Skip to content

Fantasy Football z NFLPolska – Tight Ends

Tight End to połączenie skrzydłowego łapiącego podania, z członkiem linii ofensywnej blokującym w akcjach biegowych i chroniącym rozgrywającego. Zawodnicy z tej pozycji nie są tak szybcy jak skrzydłowi, więc ciężko po nich oczekiwać 60-jardowych przyłożeń, ale są bardzo cenieni blisko pola punktowego rywali, gdzie górują wzrostem nad kryjącymi ich obrońcami, dzięki czemu łatwiej jest im zdobywać przyłożenia. W lidze znajduje się zaledwie garstka dobrych TE, a reszta zazwyczaj słabo punktuje. Zapraszamy do lektury, która pomoże odpowiedzieć na pytania “kto?”, “gdzie?” i “dlaczego?”.

Ważna uwaga: TEx, gdzie x jest liczbą oznaczającą miejsce, odnoszą się do miejsca w rankingu fantasy na koniec poprzedniego sezonu w systemie punktowania 0.5-PPR (pół punktu za złapane podanie)

ELITA

Obaj zawodnicy w tej kategorii są wyraźnymi pierwszymi opcjami w grze podaniowej swoich zespołów, i w przeszłości pokazali, że stać ich na bycie czołowymi opcjami fantasy na swojej pozycji. Cena za ich usługi to wybór w drugiej rundzie.

 • Travis KelceKansas City Chiefs – 33 lata – w 2021: 134 targety, 92 złapane, 1125 jardów, 9 przyłożeń górą, TE2

Najlepszy TE w fantasy ostatnich pięciu lat jest faworytem do bycia najlepszym również w tym roku. Ponad 1000 jardów i około ośmiu przyłożeń brzmią jak bardzo dobry sezon dla skrzydłowego, dla tight endów takie wyniki są wyjątkowe. Kelce osiąga je co sezon od pięciu lat. Mimo iż nie jest już najmłodszy, póki co udawało mu się unikać nawet mniejszych kontuzji. Po odejściu Tyreeka Hilla do Miami jest najpewniejszym punktem ofensywy dowodzonej przez Patricka Mahomesa, i przy braku wysokiej klasy skrzydłowych będzie otrzymywał najwięcej podań w drużynie, być może nawet najwięcej w swojej karierze.

 • Mark Andrews Baltimore Ravens – 27 lat – w 2021: 153 targety, 107 złapanych, 1361 jardów, 9 przyłożeń górą, TE1

Po dwóch bardzo solidnych sezonach w 2019 i 2020, zeszły sezon uczynił z Andrewsa prawdziwą gwiazdę na pozycji tight enda. Zawdzięcza to między innymi wyjątkowemu zrozumieniu, jakie istnieje między nim i rozgrywającym Lamarem Jacksonem. Baltimore jest drużyną nastawioną na zdobywanie jardów i przyłożeń poprzez grę biegową, ale kiedy muszą skorzystać z gry podaniami, Andrews staje się kluczowym zawodnikiem. Do tej pory największą konkurencją w walce o podania był skrzydłowy Marquise Brown, został on jednak oddany do Arizony. W tej sytuacji Andrews powinien przynajmniej powtórzyć swoje zeszłoroczne statystyki.

STARTERZY

Zawodnicy z tej kategorii są ważnymi opcjami w grze podaniowej swoich zespołów, ale ciężko sobie wyobrazić, by byli w stanie dorównać statystycznie wyżej wymienionym zawodnikom. Są solidnymi opcjami, dosyć pewnymi w porównaniu do konkurencji na pozycji, a za dodanie ich do swoich zespołów trzeba poświęcić pick w czwartej lub piątej rundy.

 • Kyle PittsAtlanta Falcons – 22 lata – w 2021: 110 targetów, 68 złapanych, 1026 jardów, 1 przyłożenie górą, TE7

Zawodnicy z pozycji tight enda zazwyczaj wolno rozpoczynają swoje kariery, i stają się wartościowi w fantasy najwcześniej w drugim sezonie. Atlanta zainwestowała czwarty wybór w drafcie 2021, liczono więc na to, że Pitts jest wyjątkowy i jego pierwszy sezon potoczy się inaczej. Kyle’owi udało się jednocześnie przebić te oczekiwania, i im nie sprostać. Jego 1026 jardów to drugi najlepszy wynik w historii dla debiutującego TE (Mike Ditka miał 1076 jardów w 1961 roku, w czternastu spotkaniach). Ale zaledwie jedno przyłożenie to wynik niespotykany dla zawodników z tej pozycji. Pitts na pewno poprawi się pod tym względem, ale sufit jego możliwości został poważnie osłabiony zmianą rozgrywającego w Falcons – Matta Ryana zastąpił Marcus Mariota. Pitts jest bardzo młody i ma talent, jest więc w stanie pokonać przeciwności losu, ale bycie w top 5 na pozycji to maksimum jego możliwości przy aktualnym składzie Atlanty.

 • George Kittle San Francisco 49ers – 29 lat – w 2021: 94 targety, 71 złapanych, 910 jardów, 6 przyłożeń górą, TE4

Kittle to być może najbardziej utalentowany zawodnik na swojej pozycji w lidze. Pełnię jego talentu możemy jednak oglądać rzadziej niż byśmy tego chcieli, bo jego kontaktowy styl gry przyczynia się do wielu kontuzji i opuszczonych spotkań. Czeka go również zmiana rozgrywającego, bo Jimmy’ego Garoppolo zastapi Trey Lance. Nie powinien być to duży problem dla Kittle’a, bo radził sobie dobrze w przeszłości, otrzymując podania od Nicka Mullensa i CJa Beatharda. W pełni zdrowy sezon powinien dać mu powrót do elity, szczególnie że jeśli któryś z tight endów zdobędzie 50-jardowe przyłożenie w tym sezonie, to prawie na pewno będzie to Kittle.

 • Dalton Schultz Dallas Cowboys – 26 lat – w 2021: 104 targety, 78 złapanych, 808 jardów, 8 przyłożeń górą, TE3

Schultz wykorzystał kontuzję Blake’a Jarwina w 2020 roku, został tymczasowo TE1 zespołu, a koniec końców okazał się lepszym zawodnikiem od swojego poprzednika. W zeszłym sezonie był trzecim TE w fantasy, i o ile ciężko będzie powtórzyć miejsce, to statystyki – jak najbardziej. Po odejściu Amariego Coopera, Schultz jest faworytem do bycia drugą opcją podaniową Daka Prescotta.

 • Darren Waller Las Vegas Raiders – 30 lat – w 2021: 93 targety, 55 złapanych, 665 jardów, 2 przyłożenia górą, TE18

Waller był top 3 w kategorii TE w latach 2019-2020, w zeszłym sezonie w powtórzeniu tego wyniku przeszkodziły głównie kontuzje kostki i kolana. Ma już 30 lat, ale zaczął karierę w NFL bardzo późno, więc jego ciało nie jest jeszcze bardzo zniszczone grą. Przyjście skrzydłowego Davante Adamsa oznaczają, że Waller żegna się z byciem pierwszą opcją podaniową zespołu, ale powinien nadal być ważną opcją ofensywą zespołu. 

LOTERIA PRZYŁOŻEŃ

Tight Endzi z tej kategorii mają dobre spotkanie pod kątem fantasy wtedy, kiedy złapią w nim przyłożenie. W innym przypadku ich statystyki są niskie, trzeba mieć więc trochę szczęścia, jeżeli decyduje się wstawić ich do składu. Zaczynają być wybierani w szóstej rundzie, i pojawiają się do końca draftu.

 • T.J. Hockenson Detroit Lions – 25 lat – w 2021: 76 targetów, 56 złapanych, 830 jardów, 4 przyłożenia górą, TE15

Trzy lata temu Detroit zainwestowało ósmy pick draftu w Hockensona. Dzisiaj wygląda to na średnią inwestycję. Hockenson jest bardzo solidnym tight endem, ma spory talent, zagrał nawet raz w Pro Bowl, ale do elity na pozycji nie należy, a słynny jest niestety również z upuszczanych podań. Generalnie otrzymuje dużo podań, ale w najbliższym sezonie będzie miał sporą konkurencję w walce o nie – skrzydłowych Browna (rewelacyjny w końcówce poprzedniego sezonu), Williamsa (wybranego z dwunastym pickiem draftu) i Charka (sprowadzonego z Jaguars), a także biegacza Swifta (który łapie sporo podań).

 • Dallas Goedert Philadelphia Eagles – 27 lat – w 2021: 76 targetów, 56 złapanych, 830 jardów, 4 przyłożenia górą, TE10

Przez kilka lat Philadelphia dysponowała duetem utalentowanych tight endów – Goedertem i Ertzem. Z punktu widzenia fantasy przeszkadzali oni sobie nawzajem, odbierając sobie wzajemnie status elitarnego TE. W trakcie zeszłego sezonu Ertz został oddany do Arizony, co powinno znacząco zwiększyć udział Goederta w ofensywie. Jednak w drugiej połowie zeszłego sezonu to nie nastąpiło, a w tym do zespołu dołączył skrzydłowy AJ Brown. Goedert nadal ma talent, by stać się czołowym TE ligi, ale z bardzo dobrymi skrzydłowymi w zespole i chętnie biegającym rozgrywającym Jalenem Hurtsem ciężko będzie mu się przebić.

 • Dawson Knox Buffalo Bills – 26 lat – w 2021: 71 targetów, 49 złapanych, 587 jardów, 9 przyłożeń górą, TE8

Knox przebił się do zbiorowej świadomości zawodników fantasy w poprzednim, swoim trzecim sezonie w lidze. Zawdzięcza to sporej liczbie złapanych przyłożeń. W najbliższym sezonie jego rola powinna być podobna, jest tylko jedno ale. Zespół sprowadził innego TE, OJ Howarda, istnieje więc ryzyko, że rola Knoxa zmaleje, bo będzie musiał dzielić czas na boisku z innym graczem.

 • Zach Ertz Arizona Cardinals – 32 lata – w 2021: 112 targetów, 74 złapane, 763 jardy, 5 przyłożeń górą, TE5

Ertz dołączył do Cardinals w trakcie poprzedniego sezonu, całą wcześniejszą karierę spędził w Eagles. Był czołowym zawodnikiem na pozycji w latach 2017-19, ale od tego czasu wiek zaczął dawać o sobie znać, i Ertz zaczął częściej opuszczać mecze. Zmiana zespołu pozwoliła mu odżyć – stał się ważnym punktem ofensywy Cardinals. Podobnie powinno być w najbliższym sezonie, szczególnie na początku, kiedy niedostępny będzie skrzydłowy DeAndre Hopkins. Czasy 1000 jardów w sezonie już nie wrócą, ale Ertz to nadal solidny TE z olbrzymim, nawet mistrzowskim, doświadczeniem.

 • Hunter HenryNew England Patriots – 28 lat – w 2021: 75 targetów, 50 złapanych, 603 jardy, 9 przyłożeń górą, TE9

Henry wygrał w zeszłym roku walkę o bycie TE1 Patriots z Jonnu Smithem, częściowo dzięki kontuzji tego drugiego, ale w dużej mierze dzięki świetnemu zrozumieniu z rozgrywającym-debiutantem Macem Jonesem. Duet ten seryjnie zdobywał przyłożenia w środkowej części sezonu 2021, i podobnie powinno być w tym roku. Ofensywa Patriots jest kolektywem, więc ciężko oczekiwać, by Henry wyróżniał się na tle reszty zawodników z Bostonu, ale gwarantuje stabilność na pozycji. 

 • Pat Freiermuth Pittsburgh Steelers – 24 lata – w 2021: 79 targetów, 60 złapanych, 497 jardów, 7 przyłożeń górą, TE13

Freiermuth rozegrał bardzo solidny sezon jak na debiutującego tight enda. Drugi rok w lidze może być jednak cięższy niż pierwszy. Na emeryturę przeszedł rozgrywający Ben Roethlisberger, a Steelers wybrali w drafcie dwóch skrzydłowych. Pata stać na powtórkę osiągnięć z zeszłego roku, ale poza spotkaniami w których złapie przyłożenie ciężko będzie mu o dobry występ.

 • Mike Gesicki Miami Dolphins – 27 lat – w 2021: 112 targetów, 73 złapane, 780 jardów, 2 przyłożenia górą, TE11

Gesicki był w gronie dwunastu najlepszych TE w każdym z ostatnich trzech sezonów. Jest skrzydłowym w ciele tight enda, oraz ekspertem na pozycji jeśli chodzi o łapanie podań jedną ręką. Jego wartość w fantasy obniżyło przyjście Tyreeka Hilla. Skrzydłowi Hill i Jaylen Waddle będą najczęściej targetowani przez rozgrywającego Tugovailoę, a to mocno ograniczy udział Gesickiego w ofensywie.

 • Robert Tonyan Green Bay Packers – 28 lat – w 2021: 29 targetów, 18 złapanych, 204 jardy, 2 przyłożenia górą, TE49

Tonyan dał się w 2020 roku poznać jako maszyna do przyłożeń dla Packers i Aarona Rodgersa. W poprzednim sezonie miało być podobnie, wszystko popsuło zerwane więzadło w kolanie. W tym roku Tonyan powraca zdrowy, do zespołu który właśnie stracił pierwszą opcję podaniową w osobie Davante Adamsa. Przewidywanie w tym momencie, kto może skorzystać na tym najbardziej – któryś ze skrzydłowych, biegacz Jones, czy może Tonyan – to raczej wróżenie z fusów. Na korzyść Tonyana przemawia to, że widzieliśmy już na co go stać w duecie z Rodgersem dwa lata temu, a także fakt że Adams dawał drużynie przede wszystkim przyłożenia, co jest również mocną stroną Tonyana.

 • Cole Kmet Chicago Bears – 23 lata – w 2021: 93 targety, 60 złapanych, 612 jardów, TE21

Kmet ma bardzo spokojny start do kariery, typowy jak na TE. Zeszły sezon miał raczej udany, mimo iż zakończył go bez przyłożenia. Większość okazji na nie odebrał kolega z pozycji, nieśmiertelny Jimmy Graham. Od tego sezonu pozycja należy do Kmeta, można więc spokojnie oczekiwać statystycznej poprawy. To nadal bardzo młody zawodnik, i wszystko co najlepsze przed nim.

 • Evan Engram – Jacksonville Jaguars – 28 lat – w 2021: 73 targety, 46 złapanych, 403 jardów, 3 przyłożenia górą, TE23

Engram ma za sobą kilka udanych sezonów w Giants, a mogłyby być jeszcze lepsze gdyby nie regularne kontuzje, szczególnie w latach 2018-19. Jacksonville postanowili solidnie mu zapłacić, by w tym sezonie pomógł rozwinąć skrzydła rozgrywającemu Trevorowi Lawrence’owi. Jest utalentowanym zawodnikiem (jak przystało na wybór pierwszej rundy draftu)

 • Gerald Everett – Los Angeles Chargers – 28 lat – w 2021: 63 targety, 48 złapanych, 478 jardów, 4 przyłożenia górą, TE20

W Everett’cie zawsze drzemał potencjał, nie udawało się go jednak zrealizować. Ten sezon rozegra w barwach Chargers, którzy dysponują efektowną ofensywą, a Everett nie będzie miał konkurencji na swojej pozycji. To jego najlepsza okazja na sezon życia. 

 • Irv Smith Jr – Minnesota Vikings – 24 lata – w 2021: kontuzjowany 

Smith stracił sezon 2021 z powodu kontuzji kolana, ale wcześniej jego kariera rozwijała się w dobrym kierunku. Nadal jest bardzo młody, a tegoroczni Vikings mają większą wagę przykładać do gry podaniowej. To szansa dla Smitha, by mieć przełomowy sezon.

 • Albert Okwuegbunam – Denver Broncos – 24 lata – w 2021: 40 targetów, 33 złapane, 330 jardów, 2 przyłożenia górą, TE29

Okwuegbunam zagrał kilka udanych spotkań w zeszłym sezonie, mimo iż był drugim tight endem zespołu za plecami Noah Fanta. W tym roku będzie pierwszą opcją zespołu, który dodatkowo wzmocnił się rozgrywającym Russellem Wilsonem. Jego przyjście oznacza przeobrażenie ofensywy zespołu, a Okwuegbunam ma szansę zostać jej największym beneficjentem.

Autor: Adrian Glejzer

Źródła statystyk: pro-football-reference.com, fantasypros.com

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: