Skip to content

Z notatnika Rams #21 Super Bowl

Super Bowl LVI rozstrzygnięty. Finał sezonu 2021/2022 okazał się bardzo emocjonujący i zakończył się zwycięstwem ekipy z Los Angeles 23:20. Jak ten wieczór wyglądał z perspektywy fanów Rams? Zapraszamy na ostatnią w tym sezonie część ,,z notatnika Rams”, tekst przygotował Maciej Michalec.

Super Bowl LVI miało być spotkaniem ekipy stworzonej do wygrywania tu i teraz, z drużyną budowaną spokojnie, poprzez draft. Z jednej strony Von Miller, Odell Beckham Jr, Matthew Stafford i Jalen Ramsey, czyli zawodnicy Rams, pozyskani w wymianach i przez free agency, z drugiej strony Joe Mixon, Joe Burrow, Tee Higgins i Ja’Marr Chase, czyli ,,wychowankowie”, wybrani przez Bengals w drafcie. Róźne modele budowania drużyny, doprowadziły je jednak do tego samego miejsca: Super Bowl LVI, rozgrywanego na SoFi Stadium w Los Angeles.

Naprzeciw siebie miało stanąć dwóch młodych szkoleniowców, którzy dodatkowo świetnie się znają. Po jednej stronie HC Rams, Sean McVay, po drugiej jego były podopieczny, HC Bengals, Zac Taylor. W sezonie zasadniczym obydwie ekipy prezentowały zbliżony poziom, jeśli chodzi o grę ofensywną, przewagę w defensywie, przynajmniej na papierze, mieli jednak Rams. Prawdziwy mismatch dotyczył jednak fatalnej linii ofensywnej ekipy z Ohio, która tym razem miała zatrzymać prawdopodobnie najlepsze pass rush NFL obecnej kampanii. O-line Bengals było w tym sezonie na samym dole NFL, jeśli chodzi o sacks allowed (55), a w playoffs potrafiła już przyjąć dziewięć sacków w jednym spotkaniu (przeciwko Titans). Statystyki linii ofensywnej drużyny z Ohio nie wyglądały więc dobrze, szczególnie jeśli zestawić je ze skutecznością pass rush rywali. Podopieczni  Raheema Morrisa plasowali się na trzecim miejscu w lidze, jeśli chodzi o sacks, oraz interceptions, zaliczyli również największą liczbę spotkań, w których przynajmniej trzykrotnie powalili rozgrywającego rywali. To wszystko pozwalało przypuszczać, że Joe Burrowa czeka bardzo trudny wieczór i kluczowym będzie bardzo szybkie pozbywanie się przez niego futbolówki. Jak przebiegało spotkanie? Czy Pass rush Rams okazało się za mocne dla fatalnej O-line Bengals?

Z okazji Super Bowl, wyjątkowo opis przebiegu meczu przygotował mój redakcyjny kolega, Miłosz Marek:

Super Bowl. Los Angeles Rams nowymi mistrzami NFL!

Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Rams 23-20. Aaron Donald wreszcie zdobył upragniony pierścień i umocnił swój status jednego z najwybitniejszych defensorów w historii, Matt Stafford odbił sobie wszystkie lata niepowodzeń w Detroit, a Andrew Whitworth może spokojnie zakończyć swoją fenomenalną, 16-letnią karierę, nie tylko mistrzowskim pierścieniem, ale też tytułem Walter Payton NFL Man of the Year. Ekipa z Los Angeles miała w tym sezonie swoje wzloty i upadki, miała głośne transfery, kontuzje, wysokie zwycięstwa i porażki. Miała fantastyczne historie. Tę Matta Stafforda, któremu ten pierścień się zwyczajnie należał, za te wszystkie lata spędzone w Detroit. Tę Odella Beckhama, który przebył daleką drogę, zanim trafił w idealne miejsce. Tę Coopera Kuppa, który rozegrał jeden z najlepszych sezonów w historii. Tę Andrew Whitwortha, który latami grał na najwyższym poziomie i aktywnie działał charytatywnie, pomagając innym, czy tę Erica Weddle’a, który wrócił z emerytury na playoffs i właśnie wygrał swój pierścień mistrzowski. Droga Los Angeles Rams do zwycięstwa w Super Bowl przypomina film rodem z Hollywood, no bo gdzie indziej można wymyślić scenariusz, w którym żona zawodnika zaczyna rodzić w trakcie Super Bowl, czy gracz zwycięskiego zespołu oświadcza się na murawie?

Only in Hollywood…

Super Bowl MVP:

Cooper Kupp   8/10, 92 YDS, 2 TDs

Co można powiedzieć o skrzydłowym Rams, co jeszcze nie zostało powiedziane? Nie pamiętam skrzydłowego, który notorycznie robił sobie miejsce i zdobywał jardy oraz przyłożenia, w sytuacjach, w których dosłownie każdy wiedział, że futbolówka poleci w jego stronę.

 

Na plus:

Defensywa   64 tackles, 7 sacks, 8 TFL, 11 QB hits, 4 PD

Pewnie według niektórych prawdziwy MVP tego spotkania. Raheem Morris wykonał niesamowitą pracę i zupełnie przeobraził tę formację w playoffs. Aaron Donald i Von Miller zaliczyli po dwa sacki, a defensive front Rams właściwie non stop wywierał presję na QB Bengals. Job well done.

Matthew Stafford   26/40, 283 YDS, 3 TDs, 2 INTs

QB z LA miał swoje problemy, ale na jego konto można właściwie zaliczyć tylko pierwsze rzucone INT. Kiedy trzeba było, zrobił to, po co go sprowadzono: przeprowadził zwycięski drive i dał całemu Rams Nation pierwsze Lombardi Trophy od 23 lat.

A teraz czas na garść ciekawostek z Super Bowl WIN przeciwko Bengals (https://www.nfl.com):

1 Aaron Donald jest dopiero szóstym zawodnikiem w historii, który zdobył pierścień mistrzowski, mając już na koncie kilka nagród DPOY.

2 Matthew Stafford, Tom Brady (2020r) i Trent Dilfer (2000r) to jedyni rozgrywający, którzy wygrali Super Bowl, w swoich pierwszych sezonach z drużyną.

3 Drużyny, które pierwsze zdobywają punkty, mają bilans 37-19 w Super Bowl.

4 Sean McVay stał się najmłodszym trenerem, który wygrał mistrzowski pierścień (36 lat, 20 dni).

5 Duet Cooper Kupp/Odell Beckham Jr zdobył w tych playoffs w sumie 766 rec YDS (rekord NFL).

6 Matthew Stafford, Tom Brady (2020r) i Kurt Warner (1999r) to jedyni QBs którzy wygrali Super Bowl, w sezonie w którym rzucili 40+ przyłożeń.

7 Cooper Kupp, Drew Pearson (1977r) i Jerry Rice (1989r i 1994r) to jedyni skrzydłowi, którzy wygrali SB w sezonie, w którym byli liderami NFL w rec YDS.

8 Rams są pierwszym #4 seed, który wygrał Super Bowl, od czasu Ravens z 2012 roku.

9 Matthew Stafford pokonał Bengals pierwszy raz w karierze (bilans 0-3 z Lions).

10 Cooper Kupp (33) pobił rekord receptions w postseason z 2020 roku, należący do Travisa Kelce (31).

11 Joe Burrow przyjął w tych playoffs 19 sacks i jest to rekord NFL (od 1970 roku).

12 Rams mieli w tym sezonie bilans 14-1, jeśli Kupp zdobywał przynajmniej jedno TD.

13 Matthew Stafford został rekordzistą Rams, jeśli chodzi o pass TDs, zdobyte w sezonie zasadniczym+playoffs (50).

14 Ekipy, które wygrały rzut monetą, przegrały ostatnie 8 Super Bowls.

15 Drużyny, które w SB grają w jasnych koszulkach, wygrały ostatnie piętnaście, z osiemnastu finałów.

16 Ekipa, desygnowana jako ,,home team” w SB, przegrała 12, z ostatnich 16 finałów (bilans 23-33).

17 Cooper Kupp zaliczył w tym sezonie 90+ rec YDS dziewiętnaście razy (rekord NFL, sezon regularny+playoffs).

18 Von Miller wyrównał rekord sacków w karierze, zaliczonych w Super Bowl (4,5).

19 Matthew Stafford jest dopiero trzecim QB w erze Super Bowl, który zanotował przynajmniej 200 pass YDS i przynajmniej 2 przyłożenia we wszystkich czterech meczach playoffs.

20 Evan McPherson wyrównał rekord Adama Vinatieri, w ilości trafionych FGs w playoffs (14/14).

21 Defensywa Rams zaliczyła w SB czternasty mecz w sezonie, w jakim przynajmniej trzy razy upolowała QB rywali.

22 Cooper Kupp i Larry Fitzgerald (2008r) to jedyni zawodnicy, którzy zaliczyli przynajmniej jedno przyłożenie, w każdym spotkaniu playoffs.

 

Co czeka teraz na Cincinnati Bengals? Jeśli organizacja nie popełni błędów na poziomie front office, to myślę, że świetlana przyszłość. Ekipa z Ohio ma całą plejadę młodych i utalentowanych zawodników i jeśli wymieni swoją linię ofensywną, ma spore szanse wrócić do Super Bowl w najbliższym czasie.

Co czeka teraz na Rams? Prawdopodobnie impreza na całe Los Angeles, porównywalna z tą, jaką wyprawili Buccaneers w zeszłym roku. Niedaleka przyszłość organizacji rysuje się bardzo obiecująco. Znakomita większość najważniejszych zawodników ma podpisane długoterminowe kontrakty, a deklaracje Odella Beckhama i Vona Millera, sugerują ich chęć podpisania nowych umów i pozostania w Los Angeles. Tak więc nie miałbym nic przeciwko powtórce Super Bowl za rok i w tym samym składzie. I z takim samym wynikiem.

Autor: Maciej Michalec

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: