Skip to content

NFL Divisional Round – zapowiedź Kansas City Chiefs vs Buffalo Bills

Podobnie jak w przypadku konferencji NFC i Green Bay Packers tak również w AFC pożegnaliśmy wczoraj (a właściwie dziś w nocy) ekipę rozstawioną z #1. Na rywala czekają Cincinnati Bengals. Czas więc poznać odpowiedź z kim i gdzie Tygrysy zagrają za tydzień.

0:30 Buffalo Bills #3 @ Kansas City Chiefs #2

W ostatnim meczu Divisional Round spotkają się drużyny, które prawie równo rok temu bo 24 stycznia 2021 również mierzyły się w play-offach ale w kolejnej jej fazie, tj. AFC Championship Game. Wtedy górą byli oczywiście Chiefs, którzy awansowali do Super Bowl po zwycięstwie 38-24.

Stare powiedzenie mówi „ofensywa sprzedaje bilety, defensywa wygrywa mistrzostwa”. O prawdziwości tej tezy mogliśmy przekonać się chociażby we wczorajszych meczach, w których formacja obronna praktycznie każdej z czterech drużyn spisała się na medal.  Nawet w czasach, które nazywa się „erą rozgrywających” mistrzostwo może zdobyć drużyna z przeciętnym QB o ile jej defensywa zaprezentuje odpowiedni poziom (przykład: Super Bowl 50. Oczywiście Peyton Manning to nie „przeciętny rozgrywający” ale w tamtym sezonie i tamtym meczu tak to wyglądało).

Fani Bills mają więc duże powody do optymizmu. Ich drużyna to ligowy #1 w kategorii defensywy. W sezonie zasadniczym Bills tracili najmniej jardów/mecz (ze sporą przewagą nad #2) i co najważniejsze najmniej punktów/mecz. Aż dziwne, że żaden z zawodników formacji defensywnej Buffalo nie został wybrany do Pro Bowl. Z drugiej strony pokazuje to, że obrona Bills jest kolektywem, w którym nie ma wyróżniających się postaci. Jeśli mielibyśmy na kogoś wskazać to na szczególną uwagę zasługuje być może najlepszy duet safeties w lidze. Jordan Poyer został wybrany do first-team All-Pro a Micah Hyde do second-team All-Pro.

Ofensywa również potrafi być skuteczna o czym przekonaliśmy się przed tygodniem gdy Josh Allen rozegrał nieomal perfekcyjny mecz przeciwko Patriots. Spotkanie zakończył mając na koncie więcej TD (5) niż niekompletnych podań (4). Jeśli będzie w stanie zbliżyć się do tego poziomu przeciwko Chiefs, to Bills mają niemałe szanse na wyeliminowanie wyżej rozstawionego rywala.

Patrząc na raport kontuzji po stronie Bills można by pomyśleć, że mają oni za sobą bye week i do arcyważnego starcia przystępują w pełni sił.

Dzisiejsze spotkanie nie będzie pierwszym meczem tych drużyn od czasu wspomnianego finału konferencji. Bills i Chiefs starli się w październiku w ramach Week 5 i wtedy (również na Arrowhead) górą byli goście. Mały rewanż został już więc wzięty. Teraz czas na mecz o wysoką stawkę.

Ten mecz powinien być czymś co często spotykamy w play-offach – starciem topowej defensywy z równie topową ofensywą. Ta druga to oczywiście Chiefs. Swoją moc Patrick Mahomes pokazał chociażby w zeszłotygodniowym spotkaniu ze Steelers. Przy tak grającym QB ciężko się dziwić, że Chiefs zmierzają w stronę trzeciego z rzędu występu w Super Bowl.

Świetny rozgrywający nie wystarczy, jeśli jego podań nie ma kto łapać (kibice Packers doskonale o tym wiedzą) – w Chiefs nie ma tego problemu. Tyreek Hill dysponuje szybkością, która pozwala mu prawie w każdej akcji odseparować się od kryjących go obrońców a Travis Kelce jak na czołowego TE przystało stanowi koszmar defensorów będąc za silnym dla defensive backów i za szybkim dla linebackerów.

W grze biegowej Chiefs nie sieją już takiego postrachu i mimo tego, że na boisko ma wrócić nieobecny w trzech ostatnich meczach Clyde Edwards-Helaire nie sądzę by sytuacja miała dzisiaj ulec zmianie.

O ile ofensywa Chiefs jest trochę lepsza od ofensywy Bills o tyle w przypadku defensywy różnica (oczywiście na korzyść Bills) jest już o wiele, wiele większa. Wiele wskazuje więc na mecz, w którym powinniśmy oglądać dużo punktów. Czy rzeczywiście tak będzie? Kto wyjdzie z tej strzelaniny górą? Przekonamy się już za kilka godzin.

Kto wygra w Divisional Round?

  • Buffalo Bills (54%, 15 Votes)
  • Kansas City Chiefs (46%, 13 Votes)

Total Voters: 28

Loading ... Loading ...

Autor: Michał Cichowski (@michal29shs)

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Michał Cichowski View All

Z futbolem związany od 2012 roku. Zakochany w Seahawks - tych ze Seattle i tych z Gdyni (niestety już nieistniejących).
W ekipie NFLPolska (wcześniej pod nazwą FFP) od 2017. Kibicuje również innym drużynom ze Seattle (Mariners, Sounders, Kraken)

Leave a Reply

%d