Skip to content

Z notatnika Rams – playoffs#1

Wild Card Weekend. Pierwsze spotkanie playoffs i potyczka z dobrze znanym rywalem z dywizji NFC West. Rams-Seahawks. Zapraszamy na relację.

LA Rams przystępowali do spotkania po zwycięstwie 18-7 w ostatnim meczu sezonu zasadniczego przeciwko Arizona Cardinals. Największe problemy ekipy leżały oczywiście po stronie ofensywy, a w szczególności pozycji rozgrywającego. Przeciwko Cardinals swoje pierwsze spotkanie w NFL zagrał John Wolford i pomimo że zebrał niezłe oceny, to jednak ofensywa Rams wyglądałała w tym meczu blado. Zdolny do gry w meczu z Seahawks był natomiast Jared Goff, ale do ostatniej chwili nie było wiadomo na kogo postawi od początku Sean McVay. W końcu sternik Rams zdecydował się na Sama Wolforda. Ruch ten od samego początku budził u mnie wątpliwości z kilku powodów. Po pierwsze Goff, pomimo rzucania w miarę regularnie głupich INTs, zdążył już udowodnić że potrafi poprowadzić ekipę do SB i wykręcać bardzo dobre liczby. Po drugie… nie zmienia się rozgrywającego na etapie Playoffs. Pewność siebie u gracza na pozycji QB jest właściwie najważniejsza i w playoffs zawodnik nie może ani wątpić, ani na siłę próbować coś udowodnić. Oczywiście, przed meczem całe Ramily miało wątpliwości, czy Goff jest w ogóle zdolny do gry, ale rozwiał je całkowicie fakt braku powołania QB3 Blake’a Bortlesa do składu meczowego. Sean McVay postawił więc na Wolforda, mając do dyspozycji zdolnego do gry Goffa. Jak przebiegało spotkanie? Czy Sean McVay trafił ze swoim wyborem?

Mecz rozpoczęły krótkie, nieudane posiadania każdej z ekip. Najpierw 3 minutowy drive Rams, zakończonył się punt na 20 jard połowy Seattle, a pźniej krótkie posiadanie Seahawks sończyło się wykopem już po trzech zagrywkach.

Pierwsze punkty w meczu padły łupem ekipy z LA. Obiecujące, trwające 6 i pół minuty posiadanie zakończył celny field goal z 40 jardów. Co ciekawe, drive rozpoczynał John Wolford, a kończył… Jared Goff. Dlaczego? Otóż w poprzednim notatniku niestety (dlatego ,,niestety”, ponieważ nikomu, nawet największym rywalom nie życze kontuzji) wykrakałem. Wolford zagrał QB run do prawej i najwyraźniej zapomniał że QB slide wykonuje się nogami do przodu.

Po tym ,,zagraniu” QB Rams opuścił boisko i został odwieziony do szpitala.

Nie będę komentował nawet ewidentnego penalty i surowej kary, która powinna spotkać Jamala Adamsa za ten atak.

Po celnym Field Goal Rams objęli prowadzenie 3-0.

Do końca pierwszej kwarty nie oglądaliśmy już akcji punktowych.

Kolejne punkty padły łupem ekipy Pete’a Carrolla. Na 10 i pół minuty do końca kwarty Jason Myers kopnął celnie z 50 jardów wyrównując tym samym stan rywalizacji.

2 minuty i 38 sekund pozniej Rams zdołali odpowiedzieć. Ponownie celnie kopnął Matt Gay, tym, razem z 39 jardów.

Najładniejszą akcją tego driva było bez wątpienia 44-jardowe podanie Goffa do Coopera Kuppa (raczej catch Kuppa bo podanie było nieco za krótkie)

Po celnym kopnięciu Gay’a Rams wyszli na prowadzenie 6-3.

Bez wątpienia najładniejsza akcja meczu miała miejsce na 6 minut i 46 sekund do końca drugiej odsłony meczu. Seahawks mieli piłkę na 47 jardzie własnej połowy, a Russ Wilson zdecydował się na screen i podanie do lewej w stronę D.K Metcalfa. Zagranie kapitalnie wyczuł Darious Williams, który nie tylko przechwycił futbolówkę, ale zdołał dobiec z nią do endzone gospodarzy notując pick 6.

Po celnym podwyższeniu gracze z LA wyszli na prowadzenie 13-3.

W kolejnym posiadaniu podopiecznym Pete’a Carrolla udało się odpowiedzieć. Przy 2nd&14, na 49 jardzie połowy gospodarzy Russell Wilson znajdował się pod presją pass rush Rams, ale zdołał pobiec do lewej i fenomenalnie podać w biegu do uciekającego za plecy obrońców D.K Metcalfa. Skrzydłowy Hawks z łatwością złapał futbolówkę i dobiegł z nią do endzone gości zdobywając 6 punktów.

Po celnym podwyższeniu Seahawks zniwelowali stratę do 3 oczek.

Niespełna 2 minuty później oglądaliśmy kolejną akcję punktową. Rams poprowadzili pewny, 70-jardowy drive, a w endzone gospodarzy zameldował się Cam Akers. Rb Rams zdobył TD po 5-jardowym biegu.

Najładniejszą akcją tego posiadania było bez wątpienia krótkie podanie Goffa do Cama Akersa, zakończone świetnym biegiem RB Rams i zdobyczą 44 jardów.

Po udanym extra point podopieczni Seana McVay wyszli na prowadzenie 20-10.

Do końca pierwszej połowy nie oglądaliśmy już akcji punktowych.

W trzeciej odsłonie meczu byliśmy świadkami tylko jednej akcji punktowej. Na początku kwarty Seahawks zdołali celnie kopnąć field goal z 52 jardów, niwelując tym samym stratę do 7 punktów.

Ostatnią odsłonę meczu rozpoczął celny, 36-jardowy field goal graczy Seana McVay, po którym odzyskali 10 punktową przewagę w tym spotkaniu.

Kolejna, bardzo ciekawa akcja miała miejsce na nieco ponad 7 minut do zakończenia meczu. Przy 4th&1 Rams zagrali punt z 29 jardu własnej połowy. PR Seahawks D.J Reed zdecydował się na return, ale po przebiegnięciu kilku jardów został najpierw podcięty przez Nicka Scotta, a pozniej zaatakowany przez Samsona Ebukama, który zdołał wybić futbolówkę z rąk returnera Hawks. Do piłki dopadł Micah Kiser i gracze z LA odzyskali posiadanie w bardzo dogodnej pozycji.

Już po 4 zagrywkach mogliśmy oglądać kolejną akcję punktową, która de facto zamknęła mecz. Na 4:52 do końca spotkania Rams zagrali play action, a Goff rzucił przytomnie do lewej do Roberta Woodsa. Skrzydłowy z LA był kompletnie niekryty i zdobył łatwe TD.

Po celnym extra point było już 30-13 i na niespełna 5 minut do końca gracze z Seattle musieli już liczyć na cud. Zawodnikom Pete’a Carrolla udało się wprawdzie szybko odpowiedzieć, bo po nieco ponad 2 minutach przyłożenie dla gospodarzy zdobył D.K Metcalf, ale było już za późno na udany comeback.

Po celnym podwyższeniu Hawks zniwelowali stratę do 10 oczek, jednak były to już ostatnie punkty, jakie oglądaliśmy w tym spotkaniu.

Rams zwyciężyli 30-20 i awansowali do Divisional Round. Spotkanie było przede wszystkim popisem defensywy. Jalen Ramsey, kiedy krył Metcalfa 1 na 1, praktycznie wyłączył z gry skrzydłowego Seattle, Darious Williams przechwycił piłkę i zdobył TD. Aaron Donald zanotował 2 sacks, a pass rush Rams dopadło do Russa Wilsona w sumie 5 razy. Defensywnie Rams są obecnie absolutnie na szczycie NFL, a wiadomo, to defensywa wygrywa Super Bowl.

Zawodnik meczu: Cam Akers 28 CAR, 131 jardów, 1 TD, 4,7 YPC, 2/2 REC, 45 REC YDS

Jego biegi były w tym spotkaniu decydujące. Co cieszy to fakt, że z każdym kolejnym meczem poprawia swoją grę jako receiving back i coraz więcej uczestniczy w akcjach podaniowych.

Na plus:

Jared Goff 9/19, 155 jardów, 1TD, 0 INTs.

Mimo wszystko solidny występ Goffa, który wszedł na boisko i zrobił swoje. Gameplan nie był ustawiony pod niego, ale potrafił się dość dobrze odnaleźć i ani razu nie zanotował straty.

Co czeka teraz Rams? Divisional Playoffs i wyjazdowe spotkanie przeciwko Green Bay Packers. Najlepsza defensywa NFL vs najczęściej punktująca ofensywa Ligi. Sparks will fly saturday night…

Autor tekstu: Maciej Michalec

Źródło grafiki na czołówce: instagram @ rams

Leave a Reply

%d bloggers like this: