Skip to content

London’s calling! NFL wraca do Europy. Kto zagra w Anglii?

Po rocznej przerwie, zmagania w NFL znów bliżej kibiców na Starym Kontynencie. Pandemia spowodowała, że liga odwołała cztery spotkania planowane w 2020. Wszystko powoli wraca jednak do normy i władze zdecydowały, że wrócą do Londynu na dwa spotkania. Na pierwszy ogień zobaczymy starcie New York Jets – Atlanta Falcons.

Mecze w Londynie. Kto, kiedy, gdzie?

O ile fani w Stanach Zjednoczonych muszą wstać bardzo wcześnie , żeby obejrzeć niedzielne spotkanie rozgrywane w Londynie, tak dla fanów NFL w Europie godzina jest idealna. Przed serią meczów o 19:00 czekają nas starcia o 15:30.

Na pierwszy ogień Atlanta Falcons zmierzą się z New York Jets. Ten mecz rozpocznie się 3 października. 

Tydzień później, 10 października, Jacksonville Jaguars podejmą Miami Dolphins.

Oba starcia zostaną rozegrane na Tottenham Hotspur Stadium, który był budowany z myślą również o futbolu amerykańskim. Wystarczy zobaczyć, jak zmieniano boisko przed pierwszym z dwóch meczów. 

Ktoś wygra po raz drugi w sezonie

New York Jets ponownie stawali się obiektem drwin w NFL, aż zaskoczyli zdecydowanie szybciej niż w sezonie 2020. Wówczas skończyli rozgrywki z bilansem 2-14, ale udało im się pokonać Los Angeles Rams i Cleveland Browns. Przed tygodniem ekipa z zielonej części Nowego Jorku, po dogrywce, okazała się lepsza od Tennessee Titans.

Robert Saleh powoli wprowadza swoją kulturę pracy, a rozgrywający Zach Wilson wykorzystuje pierwsze doświadczenie z NFL. Jego nierozsądne decyzje są stopniowo ograniczane, ofensywa robi postęp, a defensywa miewa lepsze momenty już od końcówki poprzedniego sezonu.

Gospodarzami w Londynie będą Falcons, którzy zdecydowanie inaczej wyobrażali sobie początek pracy z Arthurem Smithem. Były OC Titans nie ma efektownego wejścia. Ekipa z Atlanty punktuje słabo, a Mattowi Ryanowi daleko do liczb, które notował chociażby w poprzednim sezonie. Brak Julio Jonesa, oddanego do Titans właśnie, nie jest wytłumaczeniem, bowiem czołowego skrzydłowego ligi często brakowało w poprzednich sezonach.

Faworytami bukmacherów w niedzielę są Falcons, jednak ich fani po raz kolejny mogą być niemile zaskoczeni. Do Europy nie poleciał m.in. Calvin Ridley, najlepszy WR. Czy Jets poczują „momentum” i postarają się o kolejną niespodziankę? Rozpędzający się Zach Wilson i spółka z pewnością są w stanie zapisać drugie zwycięstwo na swoim koncie.

NFL w Europie. To dopiero początek?

Liga dostrzega pole do rozwoju na Starym Kontynencie. Kolejnym wielkim rynkiem do zagospodarowania są Niemcy. Wyniki oglądalności poszczególnych spotkań są doskonałe, liga ELF (międzynarodowa inicjatywa w której udział biorą m.in. Panthers Wrocław) rozpoczęła swoją działalność z wielkim animuszem, kończąc rozgrywki finałem z blisko 30-tysięczną widownią na stadionie.

Mecz tuż za naszą zachodnią granicą w 2022 jest niemal pewny. Jak donosi Ian Rapoport, we wtorek poznamy trzy lokalizacje, które będą w finale rozmów odnośnie organizacji spotkania NFL. Kogo w nim zobaczymy? Na ten moment nie ma żadnych spekulacji, chociaż wielu fanów wspomina już/życzy sobie m.in. New England Patriots.

Autor: Miłosz Marek

Zdjęcia: Piotr Bera

* Przypominamy też o NFLplRadio. Odcinku premierowym, z gorącymi opiniami po absurdalnej wymianie Stephon Gilmore’a.

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: