Skip to content

Leipzig Kings – na starcie sezonu ELF 2022

LEIPZIG KINGS

Rok założenia: 2021

Historia

Królowie z Lipska są najmłodszą z drużyn założycielskich European League of Football. Klub powstał bowiem w marcu 2021 roku, pierwsze treningi rozpoczęły się w maju, a pierwszy mecz Kings rozegrali już 21 czerwca. Oficjalna strona klubowa opisuje przygotowania do pierwszego sezonu jako szalone: “Podczas gdy inni uczyli się całego wachlarza zagrywek i trików, my 15 maja odbywaliśmy swój pierwszy trening, pod okiem HC Freda Armstronga” Ostatecznie jednak drużyna z Lipska postanowiła wystartować w kampanii 2021, budując swoje struktury i poszerzając bazy sponsorskie już w trakcie rozgrywek. Pierwszym stadionem Kings został Alfred Kunze Sportpark, czyli obiekt o długiej sportowej tradycji. To tam w 1990 roku odbył się pierwszy mecz futbolu amerykańskiego na terenach byłego NRD. Na barwy lipszczanie wybrali złoto i zieleń, charakterystyczne dla tradycji Królestwa Saksonii

Pierwszy sezon zmagań zaczął się dla Kings zaskakująco dobrze. Z pierwszego meczu wyjazdowego do Berlina, na mecz ze stołecznymi Thunder przywieźli zwycięstwo. Wynik 37:27 było szokujące, biorąc pod uwagę staż treningowy całej organizacji. Zimny prysznic przyszedł jednak już w następnej kolejce. Zespół z Lipska udał się na kolejną delegację. Tym razem do Wrocławia. Na Stadionie Olimpijskim musieli uznać wyższość Panthers i przełknąć gorzkie 54:28. Następnym meczem było pierwsze spotkanie w roli gospodarzy. Na Alfred Kunze Sportpark przybyło 2400 widzów, a mecz okazał z Koln Centurions się istnym festiwalem ofensywy. Wynik końcowy był co prawda niekorzystny dla Kings (47:48), jednak postawa zespołu porwała fanów po obu stronach barykady i mecz zakończył się wielką owacją dla obu drużyn. Lipsk był również bliski zwycięstwa w kolejnym meczu. Tym razem wyjazdowym ze Stuttgart Surge. Tam jednak również ostatecznie ulegli 24:27. Prawdziwy sprawdzian czekał na Królów jednak w następnej kolejce. Na półmetku sezonu do Lipska przyjechali Hamburg Sea Devils i wywieźli z obcego terenu druzgocące dla gospodarzy zwycięstwo. Wynik końcowy 0-55. To jednak okazało się być punktem zwrotnym sezonu i od tego momentu Kings zanotowali serię czterech kolejnych zwycięstw. U siebie ponownie pokonali Berlin Thunder, a także Stuttgart Surge. Następnie w delegacji udało im się wziąć rewanż zarówno na Koln Centurions jak i na Hamburg Sea Devils! Na Stadion Hoheluft przed pełnymi trybunami, po zaciętym boju wyrwali zwycięstwo 18:17. Przed ostatnią kolejką sezonu legitymowali się rekordem 5-4 i szykowali się na ostateczną batalię o awans do fazy play off. Na własnym stadionie podejmowali bezpośrednich rywali w walce o post season – Panthers Wrocław. Niestety dla niemieckiej drużyny, polski zespół przyjechał wyjątkowo zmotywowany i skoncentrowany na osiągnięciu swojego własnego celu. Ostatecznie po twardym i emocjonującym meczu to Panthers wywieźli zwycięstwo (wynik końcowy 13:21) i przypieczętowali awans do dalszej fazy sezonu kosztem ambitnych niemców.

Kings po szalonym sezonie zakończyli swój udział w ELF na fazie zasadniczej, jednak należy im się olbrzymi szacunek za to w jaki sposób zbudowali swoją drużynę wchodząc do rozgrywek niemalże z marszu i ostatecznie mimo wszystko osiągając rekord 5-5 w trudnej grupie. Do innych małych sukcesów Lipska można z pewnością zaliczyć dobre wyniki oglądalności ich meczów. Na Alfred Kunze Sportpark przez cały sezon średnio przychodziło ok. 2100 widzów. Zawodnicy Kings osiągali również sukcesy indywidualne. Kyle Kitchens został wybrany Defensive MVP sezonu w lidze ELF, Również Kyle Kitchens, a także Lance Leota, Roedion Henrique, Vincent Buffet, Timothy Knuettel i Jacob Templar zostali wybrani do drużyny gwiazd w pierwszym w historii ELF All Star Game w Berlinie. Ponadto Lance Leota, Aslan Zetterberg, Yoshihito Omi i młody zawodnik z Lipska Max Bruder otrzymali możliwość zaprezentowania się na NFL Combine w Londynie.

Problemy kadrowe

Zespół z Lipska po zakończeniu sezonu 2021 mógł już spokojniej rozpocząć przygotowania do następnej kampanii. Niestety nie dan im było zaznać spokoju również przed sezonem 2022. Pod koniec marca 2022 gruchnęła bowiem wiadomośc od ich QB Michaela Birdsonga, ze ten po bardzo udanym, ale zakończonym kontuzją ścięgna achillesa sezonie, przechodzi na zasłużoną sportową emeryturę.

https://mobile.twitter.com/foot_bowl/status/1517497549783019520?t=vgEVUPq1WP6ro0hO1GFS_g&s=19

Dla Kings był to duży cios przed startem sezonu 2022, ponieważ w kampanii 2021 Birdsong wykręcił znakomite liczby. Podawał na w sumie 1597 jardów i 24 przyłożenia, przy zaledwie 6 przechwytach. To wszystko w 7 meczach, co dało mu średnią na poziomie 228,1 jarda zdobytego w grze górą na mecz, przy skuteczności podań na poziomie 62,4% Nad Lipskiem zebrały się znowu ciemne chmury i problem w poszukiwaniu nowego sternika na sezon 2022. Ostatecznie po miesiącu poszukiwań ogłoszono, że nowym rozgrywającym Królów zostanie Jordan Barlow. 24-o latek jest dwugwiazdkowym rekrutem z Van Boren High School i świeżo upieczonym absolwentem SAGU (Christian University in Texas). Za oceanem, w swojej dywizji Barlow był gwiazdą, kapitanem drużyny, oraz okrzykniętym “najbardziej ekscytującym zawodnikiem ofensywnym” w meczu Victory Bowl. W swoim ostatnim sezonie w college’u zanotował imponujące statystyki: 2787 jardów, 26 przyłożeń, przy zaledwie 6-ściu przechwytach. W całej karierze uniwersyteckiej ma w sumie 4436 jardów podanych górą, 592 jardy wybiegane dołem, oraz zanotował 50 przyłożeń. Wszystko to w 19 występach jako starter QB na przestrzeni 2 lat. Po ukończeniu szkoły był dość gorącym tematem wśród skautów z różnych lig. Miał na swoim biurku propozycje kontraktów m.in. z rozgrywek futbolu halowego, jak i od przedstawicieli zespołów X-League. Zdecydował się jednak na przygodę w Europie, chociaż jak sam przyznał – nigdy wcześniej w Europie nie był. Uznał to za ekscytująca przygodę i szansę na zbudowanie sobie marki w międzynarodowych rozgrywkach. Przed przyjęciem oferty z Lipska skontaktował się jednak z trenerem Armstrongiem, a także z poprzednim QB zespołu – Michaelem Birdsongiem i – jak przyznaje – to właśnie te rozmowy ostatecznie przekonały go do słuszności swojej decyzji, a sam jest bardzo podekscytowany byciem częścią budującego się zespołu i zapowiada wiele zwycięstw. Czy się jednak odnajdzie? To sprawdzą obrońcy Panthers Wrocław już dzisiaj o godzinie 15:00

Tak prezentuje się pełen roter Lepzig Kings przed startem sezonu 2022 w ELF:

 

Nowy dom

Jakby jednak nie dość było problemów kadrowych, Kings nie dane było również zaznać spokoju w sprawach organizacyjnych. Tuż przed startem rozgrywek okazało się bowiem, że w wyniku protestów mieszkańców terenów przy dotychczasowym stadionie zespołu z Lipska odnośnie poziomu hałasu, drużyna nie będzie mogła rozgrywać swoich meczów domowych na tym obiekcie. Rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania nowego domu na sezon 2022. Początkowo nie mogąc znaleźć jednego obiektu, zarząd planował rozgrywać mecze w różnych miejscach przez cały sezon i wykorzystać tą niedogodność jako okazję do pozyskania nowych fanów, w międzyczasie dalej szukając idealnego rozwiązania na przyszłość. Spotkało się to jednak z dużymi protestami ze strony miejscowych fanów. W wielu komentarzach można było przeczytać, że jest to żart i brak szacunku do miejscowych fanów zespołu. Ostatecznie więc Kings się z tego pomysłu wycofali i udało im się dojść do porozumienia z zarządcami stadionu Bruno Plache w Lipsku-Probstheidzie. Królowie rozegrają na tym obiekcie cztery z sześciu meczów domowych. Tak nowy wybór komentował GM i współwłaściciel Leipzig Kings – Moritz Heisler: “Z przeprowadzką na stadion Bruno Plache rozpoczyna się nowa era dla królów, Rozległy kompleks sportowy w południowo-wschodniej części miasta ma stać się nowym sportowym domem Kings. „Stadion ze stałym oświetleniem, zadaszoną trybuną i pojemnością 12 300 widzów odpowiada naszym oczekiwaniom dobrego stadionu. W odległości spaceru od stadionu znajdują się również przystanki komunikacji miejskiej”. Z kolei Martin Mieth, dyrektor zarządzający 1. FC Lokomotive Spielbetriebs GmbH (czyli drużyny piłkarskiej na codzień grającej na tym stadionie) sprawę opisywał tak: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Leipzig Kings są naszymi gośćmi tego lata i rozegrają cztery mecze u siebie na stadionie Bruno Plache. W setną rocznicę powstania naszego stadionu stwarzamy doskonałą okazję dla wielu osób zainteresowanych sportem, aby przez cztery dni meczowe przeżywać ten sport na żywo w sportowym mieście Lipsk.”

Domowy mecz inauguracyjny w sezonie 2022 – przeciwko Rhein Fire – Kings rozegrają 12 czerwca 2022 roku w Dessau-Roßlau. Jak zatem widać Królom z Saksonii kolejny offseason nie dane było w całkowitym spokoju przygotowywać się do nowego sezonu. Tym razem jednak mają zdecydowanie bardziej ugruntowaną pozycję, lepiej przygotowane fundamenty i z pewnością jeszcze większe ambicje. Czy uda się im je zrealizować? Na to pierwszą odpowiedzią będzie starcie z Panthers Wrocław. Już dziś!

Autor: Paweł Sałata

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: