Skip to content

NCAA Raport #7

Już za kilka godzin startuje kolejna sobota z NCAA. Zapraszamy na zapowiedź dwóch naszych propozycji oraz listę innych ciekawych i polecanych przez nas spotkań.
z
#17 Iowa State Cyclones @ #6 Oklahoma State Cowboys [21:30]
Mecz konferencji BIG XII
Iowa State, po kompromitującej porażce z Louisianą na początku sezonu, wygrała trzy kolejne spotkania w konferencji BIG XII i jest 3-0. Ich rywal dzisiejszy tj. Oklahoma State jest 2-0 w konferencji i 3-0 ogólnie. A należy pamiętać, że w tabeli konferencji uwzględnia się spotkania w konferencji, więc porażka Cyclones z Louisiną będzie mieć wpływ na rankingi czy ewentualny bilans do bowl game, ale nie na to czy wygrają konferencję. Więc mecz dla losów BIG XII może być kluczowy, bo – obok Kansas State  – są to ekipy, które będą walczyć o mistrzostwo konferencji (przedsezonowi faworyci – Oklahoma Sooners mają rekord 1-2, a Texas 0-2).

Po stronie Cyclones warto obserwować rozgrywającego Brocka Purdy’ego. Świetną robotę też robi running back Breece Hall. Do tej pory biegał na średniej 6 jardów na próbę, wybiegał 8 biegowych przyłożeń i miał 531 jardów dołem. Przy tym 7 z tych przyłożeń w meczach w konferencji (TCU, Oklahoma, Texas Tech), a w każdym z tych spotkań miał po kilka przyłożeń (kolejno 3, 2, 2) i minimum 135 jardów. A dobrze używany running back – oprócz tego, że zdobywa jardy i punkty – umiejętnie pali zegar meczowy.

Oklahoma State w 3 meczach pozwoliła na zdobycie rywalom 27 punktów (7 oczek zdobyły ekipy Kansas oraz Tulsy, 13 West Virginia). Stracili tylko 4 starterów w offseason, a m.in. 10 wróciło do defensywy (to doświadczenie widać) i 7 zawodników z ławki stało się starterami. Warto też pamiętać, że ich mecz z Baylor się nie odbył. Dało to czas na przygotowanie pod trudne starcia, bo oprócz dzisiejszego mają na rozkładzie za tydzień Texas, następnie wyjazd do Kansas State (póki co bez porażki w konferencji) i wyjazd na derbowe spotkanie do Oklahomy.

Dzisiaj wraca też zeszłoroczny starter na rozegraniu Kowbojów – Spencer Sanders (do tej pory rolę tę pełnił Shane Illingworth). Za ofensywę odpowiedzialny będzie też m.in. running back Chuba Hubbard (warto przyglądać się mu z perspektywą przyszłości w NFL). W zeszłym sezonie wybiegał 21 przyłożeń i biegał na średniej 6 jardów/próbę. Do tego dołożył ponad 20 obiorów piłki. Ciekawą opcją/bronią jest też skrzydłowy Tylan Wallace, który w tym sezonie łapie większość jardów od swoich rozgrywających.

I na koniec jeszcze jedno, Iowa State to koszmar Cowboys z sezonu 2011, gdzie OSU było od krok od wygranej i awansu do finału, a następnie ewentualnego meczu z LSU Tigers o mistrzostwo kraju. Wtedy przegrali. Czy dzisiaj udźwigną presję? Bez wątpienia jeżeli powstrzymają Iowa State i ich ofensywę – pod dowództwem zawodnika pod pierwsze dwa dni draftu (B.Purdy) – to szansa na tytuł będzie bardzo realna.
z
#8 Cincinnati Bearcats @ #16 SMU Mustangs [2:00]

Mecz konferencji American
Dawno nie widzieliśmy rywalizacji tak wysoko rozstawionych ekip z jednej konferencji z tzw. group-of-5. Pewnie obecnej sytuacji “sprzyja” koronawirus, bo kilka ekip spadało w rankingu z racji tego, że nie grało. Ale oni też sobie bardzo pomogli dobrą formą. Rekordy Cincinnati 3-0 (mają mniej spotkań, bo w ostatnim tygodniu mieli wolne z powodu COVID-19 – ich mecz z Tulsą został przełożony na 5 grudnia) i SMU 5-0 pokazały, że zasługują na starcie w primetimie.

SMU w ostatnim tygodniu miało za sobą trudne przeprawy z Tulane na wyjeździe (wygrali po dogrywce, w części też po dobrej postawie  kickera Chrisa Naggara, który wcześniej pomógł im odnieść zwycięstwo nad Memphis Tigers).

W tym meczu – jeśli myślą o zwycięstwie – muszą znacznie poprawić postawę w defensywie. Może być ona kluczowa m.in. ze względu na to, że nie zobaczymy na boisku czołowego skrzydłowego przyszłorocznego draftu Reggie Robersona Jr., który wypadł do końca sezonu z powodu kontuzji. A np. w meczu z Memphis ten skrzydłowy złapał 5 piłek na łącznie 243 jardów i przyłożenie. Tak, prawie 50 jardów na złapana piłkę – to nie pomyłka. W ostatnim meczu z Tulane, w zastępstwie za Robersona – piłki na ponad 100 jardów – złapali Tyler Page, Danny Gray i drugoroczniak Rashee Rice. Inną ważną stratą w ofensywie jest też kontuzja running backa TJ’a McDaniela.

Natomiast ważnym i obecnym punktem na boisku będzie dla Mustangs rozgrywający Shane Buechele, który w tym sezonie rzucił 12 podań na przyłożenie i tylko 2 przechwyty (rzuca na poziomie skuteczności 67%). A wspomoże go w ofensywie Ulysses Bentley IV, który biega na poziomie 7 jardów na próbę i ma 8 przyłożeń. Chociaż trzeba zaznaczyć, ze w ostatnich spotkaniach w konferencji – z Memphis i z Tulane – był powstrzymywany biegowo na poziomie 2.5 oraz 3.8 jardów na próbę. Więc ma niewielki kryzys.

W 2017 i 2018 spotkania między Mustangs i Bearcats kończyły się one posession games i tutaj też się na to zanosi. Przy tym trzeba dodać, że w tym roku konferencja American gra bez podziału na konferencję, chociażby z powodu rezygnacji UConn. W zeszłym sezonie Cincinnati wygrało konferencje East, a SMU było o krok od meczu o tytuł dywizji West. 

Inne ciekawe spotkania:

[18:00] Syracuse @ (#1) Clemson
[18:00] Nebraska @ (#5) Ohio State
[18:00] (#23) NC State @ (#14) North Carolina
[18:00] Kansas @ (#20) Kansas State
[18:00] Georgia Southern @ (#25) Coastal Carolina
[20:30] Florida Atlantic @ (#22) Marshall
[21:30] (#2) Alabama @ Tennesse
[21:30] (#3) Notre Dame @ Pittsburgh
[21:30] (#8) Penn State @ Indiana
[21:30] (#19) Virginia Tech @ Wake Forest
[1:30] (#18) Michigan @ (#21) Minnesota
[2:00] Virginia @ (#11) Miami (FL)
[3:15] Texas State @ (#12) BYU

Autor: Grzegorz Kowalski

Źródło grafiki: instagram @ cowboy_fb

Leave a Reply

%d bloggers like this: