoczesną instalację, obejmującą ścianę ekranów wysoką na ok. 3,66 m, pozwalającą wyświetlać jednocześnie 253 różne transmisje. Można z łatwością tworzyć tam nowoczesne programy, budynek wyposażony jest w 5 kabin dźwiękowych, w tym pomieszczenie o powierzchni ok. 554 metrów kwadratowych, służące do nagrywania programów “Total Access” i “GameDay”.

Ponadto, spotkania ekip futbolowych, grających na SoFi Stadium, zapowiada legendarny Michael Buffer, który zasłynął w świecie boksu kultowym “Let’s get ready to rumble!”:

W Los Angeles tworzyła się historia Super Bowl. Rozegrano tutaj ich dotychczas siedem (tegoroczny będzie ósmym), w tym legendarny Super Bowl I 15 stycznia 1967. Ostatni odbył się 29 lat temu – Super Bowl XXVII 31 stycznia 1993. Osoby niezwiązane z futbolem zapamiętały go przede wszystkim dlatego, że podczas Halftime Show jako główna gwiazda wystąpił sam Michael Jackson. 

Tym razem, w przerwie między połowami meczu, wystąpią legendy światowego hip hopu: Eminem, Snoop Dog, Dr. Dre, Mary J. Blige i Kendrick Lamar.

Super Bowl na SoFi Stadium zapowiada się więc na wielkie widowisko i to na wielu płaszczyznach, a biorąc pod uwagę ilość emocji i jakość futbolu w dotychczasowych meczach tegorocznych play off, można mieć uzasadnioną nadzieję, że przyniesie ono nie mniej niezapomnianych przeżyć. Wolny poniedziałek dla każdego fana NFL może się okazać wręcz obowiązkowy. Start spotkania o północy, a transmisję w Polsce przeprowadzi TVP Sport.

Ps. w styczniu pojawiły się plotki o przeniesieniu Super Bowl 2022 na AT&T Stadium w Dallas z powodu fali zakażeń wirusem COVID-19 w południowej Kalifornii. Na szczęście, na sprawdzaniu opcji zapasowych, się skończyło i władze ligi poinformowały na miesiąc przed finałem NFL, że żadnych zmian ostatecznie nie będzie.

Autor: Radosław Szalek

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: