Skip to content

NFL SUPER BOWL: Vegas prawdę ci powie

Jeśli zastanawiacie się, kto jest faworytem niedzielnego meczu Super Bowl Kansas City Chiefs – Tampa Bay Buccaneers, analizujecie i szukacie odpowiedzi na to pytanie, trzeba spojrzeć na kursy bukmacherów. Dlaczego? Analitycy w Las Vegas analizują każdy najmniejszy szczegół. I na podstawie tego szacują prawdopodobieństwo powodzenia poszczególnych zakładów. Zapraszamy na  tekst Miłosz Marek!

Nie są nieomylni, bo to przecież sport. Jednak w dzisiejszych czasach, a szczególnie w futbolu amerykańskim, wszystko można przełożyć na liczby, co czynią.

Jeśli znajdziemy zakłady, w których kursy na powodzenie i niepowodzenie są niemalże takie same, możemy przekonać się, jak dokładnie typują analitycy.

Najważniejsze zakłady na Super Bowl LV:

Kto wygra mecz? Faworytem bukmacherów są aktualni mistrzowie NFL, którzy wygrali pierwsze starcie tych ekip w sezonie zasadniczym (27:24). Wówczas Chiefs byli 3,5-punktowym faworytem.

Kilka miesięcy później sytuacja praktycznie się nie zmieniła. Kursy oscylują wokół tych samych wartości (1,88-1,90),  gdy Chiefs są 3- lub 3,5-punktowym faworytem.

Ile punktów zdobędą zespoły? Bukmacherzy około 50 procent prawdopodobieństwa dają przy linii poniżej/powyżej 55.5 punktu. Bukmacherzy stosują połówki punktów, aby zakład był dwudrogowy – można typować wynik mniejszy lub większy a remis nie padnie.

Co jeszcze można wywnioskować z kursów? Analitycy oceniają prawdopodobieństwo zdobycia przynajmniej 3 podaniowych touchdownów przez Patricka Mahomesa na 62,5 procenta. W przypadku Toma Brady’ego to mniej niż 47 procent.

Bukmacherzy są skłonni uwierzyć, że Travis Kelce zaliczy występ, w którym złapie piłki na przynajmniej 101 jardów. To najwyższa linia spośród wszystkich graczy.

Typować można wszystko

Kojarzycie serial “How I met your mother”? W jednym z odcinków poświęconym Super Bowl właśnie, Barney zawiera szereg zakładów. Pieniądze rozlokowuje na różnych rynkach i wszystkie przegrywa.

Przy tego typu wydarzeniach można założyć się o praktycznie wszystko. Od liczby zdobytych jardów przez ofensywy, ilości sacków, przyłożeń, field goali, po kolor Gatorade, którym  zostanie oblany trener zwycięskiej ekipy czy rezultat rzutu monetą.

Co ciekawego można znaleźć w tym roku? Sporo można zarobić stawiając na “spike” (czyli jego klasyczne grzmotnie piłką w ziemię) w wykonaniu Roba Gronkowskiego, w dowolnym momencie spotkania. Amerykański kurs to +225, czyli odpowiednik europejskiego 3,25.

Słynne zakłady związane z Super Bowl

Osobiście nie uważam, że typowanie Super Bowl, to dobry moment na próbowanie zarobienia fortuny w myśl “american dream”. Do tego służą mecze sezonu regularnego. Decydujące o mistrzostwie NFL starcie rządzi się swoimi prawami.

Niemniej jednak, dla dodatkowych emocji, podczas oglądania starcia można skusić się na drobny zakład. Istnieją też osoby, które chcą zdobyć rozgłos swoimi szalonymi wyborami. Nie chodzi nawet o wybór zwycięzcy, różnicy wygranej, a o inwestowane kwoty.

Legenda głosi, że bokser Floyd Mayweather postawił łącznie 13 milionów dolarów podczas Super Bowl XLVIII. Zaufał PeytonowiManningowi i Broncos, w których widział faworyta meczu z Seattle Seahawks. Grubo się przeliczył…

Autor: Miłosz Marek

Wszystkie teksty  (felietony, relacje z konferencji, informacyjne) w jednym miejscu znajdziecie poniżej, zapraszamy!

NFL Super Bowl z NFLPOLSKA

Leave a Reply

%d bloggers like this: