Skip to content

NCAA raport #26 – weekend wagi ciężkiej

We wtorek poznamy pierwszy ranking komitetu odnośnie play-offs. W tym tygodniu czeka nas natomiast kilka spotkań “wagi ciężkiej”.  Zapowiadają się wielkie emocje, tekst z propozycjami (#6) Michigan Wolverines @ (#8) Michigan State Spartans (z Polakiem Jakubem Panasiukiem w składzie) i (#5) Ohio State – (#20) Penn State przygotował Grzegorz Kowalski.

(#6) Michigan Wolverines @ (#8) Michigan State Spartans
East Lansing, MI

sobota 18:00

Obie ekipy są w tym sezonie 7-0 i 4-0 w konferencji. Więc po tym meczu tylko jedna ekipa w konferencji BIG TEN będzie niepokonana (Ohio State i Iowa mają po jednej porażce, z tym, że OSU przegrało z Oregonem jako tzw non-conference game). Ponadto, to pierwszy mecz od 1964 roku, kiedy obie ekipy są rozstawione w TOP-10. W ostatnich 51 spotkaniach, aż 45 wygrywał mecz ten, kto miał więcej jardów zdobytych po ziemi. Michigan do tej pory biega ze średnią w Big Ten na poziomie 253.3, Michigan State ze średnią 200.4

I w kontekście Spartans, rekord zwycięstw jest niespodzianką. Mało kto spodziewał się, że Spartans w tej fazie sezonu będą niepokonani. MSU na przestrzeni sezonów ewaluowali z ekipy, która ledwo zdobywała jardy i punkty, w ekipę, która zdobywa po 600 jardów w meczu (mecz z Rutgers). Spora to zasługa zatrudnienia nowego HC – Mela Tuckera, który zmienia MSU w ekipę z najlepszych lat poprzedniego trenera Michigan State – trenera Marka Dantonio.

W ostatnim meczu z Indianą, Spartans przechodziło męki. Pierwsze sześć serii ofensywnych kończyło się puntami, ale mimo kryzysu przegrywali wtedy tylko dwoma punktami (m.in. bezcenny Pick-Six zrobił Cal Haladay), ostatecznie wygrywając 20-15.

Kogo warto śledzić w kontekście NFL wśród Spartans?
Z pewnością:
-> QB Paytona Thorne (im celniej rzuca w meczu, tym lepiej wygląda gra w ofensywie),
-> RB Kennetha Walker III – prawie 7 jardów na próbę biegu, 9 TD biegowych i jeden ze wstępnych kandydatów do Heisman Trophy. Zmienił oblicze ofensywy MSU,
-> oczywiście Polaka EDGE Jacuba Panasiuka (#96) – nasz rodak ma już 5.5 sacka w tym sezonie, jeden z liderów linii defensywnej

-> linebackera Cala Haladay’a
Obie ekipy miały już bye week, a Michigan Wolverines na pewno pracowali podczas ostatnich tygodni z poprawą passing game. Efektywność ich zagrań nie była jakością zadowalająca. W celności podań są na 75. miejscu w FBS (na 130 ekip). Żaden receiver w ekipie z Michigan nie ma 20 złapanych piłek – najwięcej (18) ma RB Blake Corum, a wśród WR to Cornelius Johnson (17).
Po drugiej stronie boiska, w ekipie Spartans, wygląda to tak, że powyżej 20 złapanych podań ma 3 zawodników – Jalen Nailor, Jayden Reed oraz Tre Mosley.
W takich okolicznościach, w ekipie Rosomaków świetną robotę robi duet running backów – wspomniany Corum oraz Hassan Haskins, którzy łącznie mają 20 biegowych przyłożeń (każdy po 10).

Do kogo jeszcze warto przyłożyć lupę wśród zawodników Michigan? Z pewnością przyszłym zawodnikiem NFL  może być przymierzany do Top 10 EDGE – Aidan Hutchinson. Z nim linia ofensywna MSU będzie miała dużo roboty. Ma rewelacyjny sezon.

Drugim takim zawodnikiem jest defensive back – Daxton Hill, który może się przydać ekipą ze słabym backfield (Kansas City Chiefs?)

Podsumowując, szykuje się nam dużo biegania, wiele taktycznych gierek, a obaj QB muszą stanąć na wyżyny, by poprowadzić swoje ekipy do wygranych. W przypadku Michigan Wolverines wszystko rozbija się dodatkowo o to, czy na koniec sezonu pokonają jeszcze Ohio State. Efektywna gra rozgrywającego będzie kluczem, aby wygrać mecz dzisiaj ze Spartans, a następnie za kilka tygodni z Buckeyes.

Rozgrywający Michigan Cade McNamara do tej pory złapał 2 sacki. Czy po dzisiejszym dniu będzie miał ich więcej?
———-
(#5) Ohio State – (#20) Penn State
Columbus, OH
niedziela 1:30
Mecz Penn State z Ohio State to coroczna okazja do przedsylwestrowych fajerwerków, tylko tutaj na boisku.
Z prospektów, lupę przystawić należy – w ekipie Ohio State – do skrzydłowych Garretta Wilscona i Chrisa Olave, ofensywnego tackle’a Nicholasa Petit-Frere’a, DE Zacha Harrisona czy cornerbacka Sevyna Banksa.
Za to w Penn State są to skrzydłowy Jahan Dotson, offensive tackle Rasheed Walker czy safety Jaquan Brisker,
Zasadniczym pytaniem jest to, czy i jak Penn State zatrzyma ofensywę Ohio State. Poza grupą wspomnianych wyżej wide receiverów, jest w ekipie ze stanu Ohio grupa uzdolnionych running backów, z TreVeyonem Hendersonem na czele.

PSU podchodzi do tego meczu z serią dwóch kolejnych porażek (z rozstawioną Iową oraz z Illinois – po 9 dogrywkach). I przede wszystkim ofensywa w tych spotkaniach nie funkcjonowała jak należy (niski poziom konwersji trzecich prób czy nieefektywne biegi). Żeby zagrozić OSU i ostatecznie wygrać, to musi się zmienić. Łatwo nie będzie, bo jak co roku Ohio State ma kogo wysłać z linii defensywnej do NFL (w tym roku jest to Zach Harrison).
Szykują się emocję, ale OSU jest faworytem, z typowaną wygraną różnicą prawie 20 punktów.
Pozostałe starcia ekip rankingowych:
[18:00] (#2) Cincinnati – Tulande
[18:00] (#9) Iowa – Wisconsin
[18:00] (#16) Baylor – Texas
[18:00] (#17) Pittsburgh – Miami
[20:00] (#22) Iowa State – West Virginia
[21:30] (#1) Georgia – Florida
[21:30] (#4) Oklahoma – Texas Tech
[21:30] (#7) Oregon – Colorado
[22:00] (#13) Wake Forest – Duke
[1:00] (#10) Ole Miss – (#18) Auburn
[1:00] (#12) Kentucky – Mississippi State
[1:00] (#15) Oklahoma State – Kansas
[1:00] (#19) SMU – Houston
[1:30] (#11) Notre Dame- North Carolina
[3:15] (#25) BYU – Virginia
[3:30] (#21) San Diego State – Fresno State

Leave a Reply

%d