Skip to content

NCAA raport #27

Czas na zapowiedź wyjątkowej soboty w NCAA, gdyż ta startuje już o 17. Dzisiaj proponujemy w rozkładzie spotkania (#16) Ole Miss Rebels – Liberty Flames, (#13) Auburn Tigers – (#14) Texas A&M Aggies i UTEP Miners  – UTSA Roadrunners. Tekst przygotował Grzegorz Kowalski.

Znamy pierwszy ranking komitetu i cóż…wielu narzeka na miejsce Alabamy, niską pozycję Cincinnati, czy wyrzucenie wielu ekip Group-of-5.
W takim okresie przeważnie proponowałbym więc LSU z Alabamą, ale że LSU jest w ogromnym kryzysie, to mecz nie powinien dostarczyć dużo emocji. Ciekawie powinno być za to w spotkaniach poniżej.

godzina 17:00
(#16) Ole Miss Rebels – Liberty Flames

Na rozgrzewkę szykuje się ofensywne starcie Liberty (Independent) z Ole Miss (SEC), szczególnie rozgrywających, którzy mockowani są w pierwszej i drugiej rundzie draftu NFL.

QB Liberty Malik Willis ma ciekawe liczby – trafił 2/3 swoich rzutów do odbiorców (140 na 210), rzucił prawie 2000 jardów, ma 21 podań na TD (i 6 INT). Przy tym pobiegł 126 razy na 684 jardy i ma 9 TD biegowych. W dwóch meczach sam pobiegł na ponad 100 jardów.

Rozgrywający Ole Miss Matt Coral prezentuje się podobnie. 66.1 % celności, 2203 jardów rzuconych, 15 podań na przyłożenie (i tylko 2 rzucone przechwyty). Dodatkowo pobiegł 110 razy na 519 jardów i dopisał 10 TD biegowych. Warto jednak dodać, że QB Ole Miss zrobił je na rywalach ze zdecydowanie mocniejszym potencjale. Wygrana z LSU, Arkansas czy Louisville mówi sama za siebie.

Najlepszym jednak podsumowaniem wartości tego meczu jest poniższa informacja:

Warto zwrócić uwagę też na Sama Williamsa. Defensywny liniowy Rebels  ma 8.5 sacka w tym sezonie (tylko w meczu z Arkansas nie dopisał do statystyk sacka). Czy dołoży kolejne w meczu z Liberty? Zobaczymy, ale wydaje się, że są duże na to szanse.

Liberty jako ekipa Indepedent (sami sobie dyktują kalendarz) są 7-2 (lecz niektóre wygrane są nad ekipami mającymi katastrofalne bilanse), za to Ole Miss ma porażki z Alabamą i Auburn. Mimo to, wydaje się, że spokojnie – przy odrobinie chaosu – mogą powalczyć o mistrzostwo dywizji West w konferencji SEC.
Wyjazd z Liberty na mecz z Ole Miss to też wizyta “na stare śmieci” trenera Hugh Freeze’a, który trenował ekipę Rebels przez 5 lat i wychował kilku zawodników, którzy zameldowali się w NFL. Teraz ma okazje wysłać wspomnianego wyżej QB Willisa. I to w pierwszej rundzie

***

godzina 20:30
(#13) Auburn Tigers – (#14) Texas A&M Aggies

Wydaje się, że jest to najciekawszy mecz kolejki, a już szczególnie w konferencji SEC. Auburn jest na fali po pokonaniu Ole Miss i Arkansas, a w kolejce mają inne ekipy rankingowe jak Aggies (dzisiaj), Mississippi State czy Alabamę (na koniec sezonu). Komitet dał im 13 miejsce, mimo dwóch porażek (Georgia i Penn State).

Ich przełom związany jest z tym, że świetną robotę zaczął robić rozgrywający Auburn Bo Nix, który w tym sezonie został w jednym starciu “zbenchowany” (czyli trener posadził go na ławie w trakcie meczu). Widać musiało to na niego mocno wpłynąć, bo radzi sobie w ostatnich meczach lepiej, nawet na wyjazdach (z którymi miał problemy). Nix w dwóch trudnych spotkaniach (Ole Miss i Arkansas) posyłał piłki na 77% skuteczności, notując 568 jardów i 3 podania na touchdown, przy tylko jednym rzucie przechwyconym. Dodał też do tego 72 jardy dołem i 3 TD biegowe.

Za to rywale – TAMU – pokonali już Alabamę.  Są na fali trzech kolejnych wygranych (oprócz Bamy, byli to Mizzouri i South Carolina). Jest w ich składzie skaza, QB Aggies Zach Calzada tylko w jednym meczu w tym sezonie nie rzucił INT (z Colorado na początku sezonu). Ale nawet jeśli mu gorzej idzie, zawsze może liczyć na dwójkę kolegów z backfield – duet runnng backów Isaiah Spiller i Devon Achane. Ci biegają na wysokich średnich (ponad 6 jardów/bieg) i zdobyli łącznie już 10 biegowych przyłożeń.

***

niedziela, godzina 3:15
UTEP (University of Texas at El Paso) Miners – UTSA (University of Texas at San Antonio) Roadrunners

Na koniec mała wycieczka, meczem konferencji Sun Belt zapraszamy do Teksasu. UTSA to ekipa, która jest 8-0 i 4-0 w konferencji, co czyni ją liderem w dywizji West. Są w rankingu dziennikarzy AP Poll, ale od komitetu jeszcze nie dostali “respektu” i są poza TOP-25 (nie jest to sensacja, są z małej konferencji).
a
Natomiast rywale, UTEP, są 6-2 i 3-1 w konferencji, czyli są niemal na równi w konferencji. Świetną robotę w San Antonio robi coach Jeff Traylor, który po kilkunastu latach trenowania liceów w Tekasasie, wędruje po College Football (Texas, SMU, Arkansas). Jednak jego pierwszą pracą jako HC jest właśnie praca w UTSA, gdzie jest to jego drugi sezon, a do tej pory rekord to 15-5.
a
Sternikiem ataku jego drużyny jest ciekawy QB Frank Harris. Typowy dual-thread QB, który rzuca na poziomie 68.6 %, w tym 16 podań na przyłożenia i 3 przechwyty. Dołożył do tego 55 biegów na 270 jardów i 2 TD. Z pomocą kolegów udało im się rozprawić m.in. z Illinois (Big Ten). Chociaż przy tym warto pamiętać, że zwykle to są wyrównane spotkania (4-0 w one-possesions games).
Odbiorcami jego podań głównie jest tercet Zakhari Franklin, Joshua Cephus, De’Corian Clark, który zapisał na swoim koncie 16 przyłożeń (łącznie zespół ma 18 pass td).
U rywali, QB jest Gavin Hardison. I chociaż nie jest takim kozakiem jak Harris, to nieźle obsługuje ciekawych skrzydłowych – Jacoba Cowinga i Tyrina Smitha. Cowin złapał z w tym sezonie już 41 podań, w tym w 5 meczach po ponad 100 jardów. Obaj łapią piłki na średniej 20 jardów/catch i mają łącznie 6 TD oraz 1124 jardy. Kto wie, czy ten duet w przyszłości nie zawita do NFL.
a
Tak więc jest to mecz jednej z mniejszych konferencji, ale sądzę, że w tych okolicznościach można wyjątkowo rzucić okiem na mniejsze uniwersytety, które w przyszłości mogą wprowadzić zawodników do ligi zawodowej.
a
Pozostałe starcia ekip rankingowych to:
[17:00] Missouri – (#1) Georgia
[17:00] (#5) Ohio State – Nebraska
[17:00] (#9) Wake Forest – North Carolina
[17:00] Illinois – (#20) Minnesota
[17:00] (#25) Pittsburgh – Duke
[20:30] (#3) Michigan State – Purdue
[20:30] Tulsa – (#6) Cincinnati
[20:30] Navy – (#10) Notre Dame
[20:30] (#11) Oklahoma State – West Virginia
[20:30] (#12) Baylor – TCU
[20:30] Idaho State – (#15) BYU
[20:30] (#21) Wisconsin – Rutgers
[21:00] (#17) Mississippi State – Arkansas
[21:00] (#19) NC State – Florida State
[0:00] LSU – (#2) Alabama
[0:00] Tennessee – (#18) Kentucky
[0:00] (#22) Iowa – Northwestern
[0:00] Boise State – (#23) Fresno State
[0:30] (#4) Oregon – Washington
[0:30] Indiana – (#7) Michigan
[4:00] #24 San Diego State – Hawaii

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: