Skip to content

Tour de Polska – Offseason #1

Offseason trwa w najlepsze, ale nie oznacza to posuchy informacyjnej. Na naszym podwórku futbolowym działo się – i wciąż dzieje – bardzo wiele. Najważniejsze informacje jak zawsze zebrał Dariusz Grzybowski, zapraszamy na specjalną edycję Tour de Polska.

ZFAP

Na początek najważniejsze wieści ostatnich tygodni, Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce został oficjalnie uznany za Polski Związek Sportowy, co niewątpliwie jest krokiem milowym w rozwoju futbolu amerykańskiego w naszym kraju.

LFA1 

Drużyny wymienione tutaj, grały w LFA1 w sezonie 2020, ale nie jest to skład pierwszej ligi na tegoroczne zmagania, więcej o tym poniżej.

Panthers Wrocław

Najważniejszą zmianą dla mistrza Polski będzie to, że z pewnością swojego tytułu nie obroni. Zarząd wrocławian ogłosił, że w tym roku Pantery skupią się jedynie na wielkim europejskim projekcie – ELF. Szczegóły tej decyzji w poniższym oświadczeniu.

Panthers ogłosili do tej pory dwie informacje dotyczące kadry i składu szkoleniowego. Nowym trenerem linebackerów oraz koordynatorem special teams został Brett Rosenbaum, a trenerem głównym, po fenomenalnym debiucie, pozostanie Jakub Samel.

Warto wspomnieć również o ważnych zmianach sponsorskich, firma Tarczyński przedłużyła współpracę z drużyną z Wrocławia, końca dobiegł jednak kontrakt z firmą Mitutoyo.

Przygotowując się do zmagań w ELF część zawodników Panter miała okazję wziąć udział w szkoleniu z jednym z trenerów Washington Football Club Evanem Harringtonem oraz uczestniczyć w niewątpliwej promocji naszej dyscypliny, jaką była akcja z polskim zawodnikiem MMA, walczącym w UFC Marcinem Tyburą.

Lowlanders Białystok

W mediach społecznościowych Ludzi z nizin trudno szukać spektakularnych informacji, ale jak znam tę drużynę, to zwiastuje to burzę. O zmianach kadrowych nic na ten moment nie wiadomo, ale trzeba pochwalić Lowlanders za wygraną w plebiscycie o tytuł Ulubionej Drużyny Województwa Podlaskiego, gdzie pokonali między innymi Jagiellonię Białystok.

Bydgoszcz Archers

We wspomnianym Białymstoku cisza, ale newsy w Bydgoszczy były na tyle „łamiące”, że słychać je było w całym kraju. Łucznicy zaczęli od prawdziwej bomby, po zaledwie jednym roku gry w drużynie Mets, barwy zmienia Arkadiusz Cieślok, który na pewno podniesie jakość gry bydgoszczan.

Dodatkowo w Archers zagrają jeszcze: Patryk Grabowski (skrzydłowy, który do tej pory reprezentował Olsztyn Lakers), Karol Rudzki (defensywny liniowy poprzednio związany z Seahawks Gdynia), Stanisław Polaszek (linebacker z Angels Toruń i MVP juniorów 2017) oraz Wojciech Przysowa (wychowanek Seahawks, który w ostatni sezonie grał w stołecznych Mets).

Łucznicy ogłosili również swoje wzmocnienia zza ocenu. Pierwszy przedstawiony został Robbie Wallace, linebacker grający na Wingate University (D2 NCAA).

Drugim graczem z USA, który ma wesprzeć Archers, jest rozgrywający Jake Schimenz, który ostatnie lata spędził w Brazylii grając dla Recife Mariners.

Tychy Falcons

W drużynie z Tych nie ogłoszono żadnych zmian, ale pojawiła się ciekawa informacja organizacyjna. Tyszanie nawiązali współpracę z Hammers Łaziska Górne, która zakłada wymianę zawodników i trenerów, a sam trener główny Falcons Michał Kołek ma również trenować Młoty.

Warsaw Mets

Po wielkim zawodzie, jakim był ostatni rok dla stołecznej drużyny, widać że zarząd chcę złą passę przerwać i to najlepiej tak szybko jak to możliwe. Zaczynając od sztabu szkoleniowego, gdzie swoją rolę trenera przygotowania motorycznego utrzymał Jarosław Gdak, przez nowego koordynatora ofensywy, która była główną bolączką Mets przed rokiem, czyli dobrze znanego polskim kibicom – Chrisa Forciera. Jego futbolowe CV jest imponujące. Były QB Panthers może pochwalić się takimi ekipami jak: UCLA Bruins, Furman University, Jacksonville Jaguars, New York Jets, czy Montreal Allouettes, ostatnio jednak pracował jako OC Helsinki Wolverines.

Warszawska drużyna ma też nowego Head Coacha – Jakea Halea, więcej o jego doświadczeniu, możecie przeczytać tutaj. Na tym wzmocnienia się nie kończą, ponieważ oprócz byłego linebackera Lowlanders, Zacharyego Blaira, Mets podpisali również rozgrywającego Davida Asha, który nie tylko grał na znanej uczelni Texas, ale również zaliczył obóz treningowy z Caroliną Panthers.

Silesia Rebels Katowice 

Nie, to nie błąd, od tego sezonu właśnie tak brzmi oficjalna nazwa drużyny ze Śląska.

Po pierwszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej, Rebelianci, nie tylko nie składają broni, ale także próbują dorównać innym rywalom. Największa bomba transferowa, to zdecydowanie dołączenie do składu Daniela Jagodzińskiego, wychowanka Rebels, który jest świeżo upieczonym mistrzem Polski z Panthers Wrocław. Jak mówi sam ofensywny liniowy, jego obecna sytuacja życiowa nie pozwoliłaby mu na dojazdy do Wrocławia, więc Pantery pozwoliło na – swego rodzaju – wypożyczenie.

Nie jest to jedyne polskie wzmocnienie, dodatkowo w Katowicach zagrają: Karol Malik defensive tackle (ostatnio grający w Trinec Sharks), Mateusz Sobala (były zawodnik Zagłębie Steelers, który wraca na pozycję DE), Bartosz Słomka (running back Rzeszów Rocket oraz London Blitz, najlepiej punktujący zawodnik LFA2 (15TD/90pkt)), Wojciech Loki Sęk (DB powracający po roku w Tychy Falcons), Paweł Szafrański (DE/TE, swoje futbolowe szlify zbierający we Francji) oraz Tomasz Suchanek (skrzydłowy z przeszłością w Hammers oraz Raptors).

Powiew świeżości pojawił się również w sztabie trenerskim, koordynatorem ofensywy został John Lisella, który poprzednio pracował w Warsaw Mets. Trenerem głównym będzie Zac Saleski, znany z Rhinos Wyszków.

Polacy za granicą

Antek Podgórski po roku spędzonym w Lowlanders, gdzie niestety na początku sezonu nabawił się kontuzji i wrześnie zakończył rozgrywki, odchodzi do Dresden Monarchs. Życzymy powodzenia w nowych barwach!

Innym zawodnikiem, który może również cieszyć się z wielkiego futbolowego sukcesu jest Rafał Szymański. Wychowanek Olsztyn Lakers zagra w Houston Cougar Football w konferencji AAC. Wielkie brawa!

Łukasz Kołodziejczyk, dotychczasowy trener główny Tytanów Lublin, został zatrudniony jako trener running backow oraz formacji specjalnych w Dusseldrof Panther. Jest to zdecydowanie ogromny krok w sprawnie rozwijającej się karierze tego trenera. Brawo!

PSSFA

Na zakończenie szybki news na temat szkoleń sędziowskich, PSSFA poszukuję chętnych na zostanie arbitrami na polskich futbolowych boiskach, wszelkie szczegóły znajdziecie tutaj.

Autor: Dariusz Grzybowski

Źródło zdjęcia: https://zwiazekfa.pl/

Leave a Reply

%d bloggers like this: