Skip to content

Z notatnika Rams #3

SoFi Stadium. Rams vs Buccaneers. Pierwszy mecz Toma Brady’ego w Los Angeles. Jak GOAT będzie wspominał wizytę w Mieście Aniołów? Zapraszamy do lektury.

Week 3 rozgrywek i już najtrudniejsze spotkanie całego sezonu zasadniczego Buccaneers. Terminarz ekipy Bruce’a Ariansa jest w tym sezonie wybitnie łatwy, więc ,,jedynka” w NFC stoi przed nimi otworem. Rywale z dywizji: Panthers, Falcons i Saints nie dysponują elitarnymi rozgrywającymi i wydaje się, że tylko ekipa z Charlotte (po week 3 bilans 3-0), może nawiązać przez chwilę walkę z drużyną z Tampy.

Przed potyczką z Rams, Bruce Arians nie miał specjalnie jakiś wielkich powodów do niepokoju. Bilans 2-0 i tylko jedna znacząca kontuzja w defensywie (Jason Pierre-Paul), oraz jedna absencja w ataku (Antonio Brown) sprawiały, że HC Bucs mógł mieć nadzieję na korzystny wynik przeciwko ekipie Seana McVay. Oczywiście największą bolączką zespołu z Tampy w tym sezonie jest, bez wątpienia defensywa, która do meczu z Rams straciła w sumie 54 punkty i 799 jardów terenu. Obrona Bucs w tej kampanii odbiega znacząco od tej, którą mieliśmy przyjemność oglądać w Super Bowl LV, kiedy to dosłownie terroryzowała Pata Mahomesa i O line Chiefs.

Rams z kolei, po dwóch tygodniach rozgrywek wyglądają świetnie zarówno w formacji ofensywnej, jak i w obronie. Raheem Morris, nowy DC Rams konsekwentnie kontynuuje pracę swojego poprzednika w LA i udaje mu się utrzymać bardzo wysoki poziom defensywy ekipy Seana McVay. Sternik Rams z kolei… ma wreszcie swojego rozgrywającego. Warto tu przytoczyć ciekawą historię o tym, jak Matthew Stafford w ogóle trafił do ekipy z Los Angeles. Podczas offseason Sean McVay i Matt Stafford ,,przypadkiem” wpadli na siebie, podczas spędzania wakacji w Cabo San Lucas, w Meksyku. Niektóre źródła donoszą, że spotkanie zaaranżował Andrew Whitworth, Tackle Rams, który w tym samym czasie wypoczywał w Cabo, inne w tej sytuacji przypisują zasługi Chadowi Hallowi, WR coach w Buffalo Bills, który poza tym, że jest wieloletnim przyjacielem sternika Rams, jest również…szwagrem Matta Stafforda.

Podczas podcastu ,,The flying coach with Sean McVay and Peter Schrager”, gość programu, Kyle Shanahan podzielił się ze słuchaczami ciekawą anegdotą. Podczas audycji, sternik 49ers wyznał, że również był zainteresowany Staffordem i także był w tym czasie na wakacjach w Cabo, ale… mieszkał nie w tym hotelu co trzeba (Tim Crean july 16, 2021 https://www.sportscasting.com):

„I was trying to get involved in it. … I remember on Saturday, I was so stressed out, and finally we talked to someone, and it was like seven at night, and they were like, ‘No, nothing’s happening at the earliest till tomorrow. So you can finish your night.’ So I’m like, ‘All right, I’m done.’ Put my phone down, talk to Mandy, ‘Let’s go out to dinner, let’s have some drinks.’… A half an hour later, a buddy of mine calls me, he’s like, ‘I’m just telling you, if you want Stafford, you need to get ahold of him right now.’… I turned on my phone, and it was all over. It wasn’t fun”.

Wg Setha Wickershama z ESPN tym, co ostatecznie przekonało Seana McVay do transferu, była niesamowita pamięć QB Lions. Podczas wspomnianej rozmowy, Stafford potrafił bowiem idealnie przytoczyć zwycięski drive, jaki poprowadził przeciwko Redskins w 2016r, czyli za czasów, kiedy w sztabie trenerskim ekipy z DC był Sean McVay.

Jaka jest prawda i kto w końcu zaaranżował spotkanie ww dwójki, tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że od początku sezonu połączenie Sean McVay-Matt Stafford wydaje się być tym, czego Rams brakowało do rozwinięcia skrzydeł. W spotkaniu trzeciego tygodnia rozgrywek, na przeciwko był jednak najlepszy zawodnik w historii futbolu amerykańskiego. Czy Matt Stafford i świetna ofensywa wystarczyły do pokonania GOATa? Zapraszam na relację.

Pierwszą połowę spotkania rozpoczęły nieudane posiadania, zakończone punt, w wykonaniu każdej z ekip. Tom Brady i ofensywa Bucs nie potrafili zapunktować aż trzykrotnie, Rams natomiast przełamali impas dopiero w drugiej kwarcie. Matt Stafford zaczął spięty i od początku nie potrafił się rozkręcić, ale jak już to zrobił… gracze z LA objęli prowadzenie. 90 jardów, w tym 74 górą i TD Tylera Higbee po asyście Stafforda, wyniosło na prowadzenie ekipę Seana McVay.

Celny Extra point wyprowadził Rams na prowadzenie 7-0.

Goście zdołali odpowiedzieć już w kolejnym drivie. 15 zagrywek i nieco ponad 8 minut później w endzone gospodarzy zameldował się Chris Godwin. WR Bucs zdobył TD po krótkim biegu.

Po celnym podwyższeniu ekipa z Tampy doprowadziła do wyrównania.

Do końca pierwszej połowy meczu oglądaliśmy jeszcze jedną akcję punktową i była ona autorstwa gospodarzy. Gracze Seana McVay poprowadzili kolejny, udany drive, a autorem przyłożenia był Cooper Kupp. Drugą asystę w meczu zanotował Stafford.

Po udanym Extra point gracze z LA wyszli na prowadzenie 14-7.

Do końca pierwszej połowy nie oglądaliśmy już akcji punktowych. Blisko zmniejszenia strat byli Bucs, ale 55-jardowa próba Field Goal Ryana Succopa okazała się niecelna.

Dlaczego Sean McVay tak się cieszy? Bo jeśli prowadzi do przerwy to nie przegrywa…

Do połowy spotkania Bucs wcale nie byli tacy źli, a różnicę robiła gra defensywna Rams. Tom Brady robił co mógł, żeby utrzymać ekipę z Tampy w grze i po zakończeniu pierwszej połowy meczu, szans drużyny Bruce’a Ariansa absolutnie nie można było przekreślić.

Od momentu aż Stafford się rozkręcił, Rams zdobyli dwa przyłożenia i bez zdecydowanej reakcji defensywy Bucs, nie widać było szans na to że zwolnią tempo. Niestety dla kibiców Buccaneers, gospodarze nie zwolnili w drugiej połowie meczu.

Trzecią kwartę spotkania rozpoczęli zawodnicy Seana McVay i… ponownie zdobyli przyłożenie. Cały drive drużyny z LA trwał 3 zagrywki i tylko 58 sekund. TD zapisał na swoim koncie DeSean Jackson, a kolejną asystę zaliczył Stafford. Co to było za podanie…

Po kolejnym celnym podwyższeniu gospodarze objęli prowadzenie 21-7.

Mecz zaczął powoli uciekać gościom i w trzeciej kwarcie spotkania, zwyczajnie musieli zapunktować. Na szczescie dla widowiska i kibiców Bucs, GOAT potrafi zdobywać przyłożenia.

Drive drużyny Bruce’a Ariansa trwał 4 minuty, a TD zdobył Brady po QB sneak.

Kolejne udane podwyższenie i było już 21-14.

Na tym etapie spotkania oglądaliśmy prawdziwy shootout ze strony rozgrywających obydwu ekip.

Najpierw Brady zniwelował straty do 7 punktów, poźniej… podwyższył Stafford.

QB Rams poprowadził krótki, dwu i pół minutowy drive, zaliczając na koniec czwartą asystę przy przyłożeniu Coopera Kuppa.

Po celnym Extra Point gospodarze powiększyli przewagę do 14 punktów.

W trzeciej kwarcie oglądaliśmy jeszcze dwie akcje punktowe. Najpierw Matt Gay kopnął celnie za 3 punkty z 48 jardów, później Ryan Succop trafił z linii 26 jarda.

Trzecia odsłona zakończyła się wynikiem 31-17.

Na początku ostatniej kwarty meczu ponownie zapunktował Matt Gay, właściwie kończąc rywalicaję w tym spotkaniu. Rams objęli prowadzenie 34-17, a do końca rywalizacji zostało już tylko trochę ponad 8 minut.

Bucs udało się jeszcze zmniejszyć rozmiary porażki, ale było już niestety za późno. Autorem TD był Giovani Bernard, a swoją pierwszą i ostatnią podaniową asystę zaliczył Tom Brady.

Mecz zakończył się wynikiem 34-24. Gospodarze pokonali aktualnych mistrzów NFL i co najważniejsze, wyglądali niesamowicie pewnie przez znakomitą większość spotkania. Bucs zanotowali swoją pierwszą porażkę w sezonie, Rams natomiast nadal pozostają niepokonani.

Największa różnica w tym meczu, wynikała z postawy defensywy obydwu ekip. Obrona Rams doprowadziła do 4 punts i 1 turnover on downs, podczas gdy ekipie z Tampy udało się zatrzymać atak gospodarzy trzykrotnie(3 punts). Defensywa Bruce’a Ariansa wymaga dużej ilości pracy, ale widać już pierwsze ,,światełko w tunelu”. W momencie pisania tego artykułu, team z Florydy wykonał pierwszy ruch w kierunku poprawy gry przeciętnej w tej kampanii formacji defensywnej. Drużyna z Florydy podpisała bowiem roczny kontrakt z Richardem Shermanem, jednym z najlepszych CBs w NFL ostatnich lat i powinno to stanowić masywne wzmocnienie secondary Tampy. Trzeba przyznać, że aktualni mistrzowie ligi nie tracą czasu i podobnie jak Rams, są nastawieni na zwycięstwo tu i teraz.

*

Zawodnik meczu:

Matthew Stafford 27/38, 343 yds, 4TDs, 0 INTs, 9 YPA, 134.0 pass rating, 89.5 QBR

Chyba każdy, kto oglądał spotkanie może śmiało stwierdzić, że nowy QB Rams jest piekielnie dobry. Mecz zaczął wyraźnie spięty, ale jak już się rozkręcił… piłki latały daleko.

Za swój występ otrzymał nagrodę NFC offensive player of the week, za tydzień 3 rozgrywek. Stafford wygrał również nagrodę za week 1, czym stał się dopiero drugim, po Kurcie Warnerze rozgrywającym Rams, który zdobył to wyróżnienie więcej niż raz w jednym sezonie. Co ciekawe, za czasów gry w Detroit, takie trofeum trafiło do niego trylko raz.

Po week 3 Stafford jest piąty w NFL pod względem pass yds (942), drugi w klasyfikacji pass TDs (9), YDS/Att (10.0), oraz passer rating (129.8).

Na plus:

O line

Linia ofensywna Rams pozwoliła tylko na 1 sack w tym spotkaniu, a Matt Stafford, cytując Skipa Bayless’a ,,mogł pojechać do Detroit i wrócić, a i tak zdążyłby oddać rzut”. Wyniki tej formacji w ostatnich latach, jeśli chodzi o pass protection są kapitalne:

22 sacks allowed w 2019 roku (1st)

25 sacks allowed w 2020 roku (7th)

3 sacks allowed w 2021 roku (T1st)

Przy takiej grze O line, oraz tak dobrych i szybko podejmowanych decyzjach Stafforda, praktycznie nie ma obecnie takiego pass rush w NFL, które byłoby w stanie tym aspektem gry przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Cooper Kupp 9/12 TGTS, 96 YDS, 2TDs, 10,7 AVG.

W tym sezonie Kupp lideruje lidze jeśli chodzi o zdobyte receiving TDs (5), jardy (367), jest trzeci w klasyfikacji yards after catch (174) i czwarty w targets (33). Świeżo wybrany najlepszy zawodnik ofensywny miesiąca w NFC , jest obecnie jednym z najlepszych (o ile nie najlepszym) skrzydłowym w NFL.

DeSean Jackson 3/5 TGTS, 120 YDS, 1TD, 40.0 AVG

Oby tylko pozostał zdrowy… W wieku 34 lat jest nadal najszybszy na boisku i było to doskonale widoczne przeciwko secondary Bucs.

Kenny Young 10 tackles, 8 solo, 3 TFL, 1 QB hit, 1 sack

Najlepsze liczby, jeśli chodzi o pass rush ekipy z LA. W tym sezonie Young plasuje się w pierwszej dwudziestce w klasyfikacji total tackles (25) i solo tackles (17) i jest to bardzo zaskakujący i pozytywny wynik 26-letniego LB Rams.

1

2

3 Jeśli Tom Brady rzuca ponad 400 jardów i 0 INTs w meczu sezonu zasadniczego, to wygrywa spotkanie. Tak przynajmniej było do czasu porażki z LA Rams.

4

5 W obecnej kampanii Rams przegrywali w meczu tylko przez 2 minuty i 4 sekundy (przeciwko Colts).

6 Aaron Donald dołączył do Terrella Suggsa i Troya Polamalu, jako jedyni aktualni DPOYs, którzy pokonali Toma Brady’ego.

7 Rams nadal mają perfekcyjny bilans, jeśli prowadzą do przerwy (od 2017r).

8 DeSean Jackson zrównał się z Lancem Alworthem w ilości zdobytych przyłożeń na 75+ jardów (9) i jest to najlepszy wynik w historii NFL.

9 Matt Stafford zdobył w tym sezonie trzy przyłożenia na 50+ jardów i jest to najlepszy wynik w 3 pierwszych spotkaniach sezonu w historii rozgrywających Rams ( razem z Kurtem Warnerem i Billym Wadem).

10 Cooper Kupp dołączył do Elroya Hirscha (1951r), jako jedyny WR Rams, który zaliczył co najmniej po jednym TD, w trzech pierwszych meczach sezonu.

11 Rams przerwali passę 10 zwycięstw z rzędu Bucs.

12 Ekipa z LA nie straciła jeszcze punktów w trzeciej kwarcie spotkania obecnego sezonu.

13

Co czeka teraz Bucs? Następnym spotkaniem, które GOAT i spółka mogą teoretycznie przegrać, jest potyczka w week 8 przeciwko Saints i to najdokładniej pokazuje, jak łatwy terminarz mają w tym sezonie Buccaneers. W czwartym tygodniu rozgrywek gracze Bruce’a Ariansa podejmą na wyjeździe New England Patriots i nie spodziewam się, że będą w stanie przegrać to spotkanie.

Co czeka teraz na LA Rams? Kolejny test, tym razem przeciwko najczęściej punktującej ofensywie w NFL. Week 4 to bowiem starcie z niepokonanymi dotychczas Arizona Cardinals. Spotkanie zapowiada się na bardzo ofensywne i niezywkle ważne w kontekście zwycięstwa w NFC West i rozstawienia w ramach National Football Conference.

Autor tekstu: Maciej Michalec