Skip to content

Droga do Mercedes-Benz Superdome#46 – zapowiedź week 9

Tym razem week 9 serwuje nam m.in. dwa hity Ohio State Buckeyes – Wisonscin Badgers oraz LSU Tigers – Auburn Tigers. Zapraszamy na zapowiedź, którą przygotował Grzegorz Kowalski.   

(#3) Ohio State Buckeyes – (#13) Wisonscin Badgers [SOBOTA 18:00]

To jeden z dwóch hitów tygodnia. Pewnie stracił odrobinę na „prestiżu”, przez porażkę Wisconsin z Illinois, ale mimo to dla fanów futbolu akademickiego jest to mecz, który trzeba zobaczyć. To też test jakości dla obu ekip, który uświetnią czołowi biegacze w kraju.

Ofensywę Ohio State firmuje przede wszystkim duet: rozgrywający Justina Fields oraz running back J.K Dobbins. Fields ma na koncie 22 podania na przyłożenie, prawie 1500 rzuconych jardów i tylko jeden przechwyt. Do tego dopisał 300 jardów dołem i 8 przyłożeń biegowych. Jak utrzyma formę, to OSU może wyprodukować kolejnego zawodnika mogącego wygrać Heisman Trophy. Drugi z pary, J.K. Dobbins ma już wybiegane prawie 1000 jardów i 7 przyłożeń.

OSU oddało następującą sumę punktów w spotkaniach: 21, 0, 10, 5, 7, 10, 3. Natomiast w Wisconsin wygląda to następująco: 0, 0, 14, 15, 0, 0, 24. Wniosek, ten mecz może być również starciem defensyw. Odważnie w sezon wszedł  EDGE Chase Young – zawodnik prognozowany wyborem w pierwszej dziesiątce nadchodzącego draftu. Young od początku sezonu ma co najmniej 0.5 sacka co mecz, do tego 3 wymuszenia strat w postaci fumble’a.

W defensywie – poza Youngiem – są też ciekawi m.in. Robert Landers (iDL) oraz para cornerbacków Jeffrey Okudah i Shaun Wade (prawdopodobnie wybrani również w pierwszym dniu naboru). J.Okudah ma na swoim koncie trzy przechwyty (w tym dwa z Nebraską), raz wymusił fumble. S.Wade wymusił stratę, ma dwa sacki oraz 7 pass deflections.

Dla rozgrywającego Wisconsin Jacka Coana będzie to więc z pewnością najtrudniejszy mecz w sezonie. Ważna próba czeka też biegacza Johnathana Taylora. Pod względem potencjału, to numer jeden na swojej pozycji w konferencji i – obok Travisa Ettienne’a (Clemson) – także w kraju. Dość istotną statystyką jest to, że Taylor w siedmiu meczach w tym sezonie rywalizował z czterema rywalami z konferencji i trzema z poza Big Ten. I w meczach z przeciwnikami z konferencji ma 6 przyłożeń biegowych, natomiast w pozostałych 9 biegowych oraz 4 po podaniach. Co świadczyć może o tym, że jego gra przeciwko silnym defensywom nie wygląda idealnie.

Linebackerzy Wisconsin będą polować na sacki. Szczególnie wyróżniać się mogą Jack Sanborn (ma 3.5 sacka), Zack Baun (ma 6.5 sacków) oraz Chris Orr  (ma ich 8, wszystkie zdobył w ostatnich czterech spotkaniach Badgers).

Podsumowując, jeżeli Wisconsin ma liczyć się w walce o zwycięstwo, to musi jak najszybciej zbudować sobie przewagę minimum  dwoma posiadaniami lub… po prostu prowadzić w drugiej połowie. Jeśli tak się nie stanie, to OSU może odjechać i nie dać się już dogonić. W tym kontekście często w tym tygodniu wspominany był mecz o mistrzostwo Big Ten z 2014 roku, kiedy OSU wygrało z Wisconsin 59-0. Czy historia się powtórzy?

——————————————

(#2) LSU Tigers – (#9) Auburn Tigers [SOBOTA 21:30]

Auburn nie wygrało w Baton Rouge w stanie Luizjana od 1999, a po drodze widzieliśmy między innymi comeback LSU dwa lata temu. I patrząc chociażby na porównanie rozgrywających, to wydaje się , że ta seria zostanie podtrzymana.

Joe Brady robi świetną robotę jako koordynator gry podaniowej w LSU,  rozgrywający Joe Burrow otrzymuje rewelacyjne noty (ponad 90 w skali 0-100) na Pro-Football Focus w wielu znaczących kategoriach (m.in. ocena ogólna, dalekie rzuty czy akcje bez użycia play-action). Skrzydłowi LSU Terrace Marshall (jeśli zagra) oraz Justin Jefferson to czołówka w kraju. A w konsekwencji tego  Burrow w wielu mock draftach NFL jest prognozowany do wybrania już w pierwszej rundzie. Ofensywa idealna.

W ostatnim tygodniu Burrow rzucił 4 podania na przyłożenia z Mississippi State Bulldogs. Podania na przyłożenie złapało czterech różnych skrzydłowych. Lecz na początku meczu LSU miało problemy, by zdobyć przyłożenie będąc w Red Zone. Przez co skończyło serię bliskimi kopnięciami za trzy oczka. To może być szansa dla Auburn. Dodatkowo Burrow będzie musiał się szybko pozbywać piłki, by nie dać szans dotarcia do niego linii defensywnej rywali, na czele z IDL Derrickiem Brownem.

Za to zawodnicy Auburn niby weekend spędzili bezstresowo, rozbili Arkansas Razorbacks 51-10, ale trzeba pamiętać o tym, ze Arkansas to obecnie najgorsza ekipa w konferencji. Rozgrywający Auburn Bo Nix rzucił 3 podania na przyłożenie, 2 z nich złapał jego ulubieniec Seth Williams. Ale z ekipą LSU to będzie już inne granie. Szczególnie biorąc po uwagę to, że Williamsa będą kryć doskonali CB Kristian Fulton lub Derek Stingley Jr. A to może sugerować, że Auburn będzie przez to więcej biegać.

——————————————

Po meczu Tygrysów można rzucić okiem na mecz UCF Knights @ Temple Owls NIEDZIELA: 1.00). To ciekawe ekipy. Jak zapewne pamiętacie z tymi drużynami z konferencji American spotykaliśmy się już kilkakrotnie w „Drodze do”. Sowy z pewnością będą zmobilizowane, by odnieść zwycięstwo na Lincoln Financial Field w Philadelphii. Ale też w spotkaniu z SMU zespół Temple pozwolił skrzydłowemu Mustangów z Dallas Reggieemu Robersonowi Jr. chwycić 8 piłek na 250 jardów. Natomiast rozgrywający UCF Dillon Gabriel w ostatnich spotkaniach schodzi z boiska mając na koncie asysty podaniowe w przedziale 280-350 jardów. To może sugerować, że zobaczymy bardzo ofensywny mecz. Rok temu widzieliśmy w nim ponad 90 punktów i wygraną UCF 52-40, przy czym dominacja Rycerzy w drugiej połowie była wręcz absolutna. Czy teraz będzie podobnie?

Autor: Grzegorz Kowalski

Zdjęcie: twitter @ SECNetwork

Leave a Reply

%d bloggers like this: