Skip to content

Roger Goodell. Najpotężniejszy człowiek w sporcie

Na starcie sezonu 2021 naszym obowiązkiem jest przybliżyć postać człowieka, który rządzi NFL od 14 lat. Jak znalazł się w lidze? Z jakimi problemami musiał sobie radzić (a pewnie za chwilę będą kolejne)? Zapraszamy na tekst, który przygotował Maciej Michalec.

Młodość
Roger Goodell urodził się 19 lutego 1959 roku w Jamestown w stanie Nowy Jork. Jego ojcem był były senator i kongresmen Charles Ellsworth Goodell Jr. Roger uczęszczał do Bronxville High School, gdzie z powodzeniem grał w futbol, koszykówkę i baseball. Był kapitanem wszystkich trzech drużyn i został nawet wybrany sportowcem roku w swojej szkole średniej. Plany na karierę futbolowa w college’u pokrzyżowała mu kontuzja kolana, której nabawił się przed pierwszym rokiem studiów. Zdecydował wtedy ze zrezygnuje z gry i skupić się na nauce. Z wyróżnieniem Ukończył ekonomie na Washington & Jefferson College w Washington w Pensylwanii.

Po studiach zdecydował ze chce pracować w NFL. Napisał łącznie 40 listów, do ówczesnego komisarza NFL Peta Rozelle’a oraz do każdej z drużyn ligi. W końcu Rozelle poprosił dyrektora wykonawczego NFL Dona Weissa aby ten zaprosił Goodella na spotkanie. Weiss zaproponował mu 3 miesięczny staż w biurach ligi, który rozpoczął we wrześniu 1982 roku. Kolejnym etapem jego kariery była praca w dziale PR i administracji w NY Jets. Po roku zaoferowano mu posadę w sztabie szkoleniowym, ale zadecydował ze chce wrócić do pracy w
biurach Ligi. W 1984 roku objął posadę asystenta w dziale PR NFL, a w 1987 roku asystenta prezydenta AFC Lamara Hunta.

W roku 2001, Goodell został mianowany przez ówczesnego komisarza NFL Paula Tagliabue wiceprezydentem wykonawczym i COO ligi. Jako COO objął nadzór nad sprawami futbolu, sędziowania, a także nad mediami, marketingiem, sprzedażą i rozbudową stadionów.

Wybór na komisarza NFL

Kiedy Tagliabue zdecydował o odejściu, Goodell stał się z automatu faworytem do objęcia posady komisarza National Football League. Jego największym rywalem byl Gregg Levy, prawnik z Waszyngtonu, który pracował jako zewnętrzny konsultant Ligi, czyli zajmował to samo stanowisko co Tagliabue kiedy został wybrany komisarzem. Innymi kandydatami byli: Frederick Nance, prawnik z Cleveland, Mayo A. Shattuck III, prezydent i CEO Constellation Energy, oraz Robert L. Reynolds, wice prezes i COO Fidelity Investments. Aby zwyciężyć, jeden z kandydatów musiał uzyskać 22 głosy poparcia. W pierwszym głosowaniu Goodell otrzymał 15 głosów a Levy 13. Na tym etapie komisja i ustępujący Tagliabue zadecydowali o odrzuceniu pozostałych kandydatów, mimo ze właściciele drużyn uzgodnili ze pozostawią całą piątkę w grze przynajmniej przez pierwsze trzy głosowania. Druga i trzecia odsłona nie przyniosły zwycięzcy, ale w czwartej Goodell
otrzymał 21 głosów i do zwycięstwa brakowało mu już tylko jednego. Wygrał w czwartym głosowaniu, uzyskując 23 głosy. Urząd objął oficjalnie 1 września 2006 roku.

Powiedzieć, że Roger Goodell był i jest postacią kontrowersyjna to nic nie powiedzieć. Bezapelacyjnie zrobił dla Ligi bardzo wiele, wzniósł ja bez wątpienia na jeszcze wyższy poziom ekonomiczny. Wiele jego inicjatyw było słusznych, wiele spotkało się z krytyka. Oto najważniejsze z nich.

NFL personal conduct policy

W kwietniu 2007 roku Roger Goodell przedstawił tzw Personal Conduct Policy, czyli ,,kodeks” który miał temperować pozaboiskowe wybryki zawodników NFL. ,,Kodeks” ten funkcjonuje do dziś i w moim odczuciu jest czymś unikalnym w świecie sportu. Najnowszymi przykładami jego zastosowania może być choćby ośmiomeczowe zawieszenie Kareema Hunta i w konsekwencji jego zwolnienie przez KC Chiefs, czy problemy prawne Antonio Browna przez które nie wrócił jeszcze do NFL.

Spygate

We wrześniu 2007 roku Goodell ukarał New England Patriots i ich trenera Billa Belichika za świadome i nielegalne nagrywanie sygnałów trenerów defensywy NY Jets podczas meczu PatsJets 9-go września 2007 roku. NFL ukarała trenera Patriots grzywna w wysokości pół miliona dolarów, Patriots grzywna na kwotę 250 tys dolarów, oraz pozbawiła Pats wyboru w pierwszej rundzie draftu w 2008 roku. Jak się później okazało, te same praktyki Pats stosowali od momentu zatrudnienia Belichika w 2000 roku.

Bountygate

W marcu 2012 roku Goodell przekazał informacje ze grupa trenerów NO Saints wypłacała premie swoim zawodnikom defensywnym, którzy przez swoją brutalną grę wykluczali z rywalizacji graczy drużyn przeciwnych. Goodell zawiesił Gregga Williamsa, ówczesnego DC Saints, a pozniej Rams, a także trenera Saints Seana Paytona na cały sezon. Mickey Loomis, GM drużyny z Nowego Orleanu został zawieszony na osiem spotkań. Saints utracili również wybory w drugiej rundzie draftu w latach 2012 i 2013.

Deflategate

W 2015 roku liga zawiesiła Toma Bradyego na 4 spotkania za jego rzekomą wiedzę na temat tego, ze pracownicy NE Patriots spuszczali powietrze z piłek używanych podczas meczów Pats. NFLPA protestowała przeciwko tej decyzji, ale Goodell zawieszenie podtrzymał. Sprawa trafiła do sądu federalnego pierwszej instancji na Manhattanie który uchylił zawieszenie, a później do sądu apelacyjnego który to zawieszenie podtrzymał. Goodell był mocno krytykowany za zbyt surowa karę jaka wymierzył rozgrywającemu Patriots, jego działanie określano jako power play i próbę przypomnienia wszystkim kto rządzi w lidze.

Protesty podczas hymnu Stanów Zjednoczonych
W 2016 roku, przed meczem presezonu, gracze SF 49rs Colin Kaepernick i Eric Reid uklęknęli podczas hymnu Stanów Zjednoczonych. Chcieli w ten sposób wyrazić swój protest przeciwko brutalności policji w stosunku do Afroamerykanów, a także przeciwko rasizmowi który coraz łatwiej zaczynał się rozprzestrzeniać w Stanach Zjednoczonych. Wielu ludzi popierało te formę protestu, wielu ja krytykowało. Kaepernick po sezonie stał się wolnym agentem i nie zagrał już więcej w NFL. 23-go maja 2018 roku Roger Goodell w porozumieniu z właścicielami drużyn NFL wprowadzili przepis stanowiący ze każdy zawodnik obecny na boisku musi wstać podczas grania hymnu narodowego. W świetle ruchu Black Lives Matter i po śmierci George’a Floryda Goodell złagodził swoje stanowisko.

Concussion Crysis
Bezapelacyjnie najgłośniejszym kryzysem, z jakimi liga musiała się zmierzyć przed i za panowania Goodella był ten dotyczący zdrowia jej zawodników. Przez lata NFL zaprzeczało istnieniu związku pomiędzy urazami głowy swoich graczy, a długoletnimi następstwami
neurologicznymi tych urazów. W 1994 roku został powołany tzw MTBI – Mild Traumatic Brain Injury Committee, twór którego nadrzędnym zadaniem było przekonywanie wszystkich dookoła, że problem nie istnieje. W grudniu 1999 roku w swoim pierwszym raporcie komitet stwierdził, że w ciągu ostatnich czterech lat ilość urazów głowy pozostała na takim samym poziomie. W 2004 roku
członkowie ,,komisji” poszli o krok dalej, mianowicie opublikowali w piśmie Neurosurgery artykuł w którym twierdzą ze ,,Gracze NFL tak ewoluowali, że ich mózgi są mniej podatne na kontuzje”.

Dwa miesiące później, w kolejnej publikacji napisali, że ,,zawodnicy którzy doznali wstrząśnienia i wrócili do gry w tym samym meczu maja mniej objawów, niż ci którzy już na boisko nie wrócili, a powrót do gry nie niesie ze sobą zwiększonego ryzyka ponownego urazu w tym samym meczu i podczas trwania sezonu”.

W 2002 roku Dr Bennett Omalu poddał sekcji mózg byłego gracza Steelers Mike’a Webstera i
odkrył całkowicie nowe schorzenie, które nazwał CTE (chronic traumatic encephalopathy) -przewlekła encefalopatia pourazowa. Swoje badania opublikował w Neurosurgery w roku 2005.  Komisja MITB próbowała doprowadzić do wycofania publikacji. Dr Omalu zamieścił po tym w tym samym piśmie kolejny artykuł, tym razem dotyczący byłego gracza Steelers Terrego Longa, który popełnił samobójstwo w 2005 roku. W tym przypadku Dr Omalu również stwierdził CTE i wykazał związek schorzenia z kariera zawodnika w NFL. Jego badania potwierdzały przez lata inne źródła:
– w lutym 1997 roku American Academy of Neurology (AAN) opublikowała raport, w którym stwierdza ze powtarzające się urazy głowy mogą prowadzić do przewlekłych następstw neurologicznych. Akademia zaleciła żeby nie dopuszczać do natychmiastowego powrotu na
boisko zawodników którzy w wyniku urazu stracili przytomność, lub maja objawy wstrząśnienia 15 minut po urazie.
– w maju 2000 roku, na corocznym zjeździe AAN Dr Barry Jordan i Dr Julian Bailes zaprezentowali wyniki swoich badań. Stwierdzili w nich ze ,,w porównaniu z zawodnikami, którzy nie mieli w wywiadzie żadnych epizodów wstrząśnienia, gracze po jednym lub większej liczbie wymienionych epizodów prezentują znacznie więcej objawów neurologicznych takich jak bóle głowy, problemy z koncentracja i pamięcią, drętwienia kończyn, problemy ze słuchem i mową”,
– w 2003 roku Dr Kevin Guskiewicz, naukowiec z Uniwersytetu Północnej Karoliny, opublikował artykuł w którym wysnuł tezę ze w wyniku powtarzających się urazów układ nerwowy wykazuje zmniejszone zdolności regeneracji,
– styczeń 2009 rok. Dr Anne McKee i panel naukowców z nowo powstałego Center for the Study of Traumatic Encephalopathy zwołują konferencje prasowa w Tampa Bay na Florydzie, w miejscu gdzie ma odbyć się Super Bowl. Prezentują na niej kolejne przypadki CTE, w tym te 45-letniego Toma McHale’a, byłego OG Bucs, Eagles i Dolphins który zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków, jak i ten 18-letniego ucznia liceum, który zmarł 10 dni po doznaniu swojego czwartego wstrząśnienia. W maju 2009 roku Dr McKee i jej zespół przedstawili swoje badania komisji MTBI ale ta nie była skłonna ich zaakceptować.
– I wreszcie najważniejsze: badania sponsorowane przez samą NFL. We wrześniu 2009 roku na pierwszej stronie NY Times ukazały się wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Michigan. Stwierdzają w nich ze byli gracze NFL maja 19-krotnie zwiększone ryzyko wystąpienia demencji, Ch Alzheimera i innych zaburzeń związanych z pamięcią. Badania te zostały oczywiście storpedowane przez rzecznika NFL Grega Aiello i uznane za wadliwe. Po drugiej publikacji Doktora Omalu, w wywiadzie dla HBO Real Sports Dr Ira Casson, członek zarządu MTBI kategorycznie stwierdził brak jakiegokolwiek związku pomiędzy urazami głowy graczy NFL, a jakimikolwiek następstwami neurologicznymi tych urazów. Tyle razy powtarzał słowo ,,No” ze dostał po tym przydomek ,,Dr No”.  W sierpniu 2009 roku Roger Goodell zwołał pierwszy tzw. Concussion Summit, zjazd na którym byli obecni zarówno lekarze ligi, jak i zewnętrzni naukowcy. Wyniki swoich badań prezentowali min Dr Bailes i Dr Guskiewicz ale były one jasno i kategorycznie negowane przez MTBI i Doktora Cassona. Na zjeździe Goodell chwalił prace komitetu i jasno zaznaczał fakt, ze NFL bada sprawę od ostatnich 14 lat.
– w październiku 2009 roku miało miejsce oficjalne przesłuchanie przed Kongresem US. Roger Goodell powtarzał podczas niego ze Liga analizuje wyniki badań i przygląda się sprawie, ale jego wytłumaczenia nie spotkały się z aprobatą komisji. Porównano sprawę do tej dotyczącej koncernów tytoniowych w latach 90-ych i do zeznań ich CEOs przed kongresem.

,,I believe nicotine is not addictive”
Goodell bronił się jak mógł, by wprost nie odpowiedzieć na pytanie, czy jego zdaniem jest związek pomiędzy urazami głowy, a występującymi później schorzeniami neurologicznymi. Zamiast tego klepał w kółko jak to liga musi lepiej dbać o swoich zawodników i jak to decyzja o dopuszczeniu zawodnika do gry musi należeć tylko i wyłącznie do personelu medycznego. Świat tego nie kupił.

Słowa Goodella zinterpretowano jako próbę obrony Ligi za wszelka cenę. Był jednak w swoich tłumaczeniach znacznie mądrzejszy niż wspomniani wcześniej CEOs koncernów tytoniowych. Nie wyraził wprost swojej opinii, wyrażał ja tylko pośrednio poprzez MTBI, czy rzecznika NFL Grega Aiello.

Przełom w sprawie i zmiana stanowiska Ligi nastąpiły w grudniu 2009 roku. Rzecznik NFL, Greg Aiello w wywiadzie dla NY Times przyznał że ,,z badań jasno wynika ze wstrząśnienia mogą nieść za sobą długoterminowe następstwa”. To był pierwszy raz, kiedy urzędnik NFL przyznał jasno ze problem istnieje.

W grudniu 2009 roku NFL wydała nowe wytyczne, w których stwierdza, że żaden zawodnik który doznał wstrząśnienia nie powinien powrócić do gry w tym samym meczu. W styczniu 2010 roku nawiązano ścisłą współpracę z Dr Anne McKee i Center for the Study of Traumatic Encephalopathy, dodatkowo Liga dotowała centrum kwotą jednego miliona dolarów.  Był to zdecydowanie zwrot w działaniach Ligi. NFL i jej kierownictwo zdało sobie sprawę z tego, że sprawy nie da się dłużej zamiatać pod dywan i trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje działania.

We wrześniu 2010 roku Dr McKee opisala pierwszy przypadek CTE u zawodnika NCAA Owena Thomasa, który nigdy wcześniej nie miał zdiagnozowanego wstrząśnienia. Przypadek ten przedstawiła przed komisją kongresu Stanów Zjednoczonych w październiku 2011 roku.
Po samobójstwach Raya Easterlinga i Junira Seau odpowiednio w kwietniu i w maju 2012 roku tysiące byłych zawodników NFL złożyło pozew zbiorowy przeciwko lidze. 29 sierpnia 2013, liga i ponad 18000 graczy doszło do porozumienia w sprawie ugody. NFL zgodziła się przekazać 765 milionów dolarów na pomoc dla jej byłych zawodników. Liga zaznaczyła jednak jasno ze odcina się od jakiejkolwiek odpowiedzialności za te zdarzenia.
Dotychczas NFL wypłaciła około jednego miliarda dolarów zadośćuczynienia dla jej byłych zawodników.

Roger Goodell pracował jako asystent szefa AFC Lamara Hunta w latach 1987-2001. Czy wiedział o problemie? Zdecydowanie tak. Cały futbolowy świat widział ze problem istnieje. Czy miał realny wpływ na postawę ligi w tym czasie? Nie. Jako asystent niewiele mógł zdziałać, nawet gdyby chciał. W latach 2001-2006? Cóż, był już prawą ręka komisarza i nie tylko wiedział o sprawie ale
miał realny wpływ na to jaki kurs obierze w tym temacie cała liga. Od 1-go września 2006 roku był już najważniejszym człowiekiem NFL. Pozwolił na ciągłą dezinformacje MTBI i ich działania w kierunku tuszowania problemu. Pozwalał innym mówić za siebie, a sam wychwalał pod niebiosa działania Ligi w kierunku poprawy opieki nad jej zawodnikami. Zawodnikami, którzy to, de facto są Ligą. Nikt nie oglądałby NFL dla Rogera Goodella, Jerrego Jonesa, Stana Kroanke i innych im podobnych. Oglądamy ją dla Donaldów, Mahomesów, Jackosonów, nasi poprzednicy oglądali ją dla Youngów, Aikmanów czy Brownów. Ci zasługiwali i zasługują na pełna informacje na temat tego co niesie za sobą zawód który uprawiają. Zasługiwali i zasługują na świadomy wybór.

Ten ostatni problem (ale i wcześniejsze) rzutują na to, że Roger jest raczej źle odbierany przez zawodników i kibiców. Czy w kolejnych tygodniach, przy niewątpliwie kolejnych problemach związanych m.in. z covidem, Goodell sprawi, że opinia o nim się – przynajmniej w części – zmieni? Szansa na to jest niewielka, chociaż udany, wyłącznie internetowy draft jest iskierką w tunelu.

Autor: Maciej Michalec

Źródło zdjęcia: nfl .com

Źródła wykorzystane w tekście:
https://bleacherreport.com/articles/2825870-browns-kareem-hunt-suspended-8-games-forviolating-nfl-personal-conduct-policy
https://en.wikipedia.org/wiki/Colin_Kaepernick
https://www.nytimes.com/2009/10/29/sports/football/29hearing.html
https://www.youtube.com/watch?v=jkWHjJBwNd8
https://www.youtube.com/watch?v=e_ZDQKq2F08
https://en.wikipedia.org/wiki/Tobacco_Master_Settlement_Agreement
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_Tagliabue
https://en.wikipedia.org/wiki/Tom_McHale_(American_football)
http://ns.umich.edu/Releases/2009/Sep09/FinalReport.pdf
https://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/sports/league-of-denial/timeline-the-nfls-concussioncrisis/
https://en.wikipedia.org/wiki/Concussions_in_American_football
https://www.espn.com/nfl/news/story?id=2534601
https://www.espn.com/nfl/news/story?id=2376850
https://en.wikipedia.org/wiki/U.S._national_anthem_protests_(2016–present)
https://en.wikipedia.org/wiki/Spygate_(NFL)
https://www.pbs.org/wgbh/frontline/film/league-of-denial/
https://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Goodell
https://web.archive.org/web/20110523072003/http://blog.washingtonpost.com/nflinsider/
2006/08/commissioner_vote_was_close.html
https://web.archive.org/web/20071031013513/http://den.scout.com/2/555292.html

Leave a Reply

%d bloggers like this: