Skip to content

NFL Raport #15

Sezon “ogórkowy” powoli dobiega końca. Zawodnicy powracają do swoich klubów, aby rozpocząć okres przygotowawczy przed zbliżającym się sezonem, więc i my wracamy z serią raportu prosto z NFL. Nie przedłużając, zapraszamy po prawie pięciomiesięcznej przerwie na NFL Raport!

-Ważne daty na sezon 2021-2022.

-Terminarz pierwszej i drugiej kolejki preseason już znany!

-Karierę zakończył LB Vince Williams. 31-letni zawodnik nieprzerwanie od 2013 roku reprezentował barwy Pittsburgh Steelers.

-DT David Onyemata z New Orleans Saints został zawieszony na sześć pierwszych spotkań sezonu zasadniczego za naruszenie polityki NFL dotyczącej substancji zakazanych. Zawodnik będzie mógł uczestniczyć w treningach i meczach przedsezonowych. Jednak do składu Świętych powróci dopiero 26 października po meczu z Seattle Seahawks.

-LB Fred Warner przedłużył kontrakt z San Francisco 49ers o kolejne pięć lat. Jego nowy kontrakt jest wart ponad 95 milionów dolarów.

-RB Cam Akers zerwał ścięgno Achillesa. Biegacz Los Angeles Rams opuści cały sezon 2021.

-18 wybór draftu 2012 podpisuje roczny kontrakt z Pittsburgh Steelers. Melvin Ingram (3x Pro Bowl) przez ostatnie dziewięć lat nieprzerwanie reprezentował barwy San Diego/Los Angeles Chargers.

-Środki ostrożności zrobiły swoje. HC Dallas Cowboys Mike McCarthy poinformował, że QB Dak Prescott jest w pełni gotowy do gry po ubiegłorocznej kontuzji kostki.

-Funkcję prezydenta Las Vegas Raiders przestał pełnić Marc Badain!!!

Duże I zaskakujące wieści docierają do nas z Las Vegas. Prezydent Raiders Marc Badain zrezygnował z dalszego pełnienia tej funkcji. Ogłosił to w oficjalnym komunikacie właściciel franczyzy Mark Davis. Badain był związany z zespołem od 30 lat i wspinał się w jego hierarchii od koordynatora letnich campów, aż po najwyższą funkcję. Był również głównym odpowiedzialnym za budowę nowego stadionu i przenosiny do Las Vegas. I to ostatnie przedsięwzięcie było dla niego celem, po którego osiągnięciu postanowił nieco zwolnić i skierować swoją uwagę na rodzinę. Sam po ogłoszeniu jego rezygnacji opublikował taki wpis:
“Udana budowa i zorganizowanie Allegiant Stadium było jednoznacznie najbardziej wymagającym wyzwaniem moich 30 lat w organizacji. Obserwowanie tego procesu od początku do końca wynagrodziło mi to ponad miarę. Raiders I Las Vegas wspólnie osiągnęli coś co wydawało się niemożliwe do osiągnięcia… Teraz gdy projekt został ukończony nadszedł dla mnie czas, aby skupić się na rodzinie i spojrzeć w przyszłość w poszukiwaniu nowych wyzwań. Na zawsze pozostanę wdzięczny MD (Markowi Davisowi) za niezachwiane wsparcie i przyjaźń. Życzę jemu i całej rodzinie Raiders wszystkiego co najlepsze. Zawsze będę się czuł częścią tego zespołu, bo jak wszyscy wiedzą… Once a Raider, Always a Raider”

-Ostatnio dosyć popularne zrobiło się powracanie do przeszłości. Mowa o strojach drużyn. Coraz więcej klubów, z różnych dyscyplin sportowych decyduje się nawiązać do odległych lat tworząc trykoty meczowe na nowy sezon. Nie inaczej postąpili Indianapolis Colts, którzy nawiązali do roku 1956 tworząc uniformy na sezon 2021.

-Aaron Rodgers odrzucił dwuletnie przedłużenie kontraktu z Green Bay Packers. QB Packers stałby się najlepiej zarabiającym zawodnikiem NFL. Jak widać pieniądze to nie wszystko. Jak uważacie, gdzie zobaczymy Rodgersa w przyszłym sezonie?

-Richard Sherman aresztowany. Zawodnik nie przyznał się do postawionych mu zarzutów: dwa zarzuty dotyczące przemocy domowej, stawianie oporu podczas aresztowania, prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających i lekkomyślność zagrażająca robotnikom drogowym. Następna rozprawa została zaplanowana na 13 dzień sierpnia. Do tego czasu zawodnik ma zakaz zbliżania się do swojego teścia Raymonda Mosse’a, zakaz posiadania broni oraz zakaz spożywania alkoholu i leków bez recepty.

-OT Taylor Moton zgodził się na czteroletnie przedłużenie umowy z Carolina Panthers. Przedłużenie jest warte 72 miliony dolarów, z czego 43 są gwarantowane.

-Już 10 sierpnia premiera Hard Knocks z ekipą Dallas Cowboys w roli głównej.

-Wieloletni gospodarz programu NFL RedZone Scott Hanson podpisał nowy kontrakt na dalsze prowadzenie programu. Hanson jest prowadzącym od 2009 roku, czyli od samego początku powstania NFL RedZone.

-Ryan Ramczyk przedłużył kontrakt z New Orleans Saints. Nowa umowa obowiązywać będzie przez 5 lat i opiewa na 90 milionów dolarów, z czego 60 milionów w pełni gwarantowane. Czyni go to w tym momencie najwyżej opłacanym RT w futbolu. Bardzo pewny punkt OL Świętych i na pewno ogromnie wspomoże nowego rozgrywającego.

-NFL zdecydowało, by od sezonu 2022 porzucić ‘one helmet rule’. Zespoły będą ponownie mogły korzystać z alternatywnych, lub okolicznościowych zestawów kasków w trakcie sezonu. Reguła zakazująca tego i obligująca graczy do gry (oraz treningu) w jednym kasku przez cały sezon została wprowadzona w 2013 roku i miała poprawić bezpieczeństwo w czasach, w których liga borykała się z częstymi przypadkami wstrząsów mózgu i innych urazów głowy wśród zawodników. Obecnie liga z tego pomysłu się wycofuje, pod warunkiem, że zespoły będą zobligowane do zgłoszenia wszystkich modeli używanych w danym sezonie do 31 lipca, oraz odpowiednio wczesnego udostępnienia owych modeli graczom. Zniesienie tej zasady pozwoli wielu zespołom na kreatywniejsze projektowanie strojów na kolejny sezon, a być może w przypadku paru drużyn również na nawiązania do historycznych strojów, które musieli porzucić w erze ‘one helmet rule’.

-Rookie New York Giants WR Kadarius Toney został wpisany na listę rezerwową/ Covid-19 po zaledwie jednym dniu przebywania na campie przedsezonowym.

-NFL wydało do wszystkich klubów komunikat o zasadach jakie będą obowiązywały w nadchodzącym sezonie jeśli chodzi o zapobieganie przypadkom infekcji Covid-19. Liga spodziewa się, że zespoły poważnie podejdą do programu szczepień i dopilnują, aby jak największa część zawodników do niego przystąpiła. Zaszczepieni zawodnicy w przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa będą łagodniej traktowani i poddawani krótszej izolacji przed ponowieniem testu. Ponadto liga jest zdeterminowana, by wszystkie 272 mecze sezonu zasadniczego ostały rozegrane zgodnie z terminarzem (w ciągu 18 kolejek) i nie przewiduje możliwości przekładania meczów ze względu na ogniska koronawirusa w zespołach. Takie rozwiązanie zostało zastrzeżone jedynie w przypadku rozporządzeń ze strony rządu, lub odgórnej decyzji komisarza ligi. W przypadku niemożliwości przystąpienia zespołu do gry z powodu ogniska koronawirusa spowodowanego przez niezaszczepionego zawodnika, zespół ten zostanie ukarany walkowerem, oraz karą finansową, a także możliwym postępowaniem przed komisją dyscyplinarną. W przypadku pojawienia się ogniska chorobowego spowodowanego przez zawodnika zaszczepionego przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie i będą szukane możliwe rozwiązania jednak w obrębie 18 tygodni zaplanowanych na rozegranie całego sezonu zasadniczego.

-Powyższa stanowcza decyzja NFL spowodowała oczywiście burzę u części środowiska futbolowego. Deandre Hopkins na przykład pytał na Twitterze o “wolność”. Nie znalazło to jednak większego poklasku, a ze źródeł podanych prze samą ligę NFL wynika, że zaszczepionych zostało już ok. 75% zawodników w lidze, a w ponad połowie zespołów licznik ten znacznie przekracza już 80%

-Niepokojące dla fanów Packers wieści docierają z Green Bay. Po fiasku w negocjacjach o przedłużenie kontraktu z Aaronem  Rodgersem, kolejny kluczowy zawodnik jest bliski zerwania rozmów z zespołem w sprawie nowej umowy. Tym razem jest to absolutnie kluczowy WR Davante Adams.

-Problemy zdrowotne ograniczą siłę rażenia skrzydłowych New Orleans Saints na początku sezonu. Michael Thomas będzie musiał pauzować kilka pierwszych kolejek że względu na poważną operację kostki przeprowadzoną w czerwcu. Zawodnik cierpiał na dolegliwości tej części ciała już w poprzednim sezonie i z tego powodu stracił jego część, a także nie był w pełni dysponowany gdy już wychodził na plac gry. Po zakończeniu poprzedniej kampanii zdecydowano się na próby rehabilitacji i doprowadzenia Thomasa do pełnej sprawności tym sposobem. Plan jednak się nie powiódł i operacja stała się koniecznością. W związku z tym zawodnik będzie musiał pauzować ok. 4 miesiące. Zacznie więc sezon na liście rezerwowej, a jego powrót do głównego rosteru spodziewany jest po kolejce numer 6 w której Saints nie grają.

-LB Shaquem Griffin na rocznym kontrakcie w Miami Dolphins.

-Mistrzowie NFL Tampa Bay Buccaneers już z pierścieniami.

-Rick Dennison OL coach Minnesota Vikings nie będzie koordynatorem linii ofensywnej w tym sezonie, po tym jak odmówił zaszczepienia się na Covid-19. Zespół z Minnesoty planuje promować na to stanowisko jego dotychczasowego asystenta Phila Rauschnera, a na jego asystenta Bena Steele’a – analityka special team.

-Podobny los do Dennisona czeka OL coach’a New England Patriots Cole’a Popovicha. Również w związku z brakiem chęci do zaszczepienia. Jego obowiązki przejmie jego współpracownik z kampanii 2020 Carmen Bricillo.

Autorzy: Jakub Ciurkot i Paweł Sałata

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d