Skip to content

Zapowiedź MNF – Philadelphia Eagles @ Kansas City Chiefs

Dzisiejszy pojedynek to najbardziej wyczekiwane spotkanie sezonu regularnego – będziemy świadkami rewanżu za lutowy Super Bowl. Zapraszam na zapowiedź starcia między Philadelphią Eagles (8-1) i Kansas City Chiefs (7-2).

Jeśli chcielibyście dołączyć do #TeamNFLPolska i nas wesprzeć na serwisie Patronite, szczegóły znajdziecie na https://patronite.pl/nflpolska.com

lub klikając przycisk ->

Wspieraj Autora na Patronite

Z góry bardzo serdecznie dziękujemy! Dzięki temu wsparciu możemy funkcjonować i się rozwijać.
***

Rozgrywane dziewięć miesięcy temu między dzisiejszymi rywalami Super Bowl obfitowało w efektowne akcje i ofensywę. Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 38-35 dla Chiefs. Oba zespoły w większości utrzymały swoje składy z poprzedniego sezonu, dzięki czemu w tym także dominują, przewodząc swoim konferencjom. Miały również bye week w poprzednim tygodniu, a więc przez piętnaście dni mogły się przygotowywać do tego spotkania. Dzięki temu powinniśmy być świadkami bardzo dobrego widowiska.

Największą zmianą w grze Philadelphii w porównaniu z zeszłym sezonem jest zmiana stylu ofensywy skupionej wokół Jalena Hurtsa. Rozgrywający, który zajął w 2022 roku drugie miejsce w głosowaniu na MVP, w tym sezonie mniej biega i więcej podaje. Zmiana została zainspirowana przez nowego ofensywnego koordynatora, Briana Johnsona (poprzednik Shane Steichen został trenerem Indianapolis Colts). Eagles polegają także w większym stopniu na grze dołem swoich biegaczy, przede wszystkim D’Andre Swifta. Zmiany te pomagają lepiej wykorzystać elitarną linię ofensywną, którą dysponuje Philadelphia, dają też szansę na dłuższą karierę Hurtsowi, który rzadziej musi narażać swoje zdrowie, próbując zdobyć jardy i przyłożenia grą dołem.

Ryzyko kontuzji jest jednak nieuniknione, szczególnie że Hurts nadal jest centralną postacią najefektywniejszej akcji w dzisiejszej NFL. Znana jako “tush push” albo “brotherly shove”, i budząca pewne kontrowersje akcja zakończyła się zdobyciem pierwszej próby bądź przyłożenia w 90% z około 50 prób podjętych przez Eagles od startu sezonu 2022. Najbardziej niesamowite jest w niej to, że mimo pozornej prostoty, żaden z pozostałych 31 zespołów nie znalazł skutecznej metody na jej zatrzymanie, ani nie próbował dodać jej do swojego repertuaru w stworzonej przez Philadelphię formie. Może się to wiązać z obawą o możliwość kontuzji – rozgrywający jest “wpychany” w tłum innych zawodników, a nie każdy grający na tej pozycji jest zbudowany tak jak Hurts.

W Kansas niewiele się zmieniło, zarówno w składzie, jak i w stylu gry, ale na boisku widzimy trochę inny zespół. Drużyna, która w 2022 zdobywała najwięcej punktów na mecz, a defensywnie była ligowym średniakiem, w 2023 traci najmniej punktów na mecz, a ofensywne statystyki ma przeciętne. Przez ostatnie lata Chiefs nie mogli liczyć na wysokie wybory w drafcie, mimo to udawało im się znaleźć prawdziwe talenty wśród defensorów. Nick Bolton, George Karlaftis, Trent McDuffie, Bryan Cook – każdy z tych zawodników z sezonu na sezon gra coraz lepiej, a tak naprawdę stawiają oni dopiero swoje pierwsze kroki w NFL.

Dzięki świetnej grze defensywy, ofensywa nie musi się specjalnie wysilać, by pomóc w odniesieniu zwycięstwa – wystarczy że zrobi swoje. Drugi sezon z rzędu jest ona zbudowana na częstej rotacji biegaczy i skrzydłowych, w zależności od planowanej akcji, oraz dwóch gwiazdach ligi. Patrick Mahomes i Travis Kelce są elitarnym duetem zdolnym przechytrzyć każdą defensywę w NFL. W ich cieniu, biegacz Isiah Pacheco i skrzydłowy Rashee Rice wyrastają na wyróżniających się zawodników na swoich pozycjach.

Spotkania Kansas z Philadelphią są zawsze wyjątkowe dla trenera Chiefs. Andy Reid był trenerem Philadelphii w latach 1999-2012, a od 2013 przewodzi Kansas. W tym czasie Eagles i Chiefs grali przeciwko sobie siedmiokrotnie. Andy Reid był po zwycięskiej stronie w każdym z tych pojedynków. W dwóch ostatnich pokonał Nicka Sirianniego. Jeśli dzisiaj seria pozostanie kontynuowana, Reida będzie można uznać za jedynego trenera zdolnego do zatrzymania aktualnej Philadelphii. 

TE Dallas Goedert (ramię) i DE Derek Bennett nie zagrają dzisiaj w barwach Eagles. LB Nakobe Dean został w czwartek wpisany na listę Injured Reserve z powodu kontuzji stopy. Za to kontuzjowane w ostatnim meczu kolano Hurtsa zostało już wyleczone, podobnie jak stopa OL Cama Jurgensa. W Kansas nie ma aktualnie żadnych kontuzji, a do gry będzie mógł dodatkowo powrócić WR Richie James, który zaczynał sezon jako główny returner zespołu, i który ostatnie dwa miesiące pauzował z powodu kontuzji kolana.

Chiefs są uznawani za minimalnego faworyta, głównie ze względu na bycie gospodarzem. Obie drużyny mają dużo do udowodnienia w tym spotkaniu. I bardzo możliwe, że dostaniemy nie tylko rewanż za ostatni Super Bowl, ale i przedsmak przed następnym.

Autor: Adrian Glejzer

***

Przypominamy, że mamy swoją dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Categories

Wpisy

Leave a Reply

%d