Skip to content

Ciekawostki NFL – week 6

Christian McCaffrey (już teraz 49ers, ale jeszcze chwilę temu Panthers) i Austin Ekeler (Chargers) ścigają osiągnięcia legendarnego Marshalla Faulka. Zapraszamy na cotygodniowy zestaw ciekawostek.

Przypominamy na wstępie o naszym podcaście, gdzie w składzie Karol Potaś, Hubert Gawroński i Kuba Kazula omawiamy ostatnie dni w NFL, w tym sytuację w Denver Broncos, Los Angeles Chergers, Green Bay Pacers, Atlancie Falcons czy wśród ekip z NY. Zapraszamy!

*

• Myles Garrett przyszedł do NFL jako jeden z największych talentów ostatnich lat, i nie zawiódł oczekiwań. Jego niedzielne sacki na Bailey Zappem dają mu 63.5 sacka w karierze w barwach Cleveland Browns. Stał się tym samym rekordzistą w tej kategorii w historii zespołu. Dotychczasowy rekordzista, Clay Matthews, miał ich 62 (sacki są oficjalnie liczone od 1982 roku).
  • Zwycięsko z pojedynku Patriots-Browns wyszedł jednak Bailey Zappe – jego drużyna wygrała 38-15. Zappe został dzięki temu pierwszym rozgrywającym od Sonny’ego Jurgensena w 1957, który w debiutanckim sezonie wygrał swoje dwa pierwsze mecze, i w obu miał rating podającego o wartości powyżej 100.

• Zwycięstwo nad Browns było również wyjątkowe dla Billa Belichicka. Po pierwsze było to jego 324. wygrana w karierze (wliczając playoffy), co daje mu drugie miejsce w historii NFL na równi z Georgem Halasem. Po drugie, po raz 257. wygrał spotkanie jako trener New England – jest zatem na drugim miejscu w liczbie wygranych z jednym zespołem – tyle samo co Don Shula jako trener Miami Dolphins.
  • Wyjątkowe spotkanie rozegrał przewodzący zaskakująco mocnym Falcons Marcus Mariota. Miał dwa przyłożenia podaniami, tylko jedno niecelne podanie, oraz ponad 50 jardów i przyłożenie dołem. Do tej pory tylko jeden zawodnik w historii NFL rozegrał takie spotkanie. Był to biegacz Walter Payton w spotkaniu przeciwko Saints w 1983. W przeciwieństwie do Paytona, Mariota zanotował swoje statystyki w wygranym spotkaniu.

• Mimo iż przegrywali 10-20 w czwartej kwarcie, New York Giants znaleźli sposób na pokonanie Baltimore Ravens. Było to ich trzecie zwycięstwo w tym sezonie, które odnieśli po powrocie z przynajmniej dziesięciopunktowego deficytu. To ich czwarty sezon w historii z trzema comebackami, dwa z pozostałych trzech (2007 i 2011) zakończyły się wygranym Super Bowl.
  • Mistrzowska drużyna NBA Golden State Warriors była przez kilka lat znana z wygrywania spotkań dzięki świetnym trzecim kwartom. W tym sezonie w ich ślady idą Philadelphia Eagles. W pierwszych sześciu spotkaniach sezonu zdobyli 112 punktów w drugich kwartach, co jest rekordem w dowolnej kwarcie w pierwszych sześciu spotkaniach sezonu. Jedenaście drużyn, w tym będący 4-2 Dallas Cowboys, zdobyło w tym sezonie mniej punktów niż Eagles w samych drugich kwartach.
  • Matt Ryan kontynuuje wspinaczkę po listach rekordzistów na pozycji rozgrywającego. W trakcie niedzielnego spotkania Ryan wyprzedził Dana Marino i wskoczył na siódme miejsce w liczbie jardów zdobytych w karierze podaniami. Do następnego na liście Philipa Riversa brakuje mu niespełna 2000 jardów.

• Zdrowy Christian McCaffrey jest jednym z najgroźniejszych ofensywnych zawodników w lidze. Przeciwko Rams zdobył 69 jardów dołem oraz 89 jardów górą. Było to jego 24. spotkanie w karierze, w którym zdobył przynajmniej 50 jardów zarówno dołem, jak i górą. Więcej takich spotkań ma tylko Marshall Faulk – 41.

• Austin Ekeler również jest biegaczem groźnym w grze górą. Dzięki zdobytemu w poniedziałek przyłożeniu dołem, ma teraz w karierze przynajmniej 25 przyłożeń zarówno górą, jak i dołem. Uczynił to jako ósmy zawodnik w historii NFL, pozostali to Frank Gifford, Lenny Moore, John David Crow, Timmy Brown, James Brooks, Marshall Faulk i Brian Westbrook. Z tego grona, tylko Ekeler i Moore dokonali tego w swoich pierwszych sześciu sezonach w lidze.

• Poniedziałkowe spotkanie było specyficzne dla Justina Herberta. Został dopiero drugim rozgrywającym w historii NFL, który wygrał spotkanie wykonując przynajmniej 55 podań, i żadne nie skończyło się przyłożeniem. Poprzednio dokonał tego Warren Moon w zwycięstwie nad Dallas Cowboys w 1991 roku.

Autor: Adrian Glejzer

Źródło: twitter NFLResearch, NFL.com