Skip to content

Droga do Mercedes-Benz Superdome#56 – podsumowanie week 14

Na placu boju pozostali tylko najlepsi. W dzisiejszej “Drodze do…” przypominamy co się działo w spotkaniach Alabama Crimson Tide – Auburn Tigers oraz Virginia Tech Hokies – Virginia Cavaliers. Na koniec prezentujemy też zestawienie wszystkich ekip rankingowych. Zapraszamy na podsumowanie!

(#5) Alabama Crimson Tide – (#15) Auburn Tigers [45-48]

Hit kolejki zaczął się nieźle dla Alabamy, ich kicker trafił field goala z 43 jardów i Crimson Tide byli na prowadzeniu.

Punkty poprzedziła akcja biegacza Alabamy Najee Harrisa.

Jednak jeszcze przed końcem kwarty rozgrywający Auburn Bo Nix wyprowadził biegiem Auburn na prowadzenie. A następnie tym samym odpowiedziała Alabama, gdy w polu punktowym zameldował się Harris.

Potem jednak trafił kopnięcie kicker Auburn Anders Carlson – nie pierwsze dalekie w meczu. Trafił się też pick-six na Macu Jonesie. I gospodarze znów prowadzili. Ale przed końcem pierwszej części gry punktowy kick return zaliczył Jaylen Waddle, zapunktował Henry Ruggs III [Alabama], Sal Cannello [Auburn] oraz ponownie Waddle [Alabama] i połowa zakończyła się wynikiem 31-27 dla Alabamy.

W szatni Bamy musiało być gorąco. Ale po wznowieniu gry pierwsi punkty dorzucili gospodarze. Najpierw trzy oczka po kopnięciu, a następnie po kolejnym kolejny pick-six. Tym razem dodatkowo bardzo kosztownym, bo Alabama miała sytuację 1&Goal.

Alabama wyrównała za przyczyną Waddle’a, który miał zdecydowanie tego dnia jeden z lepszych dni w sezonie. Gdyby goście wygrali, pewnie byłby zawodnikiem meczu. Gdyby… bo na 8 minut przed końcem meczu Auburn objęło prowadzenie (przez bieg Shauna Shivera i konwersję dwupunktową) 48:45. Jak się później okazało, w ten sposób ustalając wynik meczu.

Ale, że czasu było jeszcze mnóstwo i ewentualne kopnięcie Alabamy wyrównałoby wynik spotkania, to wydawało się, że podopieczni Nicka Sabana mają wszystko pod kontrolą. Bama dążyła przynajmniej do trzech oczek i dogrywki. Goście „zdjęli z zegara 6 minut”, wiele wskazywało na to, że znakomite widowisko będzie trwać. W sytuacji 4&Goal do piłki podszedł Joseph Bulovas, musiał tylko wykonać udane kopniecie z 30 jardów. Niestety dla fanów Crimson Tide piłka nie wylądowała między słupami, odbiła się od jednego z nich i Auburn prowadząc miało ponownie piłkę.

Kopnięcie to nie zakończyło jednak starcia. Cud mistrzów SEC – przy dwóch time-outach Alabamy – wciąż był możliwy. Defensywa Bamy musiała jednak szybko zatrzymać serię Auburn. I to się prawie udało. Crimson Tide mogło mieć szanse na powrót, z około minutą na zegarze, ale problem gospodarzy rozwiązał się przed snapem w czwartej próbie. Zawodnicy Auburn wykorzystali zamieszanie na boisku i rozpoczęli akcję w momencie gdy na boisku Alabama miała 12-stu graczy. Przez co goście otrzymali karę 5 jardów za nieprawidłową zmianę, a Auburn brakujące jardy do pierwszej próby, co zakończyło mecz.

Saban był wściekły. Alabama zdobyła ponad 150 jardów więcej w meczu od Auburn, ale 13 kar i prawie 100 jardów kar spowodowało, że Crimson Tide zaprzepaścili szansę na wygraną meczu. I już ostatecznie na walkę w play-offs.

Obie ekipy oczywiście na koniec sezonu zagrają jeszcze w bowl game. Ale tytuł za Iron Bowl należy do Auburn, który dodatkowo sprawiając, że największy rywal wypada z walki o mistrzostwo, smakuje wybornie.

——————————————————————–

(#24) Virginia Tech Hokies – Virginia Cavaliers [30-39]

Pierwsze punkty zdobyła ekipa Cavaliers, dzięki biegowi Bryce Perkinsa na 39 jardów. Kilka minut później ten sam Perkins rzucił jednak przechwyt, który odebrał obrońca Hokies Chamarri Conner. Rozgrywający zupełnie – na szczęście dla gospodarzy – tym się nie zraził i zagrał fenomenalne spotkanie.

Perkins jeszcze przed końcem kwarty zdobył drugie biegowe przyłożenie. Tym razem po gonitwie na 67 jardów. Za to Hokies potrafili odpowiedzieć tylko dwoma kopnięciami i pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 6-13.

Po przerwie Virginia Tech się obudziła. Bieg Hendona Hookera na 34 jardy zakończył się przyłożeniem.  Kilka minut później Hokies zameldowali się ponownie w strefie punktowej, za sprawą Deshawna McClease’a i po raz pierwszy Hokies wyszli na prowadzenie 20-13. W tym momencie zaczęła się ofensywna zabawa.

Najpierw Perkins (Virginia) asystował Billy’emu Kempowi IV. Następne widzieliśmy przyłożenia Tre Turnera (Hokies) oraz bieg Wayne’a Taulapapy (Cavaliers) na 2 jardy i tablica wyników wskazywała remis po 27.

Pod koniec spotkania doszło jednak do dwóch ważnych wydarzeń. Zawodnik Hokies – Hendon Hooker – rzucił przechwyt, który Cavaliers zamienili kilka akcji później na 3 punkty. A przed końcem meczu Cavaliers zamienili też sack Mandy’ego Alonso na fumble i tą odzyskaną piłkę na przyłożenie. 9 punktów straconych przez straty, w tym fragmencie meczu, to było zbyt dużo, by Virginia Tech zakończyła mecz zwycięstwem. A przez to gospodarze mogli świętować ważne zwycięstwo.

Warto podkreślić, że Virginia poprzedni raz wygrała w derbowym spotkaniu w 2003 roku. Gwiazdą meczu był Perkins, który był odpowiedzialny za prawie wszystkie jardy Cavaliers w spotkaniu. W pierwszej kwarcie – głównie dzięki przyłożeniem – miał na koncie 137 jardów biegiem, a w całym meczu 311 jardów górą, 164 jardy dołem oraz za 3 przyłożenia.

Swoje w tym meczu zrobiły też defensywy, przez co Virignia Tech skonwertowała tylko 4 z 15 trzecich prób, a Virginia 5 z 14 trzecich prób.

Za tydzień ekipa Cavaliers zmierzy się w meczu o mistrzostwo konferencji ACC z Clemson Tigers.

——

Wyniki pozostałych ekip rankingowych:

#1 Iowa State – #13 Michigan [56-27]

#2 LSU – TexasA&M [50-7]

#3 Clemson – South Carolina [38-3]

#4 Georgia – Georgia Tech [52-7]

#6 Utah – Colorado [45-15]

#7 Oklahoma – #21 Oklahoma State [34-16]

#8 Minnesota – #12 Wisconsin [17-38]

#9 Baylor – Kansas [61-6]

#10 Penn State – Rutgers [27-6]

#11 Florida – Florida State [40-17]

#14 Oregon – Oregon State [24-10]

#16 Notre Dame – Stanford [45-24]

#17 Iowa – Nebraska [27-24]

#18 Memphis – #19 Cincinnati [34-24]

#20 Boise State – Colorado State [31-24]

#23 Iowa State – Kansas State [17-27]

#25 Appalachian State – Troy [48-13]

Autor: Grzegorz Kowalski

Grafika: instagram @ auburnfootball

Leave a Reply

%d bloggers like this: