Skip to content

NFL POLSKA PRZEGLĄD – AFC EAST

Nasz nowy redaktor Daniel Pietruczuk wystartował z przeglądem drużyn NFL pod kątem offseason. Jako pierwsza pod lupą znalazła się dywizja AFC EAST. Zapraszamy na analizę!

Na starcie kilka słów wstępu. W zeszłym roku na swojej grupie (Fantasy Football by danp – zachęcam by zajrzeć) zacząłem tradycję opisywania wolnych agentów wg poszczególnych pozycji. W tym roku postanowiłem to troszkę zmienić. Przyjrzę się poszczególnym dywizjom – i klubom w tych dywizjach – pod kątem:

– wolnych agentów (czyli zawodników, którym wygasają kontrakty po sezonie 2019/2020)

– miejsca w salary cap oraz

– potrzeb na poszczególnych pozycjach.

Zrobię to w oparciu o wiele różnych stron (np. w tej chwili analizuję osiem), insidera ESPN oraz stron od salary cap. Przygotuję analizę, byście mieli wszystko w jednym miejscu.
I od razu zastrzegam żeby do spraw finansowych (np. że któryś klub ma $23M wolnego capu a nie $24M jak ja napisałem) podchodzić z dystansem. Dane które zbieram pochodzą z wiarygodnych analiz, więc takie minimalne rozbieżności, a przez to przytyki i złośliwości, są absolutnie zbędne. Życie jest zbyt krótkie i piękne, by się o to kłócić. Choć oczywiście normalne zwrócenie uwagi, np. że ktoś ma inne informacje, są jak najbardziej na miejscu. Pamiętajmy, że salary cap w NFL jest ruchome. GM i ludzie od capu ciągle kombinują (np. restrukturyzują kontrakty) i zmieniają cyferki. Tyle wprowadzenia, przechodzimy do konkretów.

Zaczynamy od zwycięzców dywizji AFC EAST czyli:

New England Patriots (12-4)

Draft: mają pick w I rundzie, który zależy od wyników PO, z pewnością będzie on poniżej 20 pozycji. I tutaj widzę w mockach różnych WR wybieranych przez Pats. Pamiętać też trzeba, że Patriots nie mają w przyszłym roku wyboru w drugiej rundzie, który oddali Atlancie Falcons za Mohameda Sanu.

Pytanie najbliższych tygodni: czy bracia Devin i Jason McCourty odejdą na emeryturę, bo pojawiły się takie plotki?

Najważniejsi wolni agenci: QB Tom Brady, S Devin McCourty, LB Kyle Van Noy, LB Jamie Collins (na pewno nie zagra za takie grosze jak w tym sezonie, 2M?), OG Joe Thuney (kolejny który grał za frytki,  trochę ponad $2M cap). Do tego Thuney był piątym najlepszym OG sezonu wg Pro Football Focus (i ósmym najlepszych FA, wśród graczy ofensywy wg PFF). D. McCourty jest ósmym najlepszym wolnym agentem wśród defensorów wg Pro Football Focus (nie sądzę by chciał się gdzieś ruszyć jeśli chce dalej grać w NFL).

Największe potrzeby: TE, WR, OL i w końcu QB (szczególnie jeżeli okaże się, że Brady zakończy karierę)

Salary Cap: $42-49M (w zależności od źródła)

Buffalo Bills (10-6)

Draft: jak wyżej u Pats, z tym że Bills mają wybór w drugiej rundzie. W pierwszej sugeruje się, że ekipa z Buffalo również wybierze WR

Pytanie: czy Bills skuszą czołowych wolnych agentów dostępnych na rynku? Mają mnóstwo pieniędzy do wydania.

Najważniejsi wolni agenci: DT Jordan Phillips, DE Shaq Lawson, LB Lorenzo Alexander, OG Quinton Spain

Największe potrzeby: WR, DE i OL

Salary Cap: $89M

New York Jets (7-9)

Draft: mają pick 11 w I rundzie (w mockach trafiłem na OL Jedricka Willsa Jr. z Alabamy)

Pytanie: co z RB Le’Veon Bellem? Ten sezon to dla niego kompletna klapa a, w razie obcięcia aż $19M w dead cap money.

Najważniejsi wolni agenci: C. Ryan Kalil, WR Robby Anderson, LT Kelvin Beachum, CB Brian Poole, OLB Jordan Jenkins, LG Alex Lewis i RT Brandon Shell, czyli praktycznie cała i tak dosyć słaba linia ofensywna (wg Pro Football Focus jedynym członkiem OL, który zagrał sezon powyżej średniej to LT Beachum (ocena 67.2), reszta średnio bądź poniżej średniej).

Największe potrzeby: WR, OL wszędzie, EDGE i CB

Salary Cap: $59-65M (w zależności od źródła)

Miami Dolphins (5-11)

Draft: mają trzy wybory w pierwszej rundzie draftu 2020, w tym pick nr 5 (tutaj przewija się m.in. CB Jeff Okudah z Ohio State, ale gdzie QB?)

Pytanie: kto będzie QB w Dolphins w sezonie 2020/21?

Najważniejsi wolni agenci: CB Aqib Talib i… i to wszystko. Reszta jest do zastąpienia, a i sam Talib zapewne nie będzie chciał zostać w Miami.

Największe potrzeby: OL dla tego potencjalnie nowego QB (gra linii ofensywnej była jedną z większych parodii tego sezonu, poza C Danielem Kilgorem nikt nie wszedł powyżej oceny 60 wg PFF – ocena 60 to ocena poniżej przeciętnej). Poza tym większość pozycji, czyli m.in. QB, EDGE, CB, LB, RB.

Przy tym warto pochwalić ruch związany z przedłużeniem WR DeVante Parkera w trakcie sezonu. Umowa czteroletnia, warta 30,5 milionów dolarów do doskonały deal. Co miejmy nadzieję też sprawi, że Parker dalej będzie się dalej rozwijał, bo chociaż długo to trwało… to staje się powoli elitarnym skrzydłowym w NFL.

Salary Cap: $92.6-98M (w zależności od źródła). Fura kasy do wydania, ale i równie wiele potrzeb w składzie.

I tak będą wyglądały opisy pozostałych dywizji. Mam nadzieję z tym się wyrobić przed rozpoczęciem Free Agency, które rusza 18 marca (choć już od 16 marca kluby mogą kontaktować się z zawodnikami).

Miłego oglądania Wild Card games.

Autor: Daniel Pietruczuk (danp)

Grafika: twitter @ patriots

3 thoughts on “NFL POLSKA PRZEGLĄD – AFC EAST Leave a comment

  1. Doceniam fakt, że śledzisz PFF, natomiast w mojej opinii te oceny biorą się albo z d… (nie przyszło mi do głowy żadne łagodne, ale i dosadne określenie), albo z bębna maszyny losującej.

Leave a Reply

%d bloggers like this: