Skip to content

Tour de Polska #26

Wielki powrót Polskiej Futbol Ligi stał się faktem. Sezon miał zacząć się w sobotę, ale z powodu pogody i problemów towarzyszących, mecz Tytanów Lublin z Hammers Łaziska Górne został przeniesiony na inny termin. W niedzielę natomiast, obejrzeliśmy derby Śląska, czyli Silesia Rebels Katowice kontra Tychy Falcons, a tuż przed nim poznaliśmy nazwisko reprezentacji Polski. Zapraszamy na pierwsze tegoroczne podsumowanie tygodnia, przygotowane przez Darka Grzybowskiego!

PFL

Silesia Rebels Katowice – Tychy Falcons

Derby Śląska jak zawsze wywoływały dużo emocji już przed pierwszym gwizdkiem sędziów. Zawodnicy nie szczędzili sobie gorzkich słów, a transfery zawodników, czy przede wszystkim  przejście do Rebels wieloletniego trenera Falcons – Michała Kołka, tylko podsycało emocje. Przed tym starciem nie było wyraźnego faworyta, a jego przebieg mógł zaskoczyć wielu kibiców.

Tegoroczny sezon wystartował ostatecznie o 15. Miejscowi kibice liczyli zapewne na szybkie 3 & out, kiedy to Falcons pierwsi odbierali piłkę, ale nic bardziej mylnego. Dobra gra biegowa, która była zasługą świetnie grającej przez cały mecz linii ofensywnej tyszan oraz running backów (duetu Bartosz Woch i Jan Szwej), ostatecznie doprowadziła gości pod endzone. Dzieła dokończył Woch, który otworzył wynik spotkania, Krzysztof Richter natomiast dorzucił jeden punkt poprzez podwyższenie. W ten sposób, po pierwszym drive, w tym meczu było 7:0 dla przyjezdnych.

Pomimo początkowych problemów w ataku i skutecznej presji ze strony defensywy przeciwników, w drugiej kwarcie Rebels zdołali odpowiedzieć przyłożeniem. David James celnym podaniem obsłużył Mateusza Szurpickiego, ale przez nieudane podwyższenie na tablicy wyników widniało 7:6.

Jeszcze przed końcem połowy, gospodarzom udało się pójść za ciosem: najpierw przechwyt Rafała Mrozińskiego oddał im posiadanie, a następnie dalekie podanie Jamesa do byłego zawodnika Panthers oraz Falcons – Roberta Szmielaka, ustawiło zawodników z Katowic pod samym polem punktowym, gdzie krótkim biegiem Cypriana Więcka wyszli na prowadzenie. Przy podwyższeniu sprawy w swoje ręce, a raczej nogi, wziął David James i zwiększył przewagę do 14:7.

Po przerwie drużyna w czarnych strojach nie zatrzymywała tempa i pomimo, że wydawało się że za chwilę obejrzymy kolejne punkty, to fumble ich rozgrywającego zakończyło się touchbackiem.

Koledzy z defensywy postanowili jednak naprawić błąd Amerykanina i zmusili Falcons do odkopnięcia piłki i tym razem James sam zdobył punkty przy QB sneaku. Robert Szmielak dorzucił “oczko” i było już 21:7.

Do końca meczu zobaczyliśmy punkty jeszcze tylko raz, za sprawą kopnięcia Szmielaka, co ustawiło wynik spotkania na 24:7.

Niestety, po meczu dowiedzieliśmy się, że poważnej kontuzji nabawili się weterani polskich boisk, których najpewniej w tym sezonie już nie zobaczymy na boisku: Daniela Jagodzińskiego (Rebels) i Jacka Sikory (Falcons). Obaj muszą przejść operacje.

 

Ten mecz nie był z tych najprzyjemniejszym dla oka. Dużo błędów, wiele fumble (szczególnie po stronie Rebels), ale dla gospodarzy najważniejsza jest wygrana w derbach, pierwsza od 2015 roku!

MVP wybrano Roberta Szmielka, a MVP XXL został Mateusz Sobala.

Tradycyjnie zapraszamy do obejrzenia skrótu z tego meczu:

News flash

W ostatnim tygodniu poznaliśmy również trenera głównego reprezentacji Polski w Futbolu Amerykańskim, a został nim obecny HC Panthers Wrocław Jakub Samel. Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu oraz do konferencji i jej kulis, w której też braliśmy udział.

I kulisy:

Ciekawa informacja ogłoszona została w Kątach Wrocławskich. Znany z polskich boisk rozgrywający Markus Hodges zagra w tym roku w Jaguars.

Duże polskie wzmocnienia także w Panthers Wrocław!

Warto również zapoznać się ze zmianami przepisów na ten sezon, które jak zawsze w jednym miejscu zebrały niezawodne “Zebry”.

Autor: Darek Grzybowski

Źródło zdjęcia z grafiki: Łukasz Skwiot Fotografia Sportowa

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: