Skip to content

Tour de Polska #9

Sezon powoli dobiega końca, a każdy kibic w Polsce patrzy nerwowo na kolejne komunikaty dotyczące obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Trzymamy mocno kciuki, aby udało się bezpiecznie zagrać dwa zbliżające się finały, a w miniony weekend poznaliśmy skład Polish Bowl. Natomiast przed godziną dowiedzieliśmy się o projekcie Panthers Wrocław, którzy będą występować  w przyszłym roku w nowych rozgrywkach europejskich (szczegóły we wpisie). Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie Dariusza Grzybowskiego!

LFA1

W ostatnią sobotę poznaliśmy obsadę Polish Bowl XV, niestety kibice, którzy liczyli na zaskoczenie, musieli obejść się smakiem.

Lowlanders Białystok – Tychy Falcons

Gospodarze tego spotkania wystąpili w roli zdecydowanego faworyta i bardzo szybko udowodnili, że nie ma tu mowy o innym scenariuszu niż zwycięstwo. W pierwszym posiadaniu Lowlanders podanie Brandona Gwinnera złapał Tommy Kaczocha i popisał się rajdem przez 30 jardów. Kolejne punkty w tym meczu zdobyli Falcons, w pole punktowe wbiegł Jan Szwej.

Druga kwarta rozpoczęła się od biegowego przyłożenia Tommy’ego Kaczochy. Tyszanie nie zdołali odpowiedzieć, ponieważ podanie ich rozgrywającego przechwycił Mateusz Dzioban. Stratę udało się zamienić na punkty, po tym, jak w endzonie gości piłkę złapał Tomasz Zubrycki. Świetnie spisująca się formacja obronna Lowlanders skutecznie przeszkadzała rywalom, bo kolejna seria ofensywna Falcons również zakończyła się przechwytem, tym razem Wojciecha Pacewicza. Ostatni touchdown przed przerwą ponownie zdobyli gospodarze, a konkretnie wpisał się na listę punktujących ponownie Kaczocha.

W drugiej połowie zdobywanie punktów rozpoczął Jan Szwej, który wbiegł w pole punktowe białostoczan. Ci  jednak nie czekali długo z odpowiedzią. Dobrą serię ofensywną przyłożeniem zakończył Tomasz Zubrycki. Skrzydłowy Lowlanders był w rewelacyjnej dyspozycji w tym spotkaniu (a to był jego debiut w sezonie!) i w czwartej kwarcie po raz 3 znalazł się z piłką w polu punktowym. Przed zakończeniem spotkania goście przyłożyli jeszcze raz, zapunktował Rashad Still, ale to było tylko statystyczne poprawienie wyniku, bo nikt już trzeciego  kolejnego finału zespołowi z Podlasia odebrać nie mógł.

Ostatecznie wynik pierwszego półfinału to 41:20 dla Lowlanders. Falcons robili co mogli, ale do poziomu Lowlanders jeszcze im trochę zabrakło. Teraz przed Ludźmi z nizin tydzień przerwy  od gry. Będzie on jednak poświęcony przygotowaniom do najważniejszego meczu sezonu. Czy uda im się ponownie, jak w 2018 roku , wznieść puchar do góry przekonamy się już za 2 tygodnie.

Polecamy też świetną relację wideo od Gameday.pl

Panthers Wrocław – Bydgoszcz Archers

Dla Bydgoszcz Archers sam udział w półfinale był wielkim osiągnięciem. Starcie z mistrzem Polski, walka o udział w Polish Bowl, okazało się arcytrudne już od pierwszych minut, kiedy defensywa gospodarzy nie pozwoliła gościom nawet na zdobycie pierwszej próby. Za to Panthers odpowiedzieli dwoma szybkimi przyłożeniami. Pierwsze podanie Bartka Dziedzica złapał Jakub Wąsiel, a drugie Jakub Mazan.

Łucznicy nie byli w stanie ułożyć swojej gry w ofensywie. Widać było braki kadrowe związane m.in. z kontuzjami. Na domiar złego dla nich, gospodarze nie zwalniali tempa. Ponad 40 jardów przebiegł Damian Kwiatkowski, a następnie dopełnił formalności i podwyższył wynik na 21:0. Następne przyłożenie było również autorstwa gospodarzy, podanie w backfield złapał Ryan Tuiasoa i dobiegł do pola punktowego gości.  Pierwsza połowa zakończyła się punktami na wagę „mercy rule”. Jakub Mazan akcję powrotną po puncie zwieńczył touchdownem.

Druga połowa nie przyniosła wielkich zmian w tym meczu. Defensywa wrocławian nie pozwalała gościom zupełnie na nic, a ich ofensywa tylko się rozkręcała. Biegiem na ponad 30 jardów popisał się Bartek Dziedzic i podwyższył wynik spotkania na 42:0. Damian Kwiatkowski, który ostatnio imponuje formą, po raz kolejny pokazał kibicom długi bieg na touchdown. A wisienką na torcie było ponad sześćdziesięciojardowe podanie Bartka Dziedzica do Michała Goszczyńskiego.

W tym meczu Archers i Panthers dzieliła różnica kilku poziomów. Wynik 56:0 pokazuje absolutną dominację Panthers. Ale podsumowując cały sezon, Łucznicy pokazali się w tym roku z rewelacyjnej strony i na pewno zrobią wszystko, żeby w sezonie 2021 nie powtórzyć scenariusza Warsaw Mets (brak w fazie play-off).

Polish Bowl XV

Finał LFA1 zaplanowany jest na 14 listopada. Patrząc na to, jak dynamicznie zmienia się sytuacja w naszym kraju, może zdarzyć się jednak tak, że finału nie uda zagrać się w wyznaczonym terminie. Oczywiście całą naszą redakcją liczymy, że tak się nie stanie i Polish Bowl XV odbędzie się zgodnie z planem.

News flash

Panthers Wrocław w European League of Football! 

Panthers Wrocław dołączą do wielkiego europejskiego projektu jakim jest EFL, w którym na starcie będą rywalizować z drużynami z Niemiec. Rozgrywki mają ruszyć w czerwcu 2021, a finał odbędzie się we wrześniu. Będzie to ogromne przedsięwzięcie.  Według informacji football-aktuell.de kluby mają grać na zasadach NFL, a najważniejszy mecz kolejki ma być pokazywany w telewizji, tuż przed meczami najlepszej ligi świata. Ponadto EFL szuka też współpracy z sędziami z doświadczeniem w NFL!

Źródło informacji tutaj.

 

Spotkanie Europe Warriors U-19 we Wrocławiu przełożone

W związku z sytuacją epidemiologiczną na świecie, sternicy projektu Europe Warriors postanowili odwołać wszelkie aktywności w tym roku. Przypominamy, że futbolowy tydzień wydarzeń organizowany przez Warriors miał odbyć się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Tommy Kaczocha – powrót do korzeni

Ciekawy wywiad pojawił się na stronie American Football International. Zawodnik Lowlanders Białystok Tommy Kaczocha opowiada w nim o uczuciach towarzyszących mu po swoistym powrocie do korzeni,  jego rodzinnego kraju jakim jest Polska. Zapraszamy do lektury pod tym linkiem.

Aktywne Zebry

Teraz stały punkt “news flasha” w Tour de Polska, czyli link do nowego odcinka “Okiem Zebry”. Ale z tą różnicą, że w tym tygodniu są to aż dwa odcinki!

Autor: Dariusz Grzybowski

Źródło logo: ligafa. pl

 

 

Leave a Reply

%d