Skip to content

Droga do Mercedes-Benz Superdome#32 – podsumowanie week 1

W dzisiejszym odcinku „Drogi do” jesteśmy na spotkaniach Boise State Broncos – Florida State Seminoles oraz Oregon Ducks – Auburn Tigers. Na koniec jak zwykle wyniki ekip rankingowych, zapraszamy!

Boise State Broncos – Florida State Seminoles [36-31]

Historię tego meczu można streścić jako drogę Seminoles z nieba do piekła. Najpierw zawodnicy Florida State spowodowali fumble. Następnie w pierwszych czterech drive’ach zdobyli 3 przyłożenia i kopnięcie za 3 punkty. Prowadzili 18-punktami, dokładnie 24-6. I za brak większej ilości punktów w pierwszej połowie FSU może winić tylko centra, który nieco przesadził z wyrzutem piłki do swojego rozgrywającego, przez co piłka powędrowała na 30 jard boiska. W ten sposób zamiast przyłożenia był field goal. Brawa w tej połowie zbierali szczególnie rozgrywający James Blackman, skrzydłowy Tamorrion Terry oraz running back Cam Akers.

Wpływ na szybkie strzelanie FSU miał nowo zatrudniony ofensywny koordynator Kendal Briles – ten szuka stałego miejsca, po tym jak skandal na uniwersytecie Baylor zmiótł trenera Arta Brilesa wraz z asystentami. Briles odpowiadał za koncepcje ofensywy i przez to na początku widzieliśmy długi bieg Cama Akersa po przyłożenie, dalekie podanie po 6 oczek do Tamorriona Terryego czy dalekie podanie do Warrena Thompsona zakończone jard od pola punktowego Broncos. Do przerwy zobaczyliśmy też 58-jardowe podanie na przyłożenie Jamesa Blackmana do Keyshawna Heltona. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 31-19. Wyglądało to tak jakby Florida State faktycznie była rywalem mogącym zagrozić ekipie Clemson w konferencji ACC.

Po przerwie gra FSU to było już jednak DUŻE nieporozumienie. Festiwal puntów, strat i 3&out. A do pogoni za Seminoles przyczynił się miedzy innymi skrzydłowy BSU Khalil Shakir, który swoim przyłożeniem doprowadził do wyniku 26-31.

W kolejnej serii ofensywnej Boise State mieliśmy sytuacje gdzie ich skrzydłowy George Holani zgubił piłkę tuz przed polem punktowym, a po rzuceniu się na nią kilku zawodników Broncos, ci szczęśliwie ją odzyskali. A po momencie zameldowali się w polu punktowym i prowadzili 36-31. Do końca spotkania pozostało 7 minut. Wtedy jednak – w sytuacji 3&9 Curtis Weaver popisał się kluczowym sackiem dla defensywy Broncos i mecz był już prawie rozstrzygnięty.

Prawie, bo na 2:40 przed końcem BSU „prawie” zgubiło piłkę i FSU miałoby tylko 40 jardów od pola punktowego. Po powtórce sędziowie przyznali jednak piłkę ekipie ze stanu Idaho. Następnie Boise State jeszcze puntowalo, ale faworyci nie potrafili się zmobilizować i przegrali wygrany mecz.

Ekipa Broncos odrabiała straty miedzy innymi dzięki młodemu rozgrywającemu – Hankowi Bachmeierowi. Ten freshman rzucał w pierwszym swoim spotkaniu w NCAA piłki na 407 jardów, miał 51 prób podań (w tym 30 celnych) i jedno podanie na przyłożenie. Przy tym 5 razy był sackowany. A roboty łatwej nie miał, bo wielokrotnie musiał uciekać przed szarżującymi zawodnikami z linii defensywnej FSU, odrzucać piłki, które jedno zakończyło się przechwytem. Finalnie dał radę, a Boise w cennym zwycięstwie pomogła też egzekucja kopacza Erica Sachse’a, który będąc bezbłędny dorzucił do wyniku 15 oczek.

———–

Oregon Ducks – #16 Auburn Tigers [21-27]

Auburn drugi sezon z rzędu pokonało ekipę z PAC-12 na starcie sezonu NCAA. Rok temu Tigers pokonali Washington Huskies, w tym roku pokonali ekipę trenera Mario Cristobala.

W jednej z otwierających serii ofensywnych zobaczyliśmy pierwszy bardzo dobry return Ducks, konkretnie Jevona Hollanda. Niedługo potem Oregon spudłował jednak kopniecie z… 20 jardów, a chwile wcześniej Bryan Addison upuścił niemal pewny touchdown. Kilka serii ofensywnych później – przy wyniku 14-3 dla Oregonu – rozgrywający Auburn Bo Nix rzucił kosztowny przechwyt. Tygrysy były w redzone i skończyło się bez punktów. Następnie mieliśmy festiwal pięknych akcji przeplatanych wpadkami. Były efektowne akcje powrotne, zakończone m.in. zgubioną piłkę przez rozgrywającego Kaczek Justina Herberta.

Na koniec pierwszej polowy Christian Tutt z Auburn miał świetny return. A po karze za niestosowne zachowanie dla gracza Oregonu Tygrysy były w zasięgu FG. Lecz kicker Anders Carlson nie trafił z 42 jardow i pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 14-6.

Po przerwie Oregon prowadził w pewnym momencie 21-6, po akcji typu „jetsweep”, w której Darrian Felix pobiegł po przyłożenie na kraniec End Zone.

I od tego momentu Oregon głownie puntowal, a TD zdobywali zawodnicy Tygrysów. Przy wyniku 21-20 dla Ducks doszło do kluczowej sytuacji. W czwartej kwarcie, w samej końcówce spotkania, gdy Oregon miało 4. próbę i tylko jard pozostał do pokonania, Justin Herbert musiał opuścić boisko w skutek urazu. Biegacz CJ Verdell został zatrzymany i piłkę odzyskali Tigers – gdyby Ducks udało się przejść brakujący jard byliby w zasięgu na długi, 50+ field goal i mieliby czas na „spalenie” zegara.

A że niewykorzystane sytuacje się mszczą, to Auburn wykończyło okazję po profesorku. Najpierw Nix podał do skrzydłowego Setha Williamsa i ten wybieg za boisko zatrzymał zegar 16 sekund przed końcem meczu – dzięki temu Nix miał jeszcze jedna próbę. Następnie rozgrywający Tigers bardzo dojrzale rzucił najważniejsze podanie w swojej karierze ponownie do Williamsa i ten na 9 sekund przed końcem spotkania ustalił wynik meczu.

Fenomenalna końcówka. Ale warto podkreślić, że Auburn w tej serii pozytywnie pokonało też próby 4&3 i 3&10. Ducks w ostatniej akcji meczu, po skróconym wykopie kickera Auburn (z racji kary), próbowali jeszcze odzyskać prowadzenie returnem, ale było to nieskuteczne. Niezły bieg Daewooda Davisa zatrzymał jeden z ostatnich zawodników Special Teams Auburn.