Skip to content

Historia Pro Bowl

Tegoroczny Pro Bowl drugi rok z rzędu uraczy nas meczami futbolu flagowego i konkursami. Jest to kolejna w ostatnich piętnastu latach próba organizatorów na zmianę formuły meczu gwiazd, w celu przyciągnięcia większej widowni. Jak to wyglądało w poprzednich latach, i jak wyglądała historia Pro Bowl, dowiecie się z poniższego tekstu. Zapraszamy do lektury.

Na wstępie, zapraszamy na najnowszy odcinek naszego podcastu. Gdzie również jest zapowiedź meczu Pro Bowl! 

Jeśli chcielibyście dołączyć do #TeamNFLPolska i nas wesprzeć na serwisie Patronite, szczegóły znajdziecie na https://patronite.pl/nflpolska.com

lub klikając przycisk ->

Wspieraj Autora na Patronite

Z góry bardzo serdecznie dziękujemy! Dzięki temu wsparciu możemy funkcjonować i się rozwijać.
***

Pierwszy mecz gwiazd NFL, wtedy nazwany All-Star Game, rozegrany został na zakończenie sezonu 1938, i był spotkaniem między świeżo koronowanymi mistrzami ligi New York Giants, a drużyną gwiazd zebraną z pozostałych zespołów w lidze. Zwycięstwo odnieśli Giants, 13 do 10, a spotkanie było rozgrywane także na zakończenie czterech następnych sezonów, do roku 1942, kiedy to ograniczenia w podróżowaniu nałożone w wyniku drugiej wojny światowej uniemożliwiły jego dalsze rozgrywanie. W pierwszych czterech starciach triumfował mistrz ligi (Giants, Packers i dwukrotnie Bears), a ostatnie z nich wygrały gwiazdy ligi. Tradycja, by mecz miał miejsce na koniec sezonu, a nie jak w baseballowej MLB czy koszykarskiej NBA w jego połowie, utrzymała się (z lekkimi zmianami) do dziś.

Idea spotkań została reaktywowana w roku 1951 pod nazwą Pro Bowl, a formuła została zmieniona na pojedynek między konferencjami wschodnią i zachodnią. Ta forma rywalizacji miała miejsce przez kolejnych dwadzieścia edycji, a Zachód wygrał 13 z nich. Wszystkie mecze w tym okresie zostały rozegrane na Los Angeles Memorial Coliseum.

Po połączeniu NFL i AFL, od sezonu 1970 rywalizacja zmieniła się w pojedynek między konferencjami NFC i AFC. W latach 70. lokalizacja zmieniała się co roku, aż w 1979 Pro Bowl zawitał na Aloha Stadium na Hawajach, i pozostał tam na następne 34 lata. Tradycja rozgrywania pojedynku między konferencjami utrzymała się do sezonu 2012. W tym czasie, w trakcie 43 edycji, NFC okazało się lepsze 22, a AFC – 21 razy.

Pro Bowl nie przyciągał takiej widowni telewizyjnej jak zwykłe mecze w sezonie regularnym, zaczęto więc szukać sposobów na przyciągnięcie widowni. Od sezonu 2009 przesunięto termin rozgrywania spotkania – do tej pory odbywało się ono tydzień po Super Bowl, ale ponieważ większość kibiców nie była już wtedy zainteresowana futbolem, przesunięto je na tydzień przed najważniejszym meczem sezonu. Oznaczało to równocześnie wykluczenie z gry zawodników dwóch najlepszych drużyn sezonu. W sezonach 2013-15 zmieniono formułę – drużyny nie były już podzielone według konferencji, zamiast tego wyznaczeni kapitanowie wybierali zawodników do swoich zespołów przed meczem w formie draftu. Paradoksalnie, zmiany nie poprawiły oglądalności, która nadal spadała – w sezonach 2009-13 Pro Bowl oglądało średnio 12 milionów Amerykanów, w sezonach 2014-19 – średnio 8 milionów, w sezonach 2021-22 – średnio 6,5 miliona.

W sezonie 2016 powrócono do pojedynków między konferencjami, zmieniła się także lokalizacja – przez cztery następne lata gospodarzem był Camping World Stadium w Orlando. Wszystkie cztery edycje wygrało AFC. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COViD-19, następne dwie edycje miały miejsce na świeżo wybudowanym Allegiant Stadium w Las Vegas, i zostały wygrane po razie przez każdą z konferencji.

Tegoroczna edycja powraca do Orlando na Camping World Stadium. Na przestrzeni lat stadion wielokrotnie zmieniał nazwę. Powstał w 1936 roku jako Orlando Stadium, i pozostał nim do 1947, kiedy to zmienił nazwę na Tangerine Bowl. W 1977 powrócił do oryginalnej nazwy, po czym w 1983 został przemianowany na Citrus Bowl. W 1994 roku rozegrano na nim pięć spotkań piłkarskiego mundialu. Aktualna nazwa funkcjonuje od roku 2017. Co roku odbywają się na nim uniwersyteckie Citrus Bowl oraz Pop-Tarts Bowl, jest też domem dla grających w XFL Orlando Guardians. W 1998 roku zostały na nim nagrane sceny do filmu o futbolu The Waterboy.

Od zeszłego sezonu nastąpiła kolejna zmiana formatu. Zamiast zwykłego spotkania między konferencjami, kibice są świadkiem meczów futbolu flagowego, w którego przerwach dochodzi do innych gier będących częścią rywalizacji między konferencjami, wzorowanych na podobnych konkursach mających miejsce w weekend gwiazd NBA. Rozgrywanie futbolu flagowego zamiast zwykłego spotkania rozwiązało problem braku poważnej, twardej defensywy w meczu, której brakowało fanom – zawodnicy chcieli uniknąć kontuzji, ale widowisko na tym cierpiało. Dodatkowym plusem jest zobaczenie futbolu flagowego w wykonaniu najlepszych zawodników na świecie, ze świadomością że będzie to dyscyplina olimpijska od 2028 roku.

Autor: Adrian Glejzer
*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.
https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

Discover more from NFLPolska

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading