Skip to content

Fantasy Football z NFLPolska – Rookies

Co roku, poprzez draft, do ligi dołącza wielu utalentowanych młodych zawodników. Niektórzy od pierwszego dnia stają się gwiazdami ligi, inne potrzebują trochę czasu, by się rozkręcić, a jeszcze inni okazują się niewypałami. Poniższy tekst pozwala zapoznać się z najciekawszymi debiutantami z perspektywy fantasy, ich sytuacją w zespołach i perspektywami na przyszłość.

ROZGRYWAJĄCY

Ostatnie lata wypełnione były wysokimi wyborami debiutujących rozgrywających, ale nie ten rok. Po raz pierwszy od 2013 żaden rozgrywający nie został wybrany w pierwszych piętnastu pickach. Tegoroczni debiutanci zostali wybrani głównie w celu bycia rezerwowymi i przygotowania się do przyszłej roli startera.

  • Kenny Pickett – Pittsburgh Steelers – 24 lata – w drafcie: 1. runda, 20. wybór

Pickett rozpocznie karierę jako zmiennik Mitchella Trubisky’ego, I najpóźniej w ciągu dwóch lat powinien dostać swoją szansę jako starter. Zespół dysponuje szerokim wachlarzem młodych ofensywnych zawodników – kilku skrzydłowych, biegacz Najee Harris i tight end Pat Freiermuth pomogą Pickettowi, kiedy nadejdzie jego czas. 

  • Desmond Ridder – Atlanta Falcons – 23 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 74. wybór

Ridder zacznie sezon jako zmiennik Marcusa Marioty, ale w trakcie sezonu powinien dostać szansę na boisku. Jest inwestycją w przyszłość dla Falcons, którzy na pewno będą chcieli sprawdzić jego umiejętności w praktyce. W tym sezonie nie będzie stanowił wartości w fantasy, ale może się to zmienić w następnych latach.

  • Malik Willis – Tennessee Titans – 23 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 86. wybór

Ryan Tannehill jest pierwszym rozgrywającym zespołu, i ma bardzo mocną pozycję w zespole, więc nie powinno się to szybko zmienić. Najbardziej prawdopodobny scenariusz dla Willisa to dwa pierwsze sezony spędzone głównie na ławce i na nauce, i wejście w buty startera w 2024. 

  • Matt Corral – Carolina Panthers – 23 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 94. wybór

Po kwietniowym drafcie wydawało się, że Corral ma szansę powalczyć o bycie starterem Caroliny w najbliższym sezonie. Jego jedyną konkurencją był wtedy Sam Darnold. Panthers nie chcieli jednak szorować po dnie ligowej tabeli, i sprowadzili z Cleveland Bakera Mayfielda, który z miejsca stał się pewniakiem do bycia starterem. Corral ten sezon przesiedzi głównie na ławce, ale ma szansę zostać podstawowym rozgrywającym Caroliny w przyszłym sezonie – i Darnoldowi, i Mayfieldowi po sezonie kończą się kontrakty.

BIEGACZE

Zawodnicy z tej pozycji są coraz rzadziej wybierani z wysokimi pickami draftu, drużyny nie chcą poświęcać dużo za zawodników, których kariery są krótsze niż inne. Nadal jednak ich usługi są potrzebne i ważne, także w fantasy. Kilku debiutantów co roku dostaje szansę odegrania dużej roli w swoich drużynach.

  • Breece Hall – New York Jets – 21 lat – w drafcie 2022:  2. runda, 36. wybór 

Hall jest jedynym biegaczem z tej klasy draftu, który w dniu wyboru został okrzyknięty RB1 zespołu. Jest bardzo utalentowany i na pewno czeka go kilka udanych lat gry. Trzeba jedynie mieć nadzieję, że nie zostanie kolejnym niespełnionym talentem w najnowszej historii Jets.

  • Kenneth Walker – Seattle Seahawks – 22 lata – w drafcie 2022:  2. runda, 41. wybór

Walker będzie walczył o rolę pierwszego biegacza Seahawks z Rashaadem Pennym. Kluczowe w tej walce może być już pierwsze spotkanie w sezonie. Walker ma aktualnie lekkie problemy zdrowotne, i możliwe że opuści pierwsze spotkanie w sezonie. Penny grał rewelacyjnie pod koniec zeszłego sezonu, i jeśli równie dobrze zacznie ten, “rola” będzie jego. Z drugiej strony, im dalej w sezon, tym większa szansa że Penny dozna kontuzji (często mu się zdarzały), a wtedy Walker będzie miał szansę stać się gigantem w fantasy.

  • James Cook – Buffalo Bills – 23 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 63. wybór

Młodszy brat Dalvina Cooka dostał szansę na rolę póki co drugiego RB w Buffalo. Biegacze Bills nie są specjalnie wartościowi w fantasy – zespół lubi grać górą, a sporą część obowiązków biegowych przejmuje też rozgrywający Josh Allen. Cook może się jednak okazać na tyle utalentowany, żeby to zmienić.

  • Rachaad White – Tampa Bay Buccaneers  – 23 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 91. wybór

White może mieć zaskakująco dobry sezon, ale tylko pod warunkiem, że Leonard Fournette dozna kontuzji. Szansa na to jest niemała, bo Fournette rozpoczął okres przygotowawczy kompletnie bez formy. W najgorszym przypadku będzie musiał walczyć o rolę zmiennikiem z Ke’Shawnem Vaughem i Giovanim Bernardem.

  • Tyrion Davis-Price – San Francisco 49ers – 22 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 93. wybór

TDP trafił do drużyny pełnej biegaczy, którzy często doznają kontuzji, pod rządami trenera, który lubi zaskakiwać swoimi decyzjami personalnymi. Ciężko będzie mu się przebić przed Elijah Mitchella, Jeffa Wilsona i Treya Sermona. Z drugiej strony, tak samo myśleliśmy rok temu o Mitchellu, który teraz wydaje się pierwszą opcją zespołu.

  • Brian Robinson Jr – Washington Commanders  – 23 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 98. wybór

W dniu draftu wydawało się, że Robinson będzie co najwyżej zmiennikiem Antonio Gibsona. Wszystko zmienił okres przygotowawczy. W jego trakcie Robinson wywalczył sobie pozycję startera, podczas gdy znany z częstego tracenia piłki Gibson miał być głównym returnerem drużyny. Wszystko układało się dla Robinsona idealnie, aż do momentu gdy… został napadnięty i postrzelony przez napastników chcących ukraść jego samochód. Na szczęście jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, i przy udanej rekonwalescencji będzie miał szansę zadebiutować jeszcze w tym roku. Na produkcję interesującą menedżerów fantasy trzeba będzie poczekać do sezonu 2023.

  • Dameon Pierce – Houston Texans – 22 lata – w drafcie 2022: 4. runda, 107. wybór

Pierce zrobił furorę w spotkaniach przedsezonowych, i najpewniej zacznie sezon jako pierwszy biegacz zespołu. Wygrał rywalizację z Marlonem Mackiem i Rexem Burkheadem. Nie była to duża konkurencja, a zespół jest jednym z najsłabszych w lidze, ale gwarancja produkcji statystyk jest nie do przecenienia.

  • Zamir White – Las Vegas Raiders – 23 lata – w drafcie 2022: 4. runda, 122. wybór

White w zamyśle ma być zmiennikiem Josha Jacobsa. Niewykluczone jednak, że jego rola będzie większa niż się w tym momencie oczekuje. Jacobs grał do tej pory jedynie solidnie, więc jeśli White zrobi dobre wrażenie, być może uda mu się wywalczyć równy podział obowiązków.

  • Isaiah Spiller – Los Angeles Chargers  – 21 lat – w drafcie 2022:  4. runda, 123. wybór

W Spillerze jest olbrzymi potencjał, ale póki co będzie trzecim RB zespołu, za plecami Austin Ekeler and Joshua Kelley. W tym sezonie ciężko będzie mu się przebić, lepiej powinno być w przyszłości, kiedy Ekeler będzie starszy. Od Kelleya jest raczej bardziej utalentowany.

  • Pierre Strong Jr – New England Patriots – 24 lata – w drafcie 2022: 4. runda, 127. wybór

Strong będzie miał duży problem z przebiciem się do składu Patriots. Trener Bill Belichick lubi korzystać z gry biegowej i rotować zawodnikami z tej pozycji, ale akcje Damiena Harrisa, Rhamondre Stevensona i Ty’a Montgomery’ego stoją dużo wyżej na tym etapie. Strong jest też najstarszym wybranym biegaczem z tej klasy, więc teoretycznie powinien być najlepiej przygotowany, ale w okresie przygotowawczym wypadł bardzo słabo.

  • Hassan Haskins – Tennessee Titans – 23 lata – w drafcie 2022: 4. runda, 131. wybór

Haskins został wybrany przez Tennessee, by być “handcuffem” dla Derricka Henry’ego. Oznacza to, że prawie w ogóle nie będzie się pojawiał na boisku, do czasu aż Henry dozna kontuzji – wtedy przejmie jego rolę. W przyszłości powinien być jego naturalnym następcą.

  • Tyler Allgeier – Atlanta Falcons 22 lata – w drafcie 2022: 5. runda, 151. wybór 

W Allgeiera nie został zainwestowany wysoki pick draftu, jednak na ten moment wygląda on na drugą opcję na pozycji biegacza w Atlancie. Jego konkurencję stanowi weteran Damien Williams, który ostatnio zawodził w Chicago. Jedyną szansą dla Allgeiera by liczyć się w fantasy jest kontuzja Cordarrelle Pattersona.

SKRZYDŁOWI

Świetne starty do karier Justina Jeffersona i Ja’Marra Chase’a sprawiły, że drużyny NFL są bardziej chętne do wybierania skrzydłowych z wysokimi wyborami w drafcie, W 2022 aż sześciu skrzydłowych zostało wybranych w pierwszych osiemnastu pickach, a trzynastu – w pierwszych dwóch rundach.

  • Drake London – Atlanta Falcons – 21 lat – w drafcie 2022: 1. runda, 8. wybór

Najwyżej wybrany skrzydłowy w tegorocznym drafcie trafił do jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sytuacji w lidze. Z jednej strony, po zawieszeniu Calvina Ridleya stał się oczywistą pierwszą opcją podaniową w Atlancie, z drugiej – drużyna ta w najbliższym czasie nie będzie się liczyła w walce o playoffy. Jego rozgrywającym będzie Marcus Mariota, który nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadziei. London będzie musiał swoim talentem pokonać przeciwności losu.

  • Garrett Wilson – New York Jets – 22 lata – w drafcie 2022: 1. runda, 10. wybór

Utalentowany skrzydłowy został wybrany przez Jets, którzy od lat spisują się poniżej oczekiwań. O rolę pierwszego skrzydłowego zespołu będzie musiał walczyć z Elijah Moorem, który ma rok doświadczenia w NFL. Przegrana w tej walce najpewniej będzie oznaczała brak przydatności w fantasy w tym sezonie.

  • Chris Olave – New Orleans Saints – 22 lata – w drafcie 2022: 1. runda, 11. wybór

Olave będzie musiał wygrać rywalizację o miejsce w składzie z dwójką utalentowanych weteranów – Michaelem Thomasem i Jarvisem Landrym. Jest najgroźniejszy grając w głębi pola, co daje mu szansę na zostanie ulubionym skrzydłowym Jameisa Winstona, który jeszcze w czasach gry w Tampa Bay najbardziej był znany z dalekich podań do Evansa i Godwina.

  • Jameson Williams – Detroit Lions – 21 lat – w drafcie 2022: 1. runda, 12. wybór

Lions wybrali Williamsa z wysokim pickiem, licząc że stanie się ich czołowym skrzydłowym na lata. Mieli wtedy świadomość, że w styczniowym spotkaniu w college’u Williams zerwał więzadło krzyżowe, i nie opuści początek tego sezonu. W drafcie nie warto go wybierać, ale warto o nim pamiętać, jeśli np. w listopadzie wróci do gry.

  • Jahan Dotson – Washington Commanders – 22 lata – w drafcie 2022: 1. runda, 16. wybór

Dotson zacznie karierę jako druga opcja podaniowa w drużynie z Waszyngtonu. Zespół latem zmienił rozgrywającego na Carsona Wentza, jest więc mała szansa na to, że to właśnie Dotson zostanie jego ulubionym skrzydłowym.

  • Treylon Burks – Tennessee Titans – 22 lata – w drafcie 2022: 1. runda, 18. wybór

Tennessee nie chciało dawać nowego kontraktu AJowi Brownowi, więc oddało go do Philadelphii i wzięło Burksa w drafcie. Młody zawodnik ma szansę z miejsca stać się pierwszą opcją podaniową mocnego zespołu (najlepszy zespół w konferencji w ostatnim sezonie regularnym), a na pewno będzie walczył o tę pozycję z Robertem Woodsem.

  • Christian Watson – Green Bay Packers – 23 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 34. wybór

Po raz pierwszy od lat Green Bay zainwestowało wysoki wybór w drafcie w skrzydłowego. Po odejściu Davante Adamsa zespół pilnie potrzebuje nowej pierwszej opcji podaniowej dla Aarona Rodgersa. Watson ma szansę stać się tym zawodnikiem, ale nie stanie się to szybko. Rodgers nigdy nie był chętny do częstego podawania piłki debiutantom – nawet Adams i Jordy Nelson, również wybrani w drugich rundach swoich draftów, czekali na swój przełomowy sezon do trzeciego roku w lidze. Podobnie może być z Watsonem.

  • Wan’Dale Robinson – New York Giants – 21 lat – w drafcie 2022: 2. runda, 43. wybór

Robinson trafił do drużyny, która nie narzeka na brak skrzydłowych. Kadarius Toney, Kenny Golladay, Sterling Shepard, Darius Slayton, a do tego biegacz Saquon Barkley – Robinsonowi ciężko się będzie przebić w pierwszym sezonie. Nie pomoże również to, że podania nadal rozdaje Daniel Jones. Ma talent, by w przyszłości być jedną z dwóch najlepszych opcji podaniowych Giants.

  • John Metchie III – Houston Texans – 22 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 44. wybór

Metchie ma chyba najsmutniejszą historię z zawodników wybranych w drafcie. W ostatnim spotkaniu sezonu regularnego w college’u zerwał więzadło krzyżowe, przez co nie mógł pomóc drużynie w meczu o mistrzostwo NCAA. Latem okazało się, że ma białaczkę, i w trakcie pierwszego sezonu będzie musiał poddać się leczeniu. Ciężko przewidywać, czy po takich przejściach będzie w stanie wrócić do dawnej formy. Pozostaje tylko życzyć mu zdrowia.

  • Tyquan Thornton – New England Patriots – 22 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 50. wybór

Najszybszy skrzydłowy tej klasy draftu trafił do Patriots, którym nie udało się wybrać dobrego zawodnika z tej pozycji w ostatnich dwudziestu latach. Dodatkowo New England dysponuje sporą grupą skrzydłowych (m.in. Kendrick Bourne, Jakobi Meyers, DeVante Parker), przez co Thorntonowi będzie się ciężko przebić do pierwszego składu.

  • George Pickens – Pittsburgh Steelers – 21 lat – w drafcie 2022: 2. runda, 52. wybór

Pickens robi świetne wrażenie w okresie przygotowawczym do swojego pierwszego sezonu. Niestety został wybrany do zespołu, który już ma dwóch mocnych skrzydłowych – Diontae Johnsona i Chase’a Claypoola. Dodatkowo wsparcie rozgrywającego – Trubisky’ego lub Picketta – nie będzie na elitarnym poziomie. W optymistycznym scenariuszu Pickett może być drugą opcją w przeciętnej ofensywie podaniowej.

  • Alec Pierce – Indianapolis Colts – 22 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 53. wybór

W Indianapolis mieli już chyba dość czekania na zdrowego Parrisa Campbella (wybrany w drugiej rundzie draftu 2019, zagrał tylko w 15 z 49 spotkań), więc wybrali w tym roku Pierce’a. Ten będzie miał okazję z miejsca stać się drugim skrzydłowym za plecami Michaela Pittmana.

  • Skyy Moore – Kansas City Chiefs – 22 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 54. wybór

Moore trafił do wymarzonej sytuacji dla każdego, szczególnie młodego skrzydłowego – jego rozgrywającym będzie Patrick Mahomes. Moore został wybrany jako trzynasty skrzydłowy w ostatnim drafcie, ale z takim wsparciem może zakończyć sezon jako najlepszy z nich.

  • Velus Jones Jr. – Chicago Bears – 25 lat – w drafcie 2022: 3. runda, 71. wybór

Jones trafił do Chicago, którzy dysponują chyba najgorszym zestawem skrzydłowych w lidze. Ciężko oczekiwać, że Velus to zmieni – jest wyjątkowo stary jak na debiutanta z draftu, a nawet jeśli stanie się drugą opcją Bears, nie jest to wartościowa rola w fantasy.

  • Jalen Tolbert – Dallas Cowboys – 23 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 88. wybór

Tolbert dołącza do Dallas, którzy pilnie potrzebowali trzeciej opcji na pozycji skrzydłowego. Drużyna dysponuje bardzo dobrą ofensywą, i z czasem Tolbert będzie miał szansę stać się drugą opcją i wartościową opcją w fantasy.

  • David Bell – Cleveland Browns – 22 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 99. wybór

Bell jest bardzo utalentowanym skrzydłowym, ale będzie potrzebował czasu, by przystosować się do gry w NFL. W pierwszym sezonie nie będzie miał również zbyt wielu szans na grę z DeShaunem Watsonem. Od drugiego roku gry będzie bardzo ciekawym zawodnikiem z potencjałem w fantasy.

  • Danny Gray – San Francisco 49ers – 23 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 105. wybór

Gray powinien zacząć karierę jako trzeci skrzydłowy w 49ers, ale dopiero w trakcie sezonu dowiemy się, jak dobry w grze podaniowej jest rozgrywający Trey Lance. Jeśli nie będzie zachwycał, Graya może czekać ciężki start do kariery.

  • Erik Ezukanma – Miami Dolphins – 22 lata – w drafcie 2022: 4. runda, 125. wybór

Ezukanmie ciężko będzie się przebić w Miami, którzy do Waddle’a i Gesickiego dołożyli sprowadzenie Tyreeka Hilla i Cedricka Wilsona. Każdy z wymienionych zawodników jest w tym momencie dużo ważniejszą częścią zespołu niż Erik.

  • Romeo Doubs – Green Bay Packers – 22 lata – w drafcie 2022: 4. runda, 132. wybór

Słychać wiele głosów o bardzo dobrych relacjach Doubsa z rozgrywającym Aaronem Rodgersem, nawet o wspólnych lunchach. Nie powinno to jednak znacząco wpływać na fakt, że Rodgers nigdy nie był fanem podawania piłki debiutantom. Doubs w przyszłości może być ważnym elementem ofensywy Packers, ale ciężko oczekiwać, że nastąpi to w tym sezonie.

  • Calvin Austin – Pittsburgh Steelers – 23 lata – w drafcie 2022: 4. runda, 138. wybór

Pittsburgh znany jest z udanego wybierania skrzydłowych w drafcie. Na niekorzyść Austina przemawia to, że w tym momencie drużyna ma trzech lepszych od niego skrzydłowych, wliczając Pickensa wybranego dwie rundy wcześniej w tym samym drafcie.

TIGHT ENDZI

Debiutanci z tej pozycji mają powolne starty do karier, i zazwyczaj stają się znanymi postaciami w lidze w swoich drugich sezonach. Zdarza się również, że nie okazują się wystarczająco dobrzy w łapaniu podań i zostają oddelegowani do blokowania rywali.

  • Trey McBride – Arizona Cardinals – 23 lata – w drafcie 2022: 2. runda, 55. wybór

Zdobywca nagrody Johna Mackeya dla najlepszego TE w college’u w 2021 roku został wybrany w drafcie przez drużynę, która ma na pozycji Zacha Ertza – bardzo doświadczonego startera, który powoli zbliża się do końca kariery. McBride będzie miał szansę stać się podstawowym zawodnikiem Cardinals od drugiego/trzeciego sezonu gry, co jest naturalnym przebiegiem kariery nawet dla bardzo utalentowanych zawodników z pozycji TE.

  • Jelani Woods – Indianapolis Colts – 24 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 73. wybór

Bardzo atletyczny zawodnik, a tacy tight endzi mają większe szanse wywalczyć sobie rolę w zespole NFL. Woods ma pecha, że Colts już dysponują jednym zawodnikiem o takim profilu – Mo-Alie Coxem.

  • Greg Dulcich – Denver Broncos – 22 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 80. wybór

Dulcich ma za zadanie zastąpić oddanego do Seattle Noah Fanta. Denver ma w planach grać w ustawieniach z dwoma tight endami, Dulcich będzie więc miał szansę na więcej gry już w pierwszym sezonie.

  • Jeremy Ruckert  – New York Jets – 22 lata – w drafcie 2022: 3. runda, 101. wybór

Jets podpisali już wysokie kontrakty z Tylerem Conklinem i C.J. Uzomah, ciężko więc oczekiwać, że Ruckert będzie się pojawiał na boisku w swoim pierwszym sezonie.

  • Cade Otton – Tampa Bay Buccaneers – 23 lata – w drafcie 2022: 4. runda, 106. wybór

O Ottonie mówi się, że ma szansę zastąpić w drużynie Roba Gronkowskiego. Konkurencją na pozycji są będący już po trzydziestce Kyle Rudolph i Cameron Brate, więc Otton powinien wywalczyć sobie pozycję startera dosyć szybko.

Autor: Adrian Glejzer

Źródła statystyk: pro-football-reference.com, fantasypros.com

*

W sieci są już dwie części zapowiedzi sezonu NFL w podcascie NFLplRadio oraz NFLplStudio Live. Zachęcamy do nadrobienia zaległości.

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: