Skip to content

Ciekawostki NFL – week 12

Czy Justin Jefferson jest najlepszym skrzydłowym w lidze, a Micah Parsons – najlepszym defensorem? Zapraszamy na cotygodniowy zestaw ciekawostek.

Na wstępie przypominamy o naszym podcaście, z analizą szans na play-offy i zapowiedzią kolejnego tygodnia w NFL.

  • Micah Parsons kontynuuje swoją kampanię mającą na celu zdobycie tytułu defensora roku. Dzięki dwóm sackom przeciwko Giants ma ich już dwanaście w sezonie. Jest trzecim zawodnikiem w historii, który w każdym z dwóch pierwszych sezonów w NFL zdobył przynajmniej 12 sacków (statystyka ta jest oficjalnie liczona dopiero od 1982 roku). Wcześniej zrobili to Reggie White i Aldon Smith.

  • Justin Jefferson zapowiedział przed sezonem, że chce być najlepszym skrzydłowym w NFL, i swoją świetną grą w ostatnich tygodniach potwierdził te aspiracje. Przy okazji został nowym rekordzistą pod względem zdobytych górą jardów w pierwszych trzech sezonach w NFL. W tym momencie ma ich 4203, podczas gdy dotychczasowy rekordzista – również grający wtedy w Vikings – Randy Moss zatrzymał się na 4163.

  • NFL udało się trafić bardzo dobrze z drużynami, które wystąpiły w spotkaniach w Święto Dziękczynienia. Pięć z sześciu przystępowały do nich z pozytywnym bilansem spotkań. Mecze dostarczyły wielu emocji, i po raz pierwszy od 1926 roku zdarzyło się, że trzy spotkania rozgrywane w Święto Dziękczynienia skończyły się różnicą jednego posiadania.
  • Travis Kelce i Patrick Mahomes tworzą najlepszy duet QB-TE w lidze, i na każdym kroku ustanawiają nowe rekordy. Kelce ustanowił nowy rekord dla tight endów w liczbie jardów zdobytych w pierwszych jedenastu sezonach w lidze – mimo iż rozgrywa dopiero swój dziesiąty sezon, a w debiutanckim rozegrał tylko jedną akcję (w special teamach). Mahomes po raz 38. w karierze zdobył 300 jardów podaniami. Ustanowił tym samym rekord w liczbie takich spotkań rozegranych w pierwszych siedmiu sezonach w lidze – mimo iż rozgrywa dopiero swój szósty sezon, a w debiutanckim rozegrał tylko jedno spotkanie.

  • Tom Brady ma jeden z najlepszych bilansów w historii w rozegranych dogrywkach (10-5). W niedzielę musiał jednak uznać wyższość Cleveland. Browns zdobyli przyłożenie, dzięki któremu doszło do dogrywki, 32 sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry. Pierwszy raz w karierze Brady’ego przegrał on spotkanie, w którym prowadził przynajmniej siedmioma punktami na minutę przed jego końcem.

  • New Orleans Saints byli posiadaczami najdłuższej aktywnej serii spotkań ze zdobytymi punktami. Byli, bo przegrali 0-13 z San Francisco 49ers. Seria trwała 332 mecze, a zaczęła się po tym, jak w ostatniej kolejce sezonu 2001 Saints przegrali 0-38… z San Francisco 49ers.
  • Josh Jacobs przystępował do pojedynku z Seahawks z kontuzją, która odnowiła mu się w jego trakcie, a mimo to dostarczył jeden z najbardziej dominujących występów tego sezonu. Został pierwszym zawodnikiem w historii, który zdobył w jednym meczu przynajmniej 225 jardów dołem oraz 70 jardów górą. Jacobs został również czwartym zawodnikiem w historii, który w jednym spotkaniu zdobył przynajmniej 300 jardów i dwa przyłożenia. Poprzednicy to skrzydłowy Stephone Paige w 1985 oraz biegacze Priest Holmes w 2002 i Adrian Peterson w 2007.

  • Philadelphia Eagles pozostają drużyną z najlepszym bilansem w lidze. W niedzielnym pojedynku z Green Bay Packers zdobyli 363 jardy akcjami biegowymi. Jest to ich najlepszy wynik od czasu spotkania z Waszyngtonem w 1948 roku, kiedy to zdobyli 376 jardów dołem. Eagles zakończyli tamten sezon z mistrzostwem NFL. Ważnym elementem ich ataku biegowego, szczególnie w pierwszej kwarcie, był Jalen Hurts. Przy okazji został pierwszym zawodnikiem w ostatnich siedemdziesięciu latach, który zdobył w jednym meczu przynajmniej 150 jardów dołem, 150 jardów podaniami oraz dwa przyłożenia.

  • Dzięki dołączeniu do drużyny Tyreeka Hilla oraz rozwinięciu skrzydeł przez Jaylena Waddle, Tua Tagovailoa rozgrywa swój najlepszy sezon w NFL i wreszcie przypomina zawodnika, który przychodził z college’u jako wielki talent. Na przestrzeni pierwszych jedenastu spotkań Tua ma rating rozgrywającego o wartości 145.6 w akcjach rozgrywanych w trakcie trzecich prób. Jeżeli utrzyma go do końca sezonu, pobije rekord ustanowiony przez Steve’a Younga w 1994 – 141.2 (statystyka ta jest rejestrowana od roku 1991). Young zdobył w tamtym sezonie MVP sezonu regularnego oraz Super Bowl MVP.
  • DeSean Jackson w czwartek obchodzi dzisiaj swoje 36. urodziny, więc jak na skrzydłowego w NFL jest już wiekowy. Nie przestaje jednak być jednym z najgroźniejszych grających głęboko skrzydłowych. Przeciwko Jaguars zdobył w jednej akcji 62 jardy. Tym samym Lamar Jackson został trzynastym rozgrywającym w karierze DeSeana, po którego podaniu skrzydłowy zrobił przynajmniej 50-jardową akcję – jest to zdecydowany rekord pod względem liczby rozgrywających.

Autor: Adrian Glejzer

Źródło: twitter NFLResearch, NFL.com

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

%d bloggers like this: