Skip to content

Tour de Polska – Offseason #3

Do planowanego startu rozgrywek niecały miesiąc, drużyny trenują już ze swoimi zawodnikami (też ze Stanów Zjednoczonych), a my poznaliśmy oficjalną nazwę rozgrywek organizowanych przez Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce. Zapraszamy na kolejne offseasonowe podsumowanie wydarzeń w polskim futbolu, przygotowane przez Darka Grzybowskiego.

Polska Futbol Liga

ZFAP zaprezentował logo oraz nazwę rozgrywek futbolu amerykańskiego w naszym kraju. Po PLFA i LFA nadszedł czas na PFL. Jak twierdzi prezes związku Dawid Biały, nowa nazwa ma na celu niejako unifikację z innymi znanymi ligami, takimi jak GFL, AFL, CFL, czy NFL.

Zobaczymy rozgrywki na czterech poziomach: PFL1, PFL2, PFL9 i PFLJ. Nie zostało jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone, kto zagra w której lidze, ale na stronie ligi na Facebooku pojawiła się grafika – zapowiedź, która jasno pokazuje, kto zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Lowlanders Białystok

Lowlanders ogłosili kolejne wzmocnienie, do ich składu dołączy Yan Khalimon, białoruski linebacker oraz defensive back.

Wcześniej ogłoszone zostało wzmocnienie z USA. Rozgrywającym Ludzi z nizin w sezonie 2021 będzie Derrick Evans Jr, który rozegra swój pierwszy sezon w Europie.

Tychy Falcons

Falcons nie ogłosili jak do tej pory żadnych wzmocnień zza granicy, ani z Polski. Potwierdzili jednak, że ich wyjątkowo doświadczona linia defensywna – pomimo przymiarek do “emerytury” – zagra znów w tym samym składzie: Jacek Sikora, Dominik Sikora, Mateusz Turalski oraz Krzysztof Richter.

Warsaw Eagles

Orły ogłosiły, że w sezonie 2021 ich rozgrywającym będzie Amerykanin Shazzon Mumphrey, który 5 lat spędził w NCAA, a ostatnio grał w barwach szwedzkich Carlstad Crusaders.

Obserwując ruchy drużyn w tym roku, widać, że drużyny dostrzegły jak ważne jest przygotowanie motoryczne. Nie inaczej jest z Warsaw Eagles, którzy nawiązali współpracę z Athletic Performance.

Bydgoszcz Archers

Do Bydgoszczy zawitały już wszystkie wzmocnienia, a Łucznicy postanowili sprawdzić swoją formę w sparingu z Wilkami Łódzkimi.

Silesia Rebels Katowice

Rebels potwierdzili to co było już praktycznie pewne, Devion Young trzeci rok z rzędu zagra w ich barwach.

Ogłoszone zostało również kolejne polskie wzmocnienie, do zespołu dołączył były liniowy ofensywny Berlin Bears – Błażej Błażejewski.

Kraków Kings

Królowie, z zaskoczenia, ogłosili swojego nowego amerykańskiego gracza. Pomóc w walce o mistrzostwo ma Alonzo Brock, grający na pozycji LB oraz RB.

Drużyna z Krakowa jest drugą, obok Archers, która wspomniała na swoim profilu o sparingu. Krakowianie zagrali mecz z Tychy Falcons, wynik nie został podany.

Warsaw Mets

Wydawało się, że Mets nie ogłoszą już więcej nowych zawodników importowanych.  Ale finalnie okazało się, że pojawi się jeszcze jeden nowy zawodnik. Na pozycji defensive backa zagra Daniel Docal, który doświadczenie zdobywał na hiszpańskich i niemieckich boiskach.

ELF

Panthers Wrocław

Wspominaliśmy już o tym na naszym profilu na Facebooku, ale warto przypomnieć, Piotr Bera poinformował na Twitterze, że ELF docelowo składać ma się z 24 drużyn, a finał poprzedzać ma europejskie Pro Bowl!

Oficjalnie potwierdzone zostało również to o czym ELF mówiło od początku, czyli partnerstwo z NFL.

W zespole Panthers nastąpiły nieoczekiwane zmiany. Piotr  Gołacki, kopacz wrocławskiej drużyny, zmuszony jest zawiesić karierę.  Z zespołem rozstali się też  wieloletni gracze Panter, czyli bracia Adam i Grzgorz Lary oraz Krzysztof Wis – w tym roku zagrają w Potsdam Royals z GFL.

Autor: Dariusz Grzybowski

Leave a Reply

%d bloggers like this: