Skip to content

NCAA Raport #18

Jeśli czytaliście naszą pierwszą część zapowiedzi week 1, to nie możecie czuć się zawiedzeni. Polecane spotkania nie zawiodły, szczególnie  emocji nie brakowało w starciu Boise State z UCF. Natomiast w części kolejnej polecamy szczególnie pojedynki #1 Alabama Crimson Tide – #14 Miami Hurricanes [sobota 21:30] oraz #5 Georgia Bulldogs – #3 Clemson Tigers [niedziela 1:30].

#1 Alabama Crimson Tide – #14 Miami Hurricanes [sobota 21:30]

Alabama co roku traci wielu zawodników i trenerów, ale obecny może być szczególny. Stracili na rzecz draftu NFL QB Maca Jonesa, WR DeVonta Smitha, WR Jaylena Waddle’a, RB Najee Harrisa, liniowych w osobach Deonte Browna, Landona Dickersona oraz Alexa Leatherwooda. Na dodatek odejście Steve’a Sarkisina na HC Texasu zrobiło czystkę wśród ofensywnych trenerów.

Nowy rozgrywający Bryce Young będzie miał jeden pewny cel – skrzydłowego Johna Metchie’go. Może się wybić (czy na pierwszą rundę jak jego koledzy z poprzednich lat ?). Wyróżniać się może też TE, czyli Jahleel Billingsley (typ na drugi dzień Draftu wg przewidywań ekspertów). Kolejny ciekawy zawodnik to Evan Neal, ofensywny liniowy – wg Dana Bruglera przewidywany na pierwszą rundę w nadchodzącym Drafcie.

Ta przedsezonowa “jedynka” Alabamy w rankingach może być tymczasowa – w tym roku wiele ekip zmieniło kluczowych QB na rzecz draftu, więc przedsezonowe cyferki nie do końca odzwierciedlają obraz sytuacji. Przykład z nocy – North Carolina rozstawiona z #10 przegrała z Virginią Tech.

Główny trener Crimson Tide Nick Saban, to trener który ma na koncie 6 tytułów NCAA z Alabamą (i jeden z LSU) i wielokrotnie udowadniał, że akurat on szczególnie potrafi się dostosowywać do nowych warunków. Siłą zespołu może być solidna defensywa. Parą napędzającą tę defensywę to  para linebackerów Will Anderson oraz Christopher Allen.

Zawodnicy warci obserwowania z freshmanów? Skrzydłowy Agiye Hall,cornerback Ga’Quincy McKinstry oraz dwaj ofensywni liniowi JC Latham oraz Tommy Brockermeyer (o ile będą grać od pierwszego meczu).

Na koniec części o Bamie, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno.  Rok 2020 był dla ekipy rokiem szczególnym. COVID? Nie. Odwołane spotkania? Nie. Masowy lockdown? Nie. Alabama trafiła wszystkie możliwe field goale i podwyższenia po przyłożeniu. Coś co w przypadku Alabamy jest czymś niespotykanym. Bama od dawna ma kłopoty z kickerami i te FG to często droga przez mękę. Czy seria zostanie przedłużona?
Co słychać u rywali? Jak QB Miami D’Eriq King będzie mógł dużo biegać po kontuzji, to Alabama może mieć długi dzień. Szczególnie, że ekipy Sabana mają rożną – czasami nieciekawą – historię przeciwko takim QB. Co pomoże Kingowi przed świetnej defensywy Crimson Tide to z pewnością linia ofensywna Miami. Mają 8 wracających liniowych (oraz transfer z UNLV Justice’a Oluwaseuna). A w ofensywie będzie miał do dyspozycji jeszcze duet skrzydłowych Charlestona Rambo & Mike’a Harleya, który wspomagać będzie TE Will Mallory.

#5 Georgia Bulldogs – #3 Clemson Tigers [niedziela 1:30]

Georgia zatrudniła przed rokiem nowego ofensywnego koordynatora Todda Monkena, by nieco odmienił ich ofensywę. Fani i dziennikarze narzekali, że formacja nie nadążała za obecnymi trendami i nieco “utknęła”. Poza OC, który przepracował zeszły rok, Georgia ma rozgrywającego z prawdziwego zdarzenia w osobie JT Danielsa, który grał już rok temu, ale odniósł kontuzje i swój pierwszy start odnotował dopiero na koniec sezonu – 21 listopada z Mississippi State. Daniels przeniósł się do ekipy Bulldogs z USC Trojans.

Problemem dla Bulldogs może być brak skrzydłowego George’a Pickensa, który odniósł wiosną kontuzję i nie wiadomo czy wróci do końca sezonu.

Warto obserwować linię defensywną Georgii: dużo talentu mają nose tackle Jordan Davis, Jalen Carter i Devonte Watt, a jako EDGE też  Adam Anderson. Jak dołoży się do tego defensywne usposobienie trenera Bulldogs, to Clemson oraz inne ekipy z którymi będzie rywalizować Georgia, mogą mieć problem. Jeżeli miałbym szukać ich większych braków, to jest to pozycja defensive backs (cornerbacks i safeties) – Buldogi straciły 4 zawodników, którzy przystąpili do draftu.Za to w Clemson mamy nową erę. Trevor Lawrence (przez kilka lat rozgrywający Clemson i jedynka draftu) zameldował się w Jaguars i w nadszedł czas innego klasowego QB i ery – DJ Uiagalelei (pokazał się bardzo dobrej strony w meczach z Notre Dame oraz Boston College już przed rokiem).

Poza Trevorem, do NFL trafili też Travis Etienne, Amari Rodgers i Cornell Powell. Jeśli dodamy do tego ofensywnego liniowego Jacksona Carmana… ilość luk do wypełnienia starterami robi się duża. Clemson rekrutuje świetnie i ma kim wypełnić te luki, ale nowicjusze wrzuceni na głęboką wodę też muszą mieć czas na rozwój i ich forma jest niewiadomą. Jednym z ciekawszych, “wrzuconych na głęboką wodę” jest pierwszoroczniak na pozycji running backa – Will Shipley.

Warto przystawiać lupę do skrzydłowego – i tego w jakiej wróci formie – Justyna Rossa. Istotny w ataku Tigers może być też tandem TE Braden Galloway & Davis Allen.

————————————
Inne ciekawe sobotnie/niedzielne spotkania to:

[18:00] (#2) Oklahoma – Tulane
[18:00] (#19) Penn State – (#12) Wisconsin
[20:00] Fresno State – (#11) Oregon
[21:30] Miami [Ohio] – (#8) Cincinnati
[21:30] (#17) Indiana – (#18) Iowa
[22:30] Northern Iowa – (#7) Iowa State
[22:30] (#23) Louisiana – (#21) Texas
[23:00] San Jose State – (#15) USC
[1:30] Florida Atlantic – (#13) Florida
[2:00] Kent State – (#6) Texas A&M
[2:00] Montana – (#20) Washington
[2:30] (#16) LSU – UCLA

Niedziela/poniedziałek
[1:30] (#9) Notre Dame – Florida State

 

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d