Skip to content

Historia Rams i Bengals

Historia Los Angeles Rams i Cincinnati Bengals jest bardzo ciekawa i wciąż dynamiczna. Tekst o organizacjach przygotował Paweł Sałata, zapraszamy!

Los Angeles Rams

Rok założenia: 1937 (85 sezonów w lidze)

Rekord w lidze NFL: 599-580-21

Rekord w play off: 25-27

Zdobyte mistrzostwa: 3

Zdobyte Super Bowl: 1 (na 4 spotkania)

Początkowo franczyza z Los Angeles powstała w zupełnie innym miejscu, bowiem w Cleveland w stanie Ohio. Jednak od samego początku ich nazwa brzmiała Rams. Przydomek ten właściciele nowego zespołu Homer Marshman oraz GM Damon “Buzz” Wetzel zaczerpnęli od ulubionego zespołu uniwersyteckiego, Fordham Rams. Następnie zespół zmienił swoją lokalizację na Los Angeles w 1946 roku, stając się przy tym pierwszym profesjonalnym  zespołem futbolowym na zachodnim wybrzeżu USA. To jednak nie koniec historii zmian miast, bowiem od 1995 roku miejscem pobytu zespołu z LA stało się miasto St. Louis. I taki stan rzeczy trwał aż do 2016 roku, kiedy to raz jeszcze zespół powrócił do Miasta Aniołów. Rozkochani w futbolu za sprawą Rams fani z St. Louis, w dalszym ciągu mocno wspierają franczyzę w jej zmaganiach w NFL, a jednocześnie nie mogą zapomnieć tego iż odebrano im możliwość posiadania własnej franczyzy w lidze futbolowej. Dla całej ligi, dla miasta Los Angeles  jak i dla samych Rams przeprowadzka ta miała jednak olbrzymi wymiar marketingowy. Możliwości jakie daje działalność w drugiej największej metropolii Stanów Zjednoczonych są nie do przelicytowania. Natomiast najlepsze na co mogą jeszcze liczyć fani z Saint Louis to… odszkodowanie od właścicieli franczyzy oraz oczekiwanie na swoją szansę przy następnym rozszerzeniu ligi NFL o kolejne zespoły (o ile takowe nastąpi).

Logo jakiego używają Rams od samego początku nie jest niczym zaskakującym. Jest to barania głowa, przedstawiana początkowo w kolorze niebieskim, by w kolejnych latach otrzymać również odcienie żółci kojarzonej ze strojami drużyny. W kolejnych latach również eksperymentowano z emblematem, próbując baranią głowę lub jej charakterystyczne poroże, wpisywać w napis “Rams”  lub kształt kasku futbolowego. Co ciekawe, w odniesieniu do kasków, to zespół Rams jako pierwszy zaczął nanosić swój logotyp na kaski futbolistów, co szybko stało się tradycją w całej lidze. Ostatecznie i do dzisiaj, logiem drużyny jest bardzo nowoczesny minimalistyczny projekt, który wpisuje kształt przypominający baranie poroże w skrótowy zapis “LA” oznaczający oczywiście miasto Los Angeles.

W swojej historii Rams mogą się pochwalić dwoma mistrzostwami ligi sprzed ery Super Bowl (1945 i 1951) oraz jednym Lombardi Trophy zdobytym w 1999 roku.

Największymi rywalami Baranów są wszystkie zespoły z dywizji, ze szczególnym uwzględnieniem San Francisco 49’ers. Zwłaszcza od kiedy oba zespoły stacjonują w Kaliforni, co czyni ich potyczki derbami stanu, pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą – również na innych płaszczyznach – miastami. Innym odwiecznym rywalem zespołu z LA się Minnesota Vikings. Tutaj powodem jest zacięta rywalizacja jaka nawiązała się pomiędzy franczyzami od pierwszego domowego meczu Vikingów jaki rozegrali po dołączeniu do ligi NFL w 1961 roku – właśnie z Baranami z zachodniego wybrzeża. LA wygrało tamto spotkanie 21:17 i od tamtego czasu pozostaje na celowniku fanów w fioletowych koszulkach. Nie bez wzajemności, ponieważ oba zespoły ostro rywalizowały na przestrzeni dekad. Ze zmiennym szczęściem.

Właścicielem zespołu Rams jest biznesmen i jeden z 400 najbogatszych ludzi na świecie według rankingu Forbesa – Stanley (Stan) Kroenke. Jego majątek w 2020 roku Forbes szacował na 10 miliardów dolarów. Technicznie rzecz biorąc, udziały Rams należą do założonego przez Stana holdingu: Kroenke Sports & Entertainment, do którego poza Rams należą również kluby sportowe takie jak: Arsenal FC (piłkarska Premier League), Denver Nuggets (koszykarska NBA), Colorado Avalanche (hokejowa NHL), Colorado Rapids (piłkarska MLS), Colorado Mammoth (lacrosse), a także e-sportowe: Los Angeles Gladiators (Overwatch) i Los Angeles Guerillas (Call of Duty). Kiedy Stan przejął udziały w Los Angeles Rams, był z początku nazywany “cichym Stanem”, ponieważ rzadko kiedy zdarzało mu się publicznie zabierać głos lub celebrować zwycięstwa. Ostatnio jednak sporo się zmieniło i właściciel brał bardzo czynny udział w celebrowaniu zwycięstwa swojego zespołu w NFC Championship Game.

***

Cincinnati Bengals

Rok założenia: 1968 (54 sezony w lidze)

Rekord w lidze NFL: 373-459-5

Rekord w play off: 8-14

Zdobyte mistrzostwa: 0

Zdobyte Super Bowl: 0 (na 2 spotkania)

Data powstania obecnych Bengals to 1986 rok, jednak jednym z powodów nazwy jaką zdecydowano się nadać franczyzie była odległa futbolowa przeszłość miasta. Już bowiem w 1937 roku powstał w Cincinnati klub futbolowy o nazwie Bengals. Niestety ówczesna próba uruchomienia ligi NFL szybko upadła. Tuż przed wojną próbowano drugi raz i znów Cincinnati dołączyło pod nazwą Bengals, jednak kolejny raz liga upadła. Kiedy w 1968 roku Paul Brown (były trener Cleveland Browns, którego imię i nazwisko nosi obecnie stadion w Cincinnati) otrzymał zadanie kolejnej próby zbudowania franczyzy futbolowej w lidze NFL postanowił nadać jej taką samą nazwę jak drużynom z przeszłości. Tym bardziej, że kolorystyka jaką wybrano dla nowopowstałego klubu, mocno sugerowała takie rozwiązanie. Oryginalne nazewnictwo również nie było zresztą przypadkowe, ponieważ w Cincinnati znajduje się słynne Cincinnati Zoo & Botanical Garden, czyli drugie najstarsze zoo w Stanach Zjednoczonych (założone już w 1983). Jest ono uznawane za najlepsze zoo w USA i przez lata szczyciło się również słynnymi bengalskimi tygrysami. Kiedy więc obecna drużyna miała otrzymać taką nazwę ,spotkało się to z olbrzymim entuzjazmem fanów, co musiało pomóc nowopowstającemu zespołowi z zaskarbieniu sobie ich sympatii. 

Logotyp zespołu był wielokrotnie zmieniany na przestrzeni lat, jednak od zawsze jednoznacznie korespondował z nazwą zespołu. Jeśli nie samą grafiką to chociaż kolorystyką. Wszystko zaczęło się od 1968 roku i pierwszego emblematu, który przedstawiał rysunkowego tygrysa dzierżącego piłkę futbolową oraz biegnącego tak szybko, że gubi po drodze kask futbolowy. Ten projekt szybko jednak stracił akceptację i już po trzech latach zmieniono zamysł na mniej luzacki. Od 1970 roku logiem Bengals był sam kask futbolowy w tygrysiej kolorystyce. Taki wygląd dotrwał aż do 1997 roku, kiedy powrócono do zwierzęcego “modela”, jednak tym razem była to sama tygrysia głowa. W 2004 przeprowadzono kolejną (i jak na razie ostatnią) zmianę. Kolejny raz porzucono wizerunek zwierzęcia, by tym razem postawić na minimalizm – literę “B” w tygrysie pręgi.

Największymi rywalami Bengals pozostają wszystkie zespoły z dywizji AFC North, a więc Pittsburgh Steelers, Baltimore Ravens i Cleveland Browns. Jednak trochę mniej oczywistym rywalem, który starszym kibicom może przypomnieć niezbyt miłe chwile, jest również drużyna San Francisco 49ers, a żeby być precyzyjnym chodzi dokładnie o ich ekipę z lat 80’tych, dowodzoną przez wielkiego Joe Montanę. Pechowo dla fanów zespołu z Cincinnati, to właśnie wtedy również Bengals notowali swoje złote czasy i to wówczas dwukrotnie meldowali się w finale rozgrywek, by… dwukrotnie przegrać właśnie z Montaną. Na odrobinę otuchy może wpłynąć jedynie fakt, że żadnej drużynie nigdy nie udało się Joe Montany powstrzymać w meczu Super Bowl. Legendarny QB zameldował się w nim czterokrotnie i czterokrotnie podnosił Lombardi Trophy.

Właścicielem Bengals jest Mike Brown. 86-cio letni syn założyciela klubu – Paula Browna. Mike był związany z zespołem od samego początku. Natomiast przejął w nim udziały po swoim ojcu dopiero po jego śmierci w 1991 roku. Majątek Mike’a Browna szacowany jest na miliard dolarów, a jego charakter jest uważany za bardzo staroświecki i “oszczędny”, przez co duża część kibiców nie darzy go szczególną sympatią. Niektórzy wręcz oskarżają go o to, że jest głównym powodem braku sportowych sukcesów franczyzy. Zarzuca się mu zbytnie skąpstwo przy zarządzaniu zespołem, a jako przykłady zbyt oszczędnej gospodarności krążą anegdoty jakoby z niechęci do zbyt dużych wydatków zakupił kiedyś swoim zawodnikom zbyt małe ręczniki klubowe. Miały być one wielkości ręczników do wycierania rąk i zawodnicy mieli się nieźle gimnastykować, by skutecznie się nimi posłużyć pod prysznicem. Ci jednak kibice, którzy spojrzą na właściciela nieco łaskawszym okiem, mogą dostrzec, że potrafi również zapłacić większy kontrakt zawodnikowi na którym mu zależy. Napisałem “mu”, ponieważ pan Brown jest na tyle staroświeckim zarządcą, że bardzo niechętnie oddaje decyzje personalne generalnym managerom, tak więc pełni te obowiązki osobiście. 

Bezpośrednie starcia Rams oraz Bengals

Tak prezentują się wyniki drużyn w bezpośrednich starciach:

1972: Rams 15:12 Bengals

1976: Bengals 20:12 Rams

1978: Rams 19:20 Bengals

1981: Bengals 24:10 Rams

1984: Bengals 14:24 Rams

1990: Rams 31:34 Bengals

1993: Bengals 15:2 Rams

1996: Rams 26:16 Bengals

1999: Bengals 10:38 Rams

2003: Rams 27:10 Bengals

2007: Bengals 19:10 Rams

2009: Bengals 21:24 Rams

2011: Rams 13:20 Bengals

2015: Bengals 31:7 Rams

2019: Rams 24:10 Bengals

W sumie: Bengals 8:6 Rams

Suma punktów zdobytych: Bengals 255:259 Rams

Autor: Paweł Sałata

*

Jeśli macie wolną chwilę, zachęcamy do nadrobienia wczorajszego studia:

*

Przypominamy też o naszym podcascie NFLplRadio. Skład audycji: Jakub Kazula, Maciej Zając oraz Hubert Gawroński.

*

Mamy też swoją, dedykowaną grupę na facebooku. Zapraszamy do dołączenia. 

https://www.facebook.com/groups/464888500937826/

Leave a Reply

Discover more from NFLPolska

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading