Skip to content

NFLPolska w WeszloFM #5

O 9, w programie radiowym Weszlo FM “Dwójka bez sternika”, gościem Michała Łopacińskiego i Mateusza Juzy był dzisiaj nasz redaktor Jakub Kazula. Drugim gościem był Prezes Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce Dawid Biały. Jako, że jest to pierwsze, oficjalne wystąpienie Prezesa postanowiliśmy spisać stenogram jego wizji, tego co może nas czekać w najbliższym czasie pod jego sterami. Co z kadrą? Co z rozgrywkami ligowymi? Zapraszamy!

– pierwszy rok Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce będzie rokiem przejściowym.

– związek  robi wszystko, by być uznanym przez ministerstwo w Polsce. Jest to proces, który będzie jednak trwać. Związek już współpracuje z Polskim Komitetem Sportów Nieolimpijskich, ale niezbędna też jest m.in. zgoda od IFAF (międzynarodowej federacji futbolu amerykańskiego).

– w 2020 roku związek będzie pomagał Lidze Futbolu Amerykańskiego, ale w tym sezonie nie przejmuje rozgrywek. Decyzja czy wzorem PZPN i Ekstraklasy Piłki Nożnej związek będzie współpracować, ale niejako osobno czy też związek przejmie całkowicie tematy ligowe, nie jest podjęta. Jednym z powodów jest to, że kluby mają ze spółką LFA podpisaną umowę do końca sezonu 2020. W momencie gdy umowy się wyczerpią, będzie to moment, by sprawdzić czy projekt LFA spełnił oczekiwania, czy też można to zrobić inaczej. To będzie naturalny moment na takie decyzje.

– kluczową rolą powstania związku jest scalenie środowiska. W nowym zarządzie związku znajdują się osoby z dwóch, podzielonych wcześniej stron, które chcą działać dla dobra futbolu amerykańskiego w Polsce. To dla IFAF i ministerstwa jasny znak, że środowisko dojrzało i można mu zaufać, m.in. przy temacie reprezentacji Polski.

– plan jest taki, by reprezentacja Polski wróciła możliwie najwcześniej. Ale biorąc pod uwagę kwestie związane z zabezpieczeniem finansowania (procedury wniosków, monetyzacji tych wniosków), realny termin pierwszego sparingu reaktywowanej reprezentacji to rok 2021.

– związek ma  plan, by możliwie najszybciej reprezentacja Polski wróciła do międzynarodowej rywalizacji, m.in. walki o mistrzostwa Europy czy Świata.

– w tym roku na Węgrzech odbędą się Akademickie Mistrzostwa Świata. I tam pojawią się władze związku, w celu m.in. zastanowienia się nad zorganizowaniem podobnej imprezy w Polsce. Jest to temat bardzo realny w perspektywie 4-6 lat. Jak przedstawia związek, może być to impreza, która będzie dużym motorem marketingowym. Drugim bardzo poważnym po The Word Games.

– w pierwszym sezonie Prezes Dawid Biały dalej będzie komentować spotkania z boiska

– motto wizji związku – one play at a time

Wypowiedzi spisał: Karol Potaś

 

Leave a Reply

%d