Skip to content

Droga do Mercedes-Benz Superdome#58 – podsumowanie finałów SEC i BIG10

Ziarno oddzielone od plew. W NCAA trwają już tylko i wyłącznie spotkania najważniejsze. A czas ten rozpoczęły finały konferencji. W dzisiejszej „Drodze do…” jesteśmy na finale konferencji SEC: Georgia Bullodgs – LSU Tigers oraz BIG 10: Ohio State Buckeyes – Wisconsin Badgers.

(#4) Georgia Bullodgs – (#2) LSU Tigers [10-37]

MECZ O MISTRZOSTWO KONFERENCJI SEC

Tygrysy były drapieżne od pierwszej minuty. W pierwszej serii ofensywnej przyłożenie wypracował dla LSU rozgrywający Joe Burrow. Podał on na 23 jardy do Ja’Marra Chase’a. Następnie kilka minut później Tigers skorzystali z przestrzelonego 52-jardowego field goala Georgii (w wykonaniu Rodrigo Blankenshipa) i po chwili prowadzili 14:0. Tym razem niezawodny Burrow asystował dla Terrace Marshalla Jr, dla którego był to drugi odbiór piłki w tej serii ofensywnej – wcześniej pomógł przenieść piłkę na 41 jardów.

Do tego wszystkiego Tygrysy celnie kopnęli za trzy punkty, Cade York trafił między słupy z 41 jardów (Cork miał okazję na kolejne trzy oczka, ale już z 48-jardów był nieskuteczny). To nieudane kopnięcie poprzedziło przejęcie Dereka Stingley’a Jr. (LSU) na rozgrywającym Georgii Jake’u Frommie.

W konsekwencji tego pierwsza połowa wskazywała prowadzenie LSU 17-3. Wielu uważało, że już po meczu.  I się nie myliło…

Druga połowa zaczęła się od szesnastu akcji i spalenia prawie 7 minut zegara. Dodatkowo była to seria punktowa, zakończona kopnięciem z 28-jardów. Tablica wyników wskazywała prowadzenie LSU trzema posiadaniami. Bulldogs mieli ostatnią szansę by się obudzić. Ale następna seria ofensywna (a pierwsza Georgii w drugiej połowie) dała tylko próbę kopnięcia Georgii… tylko że ich kicker Blankenship tym razem przestrzelił z 37 jardów. Za to  Burrow dodał dwa kolejne podania na przyłożenia LSU (autorami punktów byli Terrace Marshall oraz Justin Jefferson) i to już był nokaut. LSU prowadziło 34-3. Bezradność Georgii była aż w pewien sposób szokująca.

Gdy mecz był rozstrzygnięty Fromm podał do George’a Pickensa i ten skorygował wynik przyłożeniem. A kosmetykę dokończyło LSU kopnięciem za trzy punkty i ostatecznie wygrało 37-10.

Fromm przed sezonem był uważany za zawodnika na pierwszą rundę draftu 2020. Po kończącym się jednak roku jego wartość została zweryfikowana. Spadła i niewykluczone, że przez to pozostanie w NCAA na jeszcze jeden sezon.

Ten mecz nie byłby tak bolesny dla fanów Bulldogs, gdyby Jake Fromm nie tracił piłki, kicker Bulldogs celniej kopał. Gdyby utrzymali „w ryzach” running backa LSU Clyde’a Edwardsa-Helaire’ego, który zagrał kolejny mecz z minimum 50 jardami po podaniach, a mecz zakończył też z 15 biegami, łącznie zdobywając ponad 110 jardów.

Za to z kolejnej bardzo dobrej strony pokazał się rozgrywający LSU Burrow, który ma bardzo duże szanse dzięki temu spotkaniu, by sięgnąć po nagrodę Heismana. A warto pamiętać, że do tej pory LSU – mimo wielu znakomitych zawodników w ofensywie czy w defensywie – zdobyło tę nagrodę tylko raz, do tego aż w 1959 roku (Billy Cannon).

Dzięki tej wygranej ekipa LSU Tigers jest rozstawiona z #1 pickiem w College Football Play-Offs i o finał zagra 28 grudnia z #4 Oklahomą Sooners. Mecz w ramach Peach Bowl odbędzie się na Mercedes-Benz Stadium w Atlancie.

Za to w ostatnim meczu sezonu Georgia Bulldogs (w Sugar Bowl) zagra 1 stycznia z przedstawicielem BIG-12 Baylor Bears – mecz również odbędzie się na Mercedes-Benz Superdome.

————————–

(#1) Ohio State Buckeyes – (#8) Wisconsin Badgers [34-21]

MECZ O MISTRZOSTWO KONFERENCJI BIG-10

Jeżeli ktoś spodziewał się, że Badgers będą prowadzić 21-7 po pierwszej połowie, to raczej przed meczem wzięty byłby za “szaleńca”. Mecz zaczął się od dwóch przyłożeń biegowych. Pierwsze zapewnił Wisconsin Jonathan Taylor, który pobiegł na 44 jardy. Kolejne Jack Coan, po biegu na 14 jardów.

Pierwsze punkty w meczu Ohio State zdobyło na 42 sekundy przed końcem pierwszej połowy, a dokładniej J.K. Dobbins, wynik brzmiał 7-14.

Ten niewielki czas, który został na zegarze, wystarczył jednak Johnathanowi Taylorowi i spółce by zdobyć kolejne punkty. I mieliśmy niespodziankę 21-7.

Lecz druga połowa to była komedia pomyłek w wykonaniu Wisconsin – fumble, spudłowany field goal, punt, punt, turnover on downs. Za to Ohio State było po przeciwnej stronie – pięć z sześciu serii ofensywnych Buckeyes kończyło się punktami. Jeremy Ruckert oraz K.J. Hill (dwa razy) odebrali podania na przyłożenia od rozgrywającego OSU Justina Fieldsa. Kopacz Blake Haubeil dołożył 6 punktów z dwóch kopnięć i mecz zakończył się wynikiem 34-21 dla ekipy ze stanu Ohio. Badgers w drugiej połowie nie zdobyło nawet punktu. I jak widać przewaga dwóch posiadań bardzo szybko się wykruszyła.

Running back Jonathan Taylor (Wisconsin) w tym meczu miał więcej jardów niż w pierwszym spotkaniu z OSU. Tym razem pobiegł na 148 jardów. Stał się dzięki temu kolejnym w historii FBS członkiem klubu zawodników z wybieganą ilością 6000 jardów. Jako ostatni do tego klubu dołączył Donnel Pumphrey z San Diego State w sezonie 2013.

Ohio State otrzymało dzięki temu zwycięstwu w College Football Playoffs numer #2 i 28 grudnia zmierzy się z obrońcą tytułu #3 Clemson Tigers (mecz Fiesta Bowl odbędzie się w Glendale w Arizonie). Ostatnim razem jak Clemson grało z Ohio State w półfinale College Football to wygrało 31-0.

Natomiast Wisconsin Badgers zagra w Rose Bowl 1 stycznia z mistrzem konferencji PAC-12 Oregon Ducks. Obie ekipy w bardzo prestiżowym spotkaniu Rose Bowl (Pasadena,CA) spotkały się już w sezonie 2011. Wtedy okazał się lepszy Oregon, który wygrał 45-38.

Pozostałe wyniki:
Mistrzostwo konferencji ACC => Virginia – (#3) Clemson 17-62
Mistrzostwo konferencji PAC-12 => (#5) Utah – (#13) Oregon [15-37]
Mistrzostwo konferencji BIG-12 => (#7) Baylor – (#6) Oklahoma [23-30]
Mistrzostwo konferencji American => (#20) Cincinnati – (#17) Memphis [24-29]
Mistrzostwo konferencji Conference-USA => UAB – Florida Atlantic [6-49]
Mistrzostwo konferencji MAC => Miami (Ohio) – Central Michigan [26-21]
Mistrzostwo konferencji Mountain West => Hawaii – (#19) Boise State [10-31]
Mistrzostwo konferencji Sun Belt => Louisiana – (#21) Appalachian State [38-45]

Autor: Grzegorz Kowalski

Korekta: Karol Potaś

Grafika: instagram @ LSUfootball

Leave a Reply

%d bloggers like this: