Skip to content

Droga do Mercedes-Benz Superdome#50 – zapowiedź week 11

Dzisiaj prezentujemy w naszej zapowiedzi dwa spotkania Penn State Nittany Lions – Minnesota Golden Gophers oraz Alabama Crimson Tide – LSU Tigers. Każda z tych ekip do tej pory odnosiła wyłącznie zwycięstwa. Emocji więc nie zabraknie.

Penn State Nittany Lions @ Minnesota Golden Gophers [SOBOTA 18:00]

Penn State, z kompletem ośmiu zwycięstw, lideruje w dywizji East w konferencji Big Ten, razem z Ohio State. Obie te ekipy mają wielkie tradycje futbolowe. Minnesota ma ich mniej, ale ma papiery na to, by znaleźć się w fazie playoff. Z bilansem 5-0 w konferencji lideruje nad drugimi Iowa i Wisconsin (obie mają bilans 3-2 w konferencji i dzisiaj zagrają między sobą). Chociaż na dobrej postawie i rekordzie Golden Gophers jest mała skaza, związana z tym, że zespół długo męczył się z Fresno State i Georgią Southern. A w jednym z tych spotkań do zwycięstwa potrzebna była dogrywka.

Z pewnością starcie z Penn State ich zweryfikuje. Podobnie jak mecz domowy z Wisconsin oraz wyjazdy do Iowa i – słabej w tym sezonie – ekipy Northwestern.

W ekipie Golden Gophers główną rolę za wynik odgrywają:

  • rozgrywający Tanner Morgan. Rzucił ponad 1700 jardów, 18 podań na przyłożenie i 4 przechwyty. Jego celem na ten sezon było podawanie na skuteczności 70%. Póki co jest kilka punktów procentowych pod tą granicą,
  • runnig back Rodney Smith, który biega ze średnią prawie 6 jardów na próbę i ma już 7 przyłożeń biegowych oraz zdobytych dołem prawie 900.
  • duet skrzydłowych Rashod Bateman oraz Tyler Johnson. Obaj mają razem ponad 1200 jardów odebranych po podaniach od rozgrywających oraz 13 odbiorów na przyłożenie. Bateman ma średnią na odbiór 20 jardów. Szczególnie błyszczał na początku sezonu, bo później w spotkaniach z rywalami z konferencji jego produkcja nieco ucierpiała. Johnson to prospekt na drugi dzień Draftu. Zresztą podobnie jak grający w tym meczu J. Hamler z Penn State.

Z Minnesocie ciekawym prospektem jest z pewnością EDGE Carter Coughlin. Ma on w tym sezonie 3.5 sacka, 2 wymuszone fumble oraz 4 pass deflections. Warto przyglądać się też na cornerbacka Antoine Winfielda Jr., który ma w tym sezonie 5 przechwytów, w tym 4 w ostatnich 4 spotkaniach z rywalami z konferencji.

Minus po stronie Minnesoty to freshman na pozycji kopacza Michael Lantz, który na 8 kopnięć trafił tylko 5 razy. Jeżeli Golden Gophers będą musieli kopać np. z odległości 40 czy 50 jardów, to może być  kłopot.

Po sukcesami Minnesoty podpisuje się head coach P. J. Fleck, który już kilka lat temu zasłynął ze startu 13-0 uniwersytetu Western Michigan. W tamtym sezonie wygrał konferencję MAC. I wychował on wtedy kilku zawodników NFL, m.in. skrzydłowego Corey’a Davis.

W ekipie Penn State, poza wspomnianym powyżej skrzydłowym K.J. Hamlerem, zagrożeniem może też być rozgrywający Sean Clifford, który w tym sezonie ma już 5 spotkań z minimum 3 podaniami na przyłożenie. Nieźle biega, bo w ten sposób zdobył prawie 300 jardów i 3 przyłożenia. I owszem, często są to krótkie biegi, ale w sytuacjach 3&1 są to w wielu przypadkach akcje kluczowe.

Alabama Crimson Tide – LSU Tigers [SOBOTA 21:30]

Kiedy ostatni raz obie ekipy spotkały się w spotkaniu 1 vs 2, to rozgrywający nie byli kluczowymi postaciami, a mecz skończył się po twardej bitwie defensyw 9-6 dla LSU. W tym roku zanosi się na wręcz wojnę rozgrywających. Z jednym zastrzeżeniem, Tua Tagovailoa będzie zdrowy. Jeżeli nie, to Alabama będzie musiała grać Mac’em Jonesem, co oczywiście zmienia plan ofensywie Alabamy i ułatwia defensywie LSU.

W ostatnim meczu – z Arkansas Razorbacks – Mac Jones zagrał całkiem dobry mecz, bo miał skuteczność 18 celnych podań na 22 próby i 3 podania na przyłożenie. Przez to Crimson Tide prowadzili do przerwy 41-0. Ale jego dobra forma może być tylko złudzeniem, bo Arkansas w tym sezonie to jedna z najgorszych ekip w kraju (przegrali m.in. z San Jose State).

W klasyku z sezonu regularnego w 2011 ponad 40 zawodników zostało wybranych w Drafcie. Kogo więc warto obserwować dzisiaj pod kątem przyszłości w NFL?

Zdecydowanie pojedynek rozgrywających Joe Burrowa (LSU) oraz (jeżeli zagra) Tui Tagovailoi (Alabama).

Ich odbierających, czyli Ja’Marra Chase’a, Justina Jeffersona, Terrace Marshall Jr. (LSU), a po drugiej stronie Jerry Jeudy’a, DeVonta Smitha, Henry Ruggsa oraz Jaylena Waddle (Alabama).

Nie należy zapominać też o biegaczu Alabamy Najee Harrisie, który złapał 16 podań, w tym 4 na przyłożenie.

Na pozycji EDGE straszyć rozgrywających i ofensywnych liniowych będą K’Lavon Chaisson, Andre Anthony (LSU) oraz Terrell Lewis, Anfernee Jennings (Alabama).

Shane Lee przejął w trakcie sezonu dowództwo jako middle linebacker Crimson Tide. Jego dyspozycja może być również kluczowa dla losów spotkania, bo wydaje się, że linebackerzy mogą być często  wykorzystywani do krycia skrzydłowych, czy zawodników z pozycji RB/TE.

Na pozycji cornerbacka mamy 4 bardzo interesujących zawodników: Dereka Stingley’a Jr., Kristiana Fultona (LSU) oraz Trevona Diggsa, Patricka Surtaina II (Alabama). Szczególnie Stingley to rewelacja jako freshman (pierwszy sezon). Na pozycji safety lupę trzeba przykładać obserwując poczynania Granta Delpita (LSU) oraz Xaviera McKinney’a (Alabama).

Ważną informacją z ostatnich dni jest to, że w meczu z Alabamą nie zagra linebacker LSU Michael Divinity, który został wyrzucony z drużyny.

——————————-

Joe Burrow zawdzięcza swoje liczby między innymi koordynatorowi – Joe Brady’emu. Wg strony Sports Info Solutions J.Burrow i T.Tagovailoa to jedni z najbardziej efektywnych rozgrywających. Tagovailoa ma świetną skuteczność 71 % podań w trzecich próbach.

Długie dni pracy w ostatnim czasie mieli więc defensywni koordynatorzy – Pete Golding z Alabamy oraz Dave Aranda z LSU. Każdy z nich musiał przygotować plan na rozgrywającego oraz na całą armię playmakerów. Szczególnie, że liczba wyśmienitych skrzydłowych jest imponująca. Przez to problemem może być brak odpowiednich cornerbacków do ich krycia. Przy takim potencjale w ofensywie, podwójne krycie odpada, ponieważ może to stworzyć jakąś dziwną parę np. linebacker kryjący skrzydłowego atletę, co zaraz wykorzystałby rozgrywający o potencjale Burrowa czy Tui. Jeżeli np. J. Jeudy czy D. Smith dostaną podwójne krycie, to znaczy że inni świetni koledzy będą w sytuacji one-on-one.

Weryfikację jakości będzie też miała defensywa LSU, która rywalizowała m.in. z jednowymiarowymi ofensywami Auburn czy Missisippi State. A Alabama to zdecydowanie ekipa dwuwymiarowa, która może zaatakować efektywnie dołem i górą. Zablokowanie “slantów” (pewnych ścieżek bieganych przez skrzydłowych) nie musi wystarczyć do zwycięstwa. Dlatego zapewne zobaczymy sporo nowych zagrywek w defensywie LSU. Z drugiej strony Steve Sarkisian (koordynator ofensywy Crimson Tride) i Alabama też pewnie ma kilka asów w rękawie.

Tak jak drużyna Auburn Tigers, które myślała, że ich „asem” na mecz z LSU będzie defensywna formacja 3-1-7 (3 liniowych, linebacker oraz 7 DB). Spowolniło to LSU do 23 punktów, bo granie w takiej formacji całe spotkanie było czymś bardzo rzadkim. Przez to  Burrow w początkowych etapach meczu grał nerwowo i przyjął kilka sacków, a pierwszą kwartę LSU skończyło z zerową ilością punktów. Taka defensywa spowodowała też, że Burrow nie osiągnął tak świetnych liczb jak z innymi rywalami (7.6 jardów na próbę i jedno podanie na przyłożenie).

Kończąc, w ostatnią środę pojawił się pierwszy w tym sezonie Ranking Komitetu w związku z play-offs. Tam obie ekipy są na miejscach 2-3, a Ohio State jest pierwsze. W głosowaniu dziennikarzy AP obie ekipy są na pozycjach 1-2. Jedno jest pewne, to nie będzie słaby mecz. I jest szansa na to, że obie ekipy skończą spotkanie z wynikiem w okolicach 40-50 punktów. Kto wie, czy o rezultacie nie rozstrzygnie np. spudłowane kopnięcie kickera Alabamy, z którym zespół od dawna ma problem.

Na meczu zapowiadany jest prezydent Donald Trump.

Inne spotkania ekip rozstawionych przez komitetet NCAA:

18:00
Maryland @ (#1) Ohio State
Vanderbilt @ (#10) Florida
(#12) Baylor @ TCU
East Carolina @ (#25) SMU

21:30
(#16) Kansas State @ Texas
(#19) Wake Forest @ Virginia Tech
UConn @ (#20) Cincinnati

22:00
(18) Iowa @ (#13) Wisconsin

1:00
Missouri @ (#6) Georgia

1:30
(#5) Clemson @ NC State
(#15) Notre Dame @ Duke

2:00
Iowa State @ (#9) Oklahoma

4:15
Wyoming @ (#22) Boise State

Autor: Grzegorz Kowalski

Zdjęcie: instagram @ denislanaux

Leave a Reply

%d bloggers like this: