Skip to content

Już nie tylko fantasy, zakłady sportowe wchodzą do produkcji NFL

NFL rozpoczyna oficjalną współpracę z firmami zajmującymi się zakładami bukmacherskimi. Zmiany będą widoczne w transmisjach spotkań oraz w programach w NFL Network. To może być dopiero początek nowości, bo liga zamierza powoli oswajać fanów z hazardem w przystępnej formie. Tekst przygotował Miłosz Marek. 

Jak podaje American Gaming Association, ponad 45 milionów Amerykanów zamierza postawić zakład na mecz NFL w nadchodzącym sezonie. To o 36 procent więcej niż względem poprzednich rozgrywek.

To efekt stopniowego oswajania społeczeństwa z zakładami i pokazywania ich w atrakcyjnym świetle. Wszystkie stany zalegalizowały już zakłady sportowe. Firmy stopniowo się rozwijają – w każdym stanie muszą starać się o osobną licencję. Bukmacherzy zaczęli sponsorować dziennikarzy czy programy.

Najdalej poszła stacja FOX, która wyczuła interes i zajęła się działalnością hazardową, tworząc FOX Bet. Następnie powstał pierwszy program telewizyjny, w którym zajmowano się wyłącznie analizą kursów, prawdopodobieństw i szukaniu szans na zarobek, a emitowany był na antenie FS1.

NFL nie zignorowała takich sygnałów i szans na zarobienie kolejnych milionów. Przed początkiem sezonu liga ma podpisanych 7 oficjalnych partnerstw. To niesie sporo nowości dla fanów.

Co w nowym sezonie?                                                       

Kibice muszą przygotować się na nowe stałe elementy podczas transmisji.

Umowy zawarte przez władze NFL sprawią, że w telewizji pojawią się reklamy bukmacherów. Liga zadbała o to, żeby nie przesadzić z ich ilością. Dozwolonych jest maksymalnie sześć takich ogłoszeń podczas jednego meczu (przed meczem, po każdej kwarcie i w trakcie przerwy).

Chris Halpin, dyrektor ds. strategii i wzrostu w NFL, w rozmowie z ESPN przekonuje, że takie reklamy mają sens, jednak zastrzegł, że póki co u krajowych nadawców (takich jak FOX, ESPN czy CBS) oswajanie z produktem będzie wyważone. Zabraknie dyskusji o zmieniających się kursach w trakcie gry, a także ich przedmeczowych prezentacji.

Co innego w NFL Network.

Wygrać niedzielę

Stacja należąca do ligi będzie miała zdecydowanie większą swobodę. Tam pojawią się kursy, żywe odniesienia, a dyskusja o zakładach stanie się stałym segmentem dobrze znanych programów.

NFL Network do nowej rzeczywistości ma wprowadzić prezenterka Rachel Bonnetta, która do tej pory pracowała w FOX i prowadziła wspomniany już wcześniej program w całości poświęcony typowaniu. Dziennikarkę zobaczymy w NFL GameDay Morning czy NFL GameDay View.

O ile reklamy zakładów bukmacherskich podczas transmisji nie są niczym nowym na świecie (widać to chociażby podczas spotkań PKO Ekstraklasy), tak zaangażowanie ligi w tworzenie własnych formatów oraz treści w swoim kanale można uznać za coś nowego.

Eksperyment, który może wskazać drogę kolejnym ligom w Stanach Zjednoczonych, gdzie gra toczy się o wielką stawkę. Według AGA, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 roku amerykańcy bukmacherzy przyjęli zakłady warte blisko 27 miliardów dolarów.

Autor: Miłosz Marek

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: