Skip to content

Analiza szans play off przed week 18

Przed nami ostatnia – w wielu przypadkach decydująca – 18. kolejka spotkań w lidze NFL. To w niej rozstrzygnie się ostatecznie skład tegorocznej fazy play off. Zanim rozpocznie się pierwsze spotkanie, zapraszamy na dokładną analizę scenariuszy jakie mogą się wydarzyć w ten weekend. Sytuacje każdej drużyny, która ma jeszcze szansę zameldowania się w posezonowych rozgrywkach, zbadał Paweł Sałata.

Na wstępie – jeśli nie subskrybujecie naszych aplikacji podcastowych – zapraszamy do podcastu, który od kilku godzin jest do waszej dyspozycji.

A teraz czas na treść właściwą

*

Konferencja NFC:

ZWYCIĘZCA KONFERENCJI: W przypadku konferencji NFC sprawa pierwszego miejsca w tabeli, dającego prawo do tygodnia przerwy i wolnego losu w pierwszej rundzie fazy play off, została rozstrzygnięta już przed tygodniem. Pierwszą lokatę zabezpieczył sobie zespół Green Bay Packers!

 

DZIKIE KARTY: W konferencji NFC znamy już sześciu przedstawicieli, którzy wezmą udział w rozgrywkach i są to (oprócz Green Bay Packers) Tampa Bay Buccaneers, Dallas Cowboys, Los Angeles Rams, Arizona Cardinals, oraz Philadelphia Eagles. W walce o pozostałe jedno miejsce pozostały:

San Francisco 49’ers: awansuje do play off w przypadku:

 • Swojego zwycięstwa, lub remisu w meczu przeciwko Los Angeles Rams, lub
 • Porażki, lub remisu New Orleans Saints w meczu przeciwko Atlanta Falcons

New Orleans Saints: awansuje do rozgrywek w przypadku:

 • Zwycięstwa w meczu przeciwko Atlanta Falcons oraz porażki San Francisco 49’ers w meczu przeciwko Los Angeles Rams

 

Konferencja AFC:

ZWYCIĘZCA KONFERENCJI: W konferencji AFC sprawa pierwszego miejsca jest zdecydowanie bardziej otwarta. Choćby matematyczne szanse na zwycięstwo i tydzień odpoczynku zachowały bowiem aż cztery ekipy: Tennessee Titans, Kansas City CHiefs, Cincinnati Bengals, oraz New England Patriots, a oto możliwe scenariusze:

Tennessee Titans do zwycięstwa w konferencji wystarczy:

 • Zwycięstwo w meczu przeciwko Houston Texans
 • Remis w meczu z Texans przy jednoczesnej porażce Kansas City Chiefs z Denver Broncos
 • Porażka Kansas City CHiefs, oraz porażka, lub remis Cincinnati Bengals z Cleveland Browns, oraz porażka, lub remis New England Patriots z Miami Dolphins
 • Porażka Kansas City Chiefs, porażka Cincinnati Bengals, oraz zwycięstwo Buffalo Bills nad New York Jets.

Kansas City Chiefs: by zwyciężyć konferencję musi liczyć na:

 • Własne zwycięstwo nad Denver Broncos, oraz porażkę, lub remis Tennessee Titans z Houston Texans
 • Swój minimum remis oraz porażkę Tennessee Titans.

Cincinnati Bengals: uda się zająć pierwszą lokatę gdy:

 • Wygrają własny mecz przeciwko Cleveland Browns, oraz swoje mecze przegrają Tennessee Titans i Kansas City Chiefs, a przegra, lub zremisuje New England Patriots.
 • Wygrają mecz z Cleveland Browns, a przegrają swoje spotkania Tennessee Titans, oraz Kansas City Chiefs, a swoje starcie z New York Jets zwycięstwem zakończą Buffalo Bills

New England Patriots: uda się zwyciężyć konferencję jedynie gdy:

 • Zwyciężą w meczu przeciwko Miami Dolphins, a swoje mecze przegrają Tennessee Titans, oraz Kansas City Chiefs, oraz przegra, lub zremisuje ekipa Buffalo Bills.

 

DZIKIE KARTY: Poza wymienionymi wyżej ekipami Tennessee Titans, Kansas City Chiefs, Cincinnati Bengals, New England Patriots, oraz Buffalo Bills które są już pewne występu w rozgrywkach, o pozostałe dwa miejsca w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego korespondencyjną walkę stoczą:

Indianapolis Colts: awansują do dalszej fazy sezonu w trzech przypadkach. Gdy:

 • Zwyciężą, lub zremisują w meczu przeciwko Jacksonville Jaguars
 • Los Angeles Chargers przegrają swój mecz z Las Vegas Raiders, oraz Baltimore Ravens i Pittsburgh Steelers zremisują.
 • Los Angeles Chargers i Pittsburgh Steelers przegrają swoje mecze, a zwycięsko ze starcia z New England Patriots wyjdą Miami Dolphins.

Los Angeles Chargers: awansują do play off, gdy:

 • Wygrają bezpośrednie starcie z Las Vegas Raiders

Las Vegas Raiders: by liczyć na występy w post-season muszę liczyć na:

 • Zwycięstwo nad Los Angeles Chargers
 • Remis, oraz porażkę Indianapolis Colts z Jacksonville Jaguars
 • Porażkę Indianapolis Colts z Jacksonville Jaguars, oraz porażkę, lub remis Pittsburgh Steelers z Baltimore Ravens,

Pittsburgh Steelers: awansują do play off, jeśli:

 • Wygrają mecz z Baltimore ravens, oraz Indianapolis Colts przegrają z Jacksonville Jaguars, a mecz Los Angeles Chargers i Las Vegas raiders nie zakończy się remisem.

Baltimore Ravens: zameldują się w rozgrywkach tylko i wyłącznie jeśli:

 • Zwyciężą nad Pittsburgh Steelers, przy jednoczesnej porażce Los Angeles Chargers, Indianapolis Colts, oraz porażce, lub remisie Miami Dolphins.

Jak więc widzimy scenariuszy jakie mogą się wydarzyć w ostatni weekend sezonu zasadniczego w NFL jest naprawdę wiele i emocji z pewnością nie zabraknie. A pierwszy mecz już dzisiaj o godzinie 22:30 czasu polskiego. Nie przegapcie sobotniego spotkania, oraz niedzielnego NFL Polska Live Studio (tym razem z wyjątkowym gościem!). Na naszej facebookowej grupie zarówno dzisiaj jak i jutro nie zabraknie również specjalnego postu do komentowania na żywo wydarzeń boiskowych z obu dni meczowych. Stay tuned!

Link do grupy facebookowej: https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

 

Autor tekstu: Paweł Sałata

Leave a Reply

%d