Skip to content

Dlaczego warto oglądać USFL?

Już za chwilę, już za moment startuje United States Football League, a jej transmisje zobaczymy w Polsce na platformie Viaplay! Co to za liga? Jakie ciekawe nazwiska w niej zobaczymy, oprócz byłych zawodników ELF KaVontae Turpina (Panthers Wrocław) czy Madre Londona (Cologne Centurions)? Wszystko w tekście Krzysztofa Galińskiego. Zapraszamy!

Oryginalna United States Football League funkcjonowała przez trzy sezony, od 1983 do 1985 roku. Idee USFL zostały opracowane w 1965 roku, przez biznesmena z Nowego Orleanu, Davida Dixona, który widział potencjał na rynku dla profesjonalnej ligi futbolu amerykańskiego, która mogłaby rywalizować latem, gdy NFL i rozgrywki uniwersyteckie były w tym czasie poza sezonem. W każdym aktywnym sezonie liga rozgrywała mecze w okresie wiosenno-letnim. Jedynym wyjątkiem miały być rozgrywki w sezonie 1986, które zaplanowano na jesień/zimę, chcąc bezpośrednio rywalizować z istniejącą od dawna NFL.

„Plan Dixona” był bardzo prosty i oparty na zabezpieczeniu stadionów kalibru NFL, dla największych rynków telewizyjnych oraz podpisaniu krajowego kontraktu telewizyjnego i kontrolowaniu wydatków drużyn USFL. Chociaż pierwotni właściciele zespołów i założyciele USFL, obiecali przestrzegać ogólnych wytycznych określonych w planie Dixona, problemy pojawiły się, zanim drużyny wkroczyły na boisko. Ze względu na presję ze strony NFL, niektóre zespoły miały trudności z zapewnieniem dzierżawy stadionów, z których korzystały również drużyny NFL, zmuszając je do szukania alternatywnych miejsc lub pospiesznej przeprowadzki do nowych miast. USFL nie miało również tzw. limitu wynagrodzeń i z tego powodu niektóre zespoły zbyt szybko podnosiły płace graczy do niemożliwych do utrzymania poziomów, pomimo zobowiązań do kontrolowania kosztów. Podczas gdy garstka drużyn USFL przestrzegała planu Dixona i była stosunkowo stabilna, inne przechodziły powtarzające się kryzysy finansowe, fuzje i zmiany właścicielskie. Problemy te uległy jeszcze większemu pogorszeniu, kiedy niektórzy właściciele angażowali się w wojny przeciwko drużynom NFL i sobie nawzajem, licytując się o najlepszych zawodników w lidze. Przypomnijmy, że kontrakt z drużynami USFL podpisało bezpośrednio po studiach trzech kolejnych zwycięzców Heisman Trophy, byli to: running back Georgii Herschel Walker i rozgrywający Boston College Doug Flutie (obaj New Jersey Generals) oraz running back Nebraski Mike Rozier (Pittsburgh Maulers i Jacksonville Bulls). Dodatkowo, swoje zawodowe kariery rozpoczęli w USFL m.in. DE Reggie White (Memphis Showboats), OT Gary Zimmerman i rozgrywający Steve Young (obaj LA Express), a także czterokrotny uczestnik SuperBowl QB Jim Kelly (Houston Gamblers). Prawdą jest, że wielu weteranów i zawodników rezerwowych NFL, którzy nie odnieśli tam sukcesów, stali się głównymi gwiazdami USFL. Jednak liga pogrążona w coraz większym chaosie, zaprzestała działalności przed planowanym rozpoczęciem sezonu 1986…

Obecna USFL to liga, która ma rozpocząć rozgrywki 16 kwietnia 2022 r. Chociaż liga jest właścicielem starych znaków towarowych USFL 1983-1986, nowy USFL nie jest oficjalnie powiązany z oryginałem. Nie ma żadnego związku prawnego między nowym podmiotem, a źródłem jego nazwy, oryginalną United States Football League, która działała od 1983 do 1986 roku i została oficjalnie rozwiązana w 1990 roku. Żaden dyrektor z byłego USFL nie jest zaangażowany w obecną ligę. Twarzą nowego wcielenia USFL jest Brian Woods, który wcześniej uruchomił Fall Experimental Football League oraz The Spring League, i był początkowo głównym właścicielem nowej ligi. Jednak do października 2021 r. Woods został zdegradowany do roli wiceprezesa, ponieważ stacja telewizyjna Fox Sports utworzyła spółkę zależną, National Spring Football League, która ma się zająć prowadzeniem ligi.

Nowa USFL nie odziedziczyła starych nieuregulowanych zobowiązań oryginalnej USFL, ani umowy telewizyjnej, zamiast tego podpisała nowy kontrakt z Fox Sports, który stał się właścicielem praw i udziałów w The Spring League wraz ze stacją NBC Sports. 3 czerwca 2021 r. ogłoszono, że United States Football League powróci i rozpocznie działalność w kwietniu 2022 r. Stacja Fox została również ogłoszona jako właściciel mniejszościowy w lidze. W październiku 2021 r. Tad Snider, dyrektor wykonawczy Birmingham-Jefferson Civic Center Authority, ogłosił że liga prowadzi poważne rozmowy z zarządem BJCC na temat możliwości rozegrania przez USFL wszystkich swoich meczów w Birmingham, Alabama. Według wstępnych informacji, zawodnicy i personel USFL mieliby być zakwaterowani w Birmingham w trakcie sezonu, podczas gdy liga rozgrywałaby mecze w tzw. „bańce”, na stadionach Protective Stadium i Legion Field. Struktura „bańki” mogłaby być kontynuowana także w drugim roku ligi, z nie mniej niż czterema drużynami grającymi w Birmingham i czterema drużynami grającymi w swoich miastami. Zespoły miałyby grać we własnych miastach od sezonu numer 3. Propozycja obejmowała 10-tygodniowy sezon, z ośmioma drużynami i dwiema rundami play-off. 17 listopada 2021 r. ogłoszono, że założyciel The Spring League Brian Woods będzie prezesem ligi, a Daryl Johnston wiceprezesem ds. operacji futbolowych, Mike Pereira szefem sędziów, a Edward Hartman wiceprezesem ds. operacji biznesowych. Na początku 2022 r. NBC Sports poinformowało, że 22 i 23 lutego odbędzie się „spotkanie dotyczące wyboru graczy”, a obóz szkoleniowy rozpocznie się 21 marca.

6 stycznia 2022 r. cztery, z ośmiu zespołów, zaprezentowały swoich głównych trenerów i dyrektorów generalnych, tzn.:

 • Były główny trener San Antonio Commanders, Mike Riley, został mianowany głównym trenerem i dyrektorem generalnym drużyny New Jersey Generals.
 • Były trener Kansas City Chiefs i koordynator ofensywy Pittsburgh Steelers Todd Haley został mianowany głównym trenerem i dyrektorem generalnym drużyny Tampa Bay Bandits.
 • Były trener Uniwersytetu Houston, Uniwersytetu Texas A&M i główny trener Uniwersytetu Arizona Kevin Sumlin został mianowany głównym trenerem i dyrektorem generalnym drużyny Houston Gamblers.
 • Były trener Toronto Argonauts, Bart Andrus, został mianowany głównym trenerem i dyrektorem generalnym drużyny Philadelphia Stars.

Dwa tygodnie później, czyli 20 stycznia 2022, zostało zaprezentowanych dwóch kolejnych głównych trenerów, chodziło o:

 • Skipa Holtza, byłego głównego trenera Louisiana Tech, mianowanego głównym trenerem i dyrektorem generalnym drużyny Birmingham Stallions.
 • Byłego trenera running backs Pittsburgh Steelers Kirby’ego Wilsona mianowanego głównym trenerem i dyrektorem generalnym drużyny Pittsburgh Maulers.

Ostatnich dwóch głównych trenerów ogłoszono w następnym tygodniu, czyli 27 stycznia 2022. Byli to:

 • Były trener Houston Oilers/Tennessee Titans i główny trener St. Louis/Los Angeles Rams, Jeff Fisher, którego mianowano głównym trenerem i dyrektorem generalnym drużyny Michigan Panthers.

 • Były główny trener Uniwersytetu Północnej Karoliny i koordynator ofensywy/trener rozgrywających Uniwersytetu Baylor, Larry Fedora, którego mianowano głównym trenerem i dyrektorem generalnym drużyny New Orleans Breakers.
Drużyna Miasto/Stan Lokalizacja Stadion Pojemność Trener główny
Dywizja Południowa
Birmingham Stallions Birmingham, Alabama Birmingham, Alabama Protective Stadium/ Legion Field 47,100/ 71,574 Skip Holtz
Houston Gamblers Houston, Teksas Kevin Sumlin
New Orleans Breakers Nowy Orlean, Luizjana Larry Fedora
Tampa Bay Bandits Tampa, Floryda Todd Haley
Dywizja Północna
Michigan Panthers Michigan Birmingham, Alabama Protective Stadium/ Legion Field 47,100/ 71,574 Jeff Fisher
New Jersey Generals New Jersey Mike Riley
Philadelphia Stars Filadelfia, Pennsylwania Bart Andrus
Pittsburgh Maulers Pittsburgh, Pennsylwania Kirby Wilson

25 stycznia 2022 r. miasto Birmingham ogłosiło, że siedziba ligi będzie znajdować się w Birmingham, a wszystkie mecze sezonu 2022 USFL będą rozgrywane na stadionach Protective Stadium i Legion Field. Pierwszy mecz pomiędzy zespołami Birmingham Stallions i New Jersey Generals na Protective Stadium będzie transmitowany przez stacje Fox i NBC, co oznacza pierwszą transmisję tego samego meczu futbolu amerykańskiego przez sieci niebędące własnością tej samej firmy od czasu Super Bowl I w 1967 r. i pierwszą transmisję meczu futbolu amerykańskiego od czasu Super Bowl 2007 między New England Patriots i New York Giants na antenach CBS, NBC i NFL Network. 16 lutego 2022 r. ogłoszono, że ​​mecze fazy play-off 2022 odbędą się w miejscowości Canton w stanie Ohio, na stadionie Tom Benson Hall of Fame, zamiast w Birmingham, z powodu sprzecznego harmonogramu z 2022 World Games. Następnego dnia, liga ujawniła stroje dla każdej drużyny, a dzień później kolejność w 2022 USFL Draft. Każda z ośmiu drużyn będzie miała 38-osobowy aktywny skład i 7-osobowy skład treningowy.

Tydzień 1 Data
Birmingham Stallions – New Jersey Generals 16 kwietnia 2022
Michigan Panthers – Houston Gamblers 17 kwietnia 2022
New Orleans Breakers – Philadelphia Stars 17 kwietnia 2022
Pittsburgh Maulers – Tampa Bay Bandits 17 kwietnia 2022

 

Tydzień 2 Data
New Jersey Generals – Michigan Panthers 22 kwietnia 2022
Philadelphia Stars – Pittsburgh Maulers 23 kwietnia 2022
Houston Gamblers – Birmingham Stallions 23 kwietnia 2022
Tampa Bay Bandits – New Orleans Breakers 24 kwietnia 2022

 

Tydzień 3 Data
Houston Gamblers – Tampa Bay Bandits 30 kwietnia 2022
Michigan Panthers – Pittsburgh Maulers 30 kwietnia 2022
New Orleans Breakers – Birmingham Stallions 1 maja 2022
Philadelphia Stars – New Jersey Generals 1 maja 2022

 

Tydzień 4 Data
Pittsburgh Maulers – New Jersey Generals 6-8 maja 2022
New Orleans Breakers – Houston Gamblers 6-8 maja 2022
Michigan Panthers – Philadelphia Stars 6-8 maja 2022
Birmingham Stallions – Tampa Bay Bandits 6-8 maja 2022

 

Tydzień 5 Data
Philadelphia Stars – Birmingham Stallions 13-15 maja 2022
Tampa Bay Bandits – Michigan Panthers 13-15 maja 2022
New Jersey Generals – New Orleans Breakers 13-15 maja 2022
Houston Gamblers – Pittsburgh Maulers 13-15 maja 2022

 

Tydzień 6 Data
New Jersey Generals – Houston Gamblers 21-22 maja 2022
Birmingham Stallions – Michigan Panthers 21-22 maja 2022
New Orleans Breakers – Pittsburgh Maulers 21-22 maja 2022
Philadelphia Stars – Tampa Bay Bandits 21-22 maja 2022

 

Tydzień 7 Data
Pittsburgh Maulers – Birmingham Stallions 28-29 maja 2022
Tampa Bay Bandits – New Jersey Generals 28-29 maja 2022
Michigan Panthers – New Orleans Breakers 28-29 maja 2022
Houston Gamblers – Philadelphia Stars 28-29 maja 2022

 

Tydzień 8 Data
Tampa Bay Bandits – Houston Gamblers 3-5 czerwca 2022
Philadelphia Stars – Michigan Panthers 3-5 czerwca 2022
Birmingham Stallions New Orleans Breakers 3-5 czerwca 2022
New Jersey Generals – Pittsburgh Maulers 3-5 czerwca 2022

 

Tydzień 9 Data
Birmingham Stallions – Houston Gamblers 11-12 czerwca 2022
Michigan Panthers – New Jersey Generals 11-12 czerwca 2022
Pittsburgh Maulers – Philadelphia Stars 11-12 czerwca 2022
New Orleans Breakers – Tampa Bay Bandits 11-12 czerwca 2022

 

Tydzień 10 Data
Tampa Bay Bandits – Birmingham Stallions 18-19 czerwca 2022
Pittsburgh Maulers – Michigan Panthers 18-19 czerwca 2022
Houston Gamblers – New Orleans Breakers 18-19 czerwca 2022
New Jersey Generals – Philadelphia Stars 18-19 czerwca 2022

 

Playoffs / Mecze półfinałowe Data
Dywizja Płn. (1) – Dywizja Płd. (2) 25 czerwca 2022
Dywizja Płd. (1) – Dywizja Płn. (2) 25 czerwca 2022

 

Finał ligi USFL Data
Zwycięzcy półfinałów 3 lipca 2022

Oficjalny nabór zawodników do ligi USFL odbył się 22 i 23 lutego 2022 r. i składał się z 35. rund, w których każda z ośmiu drużyn miała prawo wyboru jednego gracza na poszczególnej pozycji w każdej z rund. Ciekawostką jest wybór skrzydłowego KaVontae Turpina, w 13. rundzie przez zespół New Jersey Generals. Turpin jest dobrze znany sympatykom futbolu amerykańskiego nad Wisłą, ponieważ jeszcze w 2021 r. występował w barwach Panthers Wrocław.

Kolejnym godnym odnotowania graczem, który trafił do USFL jest RB Madre London, który grał dla uniwersytetów w Michigan State i Tennessee. London podpisał kontrakt z Cologne Centurions z ELF przed sezonem 2021. W swoim ligowym debiucie zaliczył 269 jardów i trzy przyłożenia w przegranym meczu z Panthers Wrocław (39:55). Był jednym z czterech Amerykanów wybranych do zespołu All-Star, a następnie uznany za MVP ligi EFL. We wrześniu 2021 r. London ponownie podpisał kontrakt z Centurions na sezon 2022. Jednak w marcu 2022 r. dołączył do zespołu Pittsburgh Maulers, tuż przed inauguracją sezonu. Pomimo braku wyboru w tegorocznym drafcie ligi USFL, został w ostatniej chwili zakontraktowany przez Maulers jako zamiennik dla De’Veona Smitha.

Poniżej lista zawodników wybranych w drafcie, na których warto będzie zwrócić uwagę podczas pierwszego sezonu nowej USFL:

 • ILB Scooby Wright, Birmingham Stallions: Wright grał w trzech drużynach NFL, a także występy w AAF i XFL. Był najlepszym obrońcą futbolu uniwersyteckiego w Arizonie w 2014 roku, kiedy zaliczył 14 sacków, 6 wymuszonych strat i 163 tacklów. Niestety, kontuzja w 2015 roku ograniczyła go do zaledwie trzech meczów.
 • WR Jeff Badet, Michigan Panthers: Badet spędził część ostatnich dwóch sezonów w Waszyngtonie, Atlancie i Las Vegas. Miał również krótki epizod w XFL (2020 r.). Skrzydłowy osiągnął solidne wyniki w college’u, gdzie złapał 108 podań i 10 przyłożeń podczas swojego pobytu w Kentucky i Oklahomie.
 • QB Shea Patterson, Michigan Panthers: Były rozgrywający Ole Miss i Michigan dołącza do zespołu Panter po wcześniejszym spędzeniu czasu z Chiefs, BC Lions i Montreal Alouettes. Jako najlepszy wybór w drafcie USFL, Patterson rzucił 68 przyłożeń i zaliczył 27 interceptions w czasie swojego pobytu w college’u.
 • QB Paxton Lynch, Michigan Panthers: Zespół Michigan ma prawdopodobnie najlepszą sytuację na pozycji rozgrywającego w całej USFL. Jako 26. wybór w NFL Draft 2016, Lynch zaliczył cztery starty w ciągu swoich dwóch sezonów w Denver Broncos. Spędził również część sezonów 2019-20 z Seahawks i Steelers, zanim w sezonie 2021 trafił do Saskatchewan Roughriders z Canadian Football League.
 • WR John Franklin III, Tampa Bay Bandits: Jedna z głównych gwiazd hitu Netflix „Last Chance U”, Franklin przeszedł z pozycji rozgrywającego na skrzydło po dołączeniu do Bears jako wolny agent w 2018 roku. 7 lutego 2021 r. wygrał Super Bowl z Buccaneers, mimo że przez cały sezon nie zagrał ani jednego snapa.
 • QB Jordan Ta’amu, Tampa Bay Bandits: Ta’amu spędził trzy tygodnie w Houston w 2019 roku, zanim zawodową karierę przeniósł do ligi XFL (BattleHawks). Miał następnie wiele epizodów m.in. w Kansas City, Detroit i Waszyngtonie. W college’u Ta’amu odniósł sukces w 2017 roku po zastąpieniu Pattersona, który doznał kontuzji podczas ostatniego roku w Ole Miss. Jako starter w 2018 roku Ta’amu rzucił łącznie 3918 jardów i 19 przyłożeń. Tylko Tua Tagovailoa rzucił więcej jardów wśród rozgrywających SEC w tamtym sezonie.
 • WR Eli Rodgers, Tampa Bay Bandits: Były skrzydłowy z Louisville służył jako numer 2 Bena Roethlisbergera w Pittsburghu w sezonie NFL 2016. Był także współautorem kilku ważnych zagrań Steelers, w tym zwycięskiego przyłożenia przeciwko Bengals w wygranym meczu w 2016 roku.
 • QB Bryan Scott, Philadelphia Stars: USFL to idealna liga dla gracza takiego jak Scott. Jego sukces w The Spring League doprowadził go do tryoutu z Colts w lutym 2021 roku. W college’u Scott grając w California Occidental College rzucił 77 przyłożeń i tylko 22 interceptions.
 • OLB Jordan Moore, Philadelphia Stars: Gwiazda bierzni w college’u. Moore grał jako safety na Uniwersytecie Teksas w San Antonio. Pokazał swoją prędkość, biegnąc 4.37 sekundy w biegu na 40 jardów.
 • WR Brennan Eagles, Philadelphia Stars: Eagles zaliczał średnio 16.8 jardów na podanie podczas swojego pobytu w Teksasie. Eagles i Scott mogą stać się jednym z najlepszych duetów ofensywnych w lidze.
 • CB Channing Stribling, Philadelphia Stars: Weteran czterech różnych profesjonalnych lig futbolu amerykańskiego, Stribling przechwycił sześć podań podczas ostatnich dwóch sezonów w Michigan.
 • RB Mike Weber, New Jersey Generals. Były zawodnik Ohio State Buckeye grał w czterech zespołach NFL od czasu, gdy Cowboys zwerbowali go w szóstej rundzie w 2019 roku. Weber miał wyjątkową karierę w Ohio State, gdzie wybiegał 2676 jardów i 24 przyłożenia podczas ostatnich trzech sezonów w Columbus.
 • QB Kyle Lauletta, Pittsburgh Maulers: Jeden z najlepszych rozgrywających FCS, Lauletta zgromadził ponad 10 000 podań i prawie 90 podań przy przyłożeniach dla Richmond. Był wybrany w czwartej rundzie przez Giants w drafcie 2018 r. po tym, jak został MVP Senior Bowl tego samego roku.
 • OT Avery Gennesy, Houston Gamblers: Gennesy, ponownie spotka się ze swoim byłym trenerem z college’u w Houston (Kevin Sumlin). Był jednym z najlepszych liniowych XFL, odgrywając jednocześnie integralną rolę w sukcesie rozgrywającego PJ Walkera.

Warto wspomnieć, iż stacja telewizyjna Fox Sports ma przeznaczyć na działalność nowo powstałej USFL około 150–200 milionów dolarów w ciągu trzech najbliższych lat, z planami przyciągnięcia dodatkowych 250 milionów od inwestorów. W sezonie 2022 bilety będą sprzedawane po 10 dolarów za osobę, dzieci w wieku 15 lat i poniżej skorzystają z bezpłatnego wstępu. Ciekawostką jest informacja, którą podano w marcu 2022 r., iż 15 stanów zatwierdziło legalne, uregulowane zakłady na mecze USFL. Ponadto, zawodnicy i pracownicy USFL będą mogli otrzymać dyplom uniwersytecki „bez czesnego i bez długów”, dzięki partnerstwu z Uniwersytetami Capella i Strayer. Będą mogli również brać  udział w zajęciach online lub osobiście. Struktura wynagrodzeń graczy wyniesie 45 tysięcy dolarów dla aktywnych graczy w składzie, 15 tysięcy dolarów dla graczy z drużyny treningowej i 600 dolarów tygodniowo podczas obozów treningowych. Gracze otrzymają także premię w wysokości 850 dolarów za wygraną i 10 tysięcy dolarów za wygranie mistrzostwa USFL.

23 marca 2022 r. włodarze ligi ogłosili kilka zmian w zasadach gry, które będą obowiązywać w nadchodzącym sezonie USFL, a mianowicie:

 • Drużyny będą miały trzy możliwości zdobycia punktu (punktów) po przyłożeniu:
  • Kopnięcie PAT (lub kopnięcie z upuszczenia) z linii 15 jardów (tak samo jak w NFL)
  • Dwu-punktowe podwyższenie z linii dwóch jardów (tak samo jak w NFL)
  • Trzy-punktowe podwyższenie z linii 10 jardów (tak samo, jak w XFL w 2001 i 2020 roku, choć w tych ligach nie było możliwości kopnięcia PAT).
 • Dogrywka będzie się składać z trzech naprzemiennych prób za dwa punkty. Zwycięzcą zostanie ten, kto zdobędzie najwięcej punktów po trzech próbach. Jeśli po trzech próbach nadal będzie remis, dogrywka stanie się nagłą śmiercią, a następna udana próba skończy mecz. Rzut monetą będzie wywołany przez drużynę gości. Kto wygra losowanie, wybiera czy chce grać w ataku, czy w obronie. Na jedną próbę przypada do wykorzystania jeden czas.
 • Dwa podania w przód zza linii wznowienia są dozwolone; zasada ta została pierwotnie wprowadzona w XFL w 2020 roku.
 • Ofensywny liniowy może przesunąć się w dół boiska podczas podania w przód, w której podanie nie przekracza linii wznowienia.
 • Zakłócanie podania w obronie będzie karane podobnie jak w futbolu uniwersyteckim (15 jardów kary lub faul miejscowy, jeśli znajduje się w odległości 15 jardów od linii wznowienia), ale jeśli uzna się, że zawodnik obrony celowo przeszkadzał skrzydłowemu, kara będzie faulem miejscowym podobnym do zasady NFL. Jeżeli piłka nie przekroczy linii wznowienia, nie zostanie ogłoszony faul przeszkadzania podczas podania.
 • Każdy trener będzie miał prawo do jednej powtórki na mecz, tzw. replay challenge; straci czas, jeśli próba będzie nieudana, ale zachowa go, jeśli próba się powiedzie. Wszystkie powtórki odbędą się w obiektach Foxa w Los Angeles. Powtórki są automatyczne w ostatnich dwóch minutach połowy i dogrywki, oprócz zagrywek punktowych i strat, tak jak w NFL.
 • Wszystkie wykopy odbędą się z linii 25 jardów drużyny wykopującej. Żaden członek drużyny wykopującej nie może ustawiać się dalej niż 1 jard, podczas gdy drużyna przyjmująca musi mieć co najmniej ośmiu zawodników w strefie przygotowania pomiędzy 35 a 45 jardem.
 • Jeżeli nietknięte kopnięcie staje się martwe, piłka należy do drużyny przyjmującej w tym miejscu.
 • Drużyna wykopująca nie może odzyskać ani dotknąć własnego wykopu dalej niż 20 jardów od miejsca wykopu.
 • Drużyna przegrywająca może zdecydować się na wykonanie kopnięcia bocznego zgodnie ze standardowymi zasadami lub, zamiast wznowienia, próbę zdobycia 12 jardów w akcji wznawiającej z linii ofensywnej na 33 jardzie, co odzwierciedla podobną zasadę stosowaną w AAF w 2019 roku i Fan Controlled Football w 2021 roku.
 • Podczas puntów, wykopujący nie mogą ustawiać się poza liczbami i nie mogą być podwójnie blokowani, dopóki piłka nie zostanie kopnięta.
 • Zegar zatrzyma się przy pierwszych próbach po dwuminutowym ostrzeżeniu w drugiej i czwartej kwarcie, podobnie jak w poprzednim wcieleniu ligi.

Podsumowując, liga USFL wraca do gry po 37-letniej przerwie i trzeba mieć nadzieję, że będzie to udany powrót. Jest oczywiście wiele znaków zapytania co do sprawnego przeprowadzenia sezonu, ale sama próba rozegrania meczów w okresie wiosennym jest godna uwagi. Dla wszystkich fanów futbolu amerykańskiego nie ma nic gorszego niż kilku miesięczne oczekiwanie na kolejny sezon NFL. Wypełnienie tego czasu innym produktem pozwalającym cieszyć się grą w futbol, powinien być ofertą nie do odrzucenia. Jeśli poziom atrakcyjności USFL przekuje się na wzrost popularności ligi i samego zainteresowania futbolem amerykańskim, może jej wiosenne rozgrywki zagoszczą w kalendarzu imprez sportowych na dobre.

*

Na koniec przypominamy, że mamy swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia.

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Autor: Krzysztof Galiński

Leave a Reply

%d bloggers like this: