Skip to content

NCAA Raport #2

W tym tygodniu naszym spotkaniem kolejki jest starcie Miami Hurricanes – Louisville Cardinals. Dlaczego akurat ten mecz wydaje się najciekawszym? Na które inne spotkania warto zwrócić uwagę? Zapraszamy na NCAA raport, który przygotował Grzegorz Kowalski

#17 Miami Hurricanes @ #18 Louisville Cardinals [1:30]

Spotkanie wewnątrz konferencji ACC to zdecydowany hit weekendu w futbolu akademickim. Raz, że widzimy dwie ekipy rankingowe (co przy przełożonym starcie kilku konferencji nie jest częste), a dwa – prospektów do gry w NFL brakować tutaj nie będzie. Przy tym zobaczymy ciekawych rozgrywających. Nie można wykluczyć, że jest szansa na powtórkę z hitu Lamar Jackson – Deshaun Watson w 2016 roku.

Obie ekipy zaczęły sezon – spodziewanie – od zwycięstw i jeżeli chcą grać o mistrza konferencji (a z pewnością chcą) to jest to mecz, który może okazać się finalnie bardzo ważnym. Szczególnie, że Miami ma ekipę Clemson w kalendarzu (dwa tygodnie po ważnym klasyku z Florida State). Natomiast Louisville ma o tyle sprzyjający kalendarz, że nie ma w nim Tigers. Jest to o tyle istotne, że w tym roku dwie najlepsze ekipy grają w meczu o mistrzostwo konferencji bez podziału na dywizję. Więc wszelkie podziały odpadają, a dodatkowo w konferencji na ten rok mamy footballowy program Notre Dame. Żeby walczyć o pełną pulę, trzeba wspiąć się więc na najwyższe obroty  dość szybko. Można powiedzieć, że ledwo sezon wystartował, a tu już będzie małe spotkanie z tych “o życie”.

Louisville jest po świetnym pierwszym roku głównego trenera Scotta Satterfielda (który przyszedł z Appalachian State). Ten z ekipy 2-8 (0-8 w konferencji) zrobił w ciągu ostatniego sezonu bilans 8-5 (5-3 w konferencji). I oczekuje się, że w tym roku może być równie dobrze, a nawet lepiej. Tym bardziej, że zespół ma wiele talentu. Na rozegraniu jest rozgrywający Micale Cunningham – specjalista od dalekich podań z ubiegłego sezonu, porównuje się go nawet z Joe Burrowem. Zdobył rolę startera na QB na początku ostatniego sezonu i jak widać zmiana QB przez trenera była dobrym posunięciem. Cunningham potrafi podać górą oraz pobiec – rok temu zdobył w ten sposób 487 jardów i miał 6 biegów po sześć oczek.

Running backiem jest Javian Hawkins, który miał 8 spotkań ze 100+ jardami biegowymi na koncie. Sezon zakończył z 1500+ jardami.
Piłki będą łapać Tutu Atwell oraz Dez Fitzpatrick. Jako cel w redzone Cardinals mogą ustawić też tight enda Marshona Forda.
Podsumowując, w ofensywie ma kto działać i Cunningham ma do kogo podawać piłki. Szczególnie wartym uwagi skrzydłowym jest Atwell.
Problemem ekipy ze stanu Kentucky jest defensywa. Jeżeli jednak wzniesie się ona na wysoki poziom, to powinniśmy zobaczyć Cardinals w walce o tytuł.
Mimo mniejszej ilości spotkań, prognozuje się, że w ofensywie mogą paść – z tak utalentowanymi zawodnikami – rekordy. Jest wielu zawodników by zrobić show. Jest jednak skaza na Cardinals, ci oddawali 6.33 jardów na zagrywkę oraz 205 jardów po ziemi na mecz. W klasyfikacji sezonu były to rankingi w okolicach 110-120 miejsca (ekip mamy 130). Ważną kwestią jest też to, jak Louisville poradzą sobie z zastąpieniem ofensywnych tackli Mekhi Bectona (LT) oraz Tylera Haycrafta (RT), którzy już zameldowali się w NFL.Miami ma za natomiast za sobą transfer z Houston rozgrywającego D’Eriqa Kinga. Nowym koordynatorem ofensywy jest Rhett Lashlee, który będzie próbował w Miami wprowadzić ofensywę typu up-tempo spread. I gdyby King nawalił, to swoją szansę mogą otrzymać Tate Martell, N’Kosi Perry i freshmani.
Miami “produkuje” też zwykle ciekawe nazwiska w NFL na pozycjach m.in. skrzydłowych i tight endów. W tym roku lupę warto przystawić do postawy duetu skrzydłowych Brevina Jordana oraz Mike’a Harleya. Na korzyść Kinga, a raczej komfort jego pracy, wpływać przy tym będzie też fakt, że powinien mieć trochę “spokoju” – wracają do linii ofensywnej wszyscy starterzy.

Szkoda tyko, że w tym spotkaniu nie zobaczymy w gwiazdy defensywy DL Gregory’ego Rousseau (ten zgłosił się do draftu NFL i nie gra w obecnych rozgrywkach). Ale postarają się go zastąpić całkiem ciekawe nazwiska jak Jaelan Phillips (transfer z UCLA) czy redhisrt freshman Jahfari Harvey.

Kończąc, z siedmiu porażek Miami w 2019 aż 5 było jednym posiadaniem. Minimalnym faworytem bukmacherów jest zespół z ze stanu Kentucky (Cardinals).

Inne ciekawe spotkania:

18:00 Tulsa @ #11 Oklahoma State
18:00 Austin Peay @ #13 Cincinnati
18:00 #19 Louisiana @ Georgia State
18:00 Syracuse @ #25 Pittsburgh
20:30 South Florida @ #7 Notre Dame
21:30 #14 UCF @ Georgia Tech
21:30 #23 Appalachian State @ Marshall
22:00 Citadel @ #1 Clemson
—————-

Newsem tygodnia jest powrót do gry konferencji Big Ten.
https://twitter.com/YahooSports/status/1306222597055475712
https://twitter.com/BruceFeldmanCFB/status/1307014845946978304
https://twitter.com/PeteThamel/status/1306959698147651584

Jednym z zapowiadanych przez nas spotkań weekendu miał być mecz Houston-Baylor, ale ten przed kilkoma godzinami został odwołany.

Trevor Lawrence w przyszłym roku zgłasza się do Draftu NFL.
https://www.cbssports.com/college-football/news/clemson-qb-trevor-lawrence-says-he-plans-on-2020-being-his-last-year-before-leaving-for-nfl-draft/

Autor: Grzegorz Kowalski

Źródło zdjęcia: instagram @ gocards

Leave a Reply

%d bloggers like this: