Skip to content

NCAA Raport #3

Weekend w NCAA mijać nam będzie pod znakiem konferencji SEC, która właśnie inauguruje sezon. Z tej okazji proponujemy dzisiaj m.in. starcia Florida Gators – Ole Miss Rebels oraz Mississippi State – LSU. Na koniec w tekście też najważniejsze informacje ze świata NCAA, dotyczące ogłoszenia startu kolejnych dywizji. Zapraszamy na raport!

(#5) Florida Gators @ Ole Miss Rebels [18:00]
Znacznym faworytem (bo aż o dwa przyłożenia) jest Floryda. Ciekawi mnie jednak jak nowy trener ekipy Rebels Lane Kiffin zadebiutuje w Ole Miss i jak ustawi zespół na ten “specyficzny” sezon. Po przygodach w Alabamie jako OC i we Florida Atlantic jako HC, powinniśmy spodziewać się sporo wrażeń, szczególnie po ofensywie. Kiffin z dobrym rozgrywającym może spowodować wiele niespodzianek w konferencji SEC. A może m.in. wybrać pomiędzy QB, który umie biegać (John Rhys Plumlee) i tym który potrafi nieźle rzucać (Matt Corral). Bronią, która może być odpalana w rękach Kiffina (albo raczej rozgrywających), może być skrzydłowy Elijah Moore, grający często jako slot receiver.

Ich dobra gra i punkty są o tyle ważne, że kicker (Luke Logan) do najcelniejszych nie należy – w ostatnim miał skuteczność 11 kopów między słupy na 19 prób. Natomiast defensywa Ole Miss to m.in. mało doświadczony korpus linii oraz nowy koordynator tej formacji (DJ Durkin). Więc wyzwanie przed zespołem będzie całkiem duże, szczególnie że z drugiej strony na ławce trenerskiej mamy ofensywnie nastawionego trenera Gators – Dana Mullena.
Floryda straciła czterech skrzydłowych, którzy dołączyli do NFL (w tym wybranego w drugiej rundzie Vana Jeffersona). Mimo to wciąż ma “amunicję”, z możliwą przyszłością w NFL. Są to m.in. bardzo wysoko oceniany TE Kyle Pitts, dwóch skrzydłowych w postaci Trevona Grimesa oraz Jacoba Copelanda oraz running back Dameon Pierce.
Rozgrywający Kyle Trask w zeszłym sezonie asystował swoim skrzydłowym przy ponad 66% rzutach. W przypadku poprawy celności i mniejszej ilości “niebezpiecznych” decyzji, Gators mogą być dużą siłą w NCAA.
——————————————————–
Mississippi State @ (#6) LSU [21:30]
W tym starciu zobaczymy kolejnego debiutanta w roli głównego trenera – Mike Leach obejmuje stery Bulldogs. Ten znany jest m.in. z racji stosowania air-raid offense, czegoś co dawno nie widzieliśmy w konferencji SEC. W byłym miejscu pracy Leacha (Washington State) przynosiło to całkiem niezły skutek. W ekipie Mississippi State nowicjuszem będzie także KJ Costello – rozgrywający i transfer ze Stanford.

Costello nie jest kimś nieznanym dla Leacha. Kojarzą się z jednej dywizji i grali przeciwko sobie – m.in. w 2018 roku Costello podał 4 podania na przyłożenia w pojedynku z Washington State, gdzie rywalem po fachu był Gardner Minshew. Costello pokazał, że mimo że ofensywa Stanfordu była nastawiona mocno na bieg, to da radę wykręcić piękne liczby.

Zaś w zeszłym sezonie plany na podbój pokrzyżowała kontuzja. Czy to połączenie z West Coast pokrzyżuje plany LSU?

Tigers to ekipa, która jak co roku straciła ogromną ilość zawodników w związku z ich wyborem dołączenia do NFL – w ostatnim drafcie wybranych zostało 14 zawodników (w tym 6 w pierwszej rundzie). Do tego kilku zrezygnowało przez tzw. opt-out (chociażby WR Ja’Mar Chase). Przez to w LSU podchodzą do sezonu 2020 z nowym QB (Mylesem Brennanem), prawie nową linia ofensywna. Przy brakach w korpusie skrzydłowych ciekawym zawodnikiem może okazać się więc okazać np. Racey McMath, który do tej pory grał w special teams. Jedyną z najmniej doświadczonych formacji będzie korpus tight endów – sporo freshmanów, ale zobaczymy m.in. wysoko ocenianego po High School (5*) Arika Gilberta.

Ekipa LSU straciła też koordynatora defensywy Dave’a Arandy’ego (ten zameldował się w Baylor). Jego następcą został Bo Pelini (tan ma zupełnie inne schematy w defensywie niż Aranda, co najpewniej spowoduje np. wzrost statystyk dotyczących sacków czy TFL u defensywnych liniowych). Na szczęście dla niego, ma linię defensywną, która chyba jako jedyna formacja w zespole nie uległa wielkiemu przemeblowaniu.
Po zrezygnowaniu z gry w tym sezonie Kary’ego Vincenta Jr. (opt-out)  bałagan zrobił się w formacji defensive backs. Co prawda jest tam sporo młodych i niedoświadczonych zawodników, ale to wszystko trzeba “sprawdzić w praniu”. Jak pokazuje cornerback Derek Stingley Jr., można dominować skrzydłowych rywali już jako freshman.

Mocną formacją mógł być korpus linebackerów, ale Marcel Brooks opuścił zespół i teraz będzie grał dla TCU. Przy tylu nowościach, bilans LSU 6-4 lub 7-3 zdecydowanie nie będzie zaskoczeniem. Czy jednak ewentualne niepowodzenie będzie już dzisiaj, przekonamy się około północy.

——————————————————–
– Z innych spotkań warto zerknąć na mecz konferencji ACC Florida State Seminoles @ (#12) Miami Hurricanes [1:30]
– warto zwrócić też uwagę na rywalizację ekip nierankingowych Iowa State z TCU [19:30].
– ESPN College Gameday transmituje natomiast ponownie starcie Miami, tym razem lokalny (a swego czasu krajowy) klasyk z FSU [1:30]. FSU ma jednak w ostatnim czasie duże problemy, m.in. przez tragiczną linie ofensywną, średnich rozgrywających czy ciągłe zmiany trenerskie. W ostatnim tygodniu Miami zbudowało sobie pewność siebie pokonując Louisville Cardinals. FSU ma zupełnie odmienny start do meczu, bo zawodnicy ulegli na rozpoczęcie sezonu w domowym starciu z Georgią Tech.
——————————————————–
Inne ciekawe spotkania: :

[18:00] Kansas State @ (#3) Oklahoma
[18:00] (#23) Kentucky @ (#8)Auburn
[18:00] (#13) UCF @ East Carolina
[18:00] Georgia Southern @ (#19) Louisiana
[18:00] (#24) Louisville @ (#21) Pittsburgh
[21:30] (#8) Texas @ Texas Tech
[21:30] (#22) Army @ (#14) Cincinnati
[21:30] West Virginia @ (#15) Oklahoma State
[22:00] (#4) Georgia @ Arkansas
[1:00] (#2) Alabama @ Missouri
[1:30] Vanderbilt @ (#10) Texas A&M
[1:30] (#16) Tennessee @ South Carolina
[2:00] NC State @ (#20) Virginia Tech
[4:30] Troy @ (#18) BYU

—————————————
Informacje ze świata NCAA:
PAC-12 wraca do gry, sezon rozpocznie się 6 listopada, a mecz o tytuł ma zostać rozegrany  18 grudnia.
Zespoły zagrają po 5 wewnętrznych spotkań w dywizji oraz po jednym z ekipą z przeciwnej dywizji.
W ostatnim tygodniu gier zwycięzcy dywizji rozegrają mecz o mistrzostwo, a reszta zagra w tym samym czasie mecze z innymi ekipami z przeciwnych dywizji.PAC-12 mimo tak późnego startu nie będzie wyeliminowana z ewentualnych play-offów w tym roku.

Drużyny z konferencji Mountain West (MWC) zagrają po 8 spotkań w sezonie, zaczynając od 24 października. Mecz o tytuł ma się odbyć 19 grudnia.
W ten sposób na boiskach zobaczymy m.in. Boise State Broncos. A Air Force (członek dywizji MWC) zagra już wcześniej swój pierwszy mecz, bo 3 października zmierzy się z Navy w ramach corocznych spotkań między uczelniami wojskowymi.

——————————

Zespoły z konferencji MAC (Mid-American) zagrają po 6 spotkań w tym sezonie startując 4 listopada. Mecz o mistrzostwo konferencji zostanie rozegrany 18 lub 19 grudnia.

MAC było pierwsza konferencją w tym sezonie, która kilka miesięcy temu zrezygnowała z sezonu. Ich powrót sprawia, że wszystkie 10 najważniejszych konferencji rozegra sezon – o ile nic się nie stanie po drodze.
W tym tygodniu COVD-19 pokrzyżował plany takich drużyn jak – Notre Dame, Wake Forest, Charlotte, Arkansas State, Florida Atlantic, South Florida czy Houston – spotkania przełożone. 

Autor: Grzegorz Kowalski
Źródło grafiki: instagram @ sec

Leave a Reply

%d bloggers like this: